Սերդար Քըլըչի պաշտոնի ձեւակերպումը դժվար թե պատահական լինի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հունվարի 11-ին Թուրքիայի պաշտոնական տեղեկագրում հրապարակվեց Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հրամանագիրը՝ Սերդար Քըլըչի նշանակման վերաբերյալ, որի ձեւակերպումը Հայաստանում աննկատ մնաց:
Դեռեւս դեկտեմբերի կեսին Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն հայտնել էր, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցերով Թուրքիայի հատուկ բանագնաց է նշանակվել ԱՄՆ-ում այդ երկրի նախկին դեսպան Սերդար Քըլըչը։
Սակայն Էրդողանի հրամանագրում Սերդար Քըլըչի պաշտոնը ձեւակերպված է այսպես.
«Հայաստանի Հանրապետությունում Թուրքական Հանրապետության հատուկ ներկայացուցիչ»:
Հունվարի 14-ին Մոսկվայում նախատեսված է Սերդար Քըլըչի եւ Ռուբեն Ռուբինյանի առաջին հանդիպումը։
63-ամյա Սերդար Քըլըչը աշխատում է Թուրքիայի ԱԳՆ-ում 1984 թվականից։
Տարբեր տարիներին նա զբաղեցրել է Թուրքիայի ԱԳՆ-ի ՆԱՏՕ-ի վարչության ղեկավարի, Լիբանանում Թուրքիայի դեսպանի, Թուրքիայի ազգային անվտանգության խորհրդի գլխավոր քարտուղարի, Ճապոնիայում եւ ԱՄՆ-ում Թուրքիայի դեսպանի պաշտոնները։

Формулировку должности Сердара Кылыча вряд ли можно считать случайной - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 11 января в официальном вестнике Турции был опубликован указ Реджепа Тайипа Эрдогана о назначении Сердара Кылыча, формулировка должности которого осталась в Армении незамеченной.
Еще в середине декабря 2021 года министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу сообщил, что спецпредставителем Турции по нормализации отношений с Арменией назначен бывший посол Турции в США Сердар Кылыч.
Однако в указе Эрдогана должность Сердара Кылыча сформулирована следующим образом:
«Специальный представитель Турецкой Республики в Республике Армения».
Первая встреча Сердара Кылыча и Рубена Рубиняна запланирована на 14 января в Москве.
63-летний Сердар Кылыч работает в Министерстве иностранных дел Турции с 1984 года.
В разные годы он занимал должности главы МИД НАТО, посла Турции в Ливане, генерального секретаря Совета национальной безопасности Турции, а также посла Турции в Японии и США.