Փաշինյան. Հայ-ռուսական կապերում ամեն ինչ կփոխվի դեպի լավը - Mediamax.am
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Россия 24 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում խոսել է հայ-ռուսական հարաբերությունների ապագայի մասին։
Մեդիամաքսն առանձնացրել է զրույցի առավել ուշագրավ հատվածները:
Հայ-ռուսական հարաբերությունների մասին
Հայաստանի ներքաղաքական փոփոխություններից հետո արտաքին քաղաքականության ռազմավարությունը փաստացի չի փոխվելու։
Կարծում եմ՝ Երեւանի եւ Մոսկվայի հարաբերությունները կփոխվեն, բայց դեպի լավը։ Ես դրանում համոզված եմ։ Հասկանում եմ, որ Ռուսաստանում մտահոգություններ կան, բայց մեր հանդիպումներից եւ քննարկումներից հետո, այդ մտահոգությունները Մոսկվայում այլեւս չեն հնչի, եւ ես համոզված եմ, որ հայ-ռուսական հարաբերություններում ամեն ինչ կփոխվի դեպի լավը։
Հասկանում եմ, որ շատերը կարող են ասել, որ մենք արդեն իսկ լավ հարաբերություններ ունենք, էլ ի՞նչն է պետք փոխել դեպի լավը, բայց ես կարծում եմ, որ ե՛ւ տնտեսական, ե՛ւ քաղաքական առումով շատ մեծ ներուժ կա։ Վստահ եմ, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի հարաբերությունները շատ լավ կզարգանան։
Որեւէ արտաքին ճնշում չի կարող ստիպել Հայաստանին դադարեցնել համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ, այդ թվում՝ ռազմական ոլորտում, քանի որ Ռուսաստանի հետ համագործակցությունը բխում է Հայաստանի ազգային եւ անվտանգության շահերից:
ԵԱՏՄ-ի մասին
Ես չեմ կարծում, որ Եվրասիական տնտեսական միությունն իրացրել է այն ներուժը, որն ունի։ Բոլոր խնդիրներն այստեղից են առաջանում։ Նոր մարդու ներկայությունը այս կառույցում նոր խթան կհաղորդի խնդրի լուծման համար։ Այս համատեքստում իմ դերը ես տեսնում եմ այդ օրակարգի շուրջ աշխատելը եւ այն ներուժի իրագործումը, որը կա Եվասիական տնտեսական միությունում։
Ես հույս ունեմ, որ մայիսի 14-ին Սոչիում կայանալիք ԵԱՏՄ գագաթաժողովում իմ ներկայությունը կնպաստի դրան, եւ հուսով եմ՝ լավ աշխատանքային միջավայր կլինի ու կառուցողական երկխոսություն կձեւավորվի։
ՀԱՊԿ-ի մասին
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության շրջանակում եւս կան բաց հարցեր։
Շատ կարեւոր է, որ բոլորի համար պարզ լինի, թե մենք ինչպիսի պարտավորություններ ունենք մեկս մյուսի հանդեպ, թե Հայաստանն իր հերթին ինչպիսի պարտավորություներ ունի իր գործընկերների հանդեպ։
Մենք պետք է համագործակցության հստակ ծրագիր ունենանք, օրինակ՝ թե ինչպես պայքարել ահաբեկչության դեմ, թե ինչ պետք է անի երկրներից յուրաքանչյուրը։

Пашинян: в армяно-российских отношениях все изменится к лучшему - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью телекеналу Россия 24 рассказал о будущем армяно-российских отношений.
Медиамакс выделил наиболее интересные отрывки беседы.
Об армяно-российских отношениях
После внутриполитических изменений в Армении стратегия внешней политики, фактически, не изменится.
На мой взгляд, отношения между Ереваном и Москвой изменятся, но к лучшему. Я в этом уверен. Понимаю что в России есть опасения, но после наших встреч и обсуждений этих опасений в Москве больше не будет, и я уверен, что в армяно-российских отношениях все изменится к лучшему.
Я понимаю, что многие могут сказать, что у нас уже есть хорошие отношения, что здесь можно изменить к лучшему? Я, однако, считаю, что и в экономическом, и в политическом плане есть очень большой потенциал. Уверен, что армяно-российские отношения будут очень хорошо развиваться.
Ни одно внешнее давление не может заставить Армению прекратить сотрудничество с Россией, в том числе в военной сфере, поскольку сотрудничество с Россией исходит из национальных интересов и безопасности Армении.
О ЕАЭС
Я не считаю, что Евразийский экономический союз реализовал тот потенциал, который у него есть. Все проблемы исходят отсюда. Присутствие нового человека в этой структуре придаст новый стимул решению этой проблемы. В этом контексте моя роль заключается в работе вокруг этой повестки и реализации того потенциала, который есть в Евразийском экономическом союзе.
Я надеюсь, что на предстоящем 14 мая саммите ЕАЭС в Сочи мое присутствие будет способствовать этому, и надеюсь, что будет сформирована хорошая рабочая атмосфера и конструктивный диалог.
Об ОДКБ
В рамках ОДКБ также есть открытые вопросы.
Очень важно, чтобы всем было ясно, какие обязательства есть у нас друг перед другом, какие обязательства Армения в свою очередь имеет перед партнерами.
У нас должна быть четкая программа сотрудничества, например, как бороться против терроризма, что должна сделать каждая из стран.