Մայիսի վերջին ՀՀ-ն կստորագրի Միասնական տնտեսական տարածքին միանալու փաստաթուղթը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ-ական պատգամավոր Արտակ Զաքարյանն այսօր ասել է, որ մայիսի վերջին Հայաստանը կստորագրի Մաքսային միության հենքի վրա կազմավորվող Միասնական տնտեսական տարածքին միանալու վերաբերյալ փաստաթուղթը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Արտակ Զաքարյանն ասել է, որ փաստաթղթի ստորագրումից եւ ներպետական գործընթացների հաջող ավարտից հետո Հայաստանը կդառնա Միասնական տնտեսական տարածքի հիմնադիր անդամ:
«Հայաստանի` Մաքսային միությանն անդամակցելու գործընթացն ընթանում է նորմալ հունով, այն չի ձգձգվում: Կան հարցեր, որոնք միջպետական բնույթ են կրում եւ առնչվում են այլ երկրների հետ տնտեսական շահերի համադրմանը»,- նկատել է Արտակ Զաքարյանը:
Պատգամավորի խոսքերով, Հայաստանի մասնակցությունը Միասնական տնտեսական տարածքին թույլ կտա առավել բարվոք տնտեսական միջավայր ունենալ, հարաբերվել նոր շուկաների հետ եւ առանց մաքսերի իրականացնել առեւտրային հարաբերություններ:
Միեւնույն ժամանակ, Արտակ Զաքարյանը հավաստիացրել է, որ Հայաստանի անդամակցությունը ՄՄ-ին չի սահմանափակի հանրապետության առեւտուրը երրորդ երկրների հետ:
«Հայաստանը պատրաստվում է անդամակցել տնտեսական, այլ ոչ թե քաղաքական միության: Այդ միությանն անդամակցելու որոշման հիմքում ընկած են տնտեսական, էներգետիկ եւ պարենային անվտանգության հարցերը: Այն չի ենթադրում Հայաստանի` ինքնիշխան որոշումներ կայացնելու հարցում սահմանափակումներ: Երրորդ երկրների հետ մենք շարունակելու ենք կառուցել մեր հարաբերություններն այնպես, ինչպես դա արել ենք մինչ այժմ»,- ասել է պատգամավորը:
Նրա խոսքերով, պաշտոնական Երեւանը շահագրգռված է շարունակել եւ խորացնել Եվրամիության հետ համագործակցությունը հումանիտար, մշակութային,  ժողովրդավարության, բարեփոխումների ոլորտում: Նրա խոսքերով, այս նպատակով արդեն ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որն ուսումնասիրում է ԵՄ-ի հետ հետագա ոլորտային համագործակցության հեռանկարները:

Armenia to sign Common Economic Space Document in late May
Yerevan /Mediamax/. Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly, RPA MP Artak Zakaryan said today Armenia will sign the Common Economic Space document being worked out on the basis of the Customs Union.
Artak Zakaryan said after the document is signed and the inter-state procedures are successfully completed, Armenia will become founding member of Common Economic Space, Mediamax reports.
“Armenia’s Customs Union procedure is effectively moving forward and is not being delayed. There are issues of inter-state character and refer to the juxtaposing of the economic interests of other countries”, pointed out Artak Zakaryan.
According to the Deputy, Armenia’s Common Economic Space membership will allow having a more effective economic environment, establishing relations with new markets and realizing customs-free commercial ties.
At the same time, Artac Zakaryan assured that Armenia’s Custom’s Union membership will not restrict Armenia’s trade relations with third countries.
“Armenia is going to join an economic and not a political union. The decision to join the union was based on issues related to economic, procurement and energy security. It does not imply restrictions on Armenia’s sovereign decisions. We will keep on building relations with third countries in the way we have done so far”, said the MP.
According to him, official Yerevan is interested in continuing and strengthening cooperation with EU in humanitarian, cultural, democratic and reform areas. According to him, a task force studying the prospects of further cooperation areas with EU is already set up.