Հայաստանը դեսպանություն կբացի Իսրայելում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշում է ընդունել Իսրայելում եւ Եթովպիայում Հայաստանի դեսպանություններ բացելու մասին:
«Իսրայելում ՀՀ դեսպանություն ստեղծելը, եւ այդպիսով երկկողմ հարաբերություններին նոր զարկ տալն ուղղված է տարածաշրջանում Հայաստանի շահերն առավել արդյունավետ պաշտպանելուն»,- ասված է որոշման հիմնավորման մեջ:
Նախատեսվում է Թել Ավիվում Հայաստանի դեսպանությունը բացել 2020թ. սկզբին։
2019թ. հունվարին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը կարծիք էր հայտնել, որ շուտով Իսրայելը դեսպանություն կունենա Հայաստանում, իսկ Հայաստանը՝ Իսրայելում:
Զոհրաբ Մնացականյանի խոսքերը մեջբերել էր The Jerusalem Post պարբերականը «Իսրայելի եւ Հայաստանի հարաբերությունները ջերմանո՞ւմ են» հոդվածում:
«Ես լավատեսորեն եմ տրամադրված եւ կարծում եմ, որ դա շուտով տեղի կունենա: Մենք ավելի քան ուրախ կլինենք նոր որակ հաղորդել Իսրայելի հետ մեր հարաբերություններին», - ասել էր Մնացականյանը:
2019 թվականի մարտին The Jerusalem Post-ի հետ հարցազրույցում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Գրիգոր Հովհաննիսյանն ասել էր, որ Հայաստանը քննարկում է Իսրայելում դեսպանության բացման հարցը՝ չպայմանավորելով իր որոշումը Երեւանում Իսրայելի դեսպանության բացմամբ:
2019թ. հուլիսին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն ասել էր, որ Իսրայելն ու Հայաստանը ունեն համագործակցության մեծ հնարավորություններ։
«Ժամանակն է իրականություն դարձնել այդ հնարավորությունները»,- ասել էր նա Հայաստանում Իսրայելի նորանշանակ դեսպան Էլիավ Բելոցերկովսկիից հավատարմագրերի ընդունման ընթացքում:

Армения откроет посольство в Израиле - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Правительство Армении на сегодняшнем заседании приняло решение об открытии посольств в Израиле и Эфиопии.
«Открытие армянского посольства в Израиле приведет к новому импульсу в двусторонних отношениях и более эффективной защите интересов Армении в регионе»,- отмечается в обосновании решения.
Посольство Армении в Тель-Авиве планируется открыть в начале 2020г.
В январе 2019г. министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян выразил мнение, что вскоре у Израиля появится посольство в Армении, а у Армении – в Израиле.
Слова Зограба Мнацаканяна процитировало издание The Jerusalem Post в статье «Отношения между Израилем и Арменией становятся теплее?».
«Я настроен оптимистично и считаю, что это вскоре произойдет. Мы будем более чем рады придать новое качество нашим отношениям с Израилем»,- отмечал Мнацаканян.
В марте 2019г. замминистра иностранных дел Армении Григор Ованнисян в интервью с The Jerusalem Post отметил, что Армения обсуждает вопрос открытия посольства в Израиле, не увязывая это решение с открытием посольства Израиля в Ереване.
В июле 2019г. президент Армении Армен Саргсян сообщил, что Израиль и Армения имеют большие возможности для сотрудничества.
«Пришло время воплотить в реальность эти возможности»,- отметил он, принимая верительные грамоты у новоназначенного посла Израиля в Армении Элиава Белоцерковского.