Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ վիզային ռեժիմը կվերացվի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում որոշում է կայացվել Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ սովորական անձնագրեր կրող անձանց համար մուտքի արտոնագրի պահանջը փոխադարձաբար վերացնելու մասին։
Համաձայնագրով նախատեսվում է, որ յուրաքանչյուր կողմի պետության վավեր անձնագրեր կրող քաղաքացիները մյուս կողմի պետության տարածք մուտք գործելիս, դուրս գալիս կամ տարանցիկ երթեւեկելիս ազատվում են մուտքի արտոնագրի պահանջից իրենց մուտք գործելու ամսաթվից՝ մինչեւ 90 օր ժամկետով՝ 180 օրվա ընթացքում:
«Կողմերը շահագրգիռ են տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը շարունակ խորացնելու հարցում, այդ թվում՝ միջանձնային շփումների եւ զբոսաշրջության խթանման միջոցով»,- ասված է հիմնավորման մեջ։
Համաձայնագիրը կստորագրվի Չինաստանի արտգործնախարարի՝ առաջիկայում Հայաստան նախատեսված այցի շրջանակում։

Visa requirement between Armenia and China to be lifted - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Today the Armenian government made a decision at the session about the mutual removal of visa requirement for Armenian and Chinese citizens with regular passports.
According to the agreement, citizens of both countries with valid passports will be liberated from visa requirement for entering one of the two countries, leaving it and making transits, for up to 90 days from the moment of entering within 180 days.
“The sides are interested in deepening consistently the cooperation in various sectors, including through interpersonal communications and promotion of tourism,” the statement reads.
The agreement will be signed within the frames of the upcoming visit of the Chinese FM to Armenia.
Armenian PM Nikol Pashinyan noted that this step will activate the communication between the two countries.