Իսրայելում առաջարկում են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Երեւան: Մեդիամաքս: Yesh Atid կուսակցության առաջնորդ, Իսրայելի նախկին ֆինանսների նախարար Յաիր Լապիդն ասում է, որ իր պետությունը պետք է ճանաչի Հայոց Ցեղասպանությունը:
«Այսուհետ մենք պետք է մեր քաղաքականություն վարենք՝ ճանաչենք անկախ քրդական պետության հիմնումը, պետք է ճանաչենք Հայոց Ցեղասպանությունը, անենք այն ամենը, ինչը չէինք անում, երբ լավ հարաբերություններ ունեինք Թուրքիայի հետ, քանի որ հիմա այդպիսիք չունենք եւ չենք ունենալու ապագայում», - Յաիր Լապիդի այս խոսքերը մեջբերում է Jerusalem Post թերթը:
«Թուրքիան պետք է հասկանա, որ այն չի կարող շարունակել հարվածներ հասցնել Իսրայելին», - նկատել է նա:
Յաիր Լապիդի հիմնած Yesh Atid կուսակցությունը 2013 թվականին երկրորդ տեղն էր զբաղեցրել Իսրայելի Կնեսետի ընտրություններում եւ կոալիցիա կազմել Բենիամին Նետանյահուի Likud-ի հետ: 2015 ընտրություններից հետո Yesh Atid-ը միացավ ընդդիմությանը:
2016թ. սեպտեմբերին Իսրայելի Կնեսետի փոխխոսնակ Տալի Պլոսկովը Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում ասել էր, որ «Իսրայելն այսօր հնարավորություն չունի պետական մակարդակով ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը»:
Իսկ 2011թ. օգոստոսին Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Դանի Այալոնը Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում ասել էր.
«Մենք երբեք չենք հերքել Հայկական ողբերգությունը, սակայն չենք ցանկանում այս հարցում առճակատման կողմ դառնալ Հայաստանի եւ Թուրքայի միջեւ»:

Израильский политик предлагает признать Геноцид армян
Ереван/Медиамакс/. Лидер партии Yesh Atid, бывший министр финансов Израиля Яир Лапид заявил, что его страна должна признать Геноцид армян.
«Отныне мы должны проводить собственную политику: признать создание независимого курдского государства, признать Геноцид армян, делать все, чего не делали, когда у нас были хорошие отношения с Турцией, поскольку таковых у нас сейчас нет и не будет в будущем», - цитирует Яира Лапида газета Jerusalem Post.
«Турция должа понять, что не может продолжать наносить удары по Израилю», - заметил он.
Основанная Яиром Лапидом партия Yesh Atid в 2013 году заняла второе место на выборах в израильский Кнессет и сформировала коалицию с партией Likud Бениамина Нетаньяху. После выборов 2015 года Yesh Atid перешла в оппозицию.
В сентябре 2016 года вице-спикер израильского Кнессета Тали Плосков в интервью с Медиамакс отметила, что «у Израиля сегодня нет возможности признать Геноцид армян на государственном уровне».
А в августе 2011 года заместитель министра иностранных дел Израиля Данни Аялон в интервью с Медиамакс говорил:
«Мы никогда не отрицали Армянскую трагедию, но не желаем становиться в этом вопросе стороной конфронтации между Арменией и Турцией».