«Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագիրը կշարունակվի մինչեւ 2019-ը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում կշարունակի իրականացվել «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագիրը, որի վերաբերյալ այսօր համաձայնագիր են ստորագրել ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանն ու ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հայաստանյան ներկայացուցչության ղեկավար Պասկալ Միշոն:
ԿԳՆ տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ ծրագրի գործողության ժամկետն ավարտվել էր 2017թ. հունիսի 30-ին եւ այժմ այն երկարաձգվում է մինչեւ 2018թ. դեկտեմբերի 31-ը:
«Դպրոցական սննդի ծրագիրը մեր ամենահաջողված նախաձեռնություններից է, որն ունի ոչ միայն սոցիալական կարեւորություն, այլեւ դաստիարակչական լուրջ միջոցառում է, որը դպրոցական վաղ տարիքում ձեւավորում է համակեցության շատ կարեւոր կանոններ»,- ասել է Լեւոն Մկրտչյանը:
«Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագիրը Հայաստանում մեկնարկել է 2010-ից, ՀՀ կառավարության եւ ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի միջեւ ձեռք բերված պայմանավորվածությամբ, որի շրջանակում ՀՀ բոլոր մարզերի տարրական դասարանների աշակերտները դպրոցում ստանում են սնունդ:
Ծրագրի շրջանակում 2014-ից սկսած՝ Արարատի, Վայոց Ձորի եւ Սյունիքի մարզերում 1-4-րդ դասարանի 93 000 երեխա ստանում է անվճար սնունդ: 2017թ. սեպտեմբերից ծրագիրը կընդգրկի նաեւ չորրորդ մարզը՝ Տավուշը, իսկ 2018թ. սեպտեմբերից՝ նաեւ Շիրակը:
Մնացած 5 մարզերում դպրոցական սննդի ծրագիրը կիրագործվի Պարենի համաշխարհային ծրագրի ֆինանսական աջակցությամբ:
Հայաստանի դպրոցների համար իբրեւ դոնոր երկիր հանդես է գալիս ՌԴ կառավարությունը, որի ֆինանսական մասնակցությունը ծրագրին մինչեւ 2018թ. կկազմի $ 35,61 մլն:

Программа «Стабильное школьное питание» продлится до 2019 года - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Сегодня министр образования и науки Армении Левон Мкртчян и глава армянского представительства Всемирной продовольственной программы ООН Паскаль Мишо подписали соглашение, согласно которому в Армении продолжится реализация программы «Стабильное школьное питание».
По сообщению министерства образования и науки, срок действия программы завершился 30 июня 2017 года и сейчас продлевается до 31 декабря 2018 года.
«Программа школьного питания – одна из наших наиболее успешных инициатив, которая имеет не только социальную значимость, но и является серьезным воспитательным мероприятием, формирующим в раннем школьном возрасте очень важные законы сосуществования»,- заявил Левон Мкртчян.
Программа «Стабильное школьное питание» стартовала в Армении в 2010 году на основе договоренности, достигнутой между правительством Армении и Всемирной продовольственной программой ООН, в рамках которой школьники младших классов во всех областях Армении получают в школе питание.
В рамках программу В рамках программы «Стабильное школьное питание» с 2014 года 93 000 учеников 1-4 классов в марзах Арарат, Вайоц Дзор и Сюник получают бесплатное питание. С сентября 2017 года в программу будет включен четвертый марз – Тавуш, а с сентября 2018 года – Ширак.
В остальных пяти марзах программа школьного питания будет реализована при финансовой поддержке Всемирной продовольственной программы.
В качестве страны-донора для армянских школ выступает правительство России, финансовое участие которой до 2018 года составит 35,61 млн долларов.