Քնեսեթի փոխխոսնակ. «Ցեղասպանությունը ճանաչել չենք կարող»
Երեւան: Մեդիամաքս: Իսրայելի Քնեսեթի փոխխոսնակ Թալի Պլոսկովը Մեդիամաքսի հետ զրույցում ասել է, որ «Իսրայելն այսօր հնարավորություն չունի պետական մակարդակով ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը»:
«Իսրայելի նախագահը, Քնեսեթի նախագահը ասել են, որ ընդունում են այդ ողբերգության փաստը: Այլ բան է, որ Իսրայելի եւ այլ պետությունների քաղաքական հարաբերությունները թույլ չեն տալիս պետական մակարդակով ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը: Սակայն մեզանից յուրաքանչյուրը իր սրտի խորքում ընդունում է, թե դա ինչպիսի ողբերգություն է եւ հայկական կողմին իր աջակցությունն է առաջարկում»,- Մեդիամաքսի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Երեւան ժամանած Քնեսեթի փոխխոսնակը:
Այդուհանդերձ, Թալի Պլոսկովը ընդգծել է, որ Իսրայելի կողմից Ցեղասպանության ընդունման հարցում որոշակի առաջընթաց է գրանցվել, երբ Քնեսեթի Կրթության, մշակույթի եւ սպորտի հանձնաժողովը հունիսին ընդունել է այն:
«Հաջորդ քայլը պետք է լինի Իսրայելի նախագահի կամ արտգործնախարարի կողմից, բայց, ցավոք, չեմ կարող ասել, որ դա կլինի: Այս հարցը այդպես էլ կմա: Նման հարցերը արագ չեն լուծվում», - ասել է նա:
Քնեսեթի ներկայացուցիչը նշել է, որ Իսրայելի համար կարեւոր է, որ «Երեւանում հասկանան, որ մենք Հայաստանի դեմ ոչինչ չունենք»:
«Այո՛, մենք չենք կարողանում հայտարարել այն, ինչ մեր հայ գործընկերներն են ցանկանում: Դրա համար կան պատճառներ, եւ բոլորը դա հասկանում են: Սակայն դա չի նշանակում, որ մենք չենք կարող համագործակցել», - ասել է պատգամավորը:
Թալի Պլոսկովը տեղեկացրել է, որ Հայաստանում է Անկախության 25-ամյակին նվիրված տոնակատարություններին մասնակցելու համար:
«Այցիս բուն նպատակից բացի՝ իմ գործընկեր Արտակ Զաքարյանի հետ որոշել ենք կազմակերպել գործարարների համաժողով, որին մասնակցելու են տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչներ երկու երկրներից: Սեպտեմբերի 24-ին նախատեսված է անցկացնել առաջին նման հանդիպումը», - ասել է Թալի Պլոսկովը:
Իսրայելի Քնեսեթի փոխխոսնակը հայտնել է, որ հանդիպումներ է ունենալու նաեւ ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահի եւ պատգամավորների հետ, որոնց հետ քննարկելու է միջխորհրդարանական համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
«Վերջին մեկ տարում ակտիվացել է մեր երկրների համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում, ինչը պետք  է շարունակական լինի: Դրա համար պետք է շատ աշխատել: Այս հարցում, համոզված եմ, խոչընդոտներ չեն առաջանա», - Մեդիամաքսին ասել է Քնեսեթի փոխխոսնակ Թալի Պլոսկովը:

Вице-спикер Кнессета: «Сегодня мы не можем признать Геноцид»
Ереван /Медиамакс/. Вице-спикер израильского Кнессета Тали Плосков в беседе с Медиамакс сказала, что «Израиль сегодня не может на государственном уровне признать Геноцид армян».
«Президент Израиля и председатель Кнессета говорили, что признают факт этой трагедии. Иное дело, что политические отношения Израиля и других государств не позволят признать Геноцид армян на государственном уровне. Однако каждый из нас в глубине души понимает, что это за трагедия, и предлагает армянской стороне свою поддержку», - сказала Тали Плосков в беседе с корреспондентом Медиамакс.
В то же время, она заметила, что Израиль сделал небольшой прогресс в вопросе признания Геноцида армян, когда он был признан Комиссией образования, культуры и спорта Кнессета летом этого года.
«Следующий шаг должны сделать президент или министр иностранных дел Израиля, но, к сожалению, я не могу утверждать, что это произойдет. Этот вопрос еще будет оставаться нерешенным. Подобные вопросы не решаются быстро»,- сказала она.
Как отметила представительница Кнессета, для «нас важно, чтобы в Ереване понимали, что Израиль не имеет ничего против Армении».
«Да, мы не можем сделать заявление, которого ждут наши армянские коллеги. На то есть причины, и все это понимают. Однако это не значит, что мы не можем сотрудничать», - сказала депутат.
Тали Плосков сообщила, что прибыла в Армению для участия в праздновании 25-летия независимости республики.
«Помимо этой главной цели мы с моим коллегой Артаком Закаряном решили организовать бизнес-форум, в котором примут участие представители разных сфер из двух стран. Первую подобную встречу мы планируем провести 24 сентября»,- сказала Тали Плосков.
Вице-спикер израильского Кнессета сообщила, что встретится со спикером и депутатами Национального собрания Армении, с которыми будет обсуждать вопросы межпарламентского сотрудничества.
«За последний год активизировалось наше сотрудничество в разных сферах, что необходимо продолжить. Для этого нужно много работать. В этом вопросе, я уверена, препятствий не будет»,- сказала вице-спикер Кнессета Тали Плосков в интервью Медиамакс.