Հայաստանը դեսպանություն կբացի Իսրայելում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշում է ընդունել Իսրայելում եւ Եթովպիայում Հայաստանի դեսպանություններ բացելու մասին:
«Իսրայելում ՀՀ դեսպանություն ստեղծելը, եւ այդպիսով երկկողմ հարաբերություններին նոր զարկ տալն ուղղված է տարածաշրջանում Հայաստանի շահերն առավել արդյունավետ պաշտպանելուն»,- ասված է որոշման հիմնավորման մեջ:
Նախատեսվում է Թել Ավիվում Հայաստանի դեսպանությունը բացել 2020թ. սկզբին։
2019թ. հունվարին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը կարծիք էր հայտնել, որ շուտով Իսրայելը դեսպանություն կունենա Հայաստանում, իսկ Հայաստանը՝ Իսրայելում:
Զոհրաբ Մնացականյանի խոսքերը մեջբերել էր The Jerusalem Post պարբերականը «Իսրայելի եւ Հայաստանի հարաբերությունները ջերմանո՞ւմ են» հոդվածում:
«Ես լավատեսորեն եմ տրամադրված եւ կարծում եմ, որ դա շուտով տեղի կունենա: Մենք ավելի քան ուրախ կլինենք նոր որակ հաղորդել Իսրայելի հետ մեր հարաբերություններին», - ասել էր Մնացականյանը:
2019 թվականի մարտին The Jerusalem Post-ի հետ հարցազրույցում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Գրիգոր Հովհաննիսյանն ասել էր, որ Հայաստանը քննարկում է Իսրայելում դեսպանության բացման հարցը՝ չպայմանավորելով իր որոշումը Երեւանում Իսրայելի դեսպանության բացմամբ:
2019թ. հուլիսին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն ասել էր, որ Իսրայելն ու Հայաստանը ունեն համագործակցության մեծ հնարավորություններ։
«Ժամանակն է իրականություն դարձնել այդ հնարավորությունները»,- ասել էր նա Հայաստանում Իսրայելի նորանշանակ դեսպան Էլիավ Բելոցերկովսկիից հավատարմագրերի ընդունման ընթացքում:

Armenia to open an embassy in Israel - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian Government has decided to open Armenian embassies in Israel and Ethiopia at the session today.
“The decision to open an embassy in Israel and thus give a new impetus to bilateral relations is aimed at protecting Armenia’s interests in the region more efficiently,” reads the substantiation of the decision.
The embassy in Tel Aviv is expected to open in early 2020.
In January of 2019, Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan remarked that Israel and Armenia would soon open embassies in each other’s territory.
Mnatsakanyan’s remark was quoted by The Jerusalem Post in the article “Are Israeli-Armenian Relations Warming Up?”
“I’m optimistic that this will happen soon. We’d be more than happy to upgrade our relations with Israel,” the Foreign Minister said.
Deputy Foreign Minister Grigor Hovhannisyan has said in the interview to The Jerusalem Post in March of 2019 that Armenia considered opening an embassy in Israel regardless of the opening of Israeli embassy in Yerevan.
In July of 2019, President of Armenia Armen Sarkissian noted that Israel and Armenia had great opportunities for cooperation.
“It is time to implement those opportunities,” he said while receiving the credentials of newly-appointed Ambassador of Israel to Armenia Eliav Belotserkovsky.