2016-ը կարեւոր տարի էր հայ-վրացական կապերի համար
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի հարցերով փորձագետ Ջոնի Մելիքյանն այսօր ասել է, որ Երեւանը եւ Թբիլիսին կարողանում են համագործակցության լայն շրջանակ գտնել՝ թեեւ ընդգրկված են տարբեր ինտեգրացիոն գործընթացներում:
«2016-ը նշանավորվել է մի շարք բարձրաստիճան փոխայցելություններով, որոնց ընթացքում կարեւորվել է երկու երկրների առեւտրային, էներգետիկ եւ տուրիզմի ոլորտում հարաբերությունների զարգացումը»,-ասել է Ջոնի Մելիքյանը:
Փորձագետի խոսքով՝ անցած տարի նկատվել է նաեւ մոտ երկու տարի առաջ մեկնարկած Հայաստան-Իրան-Վրաստան-Ռուսաստան էներգետիկ միջանցքի ստեղծման աշխատանքների դինամիկ զարգացում:
«Անցյալ տարին շատ կարեւոր էր նաեւ երկու երկրների ռազմական համագործակցության առումով: Հայաստանի պաշտպանության նախարարի այցը Վրաստան կարեւորվեց նախեւառաջ երկկողմ ռազմական կրթության զարգացման տեսանկյունից»,- ասել է Ջոնի Մելիքյանը:
Փորձագետի կարծիքով՝ ներկայում կառուցվող հայ-վրացական «Բարեկամության կամուրջը» կխթանի միջպետական եւ առեւտրային հարաբերությունները:

2016 год был важным для армяно-грузинских связей
Ереван /Медиамакс/. Эксперт по вопросам Грузии Джонни Меликян сказал сегодня, что Еревану и Тбилиси удается найти широкий спектр вопросов для сотрудничества, несмотря на участие стран в разных интеграционных процессах.
«2016 год ознаменовался рядом взаимных визитов на высоком уровне, в ходе которых отмечалась важность развития отношений двух стран в сфере торговли, энергетики и туризма», - сказал Джонни Меликян.
По словам эксперта, в прошлом году активно шла работа по созданию энергетического коридора Армения-Иран-Грузия-Россия, запущенного около двух лет назад.
«Прошедший год был очень важен и в плане военного сотрудничества двух стран. Визит министра обороны Армении в Грузию имел большое значение в первую очередь с точки зрения развития двустороннего военного образования», - сказал Джонни Меликян.
По мнению эксперта, строящийся в настоящее время армяно-грузинский «Мост дружбы» будет стимулировать межгосударственные и торговые отношения двух стран.