Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի պաշտպանության նախարարության պաշտպանական քաղաքականության եւ միջազգային համագործակցության գլխավոր վարչության պետ Լեւոն Այվազյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպանությունների ռազմական կցորդներին:
«Կցորդներին ներկայացվել է տեղեկատվություն հուլիսի 28-ի վաղ առավոտից Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանի Վերին Շորժայի ուղղությամբ իրականացված մարտական գործողությունների վերաբերյալ: Նրանք տեղեկացվել են, որ դիրքերը բարելավելու եւ հետագա հնարավոր առաջխաղացման համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու նպատակով ադրբեջանական ստորաբաժանումները ականանետերի, նռնականետերի եւ խոշոր տրամաչափի հրազենի կիրառմամբ հարձակվել են հայկական գերիշխող հենակետի վրա եւ ժամանակավորապես գրավել այն: Պատասխան գործողությունների արդյունքում, կրելով բազմաթիվ կորուստներ, հակառակորդը ետ է շպրտվել ելման դիրքեր», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ռազմական կցորդների ուշադրությունը հրավիրվել է այն փաստի վրա, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից ի վեր հակառակորդի կողմից զենքի կիրառմամբ իրականացված ամենալայնածավալ սադրանքը տեղի է ունեցել ՀՀ ինքնիշխան տարածքում եւ անմիջական վտանգ է ներկայացրել հարակից բնակավայրերի խաղաղ բնակչության համար:

Ереван /Медиамакс/. Начальник Главного управления оборонной политики и международного сотрудничества министерства обороны Армении Левон Айвазян принял сегодня военных атташе иностранных посольств, аккредитованных в Армении.
«Военные атташе были проинформированы о боевых действиях, проводимых ВС Азербайджана на армяно-азербайджанской границе с раннего утра в направлении Верхней Шоржи 28 июля. Им было сообщено , что с целью улучшения позиций и создания благоприятных условий для дальнейшего возможного продвижения азербайджанские подразделения атаковали армянские позиции с применением минометов, гранатометов и крупнокалиберного огнестрельного оружия и временно оккупировали ее. В результате ответных действий, понеся многочисленные потери, противник был отброшен на исходные позиции», - говорится в сообщении.
Внимание военных атташе было обращено на то обстоятельство, что с момента трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года произошла крупнейшая провокация противника с применением оружия на суверенной территории Армении, которая представляет непосредственную угрозу для гражданского населения близлежащих населенных пунктов.