Մոսկվան Հայաստանի հանդեպ կոշտ չի լինի, կարծում են փորձագետները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մոսկվան դժվար թե կոշտ քաղաքականություն վարի Հայաստանի հանդեպ, վախենալով, որ դա կդրդի հայ քաղաքական գործիչներին շրջվել դեպի Արեւմուտք, ինչպես դա տեղի ունեցավ Վրաստանում եւ Ուկրաինայում:
Այդ մասին The Armenian Interest-ում հրապարակված «Արեւմուտքի միասնականությունը Ռուսաստանի հետ բանակցությունների լավագույն տարբերակն է» հոդվածում գրում են Հայաստանում եւ Վրաստանում նախկին ԵՄ դեսպան Դենիս Քորբոյը, Ղազախստանում եւ Վրաստանում նախկին ԱՄՆ դեսպան Ուիլյամ Քորթնին եւ Բելառուսում եւ Վրաստանում նախկին ԱՄՆ դեսպան Քենետ Յալովիցը:
«Մայիսին ժողովրդական ընդվզումներից եւ նախկին ղեկավարի հեռացումից հետո Հայաստանում տեղի ունեցավ խաղաղ իշխանափոխություն: Իշխանությանը գալուց հետո Հայաստանի նոր վարչապետ, նախկին ընդդիմադիր առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանը այցելեց Մոսկվա եւ վերահաստատեց իր երկրի ռազմավարական կապերը Ռուսաստանի հետ: Պուտինը Փաշինյանին «հաջողություն» մաղթեց, չնայած Հայաստանում նոր առաջնորդի իշխանության գալը կատարվեց «ներքեւից» ընդվզման միջոցով, իսկ Պուտինը դեմ է իշխանափոխության նման տարբերակին Վրաստանում եւ Ուկրաինայում: Մոսկվան դժվար թե չէ կոշտ քաղաքականություն վարի Հայաստանի հանդեպ, վախենալով, որ դա կարող է դրդել տեղի քաղաքական գործիչներին շրջվել դեպի Արեւմուտք, ինչպես դա տեղի ունեցավ Վրաստանում եւ Ուկրաինայում»,- գրում են հոդվածի հեղինակները:
Քորբոյը, Քորթնին եւ Յալովիցը հիշատակում են նաեւ ԼՂ հիմնախնդիրը, նշելով, որ «Ռուսաստանը հակամարտությունը կարգավորելու ուղղության քիչ ջանքեր է գործադրում»:

Yerevan/Mediamax/. Moscow may be wary about using a heavy hand in Armenia for fear it might cause politics to veer westward, as happened in Georgia and Ukraine, says the article “Western Unity Is Best for Russian Summitry” in The American Interest.
Co-authored by former EU ambassador to Georgia and Armenia Denis Corboy, former U.S. Ambassador to Kazakhstan and Georgia William Courtney and former U.S. Ambassador to Belarus and Georgia Kenneth Yalowitz, the article reads:
“In May, Armenia experienced a peaceful change of power after popular protests deposed entrenched leadership. Shortly after assuming office Prime Minister Nikol Pashinyan, the former opposition leader, visited Moscow and emphasized to Putin his country’s strategic ties with Russia. Putin wished Pashinyan “success” even though the Armenian’s ascendancy owes to the kind of grassroots rebellion that Putin has opposed in Georgia and Ukraine. Moscow may be wary about using a heavy hand in Armenia for fear it might cause politics to veer westward, as happened in Georgia and Ukraine.”
Corboy, Courtney and Yalowitz also touch on the Nagorno-Karabakh conflict, noting that “Russia exerts little effort to resolve the simmering conflict”.