Հայ-ղազախական կապերը կարող են «ավելի հեռուն գնալ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի ու Ղազախստանի միջեւ գործակցությունը կարող է ավելի հեռուն գնալ թե՛ տնտեսության ոլորտում՝ ներառելով նոր տեխնոլոգիաները, թե՛ մշակույթի ոլորտում։
ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ այս մասին Արմեն Սարգսյանը նշել է Նուր-Սուլթանում Ղազախստանի իր գործընկերոջ՝ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւի հետ հանդիպմանը:
«Մեր երկրներն ունեն բարեկամական եւ գործընկերային փոխհարաբերություններ, եւ այդ համագործակցության ակունքներում մեր առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւն է: Նա մշտապես մեծ ուշադրություն էր դարձնում Հայաստանի հետ փոխգործակցության զարգացմանը, եւ այսօր կարող ենք վստահորեն ասել, որ մեր երկրների միջեւ հարաբերությունները շատ լավ հիմքերի վրա են»,- հայտարարել է Ղազախստանի նախագահը:
Կողմերն առանձնահատուկ ընդգծել են Ղազախստանի հայ համայնքի դերը՝ երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների պահպանման ու զարգացման տեսանկյունից:

Армен Саргсян: Армяно-казахское сотрудничество может углубляться - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армен Саргсян сообщил сегодня, что сотрудничество между Арменией и Казахстаном может углубляться и дальше как в сфере экономики, включая новые технологии, так и в сфере культуры.
Как сообщает пресс-служба президента Армении, Армен Саргсян заявил об этом в Нур-Султане на встрече со своим казахским коллегой Касымом-Жомартом Токаевым.
«Между нашими странами дружественные и партнерские взаимоотношения, и у истоков этого сотрудничества стоит наш первый президент Нурсултан Назарбаев. Он всегда уделял большое внимание развитию сотрудничества с Арменией, и сегодня мы можем с уверенностью сказать, что отношения между нашими странами находятся на очень хорошей основе»,- подчеркнул президент Казахстана.
Стороны особо подчеркнули роль армянской общины Казахстана в сохранении и развитии дружественных связей.