ԵՀՔ նոր փաստաթղթում արտացոլված են ՀՀ առաջարկները
Երեւան: Մեդիամաքս:  ՀՀ արտգործնախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանը Բրյուսելում հայտարարել է, որ Հայաստանի կողմից արված առաջարկություններն արտացոլվել են Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության (ԵՀՔ) վերանայման փաստաթղթում:
Ինչպես հաղորդում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, Կարեն Նազարյանն այս մասին հայտարարել է նոյեմբերի 23-ին՝ ԵՄ Արեւելյան գործընկերության ավագ պաշտոնյաների հերթական հանդիպմանը:
«Հայաստանի կողմից արված առաջարկություններն արտացոլվել են ԵՀՔ վերանայման փաստաթղթում, մասնավորապես, ԵՄ կողմից գործընկեր պետությունների նկատմամբ տարբերակված մոտեցման որդեգրումը, ինչը հնարավորություն կտա լիովին օգտագործել կողմերի ներուժն ու կարողությունները՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում ԵՄ-ի հետ համագործակցությունը առաջ մղելու համար»,- հայտարարել է ՀՀ արտգործնախարարի տեղակալը:
Նա կարեւորել է տարբեր ինտեգրացիոն գործընթացների միջեւ համագործակցության խթանումը։
Հանդիպմանը քննարկվել է նաեւ Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններում վերջին զարգացումներին, այդ թվում՝ նոր իրավական փաստաթղթի շուրջ Երեւանի եւ Բրյուսելի միջեւ մեկնարկելիք բանակցություններին ու ԵՄ մի շարք ծրագրերին Հայաստանի մասնակցության հետ կապված հարցեր։

В документ по Европейскому соседству включены предложения Армении
Ереван /Медиамакс/. Замминистра иностранных дел Армении Карен  Назарян заявил в Брюсселе, что предложения Армении отражены в документе по пересмотру политики Европейского соседства.
Как передает пресс-служба МИД Армении, Карен Назарян заявил об этом 23 ноября на очередной встрече старших должностных лиц Восточного партнерства ЕС.
«Предложения, внесенные со стороны Армении, отражены в документе по пересмотру политики Европейского соседства, в частности, ЕС начнет применять дифференцированный подход к странам-партнерам, что позволит полностью реализовать потенциал и возможности сторон во всех сферах, представляющих взаимный интерес, для развития сотрудничества с ЕС во всех сферах», - заявил замглавы МИД Армении.
Он отметил важность стимулирования сотрудничества между разными интеграционными процессами.
Кроме того, на встрече обсуждались процессы, протекающие в рамках отношений Армения-ЕС, в том числе переговоры вокруг нового правового договора, которые стартуют между Ереваном и Брюсселем, а также вопросы участия Армении в ряде программ ЕС.