ԵԽԽՎ-ն ընդունեց Սարսանգի ջրամբարի վերաբերյալ բանաձեւը
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) այսօր կողմ քվեարկեց Սարսանգի ջրամբարի վերաբերյալ զեկույցի բանաձեւի ընդունմանը:
Բոսնիան եւ Հերցեգովինան ներկայացնող պատգամավոր Միլիցա Մարկովիչի հեղինակած «Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջանների բնակիչները միտումնավոր զրկված են ջրից» խորագրով զեկույցի բանաձեւի օգտին կողմ է քվեարկել 98, դեմ՝ 71 պատգամավոր:
Զեկույցը պատրաստելիս Միլիցա Մարկովիչը երկու անգամ այցելել էր Ադրբեջան, սակայն չէր այցելել Լեռնային Ղարաբաղ՝ չնայած ԼՂՀ  իշխանությունների գրավոր առաջարկությանը: Արդյունքում ներկայացվել էր զեկույց մի ջրամբարի մասին, որը զեկուցողը նույնիսկ չէր տեսել:
Զեկույցը ԵԽԽՎ լիագումար նստաշրջանին ներկայացնելիս Միլիցա Մարկովիչը նշել է, թե իր հեղինակած զեկույցը հետապնդում է «բացառապես հումանիտար նպատակներ»:
Նիստի ընթացքում ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության անդամ Արմեն Ռուստամյանը նշել է, որ զեկույցը չի կարող օբյեկտիվ համարվել եւ ընդունվել, քանի որ հեղինակը չի այցելել Սարսանգի ջրամբար: Արմեն Ռուստամյանն առաջարկել է զեկույցը լրամշակման համար հետ ուղարկել ԵԽԽՎ սոցիալական հարցերի հանձնաժողով, սակայն ԵԽԽՎ անդամները դեմ են քվեարկել այս առաջարկությանը:
Այսօր՝ ավելի վաղ, ԵԽԽՎ-ն չէր ընդունել բրիտանացի պատգամավոր Ռոբերտ Ուոլթերի հեղինակած «Բռնությունների աճը Լեռնային Ղարաբաղում եւ Ադրբեջանի գրավյալ այլ տարածքներում» զեկույցի բանաձեւը:

ПАСЕ приняла резолюцию по Сарсангскому водохранилищу
Ереван /Медиамакс/. Парламентская Ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) приняла сегодня резолюцию по докладу о Сарсангском водохранилище на территории НКР.
В пользу резолюции по докладу «Жители приграничных районов Азербайджана умышленно лишены питьевой воды» проголосовали 98 человек, против – 71. Автором резолюции является Милица Маркович, представляющая Боснию и Герцеговину.
При составлении доклада Милица Маркович дважды посещала Азербайджан, однако ни разу не побывала в Нагорном Карабахе, несмотря на письменное приглашение от властей НКР. В итоге был представлен доклад о водохранилище, который докладчик даже не видела.
Выступая на пленарной сессии ПАСЕ, Милица Маркович отметила, что ее доклад преследует «исключительно гуманитарные цели».
В ходе заседания член армянской делегации в ПАСЕ Армен Рустамян отметил, что доклад не может считаться объективным, так как автор не посещала Сарсангское водохранилище. Армен Рустамян предложил вернуть доклад в комиссию ПАСЕ по социальным вопросам на доработку, однако члены ПАСЕ отклонили данное предложение.
Ранее сегодня ПАСЕ не утвердила резолюцию по докладу Роберта Уолтера «Рост насилия в Нагорном Карабахе и других оккупированных территориях Азербайджана».