Մոսկվան Հայաստանի հանդեպ կոշտ չի լինի, կարծում են փորձագետները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մոսկվան դժվար թե կոշտ քաղաքականություն վարի Հայաստանի հանդեպ, վախենալով, որ դա կդրդի հայ քաղաքական գործիչներին շրջվել դեպի Արեւմուտք, ինչպես դա տեղի ունեցավ Վրաստանում եւ Ուկրաինայում:
Այդ մասին The Armenian Interest-ում հրապարակված «Արեւմուտքի միասնականությունը Ռուսաստանի հետ բանակցությունների լավագույն տարբերակն է» հոդվածում գրում են Հայաստանում եւ Վրաստանում նախկին ԵՄ դեսպան Դենիս Քորբոյը, Ղազախստանում եւ Վրաստանում նախկին ԱՄՆ դեսպան Ուիլյամ Քորթնին եւ Բելառուսում եւ Վրաստանում նախկին ԱՄՆ դեսպան Քենետ Յալովիցը:
«Մայիսին ժողովրդական ընդվզումներից եւ նախկին ղեկավարի հեռացումից հետո Հայաստանում տեղի ունեցավ խաղաղ իշխանափոխություն: Իշխանությանը գալուց հետո Հայաստանի նոր վարչապետ, նախկին ընդդիմադիր առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանը այցելեց Մոսկվա եւ վերահաստատեց իր երկրի ռազմավարական կապերը Ռուսաստանի հետ: Պուտինը Փաշինյանին «հաջողություն» մաղթեց, չնայած Հայաստանում նոր առաջնորդի իշխանության գալը կատարվեց «ներքեւից» ընդվզման միջոցով, իսկ Պուտինը դեմ է իշխանափոխության նման տարբերակին Վրաստանում եւ Ուկրաինայում: Մոսկվան դժվար թե չէ կոշտ քաղաքականություն վարի Հայաստանի հանդեպ, վախենալով, որ դա կարող է դրդել տեղի քաղաքական գործիչներին շրջվել դեպի Արեւմուտք, ինչպես դա տեղի ունեցավ Վրաստանում եւ Ուկրաինայում»,- գրում են հոդվածի հեղինակները:
Քորբոյը, Քորթնին եւ Յալովիցը հիշատակում են նաեւ ԼՂ հիմնախնդիրը, նշելով, որ «Ռուսաստանը հակամարտությունը կարգավորելու ուղղության քիչ ջանքեր է գործադրում»:

Москва не будет жесткой в отношении Армении, считают бывшие дипломаты - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Москва не намерена проводить жесткую политику в отношении Армении, опасаясь того, что это может заставить местных политиков повернуться в сторону Запада, как это произошло в Грузии и на Украине.
Об этом в статье «Единство Запада - лучший вариант для переговоров с Россией», опубликованной в The American Interest, пишут бывший посол ЕС в Армении и Грузии Денис Корбой, бывший посол США в Казахстане и Грузии Уильям Кортни и бывший посол США в Белоруссии и Грузии Кеннет Яловиц.
«В мае в Армении произошла мирная смена власти после народных протестов и смещения пытавшегося удержаться у власти прежнего руководителя. Вскоре после прихода к власти новый премьер-министр Армении Никол Пашинян, бывший оппозиционный лидер, посетил Москву и подтвердил стратегические связи своей страны с Россией. Путин пожелал Пашиняну «успеха», хотя приход к власти в Армении нового лидера произошел с помощью восстания на низовом уровне, а Путин выступает против такого варианта смены власти в Грузии и на Украине. Москва, вероятно, не намерена проводить жесткую политику в отношении Армении, опасаясь того, что это может заставить местных политиков повернуться в стороны Запада, как это произошло в Грузии и на Украине», - пишут авторы статьи.
Корбой, Кортни и Яловиц упоминают также проблему Нагорного Карабаха, отмечая, что «Россия предпринимает мало усилий для разрешения тлеющего конфликта».