Փաշինյանը Պուտինի հետ կքննարկի նոր ատոմակայան կառուցելու հարցը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանն ասել է, որ ցանկանում է քննարկել Հայաստանում նոր ատոմակայան կառուցելու հնարավորությունը:
«Հուսով եմ, որ այսօր մենք կքննարկենք ռազմավարական ներդրումների հետ կապված որոշ հարցեր, եւ ես ուզում եմ ձեզ հետ քննարկել Հայաստանում նոր ատոմակայան կառուցելու հնարավորությունը», - ասել է Փաշինյանը:
Վարչապետը նշել է, որ ռուս խաղաղապահների ներկայությունը Լեռնային Ղարաբաղում «դառնում է տարածաշրջանում կայունության եւ անվտանգության գլխավոր գործոնը»:
«Այս իմաստով հուսով եմ, որ այսօր կքննարկենք ձեր տեսակետը մեր տարածաշրջանում, Լեռնային Ղարաբաղում, Հայաստանում եւ դրա շուրջ անվտանգության համակարգի ճարտարապետության վերաբերյալ: Հուսով եմ՝ կքննարկենք նաեւ ռուս-հայկական միացյալ զորախմբի գործունեության որոշ նրբություններ», - ասել է նա:
Փաշինյանը նշել է նաեւ Պուտինի անձնական ներդրումը Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների ավարտից հետո տարածաշրջանի կայունացման գործում:

Пашинян обсудит с Путиным возможность строительства новой АЭС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сказал сегодня на встрече с президентом РФ Владимиром Путиным, что намерен обсудить возможность строительства новой атомной электростанции в Армении.
«Надеюсь, сегодня мы обсудим некоторые вопросы, связанные со стратегическими инвестициями, и я хочу обсудить с вами возможность строительства новой атомной электростанции в Армении», - сказал Пашинян.
Премьер отметил, что присутствие российских миротворцев в Нагорном Карабахе «становится важнейшим фактором стабильности и безопасности в регионе».
«В этом ключе я надеюсь сегодня обсудить Ваши взгляды на архитектуру системы безопасности в нашем регионе, в Нагорном Карабахе, в Армении и вокруг нее. Надеюсь, мы также обсудим некоторые нюансы деятельности российско-армянской объединенной группировки войск», - отметил он.
Пашинян также отметил личный вклад Путина в стабилизацию региона после окончания военных действий в Нагорном Карабахе.