ՀՀ նախագահը շնորհավորել է Մերկելի հաղթանակը
Երեւան: Մեդիամաքս: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր շնորհավորական ուղերձ է հղել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին՝ խորհրդարանական ընտրություններում «Քրիտոնեա-դեմոկրատական միություն» կուսակցության հաղթանակի կապակցությամբ:
«Գերմանիայի քաղաքացիների կողմից ՔԴՄ կուսակցությանը վստահված քվեները լավագույնս վկայում են կուսակցության նկատմամբ ունեցած բարձր վստահության եւ տարիներ շարունակ կուսակցության կողմից իրականացվող քաղաքական, տնտեսական եւ սոցիալական քաղաքականության արդյունավետության մասին:
Ձեր կառավարման տարիներին հայ-գերմանական փոխգործակցության օրակարգը դինամիկ զարգացում է ապրել, նոր որակ է ստացել քաղաքական երկխոսությունը, ակտիվացել են բարձրաստիճան փոխայցերը, ընդլայնվել ու խորացել են տնտեսական, հումանիտար, միջխորհրդարանական եւ ապակենտրոնացված կապերը:
Մեզ համար կարեւորագույն ձեռքբերում է, որ Գերմանիան այսօր Հայաստանի վստահելի ու կայուն գործընկերներից է, մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական գործընթացների, ինչպես նաեւ Հայաստան-ԵՄ համագործակցության խորացման հաստատուն աջակիցը»,- ասված է ուղերձում:
Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Բունդեսթագի նոր գումարման նստաշրջանում հայ-գերմանական համագործակցությունն ավելի կընդլայնվի ու կհամալրվի նոր փոխշահավետ ծրագրերով:

Президент Армении поздравил Меркель с победой
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян направил сегодня поздравительное послание канцлеру Германии Ангеле Меркель по случаю победы партии «Христианско-демократический союз» на парламентских выборах.
«Голоса немецких граждан, отданные ХДС, наилучшим образом демонстрируют высокий уровень доверия по отношению к партии и эффективность ее политического, экономического и социального курса на протяжении многих лет.
За годы Вашего правления повестка армяно-немецкого сотрудничества имела динамичное развитие, приобрела новое качество политический диалог, увеличилось количество визитов на высшем уровне, расширились и углубились экономические, гуманитарные, межпарламентские и децентрализованные связи.
Важнейшим достижением для нас является то, что на сегодняшний день Германия является одним из надежных и стабильных партнеров Армении и непоколебимым сторонником протекающих в нашей стране демократических процессов, а также углубления сотрудничества Армения-ЕС»,- отметил армянский президент.
Серж Саргсян выразил надежду, что в новом созыве Бундестага армяно-немецкое сотрудничество будет расширено и дополнено новыми взаимовыгодными программами.