Ռուսաստանը կարող է Հայաստանի ռազմաբազան օգտագործել ԻՊ-ի դեմ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Հայաստանում տեղակայված ռուսաստանյան ռազմակայանը կարող է օգտագործվել «Իսլամական պետության» (ISIS) դեմ պայքարում։
«Ցավոք, ISIS-ը հարմարվել է Մերձավոր Արեւելքում եւ Աֆրիկայի հյուսիսում եւ դեռ չի ուզում հանձնվել, բայց մենք նրանց անպայման կջախջախենք։ Սակայն եւ այս փուլում նրանք ակտիվություն  են դրսեւորում Աֆղանստանում եւ հատկապես դրա հյուսիսային հատվածներում, որոնք անմիջապես հարում են մեր հարեւանների ու դաշնակիցների սահմաններին։ Արագ արձագանքման ստորաբաժանումները, որոնք հատկացրել են ՀԱՊԿ երկրները, միշտ պատրաստ են գործի անցնել, ինչպես նաեւ պատրաստ են ՌԴ բազաները, որոնք տեղակայված են Տաջիկստանում, Ղրղըզստանում եւ Հայաստանում։ Քանի դեռ այդ վարակը վերացված չէ, այս առաջնայնությունները պահպանվելու են», - ասել է Լավրովը Միր-24 հեռուսատաալիքին տված հարցազրույցում։
Հետաքրքրական է, որ Արեւմուտքում երբեմն կարծիքներ են հնչում, որ ՀՀ-ում տեղակայված ռուսական ռազմակայանը սպառնալիք է Թուրքիայի համար, որը մտնում է ISIS-ի դեմ ստեղծված արեւմտյան կոալիցիայի մեջ։
Այսպես, ԱՄՆ Պետքարտուղարության մամուլի խոսնակի նախկին տեղակալ Ադամ Էրելին այս տարվա սկզբին գրել է, որ «Սուրբ Ծննդից երկու օր առաջ, երբ ամերիկյան քաղաքական գործիչները տրամադրվում էին տոներին, Ռուսաստանը առանց ավելորդ աղմուկի Հայաստանի հետ համաձայնագիր ստորագրեց՝ հակաօդային պաշտպանության միավորված տարածաշրջանային համակարգ ստեղծելու մասին, այդպիսով ամրապնդելով ռուսական զորքերի խմբավորումը տարածաշրջանում»։
«Ռուսական ուժերի եւ միջոցների նման տեղակայումը ցանկացած այլ ՆԱՏՕ-ի անդամ պետության սահմանի մոտ զայրալից բողոքներ կառաջացներ: Իսկ ինչու՞ ենք մենք լռում Թուրքիայի դեմ նման անթաքույց ագրեսիայի դեպքում: Եվ ինչու՞ մենք չենք դատապարտում Հայաստանին՝ ռուսական հարվածային ստորաբաժանումներին նման պատվավոր ընդունելություն ապահովելու համար: Թուրքիան շատ կարեւոր գործընկեր է ISIS-ի դեմ գլոբալ պայքարում եւ պատկանում է այն փոքրաթիվ պետությունների խմբին, որոնք մտնում են ԱՄՆ-ի կողմից ղեկավարած կոալիցիան եւ ունեն ռազմակայաններ «Իսլամական պետության» կարեւոր հենակետերի մոտ», - նշել էր Ադամ Էրելին:

Россия может использовать базу в Армении для борьбы с ИГИЛ - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Глава МИД России Сергей Лавров заявил, что дислоцированная в Армении российская военная база может быть использована для борьбы с ИГИЛ.
«К сожалению, ИГИЛ не только освоилась на Ближнем Востоке и севере Африки и пока не хочет сдаваться, но мы обязательно ее добьем. Но и на данном этапе начала активничать в Афганистане, особенно в его северных районах, которые непосредственно выходят на границы наших соседей и союзников. Соответствующие подразделения, которые страны-члены ОДКБ выделили в состав этих сил (КСОР), находятся в постоянной готовности к действиям, как находятся в готовности к действиям и российские базы, которые расположены в Таджикистане, Кыргызстане и Армении. Пока эта зараза не будет уничтожена, эти приоритеты будут сохраняться», - сказал Лавров в интервью телекомпании Мир-24.
Интересно, что на Западе порой звучат мнения о том, что российская военная база в Армении является угрозой для Турции, которая входит в западную коалицию, созданную для борьбы с ИГИЛ.
Так, бывший заместитель пресс-секретаря Госдепартамента США Адам Эрели писал в начале этого года, что «за два дня до рождества, когда американские политики настраивались на праздники, Россия без лишнего шума подписала соглашение с Арменией о создании объединенной региональной системы противовоздушной обороны, усилив группировку российских войск в регионе».
«Подобная дислокация российских сил и средств у границ любого другого государства-члена НАТО вызвала бы гневные протесты. Почему же мы молчим перед лицом плохо скрываемой агрессии в отношении Турции? И почему мы не осуждаем Армению за то, что она оказывает почетный прием российским ударным частям? Как-никак, Турция является крайне важным партнером в глобальной войне против ИГИЛ и относится к числу немногих членов возглавляемой США коалиции, имеющих базы около стратегически важных опорных пунктов «Исламского государства»», -  отмечал Адам Эрели.