ՀՀ-ն ակնկալում է ԵՄ-ի հետ բանակցությունների վերսկսում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր հույս է հայտնել, որ մոտ ժամանակներս Եվրոպական Միության խորհուրդը կհաստատի ԵՄ բանակցային թիմի մանդատը, եւ հնարավորություն կստեղծվի սկսել բանակցությունները։
Այս մասին Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է Երեւանում՝ Ֆրանսիայի Եվրոպական հարցերով պետնախարար Հարլեմ Դեզիրի հետ հանդիպմանը:
Հանդիպման օրակարգում են եղել Հայաստան-Եվրոպական Միություն համագործակցությունը եւ դրա նոր իրավական հենքի ստեղծման աշխատանքները։
Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրել է նաեւ Հայաստանի հետ սահմանին եւ Արցախի հետ շփման գծում լարվածության աճի հետեւանքները։ Ֆրանսիացի նախարարը կարեւորել է հրադադարի ռեժիմի խստիվ պահպանումը։

Армения рассчитывает на скорое возобновление переговоров с ЕС - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня выразил надежду, что в ближайшее время совет Европейского союза утвердит мандат переговорной группы ЕС, что позволит начать переговоры.
Об этом Эдвард Налбандян сказал в Ереване на встрече с госсекретарем Франции по европейским вопросам Арлемом Дезиром.
В повестке встречи значился вопрос сотрудничества Армении с Европейским союзом и создания необходимой для этого юридической основы.
Эдвард Налбандян представил последствия роста напряжения на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения Карабаха и Азербайджана. Французский министр отметил важность строгого соблюдения режима прекращения огня.