Քնեսեթի փոխխոսնակ. «Ցեղասպանությունը ճանաչել չենք կարող»
Երեւան: Մեդիամաքս: Իսրայելի Քնեսեթի փոխխոսնակ Թալի Պլոսկովը Մեդիամաքսի հետ զրույցում ասել է, որ «Իսրայելն այսօր հնարավորություն չունի պետական մակարդակով ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը»:
«Իսրայելի նախագահը, Քնեսեթի նախագահը ասել են, որ ընդունում են այդ ողբերգության փաստը: Այլ բան է, որ Իսրայելի եւ այլ պետությունների քաղաքական հարաբերությունները թույլ չեն տալիս պետական մակարդակով ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը: Սակայն մեզանից յուրաքանչյուրը իր սրտի խորքում ընդունում է, թե դա ինչպիսի ողբերգություն է եւ հայկական կողմին իր աջակցությունն է առաջարկում»,- Մեդիամաքսի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Երեւան ժամանած Քնեսեթի փոխխոսնակը:
Այդուհանդերձ, Թալի Պլոսկովը ընդգծել է, որ Իսրայելի կողմից Ցեղասպանության ընդունման հարցում որոշակի առաջընթաց է գրանցվել, երբ Քնեսեթի Կրթության, մշակույթի եւ սպորտի հանձնաժողովը հունիսին ընդունել է այն:
«Հաջորդ քայլը պետք է լինի Իսրայելի նախագահի կամ արտգործնախարարի կողմից, բայց, ցավոք, չեմ կարող ասել, որ դա կլինի: Այս հարցը այդպես էլ կմա: Նման հարցերը արագ չեն լուծվում», - ասել է նա:
Քնեսեթի ներկայացուցիչը նշել է, որ Իսրայելի համար կարեւոր է, որ «Երեւանում հասկանան, որ մենք Հայաստանի դեմ ոչինչ չունենք»:
«Այո՛, մենք չենք կարողանում հայտարարել այն, ինչ մեր հայ գործընկերներն են ցանկանում: Դրա համար կան պատճառներ, եւ բոլորը դա հասկանում են: Սակայն դա չի նշանակում, որ մենք չենք կարող համագործակցել», - ասել է պատգամավորը:
Թալի Պլոսկովը տեղեկացրել է, որ Հայաստանում է Անկախության 25-ամյակին նվիրված տոնակատարություններին մասնակցելու համար:
«Այցիս բուն նպատակից բացի՝ իմ գործընկեր Արտակ Զաքարյանի հետ որոշել ենք կազմակերպել գործարարների համաժողով, որին մասնակցելու են տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչներ երկու երկրներից: Սեպտեմբերի 24-ին նախատեսված է անցկացնել առաջին նման հանդիպումը», - ասել է Թալի Պլոսկովը:
Իսրայելի Քնեսեթի փոխխոսնակը հայտնել է, որ հանդիպումներ է ունենալու նաեւ ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահի եւ պատգամավորների հետ, որոնց հետ քննարկելու է միջխորհրդարանական համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
«Վերջին մեկ տարում ակտիվացել է մեր երկրների համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում, ինչը պետք  է շարունակական լինի: Դրա համար պետք է շատ աշխատել: Այս հարցում, համոզված եմ, խոչընդոտներ չեն առաջանա», - Մեդիամաքսին ասել է Քնեսեթի փոխխոսնակ Թալի Պլոսկովը:

Knesset Deputy Speaker: “We cannot recognize the Armenian Genocide”
Yerevan /Mediamax/. Israeli Knesset Deputy Speaker Tali Ploskov said in an interview with Mediamax that "Today Israel does not have the opportunity to recognize Armenian Genocide on state level”.
“President of Israel and President of Knesset said that they accept the fact of the tragedy. But the political relations between Israel and other states do not allow Israel to recognize Armenian Genocide on state level. Although all of us deep inside accept that horrible tragedy and offer our support to the Armenian side,” Knesset Deputy Speaker said to Mediamax correspondent during her visit to Yerevan.
Nevertheless, Tali Ploskov emphasized that progress was registered in the process of recognition of the Armenian Genocide by Israel, when Knesset Education, Culture and Sports Committee officially recognized it in June, 2016.
“The next step is supposed to be the recognition by President of Israel or Minister of Foreign Affairs, but I am not quite sure it will happen. This issue is not going to change yet. Such issues are not solved quickly,” she said.
Knesset representative noted that it is very important for Israel that “Everyone in Yerevan understands that we do not have anything against Armenia”.
“Yes, we cannot declare what our Armenian counterparts would like us to say. We have reasons that everyone understands. But this does not mean we cannot cooperate,” the MP said
Tali Ploskov informed that she is in Armenia to participate in the celebration of the 25th anniversary of Independence of Armenia.
“Besides the main purpose of my visit, my counterpart Artak Zakaryan and I decided to hold a conference for entrepreneurs, which will host representatives of different spheres from both countries. We plan to hold the first such meeting on September 24,” Tali Ploskov said.
Israeli Knesset Deputy Speaker informed that she will have meetings with the Speaker and MPs of Armenian National Assembly to discuss inter-partliamentary cooperation related issues.
“Last year cooperation was intensified in different spheres between our two countries, which should be continuous. We should work hard to achieve it. I am convinced that there will be no obstacle on our way,” Israeli Knesset Deputy Speaker Tali Ploskov said in an interview to Mediamax.