ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ն կշարունակի ՀՀ-ի հետ «սերտ գործակցության ավանդույթը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության Ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի տնօրեն Ինգիբյորգ Գիսլադոտիրն այսօր պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել Հայաստանի հետ ձեւավորված սերտ փոխգործակցության ավանդույթը:
Այս մասին Ինգիբյորգ Գիսլադոտիրն ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հանդիպմանը:
ԺՀՄԻԳ տնօրենը կարեւորել է Հայաստանի ներդրումը այլատյացության եւ անհանդուրժողականության դեմ պայքարի միջազգային ջանքերում՝ այս առումով բարձր գնահատելով Հայաստանի կողմից ԵԱՀԿ ավստրիական նախագահության ու ԺՀՄԻԳ-ի համատեղ կազմակերպած «Քրիստոնյաների եւ այլ կրոնական խմբերի անդամների դեմ ատելության շարժառիթով հանցագործությունների կանխարգելումը եւ հակազդումը. հեռանկարներ ԵԱՀԿ-ից եւ անդին» խորագրով ԵԱՀԿ խորհրդաժողովի հյուրընկալումը:
Էդվարդ Նալբանդյանն էլ գոհունակությամբ նշել է, որ ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման, ընտրական գործընթացների բարելավման, օրենքի գերակայության բնագավառում Հայաստանում տեղի ունեցող շարունակական առաջընթացի գործում ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ն կարեւոր գործընկեր է հանդիսանում:
Երկուստեք նշվել է, որ Ինգիբյորգ Գիսլադոտիրի առաջին այցը Հայաստան ԺՀՄԻԳ տնօրենի պաշտոնը ստանձնելուց հետո լավ հնարավորություն է ընձեռում մտքեր փոխանակել Հայաստան-ԺՀՄԻԳ համագործակցության հարցերի շուրջ:

OSCE/ODIHR to carry on “tradition of cooperating with Armenia” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Today Director of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) Ingibjörg Gísladóttir expressed readiness to carry on the tradition of close cooperation with Armenia.
She made that statement at the meeting with Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian.
ODIHR Director attached importance to Armenia’s contribution to the international efforts in the fight against xenophobia and intolerance, in this context marking the hosting of “Prevention and response to hate crimes against Christians and members of other religious groups” conference, jointly organized in Armenia by the Austrian chairmanship of the OSCE and ODIHR.
Edward Nalbandian shared his appreciation for the fact that OSCE/ODIHR remains an important partner for Armenia in terms of continuous strengthening of democratic institutions, improvement of electoral processes, and establishment of the rule of law.
The parties noted that Ingibjörg Gísladóttir’s first visit to Armenia as the Director of ODIHR is a great opportunity for exchanging ideas about the Armenia-ODIHR collaboration.