Ռոբերտ Քոչարյանն ընտրատեղամասում
Մայիսի 10-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի փոխնախարար Արազ Ազիմովն ասել էր, որ «Հայաստանը պետք է հրաժարվի Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանից անջատելու իր առավելապաշտական դիրքորոշումից եւ գտնի «ոսկե միջինը»։
«Ադրբեջանը եւս պետք է հրաժարվի Լեռնային Ղարաբաղն ամբողջությամբ ադրբեջանական իշխանություններին ենթարկելու իր առավելապաշտական դիրքից: Արդյունքում ստեղծվում է հենց այդ «ոսկե միջինը»,- ասել էր Արազ Ազիմովը։
«Ես միշտ ասել եմ հայերին, որ օկուպացիան «շուտ փչացող ապրանք է»: Պետք է ժամանակին ազատվել դրանից: Նրանք չեն պատկերացնում, թե որքան հնարավորություններ կբացվեն իրենց առջեւ գրավյալ տարածքները ազատելու դեպքում: Գրավյալ յոթ շրջանների ազատումն ու Ադրբեջանի ղարաբաղյան տարածաշրջան ադրբեջանցիների վերադարձը կլինի այն քայլը, որը կօգնի Հայաստանին արժանի տեղ զբաղեցնել տարածաշրջանում, Ադրբեջանի հետ նորմալ կապեր վերականգնել»,- հայտարարել էր Ազիմովը:
Նա նաեւ ասել էր, որ «Հայաստանի հետ հարաբերությունները չեն կարող գերակշռել հարավկովկասյան տարածաշրջանում Ռուսաստանի ունեցած շահերին»:
«Կարծում եմ, որ Ադրբեջանի հետ կապված Ռուսաստանի շահերը պակաս չեն, կամ էլ նույնիսկ ավելի կարեւոր են, քան պատրանքային ռազմավարական հաշվարկները Հայաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունների համատեքստում, գործողությունները հարավային թեւում եւ այլն։ Այս ամենը լրացուցիչ ծանրաբեռնում է տարածաշրջանը: Ժամանակին մենք դրան ուշադրություն էինք հրավիրում: Եթե ռուսական կողմին այդքան հարմար է լինել Հայաստանի դաշնակիցը, ապա դա նրանց գործն է: Իսկ մենք պատրաստ ենք Ռուսաստանի հետ ստեղծել նորմալ, բարիդրացիական հարաբերություններ եւ առաջարկում ենք, կոչ ենք անում, հրավիրում ենք Ռուսաստանին այդպիսի հավասարազոր ռազմավարական համագործակցության»,- ասել էր ադրբեջանցի դիվանագետը:
Հակոբյանի եւ Օհանյանի նշանակումները
Մայիսի 11-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (ԼՂՀ) նախագահ Արկադի Ղուկասյանը հրամանագիր էր ստորագրել գեներալ-լեյտենանտ Սեյրան Օհանյանին ԼՂՀ պաշտպանության նախարարի եւ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի հրամանատարի պաշտոններից ազատելու մասին:
Մեկ այլ հրամանագրով ԼՂՀ պաշտպանության նախարար եւ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի հրամանատար էր նշանակվել գեներալ-մայոր Մովսես Հակոբյանը, որը զբաղեցնում էր ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի շտաբի պետի պաշտոնը:
Մայիսի 11-ին Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հրամանագիր էր ստորագրել Սեյրան Օհանյանին Հայաստանի Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ եւ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ նշանակելու մասին։
Ընտրությունները
Մայիսի 12-ին Հայաստանում տեղի էին ունեցել Ազգային ժողովի ընտրություններ։
Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ընտրատեղամասում հայտարարել էր, որ խորհրդարանում ցանկանում է տեսնել «իրական ընդդիմություն, այլ ոչ թե արտասահմանյան ներկայացուցչություններ տարբեր խմբակցությունների տեսքով»։
Ռոբերտ Քոչարյանն ընտրատեղամասում Ռոբերտ Քոչարյանն ընտրատեղամասում
Ընտրությունների արդյունքներով խորհրդարան անցել էին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը` (32.8%), «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը` (14.7%), ՀՅԴ-ն` (12.7%), «Օրինաց երկիր» կուսակցությունը` (6.8%), «Ժառանգություն» կուսակցությունը»`(5.8%):
Մայիսի 13-ին ընդդիմադիր «Իմպիչմենտ» դաշինքը եւ «Նոր ժամանակներ» ու «Հանրապետություն» կուսակցությունները հանդես էին եկել համատեղ հայտարարությամբ, որում իշխանական կուսակցություններին մեղադրել էին «ընտրակեղծիքների հայտնի բոլոր միջոցներն ու եղանակների» օգտագործման համար:
Նիկոլ Փաշինյանն՝ «Իմպիչմենտ» դաշինքի առաջնորդներից մեկը, Երեւանում հանրահավաքի ժամանակ հայտարարել էր, որ Հայաստանում  «կայացել են ոչ թե ազատ եւ անկախ ընտրություններ, այլ պետական հեղաշրջում»։
Նիկոլ Փաշինյանը՝ 2007-ին Նիկոլ Փաշինյանը՝ 2007-ին
Փաշինյանի խոսքերով, «իշխանություններն օգտագործել են կեղծման բոլորովին նոր մեթոդ` ընտրությունների նախօրեին տպագրելով 400 հազար նոր անձնագրեր եւ բաժանելով դրանք հատուկ խմբերին, որոնք մտնում էին տարբեր ընտրատեղամասեր եւ քվեարկում էին»։
«Հենց դա է օգնել իշխանություններին խաբել դիտորդներին եւ ստեղծել ազատ ընտրությունների պատրանք,- ասել էր Փաշինյանը:
Մայիսի 13-ին ԺՄԻԳ/ԵԱՀԿ, Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի, ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի եւ Եվրոպական Խորհրդարանի համատեղ դիտորդական առաքելությունը Երեւանում հայտարարել էր, որ Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունները նշանակալիորեն համապատասխանել են միջազգային չափանիշներին:
Դիտորդական առաքելության ղեկավարները Դիտորդական առաքելության ղեկավարները
Մայիսի 14-ին ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Թոմ Քեյսին ասել էր, որ մենք «շնորհավորում ենք Հայաստանի ժողովրդին ընտրությունների առիթով եւ կիսում ենք միջազգային դիտորդների այն կարծիքը, որ ընտրությունների ենթակառուցվածքները մեծապես բարելավվել էին, եւ դա քայլ էր` արված միջազգային չափանիշներին համապատասխանելու ուղղությամբ»։
Մայիսի 15-ին Հարավային Կովկասում Եվրոպական Միության հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբին Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում հայտարարել էր, որ Հայաստանը «հանձնել է քննությունը» եւ «կշարունակի մերձեցումը ԵՄ-ի հետ»։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 9-25
ԵՄ-ի կոչը
Մայիսի 15-ին Եվրոպական Միությունը Հայաստանին կոչ էր արել 2013թ. նախագահական ընտրություններն անցկացնել միջազգային չափանիշերին համապատասխան:
Եվրոպական Հանձնաժողովի եւ ԵՄ արտաքին հարաբերությունների եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով Գերագույն Ներկայացուցչի հրապարակած համատեղ փաստաթղթում՝ 2011թ-ին Հայաստանում Եվրոպական Հարեւանության Քաղաքականության իրականացման վերաբերյալ ասված էր.
«Ապահովել 2013 թվականի նախագահական ընտրությունների անցկացումը միջազգային չափանիշերին համապատասխան` վերացնելով ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի կողմից 2012 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում արձանագրված թերությունները»։
Նույն փաստաթղթում ասված էր, որ Եվրոպական Միությունը շարունակում է պնդել Մեծամորի ատոմակայանի փակումը, քանի որ «այն չի կարող արդիականացվել միջուկային անվտանգության միջազգայնորեն ճանաչված չափանիշներին համապատասխան»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 9-25
Կոալիցիոն հուշագիրը
Մայիսի 11-ին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) եւ Հայ Հեղափոխական Դաշնակցության միջեւ ստորագրվել էր քաղաքական կոալիցիա կազմավորելու մասին հուշագիր, որը գործելու էր մինչեւ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի լիազորությունների ավարտը:
Հուշագրի ստորագրումը Հուշագրի ստորագրումը
Ընտրությունները Երեւանում
Մայիսի 14-ին տեղի էին ունեցել Երեւանի ավագանու ընտրություններ։
«Երկիր ծիրանի» կուսակցությունը ստացել էր 7.75 % (26 109 ձայն), «Ելք» դաշինքը՝ 21.00 % (70 731 ձայն), Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը՝ 71,25 % (240 036 ձայն):
Քաղաքապետի պաշտոնը պահպանել էր Երեւանի գործող ղեկավար Տարոն Մարգարյանը:
Մայիսի 15-ին «Ելք» դաշինքը հայտարարել էր, որ Երեւանի ավագանու ընտրությունների պաշտոնական արդյունքներն ընդհանուր առմամբ ձեւավորվել են քաղաքացիների ընտրության արդյունքում։
«Ելք»-ի ցուցակը գլխավորող Նիկոլ Փաշինյանն էլ նշել էր, որ «իրենց չի հաջողվել մարդկանց համոզել՝ քվեարկելու առանց ընտրակաշառքի»։ «Սա փաստ է, եւ մենք պետք է դա հաղթահարեք»,- ասել էր նա:

Robert Kocharyan at a polling station
On May 10 Azerbaijani Deputy Foreign Minister Araz Azimov stated that “Armenia should step aside from its maximalist stance as to the separation of Nagorno-Karabakh from Azerbaijan and come to the “golden mean.””
“Azerbaijani too should step aside from its maximalist stance as to the full and vertical subjection of Nagorno-Karabakh to the Azerbaijani authorities. As a result, there will appear the very “golden mean””, Araz Azimov stated.
“I always told the Armenians that occupation is a perishable good. One should get rid of that occupation in time. They do not imagine how many opportunities they will gain in case they release the occupied territories. Partial, unit release cannot be convenient for anyone. The release of seven occupied regions and the return of the Azerbaijani people to the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan will be the very step which will help Armenia to start moving towards occupying a deserved place in the region, the reestablishing normal relations with Azerbaijan,” Araz Azimov stated.
He also said that “the relations between Russia and Armenia cannot be prevailing over the whole complex of interests of Russia in the South Caucasus region.”
“I believe that for Russia the interests related to Azerbaijan are not less, and maybe are even more weighty than the insubstantial strategic accounts in case of any extreme situations in the context of allied relations with Armenia, the actions in the southern wing, and etc. All this additionally burdens the geo-political region. In time we paid attention to that. If the Russian side is so convenient being in an alliance with Armenia, that’s its own business. We are ready to build normal neighborly relations with Russia and we propose, urge and invite Russia to such an equitable strategic partnership,” the Azerbaijani diplomat said.
Appointments of Hakobyan and Ohanyan
On May 11 the President of the Nagorno-Karabakh Republic Arkady Ghukasian signed a decree on the dismissal of the Lieutenant-General Seyran Ohanyan from the positions of the NKR Defense Minister and the Commander of the NKR Defense Army.
By another decree, Major-General Movses Hakobyan, who occupied the position of the Chief of Staff of the Defense Army, is appointed for the positions of the new Defense Minister and the Commander of the NKR Defense Army.
On May 11 Armenian President Robert Kocharyan signed a decree on appointing Lieutenant-General Seyran Ohanyan Chief of Staff of the Armenian Armed Forces and First Deputy Defense Minister.
Elections
On May 12 parliamentary elections were held in Armenia.
Armenian President Robert Kocharyan stated at a polling station that he “would like to see real opposition in the parliament and not foreign representations in the form of various factions.”
Robert Kocharyan at a polling station Robert Kocharyan at a polling station
The Republican Party of Armenia (32.8 %), the “Prosperous Armenia” party (14.7 %), the “Dashnaktsutiun” party (12.7 %), the “Orinats Yerkir” party (6.8 %) and the “Heritage” party -(5.8 %) overcame the 5% barrier.
On May 13 opposition “Impeachment” bloc and “New Times” and “Republic” parties made a joint statement, accusing the pro-governmental forces of using “all the known methods of election falsifications.”
One of the leaders of “Impeachment” bloc Nikol Pashinyan stated during a rally in Yerevan that “not free and not fair elections, but a coup took place” in Armenia.
Nikol Pashinyan in 2007 Nikol Pashinyan in 2007
Nikol Pashinyan stated that “the authorities used a completely new method of falsification, printing 400 thousands of new passports on the eve of the elections and distributing them to special groups, which entered various polling stations and voted.”
“This is the thing that helped to cheat the observers and to create the illusion of free elections,” Nikol Pashinyan stated.
Armenian Police described Pashinyan’s statement “a result of morbid imagination.”
On May 13 the joint Observation Mission of ODIHR/OSCE, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, the OSCE Parliamentary Assembly and the European Parliament stated that the parliamentary elections in Armenia to a considerable degree corresponded to the international standards.
The news conference by International Observation Mission The news conference by International Observation Mission
On May 14 U.S. Department of State Deputy Spokesman Tom Casey said that “we do congratulate the Armenian people on their parliamentary elections and share with the international observers who were present the view that the election infrastructure has been greatly improved and that this is a step in the right direction towards meeting international standards.”
On May 15 EU Special Representative in the South Caucasus Peter Semneby stated in an interview to Mediamax that Armenia “passed the test” and “will continue to move closer to the EU.”
•    10 YEARS AGO: MAY 9-15, 2012
EU’s urge
On May 15 the European Union urged Armenia to hold 2013 presidential elections in line with international standards.
The joint Document of the European Commission and EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy on implementation of the European Neighborhood Policy in Armenia in 2011 read:
“Ensure that the presidential elections scheduled for 2013 are in line with international standards by addressing the shortcomings identified by the Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) of OSCE concerning the May 2012 parliamentary elections.”
The same document read that the European Union continues to request the earliest possible closure of the Armenian NPP in Metsamor as “it cannot be upgraded to meet internationally recognised nuclear safety standards.
•    5 YEARS AGO:  MAY 9-15, 2017
Coalition memorandum
On May 11 the Republican Party of Armenia (RPA) and Armenian Revolutionary Federation Party (ARF) signed a memorandum to form a political coalition, which will be valid until the parliament of the 6th convocation ends its work.
Signing of the memorandum Signing of the memorandum
Elections in Yerevan
Elections to the Council of Elders of Yerevan took place on May 14.
Yerkir Tsirani Party’s received 7.75% (26,109 votes), Yelk alliance 21.00% (70,731 votes), and the ruling Republican Party of Armenia got 71.25% (240,036 votes).
Acting Yerevan Mayor Taron Margaryan maintained his position
Leader of Yelk’s party list Nikol Pashinyan noted that “they didn’t manage to convince people to vote without the bribery.” “It is a fact, and we must defeat that phenomenon,” he said.