Մովսես Հակոբյանն ազատվել է ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության այսօրվա նիստում ասել է, որ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Մովսես Հակոբյանը կազատվի պաշտոնից՝ այլ աշխատանքի անցնելու կապակցությամբ:
«Որոշումը կայացվել է փոխադարձ համաձայնության մթնոլորտում։ Վաղը գլխավոր շտաբի նոր պետը կներկայացվի Զինված ուժերին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Մովսես Հակոբյանն այս պաշտոնը զբաղեցնում էր 2016թ. հոկտեմբերի 3-ից: Մինչ այդ՝ 2016թ. մայիսի 20-ից զբաղեցրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ – ՆՏԱ դեպարտամենտի պետի պաշտոնը:

Armenia’s Chief of General Staff dismissed “by mutual consent” - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces Movses Hakobyan will be relieved of his duties to take a different position, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said at the government session today.
“The decision has been made by mutual consent. I will introduce the new Chief of General Staff tomorrow,” stated Pashinyan.
Movses Hakobyan has served in that position since October 3, 2016. Previously, he worked as Deputy Defense Minister-Head of MoD Logistics Department (since May 20, 2016).
Hakobyan was Nagorno-Karabakh Republic’s Defense Minister from 2007 to 2015. Between June 2015 and May 2016, he served as Deputy Chief of General Staff of the Armenian Armed Forces.