ԵՀՔ նոր փաստաթղթում արտացոլված են ՀՀ առաջարկները
Երեւան: Մեդիամաքս:  ՀՀ արտգործնախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանը Բրյուսելում հայտարարել է, որ Հայաստանի կողմից արված առաջարկություններն արտացոլվել են Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության (ԵՀՔ) վերանայման փաստաթղթում:
Ինչպես հաղորդում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, Կարեն Նազարյանն այս մասին հայտարարել է նոյեմբերի 23-ին՝ ԵՄ Արեւելյան գործընկերության ավագ պաշտոնյաների հերթական հանդիպմանը:
«Հայաստանի կողմից արված առաջարկություններն արտացոլվել են ԵՀՔ վերանայման փաստաթղթում, մասնավորապես, ԵՄ կողմից գործընկեր պետությունների նկատմամբ տարբերակված մոտեցման որդեգրումը, ինչը հնարավորություն կտա լիովին օգտագործել կողմերի ներուժն ու կարողությունները՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում ԵՄ-ի հետ համագործակցությունը առաջ մղելու համար»,- հայտարարել է ՀՀ արտգործնախարարի տեղակալը:
Նա կարեւորել է տարբեր ինտեգրացիոն գործընթացների միջեւ համագործակցության խթանումը։
Հանդիպմանը քննարկվել է նաեւ Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններում վերջին զարգացումներին, այդ թվում՝ նոր իրավական փաստաթղթի շուրջ Երեւանի եւ Բրյուսելի միջեւ մեկնարկելիք բանակցություններին ու ԵՄ մի շարք ծրագրերին Հայաստանի մասնակցության հետ կապված հարցեր։

Armenia’s proposals are reflected in new ENP document
Yerevan /Mediamax/. Deputy Foreign Minister of Armenia Karen Nazaryan said in Brussels that Armenia’s proposals were reflected in European Neighboring policy (ENP) reviewing document.
According to Armenian Foreign Ministry press service, Karen Nazaryan said it during a meeting with EU Eastern Partnership senior officials on November 23.
“Armenia’s proposals were reflected in the revised ENP document, particularly the adoption of different approach towards partner states from EU, which will give the opportunity to fully use the potential and capacity and to promote cooperation with EU in every areas of mutual interest”, said the First Deputy Foreign Minister.
He stressed the importance of promoting cooperation between various integration processes.
Armenia-EU last developments were also discussed at the meeting, including the upcoming negotiations on a new legal document between Yerevan and Brussels as well as issues connected with Armenia’s participation in various EU programs.