Դադարեցված է պոլիմերային հումքի ներկրումը Իրանից Հայաստան. գործարարները դիմել են վարչապետին - Mediamax.am
9160 դիտում
Դադարեցված է պոլիմերային հումքի ներկրումը Իրանից Հայաստան. գործարարները դիմել են վարչապետին
Երեւան: Մեդիամաքս: Արդեն երկու շաբաթ է, ինչ դադարեցված է պոլիմերային հումքի ներկրումը Իրանից Հայաստան, ինչը կարող է խիստ բացասաբար անդրադառնալ սննդարդյունաբերության եւ գյուղատնտեսության ոլորտների վրա:
Այդ մասին այսօր հայտնել է Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների միությունը:
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը  դադարեցրել է 52 անվանում ապրանքատեսակների արտահանումը արտերկիր, որի պատճառով շուրջ երկու շաբաթ ընդհատվել է պոլիմերային հումքի ( պոլիէթիլեն, պոլիպրոպիլեն, պոլիստիրոլ ) ներկրումը Հայաստան, ինչը խիստ բացասաբար կանդրադառնա հատկապես սննդարդյունաբերության եւ գյուղատնտեսության ոլորտների վրա։ Այլ երկրներից հումքի ներկրումը ապահովելու համար կպահանջվի առնվազն 30–40 օր եւ, բնականաբար, ավելի թանկ գնով, ինչը կբերի նաեւ ապրանքների գնաճի։ Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների (գործատուների) միությունը դիմել է ՀՀ վարչապետ Տ. Սարգսյանին՝ խնդրելով նրա միջամտությունը առաջացած խնդիրը Իրանի համապատասխան մարմինների հետ լուծելու նպատակով», - ասված է միության հաղորդագրության մեջ:

Import of polymer raw material from Iran to Armenia stopped - entrepreneurs turn to the PM - Mediamax.am
9985 views
Import of polymer raw material from Iran to Armenia stopped - entrepreneurs turn to the PM
Yerevan/Mediamax/. Import of polymer raw material from Iran to Armenia has been stopped over 2 weeks and it may affect the food production and agricultural sectors, Union of Manufacturers and Entrepreneurs of Armenia (UMEA) stated this today.
“Iran stopped the export of 53 types of products to foreign countries and as a result, the import of polymer raw material (polyethylene, polypropylene and polystyrene) to Armenia has been stopped over 2 weeks and it will have an extremely negative impact on particularly the food production and agricultural spheres. Arrangement of importing polymer raw material from other countries will take at least 30-40 days and naturally, at a higher rate which will entail growth of price for goods. The UMEA turned to Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan asking him to help settle the issue with the relevant bodies of Iran”, the statement of the Union reads.