Դիտորդներ. Ադրբեջանում արդար ընտրություններն «անհնարին են» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Միջազգային դիտորդական առաքելությունն այսօր հայտարարել է, որ ապրիլի 11-ին Ադրբեջանում կայացած արտահերթ նախագահական ընտրություններն անցել են «սահմանափակված քաղաքական մթնոլորտում եւ այնպիսի օրենքներով, որոնք կրճատում են ժողովրդավարական ընտրությունների պարտադիր նախապայման հանդիսացող հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները»:
«Այս ֆոնին, այդ թվում ԶԼՄ-ներում բազմակարծության բացակայության պայմաններում, ընտրություններում չկար իրական մրցակցություն: Մյուս թեկնածուները խուսափում էին ուղղակիորեն մրցել գործող նախագահի հետ կամ քննադատել նրան»,- ասված է միջազգային դիտորդների նախնական հայտարարության մեջ:
«Քվեարկության օրը մենք արձանագրել ենք օրենքով սահմանված պարտադիր ընթացակարգերի համատարած անտեսում, թափանցիկության բացակայություն, նաեւ մի շարք լուրջ ընտրախախտումներ, այդ թվում՝ քվեաթերթիկների լցոնման դեպքեր: Քվեների հաշվարկը բացասական է գնահատվել ընտրատեղամասերի ավելի քան կեսում` հիմնականում դիտավորյալ կեղծիքների եւ օրենքով սահմանված ընթացակարգերի անտեսման պատճառով»,- նշել են դիտորդները:
«Պետք է հաշվի առնենք, որ այնպիսի քաղաքական մթնոլորտում, որում խախտվում են ժողովրդավարական սկզբունքները եւ օրենքի գերակայությունը չի գործում, ազատ եւ արդար ընտրությունների անցկացումն անհնարին է», - ասել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) պատվիրակության ղեկավար Վիորել Ռայսարդ Բադեան:

International observers say that fair elections “are not possible” in Azerbaijan - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. International observation mission said today that early presidential election in Azerbaijan on April 11 took place "within a restrictive political environment and under laws that curtail fundamental rights and freedoms, which are prerequisites for genuine democratic elections”.
“Against this backdrop and in the absence of pluralism, including in the media, the election lacked genuine competition. Other candidates refrained from directly challenging or criticising the incumbent President”, the international observers concluded in a preliminary statement today.
“On election day the observers reported widespread disregard for mandatory procedures, a lack of transparency, and numerous serious irregularities, including ballot box stuffing. More than half of the vote counts were assessed negatively, largely due to deliberate falsifications and an obvious disregard for procedures”, the mission said.
“We have to consider that, in a political environment where democratic principles are compromised and the rule of law is not observed, fair and free elections are not possible,” said Viorel Riceard Badea, head of the delegation from the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE).