Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ վիզային ռեժիմը կվերացվի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում որոշում է կայացվել Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ սովորական անձնագրեր կրող անձանց համար մուտքի արտոնագրի պահանջը փոխադարձաբար վերացնելու մասին։
Համաձայնագրով նախատեսվում է, որ յուրաքանչյուր կողմի պետության վավեր անձնագրեր կրող քաղաքացիները մյուս կողմի պետության տարածք մուտք գործելիս, դուրս գալիս կամ տարանցիկ երթեւեկելիս ազատվում են մուտքի արտոնագրի պահանջից իրենց մուտք գործելու ամսաթվից՝ մինչեւ 90 օր ժամկետով՝ 180 օրվա ընթացքում:
«Կողմերը շահագրգիռ են տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը շարունակ խորացնելու հարցում, այդ թվում՝ միջանձնային շփումների եւ զբոսաշրջության խթանման միջոցով»,- ասված է հիմնավորման մեջ։
Համաձայնագիրը կստորագրվի Չինաստանի արտգործնախարարի՝ առաջիկայում Հայաստան նախատեսված այցի շրջանակում։

Визовый режим между Арменией и Китаем будет отменен - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Правительство Армении на сегодняшнем заседании приняло решение об отмене визового режима между Арменией и Китаем.
Соглашение предусматривает, что граждане каждой из стран, имеющих действительные паспорта, смогут въезжать или выезжать, осуществлять транзит через территорию государства другой стороны без визы сроком до 90 дней, в течение 180 дней.
«Стороны заинтересованы в продолжительном углублении сотрудничества в различных сферах, в том числе посредством межличностных контактов и стимулирования туризма»,- говорится в обосновании.
Соглашение будет подписано в рамках предстоящего визита в Армению министра иностранных дел Китая.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян отметил, что этот шаг активизирует контакты между двумя странами.