Երեւանում արձագանքել են Ալիեւի նոր սպառնալիքներին - Mediamax.am
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն արձագանքել է Հայաստանի նկատմամբ ուժի կիրառելու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի սպառնալիքներին:
«Խստորեն դատապարտում ենք Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի նախագահի նկրտումները եւ ուժ կիրառելու սպառնալիքները: Նման հայտարարությունները լրջորեն վնասում են տարածաշրջանային խաղաղությանը եւ կայունությանը: Դրանք բացահայտում են խաղաղության եւ հաշտության վերաբերյալ վերջին ժամանակներում Ադրբեջանի հայտարարությունների սին եւ կեղծ բնույթը:
Հատկանշական է, որ նման սպառնալիքներ արվում են Հայոց ցեղասպանության տարելիցին ընդառաջ եւ նպատակ ունեն ուժի դիրքերից խոսելու հայ ժողովրդի հետ:
Մենք մշտական կապի մեջ ենք մեր ռազմավարական դաշնակցի, ինչպես նաեւ Հարավային Կովկասում խաղաղությամբ շահագրգռված բոլոր գործընկերների հետ:
Հայաստանը կձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ իր ինքնիշխանությունը եւ տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու համար», - ասել է Աննա Նաղդալյանը։
Իլհամ Ալիեւն այսօր, մասնավորապես, ասել է, որ «մենք կիրագործենք Զանգեզուրի միջանցքի նախագիծը՝ ուզի Հայաստանը դա, թե չուզի»։
«Եթե Հայաստանը ցանկանա, մենք այդ հարցն ավելի պարզ կլուծենք, եթե ոչ՝ ուժով կանենք դա», - ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

Ереван отреагировал на новые угрозы Алиева - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян отреагировала на угрозы президента Азербайджана Ильхама Алиева о применении силы против Армении.
«Мы решительно осуждаем посягательства и угрозы президента Азербайджана в отношении территориальной целостности Армении. Подобные заявления наносят серьезный ущерб миру и стабильности в регионе. Они разоблачают пустопорожний и фальшивый характер недавних заявлений Азербайджана о мире и согласии.
Примечательно, что подобные угрозы звучат накануне годовщины Геноцида армян и направлены на то, чтобы вести диалог с армянским народом с позиции силы.
Мы находимся в постоянном контакте с нашим стратегическим союзником, а также со всеми нашими партнерами, заинтересованными в мире на Южном Кавказе.
Армения предпримет все необходимые меры для защиты своего суверенитета и территориальной целостности», - сказала Анна Нагдалян.
20 апреля Ильхам Алиев, в частности, заявил, что «мы реализуем проект Зангезурского коридора, хочет этого Армения или нет».