20-ամյա Խաչիկ Չափարյանը, ով Սիրիայի Հալեպ քաղաքից մի քանի տարի առաջ է տեղափոխվել Հայաստան եւ այժմ Պոլիտեխնիկական համալսարանում ծրագրային ինժեներիա է սովորում (software engineering), ցանկանում է սեփական ստարտափը հիմնել օնլայն խաղերի ոլորտում։
ՏՏ-ից՝ բիզնես
«Ապագան Հայաստանում եմ պատկերացնում։ Այստեղ խաղերի ստեղծմամբ զբաղվող շատ քիչ ընկերություններ կան: Իմ սիրած ճյուղը հենց սա է, լավ կլինի, որ ոլորտի մի քանի ընկերություն էլ կարողանանք ստեղծել»,- ասում է Խաչիկը:
ՏՏ ոլորտում իր ունեցած գիտելիքները բիզնեսի վերածելու ցանկությունը նրա մեջ բոլորովին վերջերս է ծագել։ Խաչիկը մեկ շաբաթ Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիաներում (ANEL) մասնակցել է Բրիտանական խորհրդի աջակցությամբ անցկացվող Creative Spark ANEL դասընթացներին, որոնց ժամանակ փորձում են մարզել մասնակիցների բիզնես-մտածողությունը։
Խաչիկ Չափարյանը Խաչիկ Չափարյանը
«Մեր համալսարանից ասացին, որ բիզնեսի կուրսեր կան, իսկ software engineering-ում սովորողներիս շատ հետաքրքրում էին ստարտափեր ստեղծելու հնարավորությունները։ Իմ բոլոր ընկերները ցանկացան մասնակցել այս դասընթացներին։ Եթե նման կուրսեր լինեն ամեն տարի, շատ ուսանողներ կկարողանան իրենց գաղափարները լավ փաթեթավորել եւ հետագայում իրագործել։ Դա շատ լավ կլինի մեր երկրի համար, կկարողանանք ուրիշների հետ էլ շփվել ու աշխարհի հետ համաքայլ լինել»,- ասում է Խաչիկը։
Նա համալսարանի օտարերկրացի ուսանողների խմբում է անցել դասընթացը։ Խմբի լսարան մտնելիս առաջին բանը, որ աչքի ընկավ, տարբեր էթնիկ առանձնահատկություններ ունեցող դիմագծերով երիտասարդներն են։ Թեեւ ազգությամբ տարբեր են, բայց նրանց միավորում է մեկ կիրք՝ ապագայում իրենց ոլորտում հաջողակ մասնագետ ու ձեռներեց դառնալու վճռականությունը։ Խմբում հիմնականում ՏՏ ոլորտի ուսանողներ են, բայց նաեւ կան մասնակիցներ քիմիայի, ֆիզիկայի ֆակուլտետներից։
Ուսանողից մարզիչ
Ապագայում հնարավոր է, որ Խաչիկն էլ ցանկանա դառնալ նման դասընթացների մարզիչ, իսկ այժմ, քանի դեռ ուսման փուլն է անցնում, պատրաստակամ է իր ստացած գիտելիքներով կիսվել ընկերների հետ՝ ճիշտ այնպես, ինչպես անում է իրենց խմբի մարզիչը՝ Անի Մամիկոնյանը։
Մասնագիտությամբ լեզվաբան, հոգեբան, Պոլիտեխնիկական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների բաժնի մասնագետ Անի Մամիկոնյանը մի քանի ամիս առաջ է վերապատրաստվել եւ ծրագրի շրջանակում օգնում է երիտասարդներին իրենց կյանք բերել բիզնես-մտածողությունը։
Անի Մամիկոնյանը Անի Մամիկոնյանը
«Պոլիտեխնիկական համալսարանում նոր աշխատակից եմ եւ ուրախ եմ, որ ինձ հնարավորություն տրվեց ներգրավվել այս ծրագրում։ Դասընթացավարների վերապատրաստման թրեյնինգները շատ հետաքրքիր անցան, քանի որ ֆորմատը ստանդարտից դուրս էր, ինտերակտիվ էր»։
Անին ասում է, որ այս ծրագիրն իրեն շատ բան է տվել եւ ոչ միայն որպես դասընթացավարի․
«Մի բան է, երբ դու մտածում ես ինչ-որ գաղափարի շուրջ, մեկ այլ բան, երբ այն հանձնում ես թղթին ու սկսում ուրիշի աչքով կողքից նայել քո գաղափարներին, ճիշտ գնահատել դրանց հնարավորություններն ու իրականացման ուղիները։
Ձեռնարկատիրությունն ինձ համար շատ նոր թեմա էր, բայց դասընթացներն այնքան գրավիչ էին, որ դրանցից հետո ակտիվ սկսեցի հետաքրքրվել բիզնեսով։ Ինձ թվում է՝ իմ մեջ ձեռնարկատիրական հակումներ կային, պարզապես չէի բացահայտել, եւ այս կուրսերն օգնեցին ինձ դա անել։ Թրեյներ լինելը շատ առանձնահատուկ հմտություն է մեզ՝ ապագա դասընթացավարներիս, մարզող մասնագետներն այնքան հետաքրքիր էին բացատրում ամեն ինչ, երբեմն թվում էր, թե թատրոն ենք եկել։ Անհնար էր, որ այդ ամենից հետո չոգեւորվեինք բիզնես անելու գաղափարներով»։
Ուսանողից մարզիչ տրանսֆորմացիան, ինչպես ասում է նա, հեշտ եղավ։ Մինչ մարզիչների դասընթացին դիմելը երկար մտածել էր՝ արդյոք կարո՞ղ է իր վրա վերցնել այդ պատասխանատվությունը։
«Կարծում եմ, որ բրիտանացի մասնագետները եւ նրանց աշխատելու մեթոդները շատ ոգեշնչեցին ինձ, այդ պատճառով ես էլ մեծ ոգեւորությամբ սկսեցի դասընթացները վարել։ Շատ կուզեմ, որ ինչ-որ մի ժամանակ գա, ես էլ կարողանամ նրանց նման վարպետորեն մատուցել դասընթացները»։
Դասընթացից կյանք
Դասընթացավարն ասում է, որ ուսանողների հետաքրքրվածությունը շատ բարձր էր, եւ մեծ պատասխանատվությամբ էին մոտենում առաջադրանքներին։ Անիի խոսքով՝ իրենց կարեւոր առաքելությունն է ոգեւորել մասնակիցներին, խթանել բիզնես-մտածողությունը, որպեսզի կենտրոնան կոնկրետ գաղափարի շուրջ, զարգացնեն այն։ Դասընթացի ընթացքում նաեւ «pitching» են անում՝ փորձում զարգացնել ներդրողներին գրավելու հմտությունները։
«Կարծում եմ՝ հաջողակ ձեռներեց լինելու առաջնային գաղտնիքը թիմային աշխատանքն է։ Երբեմն մարդը մտածում է՝ իմ գաղափարն է, ես իրականացնեմ, ես դառնամ դրա միակ հեղինակը, բայց կարծում եմ՝ անհատը ոչ մի հնարավորություն չունի գաղափարը զարգացնելու, մինչեւ չունենա ուժեղ թիմ, որը հավատում է այն ամենին, ինչով զբաղվում է։ Այսպիսով, գործին մեծ նվիրվածություն եւ սեփական ուժերին հավատ է պետք»։
«Ստեղծարար միտքը» (Creative Spark) հնգամյա նախաձեռնություն է, որը նպատակ ունի նպաստել ստեղծարար ձեռնարկատիրական կրթության զարգացմանը՝ աջակցելով այս ոլորտում Միացյալ Թագավորության եւ ծրագրի մասնակից յոթ երկրների, ներառյալ Հայաստանի ուսումնական հաստատությունների միջեւ միջազգային համագործակցության ձեւավորմանը: Ծրագիրն իրականացվում է Բրիտանական խորհրդի կողմից Ղազախստանում, Ուզբեկստանում, Ղրղըզստանում, Ադրբեջանում, Հայաստանում,  Վրաստանում եւ Ուկրաինայում:

20-year-old Khachig Chaparian, who moved to Armenia from Aleppo a few years ago and is now studying software engineering at Armenian National Polytechnic University, wants to found an online gaming startup.
From IT to business
“I see my future in Armenia. Game development is my favorite field, but there aren’t many companies in the sector, so it would be great if we could have more,” said Khachig.
Khachig Chaparian Khachig Chaparian
The plans to use his IT knowledge in a business appeared very recently. For a week, Khachig attended the “Creative Spark ANEL” courses, organized by the Armenian National Engineering Laboratories (ANEL) of the Polytechnic University in the scope of the British Council’s Creative Spark programme. The courses are aimed at developing entrepreneurial thinking among the students.
“I was told in the university that business courses were available, and I really wanted to learn about creating startups while studying software engineering. All my friends wanted to attend these courses. If we could have them every year, many students would be able to find a good format for their ideas and later implement them. It would be great for our country and help us communicate with others, keep pace with the world,” said Khachig.
He joined the foreign students’ group, and the first thing he noticed when he came to the class was the ethnic diversity in the lecture room. The students of different nationalities were united by one passion and one resolve: become a successful expert and entrepreneur. Most members of their group were IT students, but some came from the chemistry and physics departments.
From teacher to trainer
According to Khachig, he might become a trainer himself in the future. For now he just shares what he has learned with his friends, presenting the material the same way he was taught by the trainer of the foreign students’ group, Ani Mamikonyan.
She is a linguist and psychologist by occupation, and she works at the international relations department of the Polytechnic University. Ani Mamikonyan underwent retraining several months ago; now she helps the students integrate entrepreneurial thinking into their lives.
Ani Mamikonyan Ani Mamikonyan
“I started working in the university quite recently and I am happy to be involved in this project. The retraining was very interesting, because the format was unconventional, interactive,” said Ani.
She added that the course gave her a lot, and not just as a trainer.
“It is one thing to mull over an idea and a completely different thing to write it down and start looking at it from someone else’s perspective, assess its capacity and find ways to implement it.
Entrepreneurship is very new to me, but the courses were so fascinating that I became interested in business. I think I always had an inclination for business, I just had to discover it, which the courses helped me do. Being a trainer requires special skills. The retraining was organized in such an entertaining way that sometimes we felt like we were in theater. It was impossible not to become inspired, think of starting a business,” told Ani.
The transformation from student to trainer, according to her, was quite easy. Before applying for the retraining, Ani pondered for a long time if she could take upon herself that responsibility. She said:
“The way that British experts conducted the retraining and their methods were very inspiring, and that encouraging spirit transferred to us as we started teaching the course. I would love to teach as expertly as them one day!”
From courses to life
Ani Mamikonyan can testify that the students approached “Creative Spark” with notable interest and a sense of responsibility. Ani believes it is the trainers’ mission to encourage the students, motivate them to use entrepreneurial thinking, focus on a concrete idea and develop it. They also practice pitching to teach the students make their ideas appealing to potential investors.
“I think the key to being a successful entrepreneur is team work. People might think, oh, it is my idea so I will realize it and do everything alone, but I am sure one person cannot implement an idea on their own without a strong team, people who believe in what they do. Furthermore, you need to be committed and have faith in your abilities,” concluded Ani.