ՆԱՏՕ-ն կարեւորում է գործընկերների շահերը՝ անկախ Ռուսաստանի շահերից
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի ԱԳՆ պաշտպանական եւ անվտանգության քաղաքականության վարչության պետ Յասպեր Վիկն (Jasper Wieck) այսօր Երեւանում ասել է, որ Հայաստանի վարած երկվեկտոր քաղաքականությունը «խնդիրներ չի առաջացնում»:
Այդ մասին նա ասել է Երեւանում ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոնում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Նա նշել է, որ ՆԱՏՕ-ի գործընկերության քաղաքականությունը բացառիկության հավակնություններ չունի եւ հնարավոր է, ինչպես դա տեղի է ունենում Հայաստանի պարագայում, համադրել այն այլ համագործակցության ձեւաչափերի հետ:
«Հայաստանը, օրինակ, մի կողմից ունի բավականին կայացած գործընկերային փոխգործակցություն ՆԱՏՕ-ի հետ, մյուս կողմից՝ անդամակցում է ՀԱՊԿ-ին: Այս երկվեկտոր քաղաքականությունը բնավ խնդիրներ չի առաջացնում, եւ Հայաստանն է որոշում՝ անվտանգության եւ գործընկերության ինչպիսի համադրություն ընտրել», - նշել է Յասպեր Վիկը: Նա նաեւ ընդգծել է, որ ՆԱՏՕ-ի գործընկերության քաղաքականությունը ուղղված չէ որեւէ մեկի դեմ:
Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի կապի սպա Ուիլյամ Լահուն, իր հերթին, նշել է, որ ՆԱՏՕ-ն շարունակում է իր ակտիվ փոխգործակցությունը Հայաստանի հետ եւ ակնկալում է համագործակցության նոր ուղիներ մշակել:
Ուիլյամ Լահուն նաեւ մեկնաբանել է պնդումներն այն մասին, որ ՆԱՏՕ-ն ցանկանում է «ծնկի բերել» Ռուսաստանին:
«Կարեւոր է հասկանալ, որ երբ մենք խոսում ենք ՆԱՏՕ-ի գործընկերությունների մասին, ապա գործընկերության այս կամ այն ֆորմատի մասին որոշումը կայացվում ինքնիշխան պետությունների կողմից: ՆԱՏՕ-ին իր գործընկերությունները դիտարկում է ոչ թե Ռուսաստանի, այլ գործընկերների շահերի տեսակետից», - շեշտել է Ուիլյամ Լահուն:

НАТО заботится об интересах своих партнеров, а не России
Ереван/Медиамакс/. Начальник управления оборонной политики и безопасности МИД Германии Яспер Вик (Jasper Wieck) сказал сегодня в Ереване, что двухвекторная политика, которую ведет Армения в настоящее время, «не вызывает проблем».
Яспер Вик сказал об этом в ходе пресс-конференции в Информационном центре НАТО в Ереване.
Он отметил, что политика партнерства НАТО не претендует на эксклюзивность и ее можно совмещать с другими форматами сотрудничества, как это происходит в случае с Арменией.
«Армения, например, с одной стороны, на высоком уровне сотрудничает с НАТО, с другой стороны, является членом ОДКБ. Такая двухвекторная политика не вызывает никаких проблем, и Армении самой выбирать, какое иметь сочетание безопасности и сотрудничества», - отметил Яспер Вик. Он также подчеркнул, что политика партнерства НАТО не направлена против кого-либо.
Офицер связи НАТО на Кавказе Уильямом Лаху, в свою очередь, отметил, что НАТО продолжает активно сотрудничать с Арменией и надеется на создание новых путей сотрудничества.
Уильям Лаху прокомментировал также утверждения о том, что «НАТО хочет поставить Россию на колени».
«Важно понять, что, когда мы говорим о партнерстве НАТО, то решение о формате сотрудничества принимается правительством того или иного суверенного государства. НАТО рассматривает свое сотрудничество с точки зрения интересов не России, а своих партнеров», - подчеркнул Уильям Лаху.