Սերժ Սարգսյանն ու Վլադիմիր Պուտինը 2017թ. օգոստոսի 23-ին
Օգոստոսի 25-ին Հայաստանի նախագահի մամլո քարտուղար Վիկտոր Սողոմոնյանն հայտարարել էր, որ «այս ոճրագործությունը, որն ուղղված է ոչ միայն  դատախազության բարձրաստիճան պաշտոնյայի, այլեւ ամբողջ իրավապահ համակարգի դեմ, խստիվ դատապարտելի է եւ էլ ավելի վճռական է դարձնելու իրավապահների պայքարը հանցավորության դեմ»։
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 22-28
«Առանցքային» պայմանագրի 20-ամյակը
Օգոստոսի 23-ին Սոչիում կայացած Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «հայ-ռուսական ռազմավարական դաշնակցային հարաբերություններն առանձնանում են բարձր մակարդակի մշտական ինտենսիվ երկխոսությամբ, արտաքին քաղաքական լայն համակարգմամբ, միջազգային եւ տարածաշրջանային հարթակներում արդյունավետ համագործակցությամբ, անվտանգության, ռազմական եւ ռազմատեխնիկական ոլորտներում արգասաբեր համագործակցությամբ»:
Սերժ Սարգսյանն ու Վլադիմիր Պուտինը 2017թ. օգոստոսի 23-ին Սերժ Սարգսյանն ու Վլադիմիր Պուտինը 2017թ. օգոստոսի 23-ին
Վլադիմիր Պուտինն իր հերթին նշել էր, որ 2017-ին լրացել է երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, իսկ «օգոստոսի 29-ին կլրանա առանցքային՝ Բարեկամության, համագործակցության եւ փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրի ստորագրման 20-ամյակը»:
«Միլիարդանոց նախագծեր»
Օգոստոսի 24-ին Երեւանում Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի հետ հանդիպմանը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ հայ-թուրքմենական հարաբերությունները բարեկամական են եւ բազմաշերտ։
«Թուրքմենստանը վստահելի գործընկեր է, եւ մենք շահագրգռված ենք մեր երկրների միջեւ հարաբերությունների ակտիվ զարգացմամբ, ինչի համար կան բոլոր հնարավորությունները», - ասել էր Հայաստանի նախագահը։
Սերժ Սարգսյանն ու Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը 2017թ. օգոստոսի 24-ին Սերժ Սարգսյանն ու Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը 2017թ. օգոստոսի 24-ին
«Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերով մենք կարող ենք առաջ մղել մասշտաբային նախագծեր, որոնց ետեւում կանգնած են ժամանակակից արտադրությունը եւ նոր աշխատատեղերը, ընդհանուր առմամբ՝ ազգային տնտեսությունների զարգացումը: Մեր բանակցությունների ընթացքում պարոն նախագահն ասում էր, որ ինքն արդեն մտածում է ոչ թե միլիոնանոց, այլ միլիարդանոց նախագծերի մասին: Դա մեզ ոգեւորում է, եւ մենք, իհարկե, կաշխատենք այդ ուղղությամբ»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
Ֆուկույամա. «Հայաստանի ամենամեծ խնդիրներից է պետության որակը»
Ամերիկացի գրող, փիլիսոփա եւ քաղաքագետ Ֆրենսիս Ֆուկույամայի կարծիքով, «Հայաստանի ամենամեծ խնդիրներից են պետական ինստիտուտները եւ պետության որակը»:
«Երկրի համար լրջագույն վտանգ են ներկայացնում կոռուպցիան եւ հովանավորչությունը: Ռուսաստանին հետ սերտ կապերը չեն օգնում լուծել այդ խնդիրները, քանի որ այնտեղ եւս նույն համակարգն է գործում: Հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչները կարող են առանցքային դեր խաղալ՝ ձեր երկիր բերելով այլընտրանքային արժեքներ, գաղափարներ եւ փորձառություն, ինչն, անկասկած, կնպաստի Ռուսաստանի ազդեցության հավասարակշռմանը»,- ասել էր քաղաքագետը՝ օգոստոսի 24-ին The Armenian Interest վերլուծական կենտրոնի կայքում հրապարակված հարցազրույցում:
«Հայ ժողովրդի սերուցքը»
Օգոստոսի 25-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ «Զինված ուժերի սպայակույտը հայ մտավորականության, մեր ժողովրդի սերուցքի մի նոր տեսակ է»:
Սերժ Սարգսյանը Սարդարապատի հուշահամալիրում մասնակցել էր ռազմաուսումնական հաստատությունների 2016-2017 ուսումնական տարվա շրջանավարտների ավարտական հանդիսավոր միջոցառմանը:
«Այդ տեսակի առաջացումը հնարավոր էր Հայաստանի անկախ պետության շնորհիվ: Եվ մեր պետությունն ամեն ինչ անելու է իր փառապանծ զինվորական զավակների խնդիրները լուծելու համար։ Այստեղ, ուր թեւածում է Սարդարապատի հերոսների ոգին, մենք բոլորս պետք է գիտակցենք պատմական պատասխանատվության այն բեռը, որ ստանձնում ենք մեր ուսերին: Դա ոչ միայն այսօրվա Հայաստանի անվտանգությունն է, այլեւ մեր պետականության հարատեւությունն ապահովելու պատասխանատվությունը», - ասել էր Հայաստանի նախագահը:
«Ջերմորեն ողջունում եմ ձեր ջանքերը»
Օգոստոսի 25-ին ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ հանդիպման ժամանակ ողջունել էր կառավարության ջանքերը
կոռուպցիայի դեմ պայքարի եւ բիզնես միջավայրի բարելավմանն ուղղությամբ:
«Ես ջերմորեն ողջունում եմ  կոռուպցիայի դեմ պայքարին եւ բիզնես միջավայրի բարելավմանն ուղղված Ձեր ջանքերը, որոնք հանգեցրել են Հայաստանի նկատմամբ ամերիկյան ընկերությունների ու ներդրողների հետաքրքրության մեծացմանը: Մենք շարունակում ենք դիտարկել ուղիներ, որոնցով կարող ենք աջակցել Ձեր ջանքերին եւ խորացնել երկկողմ առեւտուրն ու ներդրումները. մենք ջանում ենք գտնել դա անելու լավագույն ուղիները, այդ թվում՝ Հակակոռուպցիոն խորհրդին աջակցելու ամենաարդյունավետ ուղին», - ԱՄՆ դեսպանի խոսքերը մեջբերել էր կառավարության մամուլի ծառայությունը:
Ռիչարդ Միլսն ասել էր, որ Հայաստանում գործող ամերիկյան ընկերություններից վերջին շրջանում շատ դրական ազդակներ է ստացել Պետական եկամուտների կոմիտեի գործունեության հետ կապված:
Կարեն Կարապետյանը նշել էր, որ հաճելի է կառավարության կողմից իրականացվող քայլերի մասին նման կարծիք լսել։
«Սակայն այս ուղղություններով դեռեւս շատ անելիքներ ունենք եւ բարեփոխումները կրելու են շարունակական բնույթ: Ունենք վճռականություն՝ գործարար միջավայրը բարելավելու, կոռուպցիայի դեմ պայքարելու հարցերում, քանի որ դա անհրաժեշտություն է տնտեսության զարգացման համար», - ընդգծել էր վարչապետը:

Серж Саргсян и Владимир Путин 23 августа 2017 года
25 августа пресс-секретарь президента Армении Виктор Согомонян заявил, что «это преступление, направленное не только против высокопоставленного работника прокуратуры, но и всей правоохранительной системы, сделает борьбу соответствующих органов с преступностью еще более решительной».
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  22-28 АВГУСТА 2017 ГОДА
20-летие «ключевого» договора
23 августа на встрече с президентом РФ Владимиром Путиным в Сочи президент Армении Серж Саргсян заявил, что  «армяно-российские стратегические, союзнические отношения выделяются постоянным интенсивным диалогом на высшем уровне, широкой внешнеполитической координацией, конструктивным сотрудничеством на международных и региональных площадках, плодотворным сотрудничеством в области безопасности, военной и военно-технической сферах».
Серж Саргсян и Владимир Путин 23 августа 2017 года Серж Саргсян и Владимир Путин 23 августа 2017 года
Владимир Путин, в свою очередь, отметил, «что в этом году отмечается 25-летие установления дипломатических отношений между двумя странами, а 29 августа исполнится 20 лет со дня подписания ключевого договора «Օ дружбе и стратегическом сотрудничестве».
«Миллиардные проекты»
24 августа Серж Саргсян заявил в Ереване на встрече президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым, что армяно-туркменские отношения являются дружественными и многослойными.
Серж Саргсян и Гурбангулы Бердымухамедов 24 августа 2017 года Серж Саргсян и Гурбангулы Бердымухамедов 24 августа 2017 года
«Туркменистан – надежный партнер, и мы заинтересованы в активном развитии отношений между нашими государствами, для чего имеются все возможности», - сказал президент Армении.
«Уверен, что совметными усилиями мы можем продвигать масштабные проекты, за которыми стоят современное производство и новые рабочие места. На переговорах господин президент говорил, что он думает уже не о миллионных, а о миллиардных проектах. Это нас воодушевляет и мы, конечно, будем работать в этом направлении», - заявил Серж Саргсян.
Фукуяма: качество государства – самая большая проблема Армении
Американский писатель, философ и политолог Фрэнсис Фукуяма выразил мнение, что «одна из самых больших проблем Армении связана с государственными институтами и качеством государства».
«Серьезную опасность для страны представляют коррупция и протекционизм. Тесные связи с Россией совсем не помогают решать эти вопросы, потому что у них там абсолютно такая же система. Представители армянской диаспоры могут сыграть ключевую роль, привнеся в вашу страну альтернативные ценности, идеи и практики, что, безусловно, поможет сбалансировать влияние России», - говорил политолог в интервью аналитическому центру The Armenian Interest, опубликованном 24 августа.
«Сливки армянского народа»
25 августа президент Армении Серж Саргсян заявил, что «офицерский корпус Вооруженных сил - новая разновидность армянской интеллигенции, сливок нашего народа».
Серж Саргсян участвовал в торжественном мероприятии выпускников 2016-2017 учебного года военных образовательных учреждений.
«Возникновение такого вида стало возможным только благодаря независимой Армении. И наше государство сделает все для решения проблем своих доблестных военнослужащих. «Здесь, где царит дух героев Сардарапата, все мы должны осознавать тот груз исторической ответственности, которых берем на свои плечи. Это не только безопасность сегодняшней Армении, но и ответственность за обеспечение долгосрочности нашей государственности»,- заявил президент Армении.
«Горячо приветствую ваши усилия»
25 августа посол США Ричард Миллс на сегодняшней встрече с премьер-министром Армении Кареном Карапетяном приветствовал усилия правительства по борьбе с коррупцией и улучшению бизнес-среды.
«Я горячо приветствую Ваши усилия, направленные на борьбу с коррупцией и улучшение бизнес-среды, которые привели к росту интереса американских компаний и инвесторов к Армении. Мы продолжаем рассматривать пути, которыми сможем помочь Вашим усилиям и углубить двустороннюю торговлю и инвестиции», - эти слова посла США приводила пресс-служба правительства Армении.
Ричард Миллс отметил, что в последнее время получил от действующих в Армении американских компаний «очень положительные импульсы, связанные с деятельностью Комитета государственных доходов (КГД)».
Говоря о борьбе с коррупцией, а также деятельности КГД, Карен Карапетян отметил, что приятно слышать подобное мнение о реализуемых правительством мерах.
«Однако нам многое нам еще предстоит сделать в этих направлениях, и реформы будут носить продолжительный характер. Мы полны решимости в вопросах улучшения бизнес-среды и борьбы с коррупцией, поскольку это необходимо для развития экономики», - подчеркнул премьер-министр.