Առավոտյան տնից դուրս եք եկել սպիտակ վերնաշապիկով, քանի որ կեսօրին կարեւոր գործնական հանդիպում ունեք։ Պատկերացրեք, որ հանդիպումից հինգ րոպե առաջ պատահաբար վերնաշապիկի վրա սուրճ է թափվում եւ հետք թողնում։
Դուք ստիպված չեք լինի մտածել՝ ինչպե՞ս մաքրել հետքը, ինչպե՞ս նոր վերնաշապիկ գտնել հինգ րոպեում եւ նմանատիպ հարցերի շուրջ, եթե ձեր հագուստը լինի «խելացի», եւ «սմարթֆոնի» համապատասխան ծրագրում մի քանի հպումով փոխեք դրա գույնն ու նախշերը՝ հմտորեն թաքցնելով սուրճի հետքը։
Տարիներ առաջ գուցե սա ֆուտուրիստական սյուժեով ֆիլմի սցենար հիշեցներ, բայց եթե ապագա ձեռներեց Ռոզա Աբրահամյանին հաջողվի կյանքի կոչել իր ստարտափ գաղափարը, ապա հայկական արտադրության խելացի հագուստը, հնարավոր է, հեղափոխական նշանակություն ունենա Հայաստանի տնտեսության համար եւ դուրս գա միջազգային շուկա։
Որտե՞ղ են արվել ստարտափ հիմնելու առաջին քայլերը
Ռազմավարական մենեջմենտի եւ մարկետինգի մասնագետ Ռոզա Աբրահամյանը, ով ավելի քան 6 տարի մի շարք հայկական ու միջազգային ընկերությունների վաճառքի եւ մարկետինգի պատասխանատուն է եղել, որոշել է սեփական ստարտափը հիմնել։
Ռոզան մասնակցում է Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) «Սկսնակ կին» ձեռներեցների ծրագրին, որն իրականացվում է Բրիտանական խորհրդի «Ստեղծագործ միտք» (Creative Spark) նախագծի շրջանակում։
Ռոզա Աբրահամյանը Ռոզա Աբրահամյանը
«Ծրագրին մասնակցությունը կնպաստի, որ իմ ունեցած գաղափարը ստանա վերջնական տեսք ու համապատասխան աջակցություն շուկայում ճիշտ ներկայանալու, հետագայում զարգանալու եւ հաջողության հասնելու համար։ Իմ մասնագիտությունը կարող է օգնել ճիշտ փաթեթավորել գաղափարս, բայց ստարտափի ոլորտը շատ տարբերվում է սովորական կոմերցիոն շուկայից: Կան առանձնահատկություններ, նրբություններ, որոնց կտիրապետեմ այստեղի մասնագետների օգնությամբ»,- ասում է Ռոզան։
Ստարտափ անելիս, ինչպես նշում է նա, շատ կարեւոր է թիմը․ «Ճիշտ է, գաղափարն իմն է, բայց ես շատ լավ գիտակցում եմ, որ թիմի ներգրավումը կարեւոր է լինելու եւ ակնկալիքներ ունեմ, որ FAST-ը, ունենալով մեծ փորձ այս ոլորտում, կկարողանա աջակցել այն թիմի կորիզի ձեւավորմանը, որը կզարգացնի իմ գաղափարը»։
Ինչպե՞ս են ստեղծվում ապագա ձեռներեցների ցանցերը
Ծրագիրը, ըստ Ռոզայի, ոգեւորման եւ առաջ մղման շատ լավ հարթակ է այն կանանց համար, ովքեր ունեն գաղափար կամ ուզում են բիզնես սկսել։ Այստեղ նրանք կարողանում են ստանալ անհրաժեշտ գիտելիքները եւ հմտությունները, մշակել իրենց գաղափարներն ու զարգացման ուղիները։
«Կանայք երբեմն կարիք են ունենում աջակցության, որպեսզի հավատան իրենց ուժերին։ Շատ խելացի մարդկանց հետ եմ ծանոթացել այս դասընթացներին, շատ ուրախ եմ, որ Հայաստանում այսքան կրթված եւ լավ գաղափարներ ունեցող կանայք կան։ Սա նաեւ ապագա ձեռներեցների համար լավ կապերի ցանց ստեղծելու հիանալի հարթակ է»։
Ցանցում առաջինը FAST-ի արհեստավարժ մասնագետներն են, որոնց հետ աշխատում են մասնակիցները, եւ որոնք հետագայում էլ կարող են իրենց խորհրդատվությամբ աջակցել նորաստեղծ ստարտափներին։
Մյուս խումբը ապագա ձեռնարկատերերն են, եւ չի բացառվում, որ հաջող բիզնես հիմնելուց հետո նաեւ գործընկերներ կդառնան։ Պատահում է, որ այս հարթակում են ծնվում ապագա ընկերությունների թիմերը։
«Այս ծրագրի ավարտին, երբ գաղափարը ձեւավորված եւ մշակված լինի, FAST-ի Startup Studio-ում այն կներկայացվի ներդրողներին եւ, հնարավոր է, աջակցություն ստանա»,- ասում է Ռոզան։
Ի՞նչու հենց խելացի հագուստ
Ռոզայի գաղափարը ենթադրում է հագուստի եւ տեխնոլոգիայի միախառնում:
«Վերջին տարիներին շատ ենք լսում «սմարթ» արտահայտությունը տարբեր արտադրանքների անուններում՝ «սմարթ» դրամապանակ, «սմարթ» ժամացույց, իսկ հագուստի ոլորտը դեռեւս զարգանում է։  Աշխարհում շատ խոշոր կազմակերպություններ փորձում են այն զարգացնել, որովհետեւ «սմարթ» հագուստի արտադրությունը համարվում է ապագայի ինդուստրիա»։
Աշխարհում արդեն կան վաճառքի տեքստիլի վրա հիմնված օրգանիկ լեդերի (fabric-based OLED) կտորներ, որոնք թույլ են տալիս սմարթֆոնի ծրագրի միջոցով փոխել գույնը։
Առկա տեխնոլոգիան դեռեւս սահմանափակ է եւ լավ մշակված չէ։ Գուցե, մաշկի համար սկզբնական շրջանում այնքան էլ հաճելի չլինի այդպիսի կտորից հագուստ կրելը։
«Ոլորտը, այնուամենայնիվ, գոյություն ունի, զարգանում է։ Պետք է հասկանանք, թե ինչպես ու որ տիրույթում կարող ենք դիրքավորվել եւ առաջ շարժվել»,- ասում է Ռոզան։
Ովքե՞ր են խելացի հագուստի պոտենցիալ գնորդները
Ռոզան բերում է մի քանի ոլորտ, որտեղ իր ապագա ընկերության արտադրանքը կարող է օգտագործվել՝ առօրյա (մարդիկ կկարողանան փոխել հագուստը առանց զգեստափոխվելու), սպորտ (հագուստը կուղղորդի սպորտով զբաղվողին, օրինակ, վարժությունները ճիշտ կատարել, ցույց կտա ինչպես են աշխատում մկանները եւ այլն), առողջապահություն (սենսորների կամ փոքրիկ գաջեթների միջոցով հագուստը կստուգի կրողի արյան ճնշումը, սրտի աշխատանքը, քաշը եւ այլն)։
«Այս դասընթացների ժամանակ ինձ եւս մեկ ոլորտ հուշեցին՝ ռազմականը։ Այս ամենը կարող է շատ լավ կիրառում գտնել պաշտպանական համակարգում։ Հիմա գլոբալ եմ ներկայացնում, իհարկե. ամեն ոլորտում գաղափարը հստակ ձեւակերպման եւ փաթեթավորման կարիք ունի»,- ասում է Ռոզան։
«Եթե անգամ չհաջողենք ստարտափը, այս ընթացքում մեծ փորձ ձեռք կբերեմ եւ հետագայում ավելի լավ ծրագիր կմշակեմ։ Ամեն դեպքում, այստեղ շատ լավ մասնագետներ են հավաքված, եւ կարծում եմ, որ նրանց աջակցությամբ կկարողանանք հաջողության հասնել»,- ասում է ապագա ձեռներեցը։

Let’s imagine a common situation: rou are wearing a white shirt, because you have a business meeting in the afternoon. Five minutes before the meeting you decide to drink a cup of coffee, and accident strikes: the coffee spills and leaves a stain on your shirt.
You won’t have to think how to clean the stain or get a new shirt in five minutes if you are wearing smart clothes. With a few touches on your smartphone, you can change the color and patterns on your shirt and hide the coffee stain.
Perhaps, years ago this could seem like a script of a fantastic film, but if future entrepreneur Roza Abrahamyan manages to turn her idea into a startup, smart clothes made in Armenia could have a revolutionary impact on the country’s economy and enter into the global market.
Where did they make first steps towards creating a startup?
Expert in strategic management and marketing Roza Abrahamyan has been taking care of sales and marketing in Armenian and international companies for over six years, and finally she decided to start her own business.
Roza is involved in the Aspiring Female Entrepreneurs programme of the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST), which is implemented in the scope of the British Council’s Creative Spark programme.
Roza Abrahamyan Roza Abrahamyan
“This programme will help me bring my idea to the final shape and present it properly in order to develop it and be successful in the future. My profession can help me put my idea in the right packaging, but startup environment is very different from the regular commercial market. There are peculiarities and details that I will learn at the Aspiring Female Entrepreneurs,” said Roza.
She believes the team is very important for the startup. “Yes, the idea is mine, but I am well-aware that my team is going to be very important and I expect that FAST, an organization with vast experience in this regard, can help me build the core of the team that will be developing my ideas,” she added.
How are future entrepreneurs networking?
According to Roza, the programme is a great platform for encouraging and promoting women who have ideas for a startup or just want to run a business. With the help of Creative Spark they can obtain the required knowledge and skills, develop their ideas.
“Sometimes women need encouragement to believe in themselves. I’ve met many smart people at the courses and I’m happy there are so many educated women in Armenia with great ideas. This is also a wonderful change for future entrepreneurs to network,” said Roza.
The first links of the programme network are the FAST experts that work with the participants and can provide consultation to the newly-created startups in the future.
The next group is the future entrepreneurs, who might become business partners in the process. Sometimes the teams of future enterprises are born at this platform.
“When the programme concludes and I have my idea completely formed, I will pitch it to investors at FAST Startup Studio. It is possible I can raise funds in that way,” noted Roza.
Why smart clothing?
Roza’s idea combines clothing and technologies.
“We have seen “smart” being added to many products in recent years: smart wallet, smart watch, etc. The industry of smart clothes is still in development. Many large companies are trying their hand at it, because production of smart clothing is considered an industry of the future,” explained Roza.
Fabric-based OLEDs already exists. These textiles enable the wearer to change the color through a smartphone program.
The technology is still limited and underdeveloped. Perhaps, these fabrics will not feel so good to the touch in the initial stage of development.
“Nevertheless, the industry exists and it is growing. We need to figure out which niche to take,” said Roza.
Who are the potential buyers of smart clothes?
She brings up several sectors where her future products can be used: everyday life (people will be able to change their outfits without changing), sport (a smart kit can give instructions to the athlete, show how muscles are working, etc.), and healthcare (smart clothes could measure the patient’s blood pressure, heart rate, weight, etc. through sensors or small devices).
“I was suggested another sector as well during the courses: the military. Smart clothing can be very useful in defense. Currently I’m presenting the general idea, of course, we will need to specify the use and promotion of smart clothes by sector,” noted Roza.
“Even if the startup doesn’t work out, this programme is giving great experience, and I will make better plans in the future. In any case, the trainers are top experts and I believe I will be able to succeed with their help,” concluded the future entrepreneur.