ԵԽԽՎ-ն չընդունեց Ուոլթերի զեկույցի բանաձեւը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) այսօր չընդունեց բրիտանացի պատգամավոր Ռոբերտ Ուոլթերի հեղինակած «Բռնությունների աճը Լեռնային Ղարաբաղում եւ Ադրբեջանի գրավյալ այլ տարածքներում» զեկույցի բանաձեւը:
Բանաձեւի ընդունման օգտին կողմ էր քվեարկել էր 66, դեմ՝ 70 պատգամավոր:
Ռոբերտ Ուոլթերի «Բռնությունների աճը Լեռնային Ղարաբաղում եւ Ադրբեջանի գրավյալ այլ տարածքներում» զեկույցում կոչ էր արվում Հայաստանին եւ Ադրբեջանին հանձնառու մնալ Եվրոպայի խորհրդի անդամակցությամբ ստանձնած պարտավորություններին եւ հակամարտության կարգավորման համար օգտագործել բացառապես խաղաղ միջոցներ:
Զեկույցում հեղինակը նշում է, որ վերջին 20 տարիների ընթացքում կարգավորման տեսանկյունից առաջընթաց չի գրանցվել եւ կոչ է անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին վերանայել կարգավորման հետ կապված մոտեցումները:
Զեկույցը պատրաստելիս դրա հեղինակը բազմիցս այցելել է Ադրբեջան, սակայն չի այցելել Լեռնային Ղարաբաղ եւ Հայաստան՝ չնայած ՀՀ եւ  ԼՂՀ  իշխանությունների առաջարկություններին:
Հայաստանն ու Արցախը բազմիցս քննադատել են Ուոլթերի զեկույցը՝ ընդգծելով, որ այն մշակվել է ԵԽԽՎ նորմերի եւ սկզբունքների խախտմամբ, կազմվել է միայն մեկ՝ ադրբեջանական կողմի տեսակետների հիման վրա՝ հաշվի չառնելով հայկական կողմերի առաջարկությունները եւ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միակ միջազգային միջնորդ կառույցի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դիրքորոշումը:
Հայաստանը, Արցախը, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները բազմիցս կոչ են արել ԵԽԽՎ պատգամավորներին չձեռնարկել քայլեր, որոնք կարող են վնաս հասցնել միջնորդների մանդատին եւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հետագա բանակցություններին:

PACE rejects Walter’s report resolution
Yerevan /Mediamax/. Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) rejected "Escalation of Violence in Nagorno-Karabakh and Other Occupied Territories of Azerbaijan” report resolution by British MP Robert Walter with 66 pros and 70 cons.
In “Escalation of Violence in Nagorno-Karabakh and Other Occupied Territories of Azerbaijan” report Robert Walter called on Armenia and Azerbaijan to be faithful to obligations towards the Council of Europe and commitment to use exclusively peaceful means of conflict resolution .
The author stresses that no progress was reported in terms of settlement in the past 20 years and he calls upon the OSCE Minsk Group to consider reviewing its approach to the resolution of the conflict.
The author visited Azerbaijan several times while writing the report. However, he refused to visit Armenia and Nagorno Karabakh despite Armenian and NKR government invites.
Armenia and Artsakh have criticized Walter’s report several times stressing that it was made ignoring the norms and principles developed by PACE, was based only on opinion of Azerbaijan without taking into consideration suggestions from Armenian side and the position of the only international body mediating Azerbaijan-Karabakh conflict - OSCE Minsk Group co-chairmanship.
Armenia, Artsakh as well as the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group urged PACE members not to take steps which could undermine the mediators’ mandate or complicate ongoing negotiations on Nagorno Karabakh conflict settlement.