Դադարեցված է պոլիմերային հումքի ներկրումը Իրանից Հայաստան. գործարարները դիմել են վարչապետին - Mediamax.am
9160 դիտում
Դադարեցված է պոլիմերային հումքի ներկրումը Իրանից Հայաստան. գործարարները դիմել են վարչապետին
Երեւան: Մեդիամաքս: Արդեն երկու շաբաթ է, ինչ դադարեցված է պոլիմերային հումքի ներկրումը Իրանից Հայաստան, ինչը կարող է խիստ բացասաբար անդրադառնալ սննդարդյունաբերության եւ գյուղատնտեսության ոլորտների վրա:
Այդ մասին այսօր հայտնել է Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների միությունը:
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը  դադարեցրել է 52 անվանում ապրանքատեսակների արտահանումը արտերկիր, որի պատճառով շուրջ երկու շաբաթ ընդհատվել է պոլիմերային հումքի ( պոլիէթիլեն, պոլիպրոպիլեն, պոլիստիրոլ ) ներկրումը Հայաստան, ինչը խիստ բացասաբար կանդրադառնա հատկապես սննդարդյունաբերության եւ գյուղատնտեսության ոլորտների վրա։ Այլ երկրներից հումքի ներկրումը ապահովելու համար կպահանջվի առնվազն 30–40 օր եւ, բնականաբար, ավելի թանկ գնով, ինչը կբերի նաեւ ապրանքների գնաճի։ Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների (գործատուների) միությունը դիմել է ՀՀ վարչապետ Տ. Սարգսյանին՝ խնդրելով նրա միջամտությունը առաջացած խնդիրը Իրանի համապատասխան մարմինների հետ լուծելու նպատակով», - ասված է միության հաղորդագրության մեջ:

Прекращен импорт полимерного сырья из Ирана в Армению: предприниматели обратились к премьеру - Mediamax.am
9984 просмотров
Прекращен импорт полимерного сырья из Ирана в Армению: предприниматели обратились к премьеру
Ереван/Медиамакс/. В течение двух недель прекращен импорт полимерного сырья из Ирана в Армению, что может негативно сказаться на сферах пищевой промышленности и сельского хозяйства.
Об этом сообщил сегодня Союз промышленников и предпринимателей Армении (СППА).
«Иран прекратил экспорт 52 видов продуктов в зарубежные страны, в результате чего около 2 недель прекращен импорт полимерного сырья (полиэтилен, полипропилен, полистирол) в Армению, что крайне негативно скажется, в частности, на сферах пищевой промышленности и сельского хозяйства. Для налаживания поставок полимерного сырья из других стран потребуется как минимум 30-40 дней и, естественно, по более высокой цене, что приведет к росту цен на товары. СППА обратился к премьер-министру Армении Тиграну Саргсяну, попросив его вмешательства с целью разрешения данной проблемы с соответствующими органами Ирана», - говорится в сообщении Союза.