Հաան. ԵՄ-ը պետք է փոխի իր մոտեցումը Թուրքիայի հանդեպ
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական միությունը պետք է դադարի դիտորդի կարգավիճակով հետեւել Թուրքիայի գործողություններին եւ նոր մոտեցում մշակի այդ երկրի հանդեպ:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այդ մասին ասել է Եվրամիության հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հաանը՝ Suddeutsche Zeitung-ին տված հարցազրույցում:
Նա նշել է, որ Թուրքիայի միջամտությունը ԵՄ երկրների նախընտրական պայքարին, ինչպես նաեւ քաղաքական հակառակորդների արտահանձնման վերաբերյալ հարցումները անընդունելի են:
«Կարծում եմ, որ ԵՄ բոլոր անդամ երկրների համար հասունացել է ժամանակը քննարկել նման պահվածքի ռազմավարական հետեւանքները: Չի կարելի ուղղակի ուսերը թափ տալ եւ ընդունել նման մոտեցումը որպես երկարաժամկետ քաղաքական ռազմավարություն», - ասել է Յոհաննես Հաանը:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2015 թվականի ապրիլին Յոհաննես Հաանը հայտարարել էր, որ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եվրոպական երկրների նկատմամբ պաշտոնական Անկարայի հարձակողական արձագանքը միայն կբարդացնի Թուրքիայի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու ծրագրերը:
«Սա (Թուրքիայի կոշտ արձագանքը - խմբ.) հնարավոր է՝ շատ ընդունելի է այդ երկրի որոշ շրջաններում բնակչության որոշ շերտերի համար: Սակայն ինձ ավելի շատ անհանգստացնում են հեռահար հետեւանքները: Հակաեվրոպական եւ հակաարեւմտյան դիրքորոշման այն սերմերը, որը հիմա ցանում են, բարդացնում են այդ երկրի համար ԵՄ-ին միանալու հնարավորությունը»,- այն ժամանակ ասել էր ԵՄ հանձնակատարը՝ Der Standard-ին տված հարցազրույցում:

According to TASS, Commissioner for European Neighborhood Policy and Enlargement Negotiations Johannes Hahn told this in an interview to Suddeutsche Zeitung.
He remarked that Turkey’s interference in pre-election campaigns of the European countries, as well as requests for extradition of political opponents is unacceptable.
“I think that it is high time for all EU countries to discuss the strategic consequences of such a behavior. It is aunacceptable to shrug our shoulders and admit this approach as a long-term political strategy,” Hahn said.
Mediamax noted that Johannes Hahn stated in April of 2015 that Turkey's backlash against European countries that call Ottoman Turks' 1915 massacre of Armenians “genocide” will complicate Ankara's ambitions to join the European Union.
“This (Turkey’s harsh reaction – ed.) may be quite popular in parts of the country and among certain parts of the population. But I am really worried about the long-term consequences. The seeds of anti-European and anti-Western stance are thus sown, which from today's perspective makes a future (EU) entry very difficult,” Johannes Hahn told Der Standard back then.