Նախագահը Ժնեւում կոնֆերանսի եւ ֆորումի կմասնակցի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը հոկտեմբերի 22-ից 25-ը աշխատանքային այցով կլինի Շվեյցարիայում:
Ժնեւում նախագահը կմասնակցի ՄԱԿ-ի Առեւտրի եւ զարգացման կոնֆերանսի (UNCTAD) Համաշխարհային ներդրումային համաժողովին (World Investment Forum 2018), որն այս տարի անցկացվում է «Ներդրումներ՝ հանուն կայուն զարգացման» խորագրով:
Արմեն Սարգսյանը ելույթով hանդես կգա համաժողովի շրջանակում կայանալիք Գլոբալ առաջնորդների վեհաժողովում:
Նախագահը Ժնեւում կմասնակցի նաեւ «Crans Montana» միջազգային ֆորումի տարեկան նստաշրջանի բացմանը եւ տեղական ու գլոբալ անվտանգության խնդիրներին նվիրված քննարկումներում հանդես կգա որպես գլխավոր բանախոս:

Armenian president to attend conference and forum in Geneva - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. President of Armenia Armen Sarkissian is beginning a working visit to Switzerland today. The visit is scheduled to end on October 25.
In Geneva the President will attend World Investment Forum 2018 of United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD), which is held this year under the overall theme “Investing in Sustainable Development”. Armen Sarkissian is listed as speaker for the Global Leaders Investment Summit organized in the framework of the forum.
The Armenian president will also attend the opening ceremony of the annual session of Crans Montana international forum and perform as main speaker in discussions on global security.