Ռոբերտ Քոչարյանն ընտրատեղամասում
Մայիսի 10-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի փոխնախարար Արազ Ազիմովն ասել էր, որ «Հայաստանը պետք է հրաժարվի Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանից անջատելու իր առավելապաշտական դիրքորոշումից եւ գտնի «ոսկե միջինը»։
«Ադրբեջանը եւս պետք է հրաժարվի Լեռնային Ղարաբաղն ամբողջությամբ ադրբեջանական իշխանություններին ենթարկելու իր առավելապաշտական դիրքից: Արդյունքում ստեղծվում է հենց այդ «ոսկե միջինը»,- ասել էր Արազ Ազիմովը։
«Ես միշտ ասել եմ հայերին, որ օկուպացիան «շուտ փչացող ապրանք է»: Պետք է ժամանակին ազատվել դրանից: Նրանք չեն պատկերացնում, թե որքան հնարավորություններ կբացվեն իրենց առջեւ գրավյալ տարածքները ազատելու դեպքում: Գրավյալ յոթ շրջանների ազատումն ու Ադրբեջանի ղարաբաղյան տարածաշրջան ադրբեջանցիների վերադարձը կլինի այն քայլը, որը կօգնի Հայաստանին արժանի տեղ զբաղեցնել տարածաշրջանում, Ադրբեջանի հետ նորմալ կապեր վերականգնել»,- հայտարարել էր Ազիմովը:
Նա նաեւ ասել էր, որ «Հայաստանի հետ հարաբերությունները չեն կարող գերակշռել հարավկովկասյան տարածաշրջանում Ռուսաստանի ունեցած շահերին»:
«Կարծում եմ, որ Ադրբեջանի հետ կապված Ռուսաստանի շահերը պակաս չեն, կամ էլ նույնիսկ ավելի կարեւոր են, քան պատրանքային ռազմավարական հաշվարկները Հայաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունների համատեքստում, գործողությունները հարավային թեւում եւ այլն։ Այս ամենը լրացուցիչ ծանրաբեռնում է տարածաշրջանը: Ժամանակին մենք դրան ուշադրություն էինք հրավիրում: Եթե ռուսական կողմին այդքան հարմար է լինել Հայաստանի դաշնակիցը, ապա դա նրանց գործն է: Իսկ մենք պատրաստ ենք Ռուսաստանի հետ ստեղծել նորմալ, բարիդրացիական հարաբերություններ եւ առաջարկում ենք, կոչ ենք անում, հրավիրում ենք Ռուսաստանին այդպիսի հավասարազոր ռազմավարական համագործակցության»,- ասել էր ադրբեջանցի դիվանագետը:
Հակոբյանի եւ Օհանյանի նշանակումները
Մայիսի 11-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (ԼՂՀ) նախագահ Արկադի Ղուկասյանը հրամանագիր էր ստորագրել գեներալ-լեյտենանտ Սեյրան Օհանյանին ԼՂՀ պաշտպանության նախարարի եւ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի հրամանատարի պաշտոններից ազատելու մասին:
Մեկ այլ հրամանագրով ԼՂՀ պաշտպանության նախարար եւ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի հրամանատար էր նշանակվել գեներալ-մայոր Մովսես Հակոբյանը, որը զբաղեցնում էր ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի շտաբի պետի պաշտոնը:
Մայիսի 11-ին Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հրամանագիր էր ստորագրել Սեյրան Օհանյանին Հայաստանի Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ եւ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ նշանակելու մասին։
Ընտրությունները
Մայիսի 12-ին Հայաստանում տեղի էին ունեցել Ազգային ժողովի ընտրություններ։
Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ընտրատեղամասում հայտարարել էր, որ խորհրդարանում ցանկանում է տեսնել «իրական ընդդիմություն, այլ ոչ թե արտասահմանյան ներկայացուցչություններ տարբեր խմբակցությունների տեսքով»։
Ռոբերտ Քոչարյանն ընտրատեղամասում Ռոբերտ Քոչարյանն ընտրատեղամասում
Ընտրությունների արդյունքներով խորհրդարան անցել էին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը` (32.8%), «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը` (14.7%), ՀՅԴ-ն` (12.7%), «Օրինաց երկիր» կուսակցությունը` (6.8%), «Ժառանգություն» կուսակցությունը»`(5.8%):
Մայիսի 13-ին ընդդիմադիր «Իմպիչմենտ» դաշինքը եւ «Նոր ժամանակներ» ու «Հանրապետություն» կուսակցությունները հանդես էին եկել համատեղ հայտարարությամբ, որում իշխանական կուսակցություններին մեղադրել էին «ընտրակեղծիքների հայտնի բոլոր միջոցներն ու եղանակների» օգտագործման համար:
Նիկոլ Փաշինյանն՝ «Իմպիչմենտ» դաշինքի առաջնորդներից մեկը, Երեւանում հանրահավաքի ժամանակ հայտարարել էր, որ Հայաստանում  «կայացել են ոչ թե ազատ եւ անկախ ընտրություններ, այլ պետական հեղաշրջում»։
Նիկոլ Փաշինյանը՝ 2007-ին Նիկոլ Փաշինյանը՝ 2007-ին
Փաշինյանի խոսքերով, «իշխանություններն օգտագործել են կեղծման բոլորովին նոր մեթոդ` ընտրությունների նախօրեին տպագրելով 400 հազար նոր անձնագրեր եւ բաժանելով դրանք հատուկ խմբերին, որոնք մտնում էին տարբեր ընտրատեղամասեր եւ քվեարկում էին»։
«Հենց դա է օգնել իշխանություններին խաբել դիտորդներին եւ ստեղծել ազատ ընտրությունների պատրանք,- ասել էր Փաշինյանը:
Մայիսի 13-ին ԺՄԻԳ/ԵԱՀԿ, Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի, ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի եւ Եվրոպական Խորհրդարանի համատեղ դիտորդական առաքելությունը Երեւանում հայտարարել էր, որ Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունները նշանակալիորեն համապատասխանել են միջազգային չափանիշներին:
Դիտորդական առաքելության ղեկավարները Դիտորդական առաքելության ղեկավարները
Մայիսի 14-ին ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Թոմ Քեյսին ասել էր, որ մենք «շնորհավորում ենք Հայաստանի ժողովրդին ընտրությունների առիթով եւ կիսում ենք միջազգային դիտորդների այն կարծիքը, որ ընտրությունների ենթակառուցվածքները մեծապես բարելավվել էին, եւ դա քայլ էր` արված միջազգային չափանիշներին համապատասխանելու ուղղությամբ»։
Մայիսի 15-ին Հարավային Կովկասում Եվրոպական Միության հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբին Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում հայտարարել էր, որ Հայաստանը «հանձնել է քննությունը» եւ «կշարունակի մերձեցումը ԵՄ-ի հետ»։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 9-25
ԵՄ-ի կոչը
Մայիսի 15-ին Եվրոպական Միությունը Հայաստանին կոչ էր արել 2013թ. նախագահական ընտրություններն անցկացնել միջազգային չափանիշերին համապատասխան:
Եվրոպական Հանձնաժողովի եւ ԵՄ արտաքին հարաբերությունների եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով Գերագույն Ներկայացուցչի հրապարակած համատեղ փաստաթղթում՝ 2011թ-ին Հայաստանում Եվրոպական Հարեւանության Քաղաքականության իրականացման վերաբերյալ ասված էր.
«Ապահովել 2013 թվականի նախագահական ընտրությունների անցկացումը միջազգային չափանիշերին համապատասխան` վերացնելով ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի կողմից 2012 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում արձանագրված թերությունները»։
Նույն փաստաթղթում ասված էր, որ Եվրոպական Միությունը շարունակում է պնդել Մեծամորի ատոմակայանի փակումը, քանի որ «այն չի կարող արդիականացվել միջուկային անվտանգության միջազգայնորեն ճանաչված չափանիշներին համապատասխան»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 9-25
Կոալիցիոն հուշագիրը
Մայիսի 11-ին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) եւ Հայ Հեղափոխական Դաշնակցության միջեւ ստորագրվել էր քաղաքական կոալիցիա կազմավորելու մասին հուշագիր, որը գործելու էր մինչեւ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի լիազորությունների ավարտը:
Հուշագրի ստորագրումը Հուշագրի ստորագրումը
Ընտրությունները Երեւանում
Մայիսի 14-ին տեղի էին ունեցել Երեւանի ավագանու ընտրություններ։
«Երկիր ծիրանի» կուսակցությունը ստացել էր 7.75 % (26 109 ձայն), «Ելք» դաշինքը՝ 21.00 % (70 731 ձայն), Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը՝ 71,25 % (240 036 ձայն):
Քաղաքապետի պաշտոնը պահպանել էր Երեւանի գործող ղեկավար Տարոն Մարգարյանը:
Մայիսի 15-ին «Ելք» դաշինքը հայտարարել էր, որ Երեւանի ավագանու ընտրությունների պաշտոնական արդյունքներն ընդհանուր առմամբ ձեւավորվել են քաղաքացիների ընտրության արդյունքում։
«Ելք»-ի ցուցակը գլխավորող Նիկոլ Փաշինյանն էլ նշել էր, որ «իրենց չի հաջողվել մարդկանց համոզել՝ քվեարկելու առանց ընտրակաշառքի»։ «Սա փաստ է, եւ մենք պետք է դա հաղթահարեք»,- ասել էր նա:

Роберт Кочарян на избирательном участке
10 мая замминистра иностранных дел Азербайджана Араз Азимов заявил, что «Армения должна отойти от своей максималистской позиции по отделению Нагорного Карабаха от Азербайджана и прийти к «золотой середине»».
«Азербайджан также должен отойти от своей максималистской позиции относительного полного и вертикального подчинения Нагорного Карабаха азербайджанским властям. В результате возникает та самая «золотая середина»», - сказал Азимов.
«Я всегда говорил армянам, что оккупация -это скоропортящийся продукт. Надо вовремя избавиться от этой оккупации. Они не представляют, как много возможностей откроется перед ними в в том случае, если они освободят захваченные территории. Частичное, порционное освобождение никого устроить не может. Освобождение семи оккупированных районов и возвращение азербайджанцев в нагорно-карабахский регион Азербайджана будет тем самым шагом, который поможет Армении начать путь по занятию достойного места в регионе, восстановлению нормальных отношений с Азербайджаном», - отмечал Азимов.
Он также говорил, что «отношения между Россией и Арменией не могут быть превалирующими над всем комплексом интересов России в южнокавказском регионе».
«Думаю, что для России интересы, связанные с Азербайджаном, не менее, а может быть, и более весомы, нежели иллюзорные стратегические расчеты на случай каких-то экстремальных ситуаций в контексте союзнических отношений с Арменией, действиями на южном фланге и так далее. Все это дополнительно нагружает геополитический регион. В свое время мы обращали на это внимание. Если российской стороне так удобно находиться в союзе с Арменией, то это их дело. Мы же готовы строить нормальные, добрососедские отношения с Россией, и предлагаем, призываем, приглашаем Россию к такому равноправному стратегическому партнерству», - говорил азербайджанский дипломат.
Назначения Акопяна и Оганяна
11 мая президент Нагорно-Карабахской Республики Аркадий Гукасян подписал указ об освобождении генерал-лейтенанта Сейрана Оганяна с постов министра обороны НКР и командующего Армией обороны НКР.
Другим указом новым министром обороны и командующим Армией обороны НКР был назначен генерал-майор Мовсес Акопян, занимавший ранее пост начальника Штаба Армии обороны.
11 мая президент Армении Роберт Кочарян подписал указ о назначении генерал-лейтенанта Сейрана Оганяна начальником Главного штаба Вооруженных сил Армении и первым заместителем министра обороны.
Выборы
12 мая в Армении прошли выборы в Национальное Собрание.
Президент Армении Роберт Кочарян на избирательном участке, что «хотел бы видеть в парламенте настоящую оппозицию, а не иностранные представительства в виде разных фракций».
Роберт Кочарян на избирательном участке Роберт Кочарян на избирательном участке
По итогам выборов в парламент прошли Республиканская партия Армении (32.8 %), партия «Процветающая Армения» (14.7 %), «Дашнакцутюн» (12.7 %), «Оринац еркир» - (6.8 %), «Наследие» (5.8 %).
13 мая оппозиционные блок «Импичмент» и партии «Новые Времена» и «Республика» выступили с заявлением, в котором обвинили проправительственные силы в использовании «всех известных методов выборных фальсификаций».
Один их лидеров блока «Импичмент» Никол Пашинян заявил на митинге в центре Еревана, что в Армении «прошли не свободные и справедливые выборы, а государственный переворот».
Никол Пашинян в 2007 году Никол Пашинян в 2007 году
По словам Пашиняна, «власти использовали совершенно новый метод фальсификаций, напечатав накануне выборов 400 тысяч новых паспортов и раздав их специальным группам, которые заходили на различные избирательные участки и голосовали».
«Именно это помогло властям обмануть наблюдателей и создать иллюзию свободных выборов», - отметил Никол Пашинян.
Полиция Армении назвала заявление Пашиняна «плодом больного воображения».
13 мая совместная наблюдательская миссия БДИПЧ/ОБСЕ, Парламентской Ассамблеи Совета Европы, Парламентской Ассамблеи ОБСЕ и Европейского Парламента заявила, что парламентские выборы в Армении в значительной степени соответствовали международным стандартам.
Руководители наблюдательской миссии Руководители наблюдательской миссии
14 мая официальный представитель Госдепартамента США Том Кейси заявил, что «мы поздравляем народ Армении с парламентскими выборами и разделяем мнение международных наблюдателей о том, что выборная инфраструктура была значительно улучшена, и этом стало шагом в направлении соответствия международным стандартам».
15 мая специальный представитель Европейского Союза на Южном Кавказе Питер Семнеби заявил в интервью Медиамакс, что Армения «сдала тест» и «продолжит сближаться с ЕС».
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 9-15 МАЯ 2012 ГОДА
Призыв ЕС
15 мая Европейский Союз призвал Армению провести президентские выборы 2013 года в соответствии с международными стандартами.
В опубликованном совместном документе Европейской Комиссии и Верховного представителя ЕС по внешним делам и политики безопасности о реализации Политики Европейского Соседства в Армении в 2011 году говорилось:
«Обеспечить проведение президентских выборов 2013 года в соответствии с международными стандартами путем устранения недостатков, обозначенных БДИПЧ ОБСЕ касательно парламентских выборов 2012 года».
В том же документе говорилось, что Европейский Союз продолжает настаивать на скорейшем закрытии Армянской атомной станции в Мецаморе, так как «она не может быть усовершенствована до международно-признанных стандартов ядерной безопасности».
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  9-15 МАЯ 2017 ГОДА
Коалиционный меморандум
11 мая Республиканская партия Армении (РПА) и Армянская революционная федерация «Дашнукцутюн» подписали меморандум о формировании политической коалиции, который будет действовать до завершения полномочий Национального собрания 6-го созыва.
Подписание меморандума Подписание меморандума
Выборы в Ереване
14 мая состоялись выборы в Совет старейшин Еревана.
Партия «Еркир цирани» получила 7,75% (26 109 голосов), блок «Елк» - 21% (70 731 голосов), Республиканская партия Армении - 71,25% (240 036 голосов).
Пост мэра сохранил действующий глава города Тарон Маргарян.
15 мая блок «Елк» заявил, что итоги выборов в Совет старейшин Еревана в целом отражают выбор граждан.
Возглавлявший список «Елк» Никол Пашинян отметил, что представителям блока «не удалось убедить людей голосовать за них без подкупа». «Это факт, и мы должны с этим справиться», - сказал он.