ԵԽԽՎ-ն ընդունեց Սարսանգի ջրամբարի վերաբերյալ բանաձեւը
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) այսօր կողմ քվեարկեց Սարսանգի ջրամբարի վերաբերյալ զեկույցի բանաձեւի ընդունմանը:
Բոսնիան եւ Հերցեգովինան ներկայացնող պատգամավոր Միլիցա Մարկովիչի հեղինակած «Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջանների բնակիչները միտումնավոր զրկված են ջրից» խորագրով զեկույցի բանաձեւի օգտին կողմ է քվեարկել 98, դեմ՝ 71 պատգամավոր:
Զեկույցը պատրաստելիս Միլիցա Մարկովիչը երկու անգամ այցելել էր Ադրբեջան, սակայն չէր այցելել Լեռնային Ղարաբաղ՝ չնայած ԼՂՀ  իշխանությունների գրավոր առաջարկությանը: Արդյունքում ներկայացվել էր զեկույց մի ջրամբարի մասին, որը զեկուցողը նույնիսկ չէր տեսել:
Զեկույցը ԵԽԽՎ լիագումար նստաշրջանին ներկայացնելիս Միլիցա Մարկովիչը նշել է, թե իր հեղինակած զեկույցը հետապնդում է «բացառապես հումանիտար նպատակներ»:
Նիստի ընթացքում ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության անդամ Արմեն Ռուստամյանը նշել է, որ զեկույցը չի կարող օբյեկտիվ համարվել եւ ընդունվել, քանի որ հեղինակը չի այցելել Սարսանգի ջրամբար: Արմեն Ռուստամյանն առաջարկել է զեկույցը լրամշակման համար հետ ուղարկել ԵԽԽՎ սոցիալական հարցերի հանձնաժողով, սակայն ԵԽԽՎ անդամները դեմ են քվեարկել այս առաջարկությանը:
Այսօր՝ ավելի վաղ, ԵԽԽՎ-ն չէր ընդունել բրիտանացի պատգամավոր Ռոբերտ Ուոլթերի հեղինակած «Բռնությունների աճը Լեռնային Ղարաբաղում եւ Ադրբեջանի գրավյալ այլ տարածքներում» զեկույցի բանաձեւը:

PACE adopts resolution on Sarsang Reservoir
Yerevan /Mediamax/. Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) has today adopted the resolution on the Sarsang Reservoir.
98 MPs voted “for” and 71 voted “against” “Inhabitants of Frontier Regions of Azerbaijan are Deliberately Deprived of Water” report resolution authored by Milica Markovic from Bosnia and Herzegovina.
While drafting the report, Milica Markovic twice visited Azerbaijan without visiting NK despite the NK authorities’ written proposal. As a result, the reporter drafted a report on a reservoir she never saw.
While presenting the report at the PACE plenary session, Milica Markovic noted that the report pursued “exclusively humanitarian goals”.
At the session, member of the Armenian Delegation to the PACE Armen Rustamyan noted that the report couldn’t be object and be adopted as the author hadn’t visited the Sarsang Reservoir. Armen Rustamyan proposed to send the report back to the PACE Social Affairs Committee for further amendments but the PACE members turned down proposal.
Earlier today, the PACE didn’t adopt British MP Robert Walter’s “Escalation of Violence in Nagorno-Karabakh and Other Occupied Territories of Azerbaijan”  report resolution.