Փաշինյանը Պուտինի հետ կքննարկի նոր ատոմակայան կառուցելու հարցը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանն ասել է, որ ցանկանում է քննարկել Հայաստանում նոր ատոմակայան կառուցելու հնարավորությունը:
«Հուսով եմ, որ այսօր մենք կքննարկենք ռազմավարական ներդրումների հետ կապված որոշ հարցեր, եւ ես ուզում եմ ձեզ հետ քննարկել Հայաստանում նոր ատոմակայան կառուցելու հնարավորությունը», - ասել է Փաշինյանը:
Վարչապետը նշել է, որ ռուս խաղաղապահների ներկայությունը Լեռնային Ղարաբաղում «դառնում է տարածաշրջանում կայունության եւ անվտանգության գլխավոր գործոնը»:
«Այս իմաստով հուսով եմ, որ այսօր կքննարկենք ձեր տեսակետը մեր տարածաշրջանում, Լեռնային Ղարաբաղում, Հայաստանում եւ դրա շուրջ անվտանգության համակարգի ճարտարապետության վերաբերյալ: Հուսով եմ՝ կքննարկենք նաեւ ռուս-հայկական միացյալ զորախմբի գործունեության որոշ նրբություններ», - ասել է նա:
Փաշինյանը նշել է նաեւ Պուտինի անձնական ներդրումը Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների ավարտից հետո տարածաշրջանի կայունացման գործում:

Pashinyan to speak with Putin about possible new nuclear power plant - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan wants to discuss the possibility of construction of a new nuclear power plant in Armenia, he said at the meeting with Russian President Vladimir Putin today.
“I hope we can talk about strategic investments today, and I wish to discuss with you the possibility of construction of a new nuclear power plant in Armenia,” said Pashinyan.
He has noted that the Russian peacekeeping mission in NK “is becoming the key factor of stability and security in the region.”
“In this regard, I hope to discuss today your views on the architecture of security system in the region, in Nagorno-Karabakh, Armenia and around it. I also hope we will discuss certain details of the activity of Russian-Armenian united force,” he said.
Pashinyan has highlighted Putin’s personal contribution to stabilization of the region after cessation of hostilities in NK.