Հաան. ԵՄ-ը պետք է փոխի իր մոտեցումը Թուրքիայի հանդեպ
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական միությունը պետք է դադարի դիտորդի կարգավիճակով հետեւել Թուրքիայի գործողություններին եւ նոր մոտեցում մշակի այդ երկրի հանդեպ:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այդ մասին ասել է Եվրամիության հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հաանը՝ Suddeutsche Zeitung-ին տված հարցազրույցում:
Նա նշել է, որ Թուրքիայի միջամտությունը ԵՄ երկրների նախընտրական պայքարին, ինչպես նաեւ քաղաքական հակառակորդների արտահանձնման վերաբերյալ հարցումները անընդունելի են:
«Կարծում եմ, որ ԵՄ բոլոր անդամ երկրների համար հասունացել է ժամանակը քննարկել նման պահվածքի ռազմավարական հետեւանքները: Չի կարելի ուղղակի ուսերը թափ տալ եւ ընդունել նման մոտեցումը որպես երկարաժամկետ քաղաքական ռազմավարություն», - ասել է Յոհաննես Հաանը:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2015 թվականի ապրիլին Յոհաննես Հաանը հայտարարել էր, որ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եվրոպական երկրների նկատմամբ պաշտոնական Անկարայի հարձակողական արձագանքը միայն կբարդացնի Թուրքիայի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու ծրագրերը:
«Սա (Թուրքիայի կոշտ արձագանքը - խմբ.) հնարավոր է՝ շատ ընդունելի է այդ երկրի որոշ շրջաններում բնակչության որոշ շերտերի համար: Սակայն ինձ ավելի շատ անհանգստացնում են հեռահար հետեւանքները: Հակաեվրոպական եւ հակաարեւմտյան դիրքորոշման այն սերմերը, որը հիմա ցանում են, բարդացնում են այդ երկրի համար ԵՄ-ին միանալու հնարավորությունը»,- այն ժամանակ ասել էր ԵՄ հանձնակատարը՝ Der Standard-ին տված հարցազրույցում:

ЕС следует поменять политику в отношении Турции, считает Хан
Ереван/Медиамакс/. Европейский союз должен перестать наблюдать за действиями Турции со стороны и выработать новый подход к ней.
Как сообщает ТАСС, об этом в интервью Suddeutsche Zeitung заявил еврокомиссар по вопросам расширения и политики соседства Йоханнес Хан.
Он отметил, что вмешательство Турции в предвыборную борьбу в странах ЕС, а также запросы на экстрадицию политических противников неприемлемы.
«Полагаю, что настало время для всех стран-членов ЕС обсудить, какие стратегические последствия может иметь такое поведение. Нельзя просто пожимать плечами и принять такой подход в качестве долгосрочной политической стратегии», - сказал Йоханнес Хан.
Медиамакс отмечает, что в апреле 2015 года Йоханнес Хан говорил, что агрессивная реакция официальной Анкары на признание Геноцида армян европейскими странами только усложнит программу вступления Турции в ЕС.
«Возможно, это (реакция Турции) очень приемлемо в некоторых районах страны среди некоторых слоев населения. Однако меня больше беспокоят далекие перспективы. Эти семена антиевропейской и антизападной позиции, которые теперь насаждаются, затрудняют возможности этой страны по вступлению в ЕС», - говорил тогда еврокомиссар в интервью Der Standard.