Մուրադով. Գերիների վերադարձի հարցը «պետք է փակվի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի Դաշնության Հարավային ռազմական օկրուգի հրամանատարի տեղակալ Ռուստամ Մուրադովի կարծիքով, հայ ռազմագերիների վերադարձի հարցը «պետք է փակվի»։
«Այսօրվա դրությամբ ադրբեջանական կողմի բոլոր զինծառայողները վերադարձվել են, իսկ հայ ռազմագերիների վերադարձի ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են, կա լավ պոզիտիվ, կա ըմբռնում։ Իմ կարծիքով, այս հարցը պետք է ամբողջությամբ փակվի։ Եվ ռուս խաղաղապահները այս գործը ավարտին կհասցնեն»,- ասել է Ռուստամ Մուրադովը ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում։
Նա նշել է, որ գերիների վերադարձի հետ կապված աշխատանքը խաղաղապահի քաղաքացիական պարտքն է։
«Որպես զինվորական՝ ես հասկանում եմ, թե ովքեր են ռազմագերիները, ինչ զգացումներ են ապրել գերության մեջ։ Հիշում եմ առաջին թռիչքը, երբ գնացինք Բաքու, եւ վերադառնալիս տեսա այդ զինծառայողների դեմքերը, երբ նրանք արդեն Երեւանում էին։ Նրանք չէին հավատում, որ տուն են վերադարձել»,- ասել է Ռուստամ Մուրադովը։

Muradov: Issue on return of POWs “should be closed” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Deputy Commander of Russian Southern Military Okrug Rustam Muradov believes that the issue of return of Armenian prisoners of war "should be closed”.
“To date, all the servicemen of the Azerbaijani side have been returned, and the work on the return of the Armenian prisoners of war continues, there is a good positive, there is understanding. I believe that this issue should be completely closed. And the Russian peacekeepers will bring this matter to the end,” Rustam Muradov said in an interview with TASS.
He noted that he considers the work on the return of prisoners as a civil duty of a peacekeeper.
“As a military man, I understand who the prisoners of war are, what feelings they experienced while in captivity. I remember the first flight, when we flew to Baku, and on my return I saw the faces of those servicemen when they had already flown to Yerevan. Those were tears, they did not believe that they had returned home,” Rustam Muradov said.