Սերժ Սարգսյանը 2012թ. ապրիլի 29-ին
Ապրիլի 27-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարարության ռազմաավիացիոն ինստիտուտում մեկնարկել էր ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության կողմից կազմակերպված «Միացյալ ջանք-2007» 15-օրյա հրամանատարա-շտաբային զորավարժությունը:
Բացելով զորավարժությունները` Հայաստանի պաշտպանության նախարար Միխայիլ Հարությունյանը նշել էր, որ համագործակցությունը ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության հետ գտնվում է վերելքի վրա, համատեղ իրագործվել են մի շարք ծրագրեր: Նա գոհունակություն էր հայտնել զորավարժության նախապատրաստական համաժողովների անցկացման բարձր մակարդակով:
Պաշտպանության գերատեսչության ղեկավարը հայտնել էր, որ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել «Համագործակցություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում 2008 թվականին Հայաստանում անցկացնել ՆԱՏՕ-ի «Միացյալ նետ եւ աղեղ-2008» զորավարժությունը:
Զորավարժությանը մասնակցում էին 150 սպաներ Հայաստանից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից, Խորվաթիայից եւ Վրաստանից:
OMX-ի մուտքը Հայաստան
Ապրիլի 27-ին հայտարարվել էր, որ Շվեդական OMX Group-ը ձեռք կբերի Հայաստանի ֆոնդային բորսան եւ Կենտրոնական դեպոզիտարիան:
Հայաստանի ԿԲ նախագահ Տիգրան Սարգսյանը հայտնել էր, որ OMX-ի հետ համագործակցությունն արդեն մեկ տարվա պատմություն ունի: «Այդ ընկերության մասնակցությունը հայկական կապիտալի շուկային կաջակցի մեր երկարաժամկետ նպատակների իրականացմանը»,- նշել էր նա:
«Հանրությունը չի ընդունում գունավոր հեղափոխությունները»
Ապրիլի 27-ին Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն Երեւանում հայտարարել էր, որ, ի տարբերություն նախորդ ընտրությունների, այս անգամ նախընտրական պայքարն ընթանում է հանգիստ եւ քաղաքակիրթ:
«Ակնհայտ է, որ այսօր հանրությունը չի ընդունում ագրեսիվ դրսեւորումներ, չի ողջունում գունավոր հեղափոխությունները: Օտարերկրյա կազմակերպությունների բոլոր հետազոտությունները վկայում են, որ բնակչության միայն 2%-ն է ագրեսիվ գործողությունների եւ հեղափոխությունների կողմնակից», - ասել էր Հայաստանի նախագահը:
«Ուկրաինայի օրինակով մենք համոզվեցինք, որ իշխանության գալու անօրինական ճանապարհը շատ թանկ է նստում բնակչության վրա»,- հայտարարել էր Հայաստանի նախագահը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 25-30
«Մերժում ենք Թուրքիայի մեծամիտ քաղաքականությունը»
Ապրիլի 29-ին Հայաստանի նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ Թուրքիան ամեն օր կեղծում է սեփական պատմությունը:
Ելույթ ունենալով Արթիկի ընտրողների հետ հանդիպմանը, նա ասել էր.
Մենք մերժում ենք Թուրքիայի մեծամիտ ու գոռոզ քաղաքականությունը, նրանց օգտագործած թելադրանքի, պարտադրանքի ու նախապայմանների լեզուն:
Սերժ Սարգսյանը 2012թ. ապրիլի 29-ին Սերժ Սարգսյանը 2012թ. ապրիլի 29-ին
Մենք ասել ենք Թուրքիային, որ պատրաստ ենք հավասարը հավասարի հետ ստեղծել նորմալ ու բնականոն հարաբերություններ։ Եթե Միացյալ Նահանգները, Ռուսաստանը, Չինաստանը, Ֆրանսիան, Իրանը, Հնդկաստանը, Բրազիլիան եւ ընդհանրապես աշխարհի մեծ տերությունները մեզ հետ հարաբերվում են քաղաքակիրթ ձեւով, ապա Թուրքիան այլ ակնկալիք չպետք է ունենա:
Մենք ասել ենք Թուրքիային, որ Արցախի հարցում ինքն ասելիք ու անելիք չունի: Ոչ միայն ասել ենք, այլեւ պահանջել ենք Թուրքիային ստորագրել այդ հիմնադրույթի տակ՝ որպես Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների անկյունաքար: Դա եղել է այս հարցի շուրջ վերջին քսան տարիների Հայաստանի քաղաքականության հիմնական թեզերից մեկը: Թուրքիան ստորագրել է այդ փաստաթղթի տակ:
Մենք միշտ նույն բանն ենք ասում Թուրքիային. հանցագործության ընդունմանն ու զղջմանը մենք պատրաստ ենք համարժեքորեն արձագանքել:
Հիլարի Քլինթոնը իրավացի էր, երբ կրկնում էր՝ գնդակը Թուրքիայի դաշտում է: Եթե որեւէ բան են ուզում անել ու փոխել, թող տեղից շարժվեն», - ասել է ՀՀԿ նախագահը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 25-30
Հայաստանը ողջունում է Չեխիայի որոշումը
Ապրիլի 26-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը ողջունում է Չեխիայի խորհրդարանի պատգամավորների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության եւ մարդկության դեմ գործած այլ հանցագործությունները ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւի ընդունումը։
«Չեխիայի պատգամավորների պալատի բանաձեւը՝ երկրի նախագահ Միլոշ Զեմանի՝ Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարությունների հետ միասին, հանդիսանում են Չեխիայի Հանրապետության արժեքավոր ներդրումը ցեղասպանությունների եւ մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման վեհ գործում»,- ասվում էր ԱԳ նախարարի հայտարարությունում:
Ապրիլի 25-ին Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատն ընդունել էր Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող 414 բանաձեւը։ Ավելի վաղ Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանը երկրի պատմության մեջ առաջին անգամ ցավակցական ուղերձ էր հղել հայ համայնքին։
«Համաձայն եմ, որ պատմությունը չպետք է մեկնաբանեն քաղաքական գործիչները, քանի որ նրանց ձեռքում պատմությունը հաճախ դառնում է իրենց քաղաքական շահերին ծառայող գործիք, եւ անցյալի ըմբռնումը կամ մեկնաբանումը պետք է կատարեն հիմնականում պատմաբանները: Միեւնույն ժամանակ, կարծում եմ, որ չի կարելի չհիշել այն իրադարձությունները, որոնք ոչ միայն խլեցին 1.5 միլիոն անմեղ մարդկանց կյանքը, այլեւ պատմության ողբերգական շրջան են ներկայացնում հայ ժողովրդի եւ ողջ քաղաքակիրթ աշխարհի համար»,- ասված էր Զեմանի ուղերձում:

Серж Саргсян 29 апреля 2012 года
27 апреля в Авиационном институте министерства обороны Армении начались 15-дневные командно-штабные учения «Совместное усилие–2007», организованные Европейским командованием США.
Окрывая учения, министр обороны Армении Михаил Арутюнян отметил, что сотрудничество между армянским военным ведомством и Европейским командованием США находится на подъеме, совместно был осуществлен ряд программ. Глава оборонного ведомства сообщил, что достигнуты договоренности о проведении  в 2008 году в Армении учений НАТО «Совместные лук и стрелы-2008» в рамках программы «Партнерство во имя мира».
В учениях приняли участие 130 офицеров из Армении, США, России, Франции, Хорватии и Грузии.
Приход OMX
27 апреля было объявлено, что шведская OMX Group приобретет Армянскую фондовую биржу и Центральный депозитарий
Председатель ЦБ Армении Тигран Саркисян сообщил, что сотрудничество с OMX продолжается уже год. «Участие этой компании в армянском рынке капитала будет содействовать в достижении наших долгосрочных целей», - отметил Тигран Саркисян.
«Общество не приветствует цветные революции»
27 апреля президент Армении Роберт Кочарян заявил, что в отличие от предыдущих, эта предвыборная кампания протекает спокойно и цивилизованно.
«Очевидно, что сегодня общество не воспринимает агрессивные проявления, не приветствует цветные революции, и все исследования со стороны иностранных организаций свидетельствуют, что лишь 2 процента населения являются сторонниками агрессивных действий и революций», - сказал президент Армении.
«На примере Украины мы убедились, что неправовые пути прихода к  власти очень дорого обходятся населению», - добавил Роберт Кочарян.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 25-30 АПРЕЛЯ 2012 ГОДА
«Мы отвергаем высокомерную политику Турции»
29 апреля президент Армении, лидер РПА Серж Саргсян сказал, что Турция «ежедневно фальсифицирует собственную историю».
Выступая на встрече с избирателями Артика в Ширакской области, он сказал:
«Мы отвергаем высокомерную и заносчивую политику Турции, используемый ими язык предусловий.
Серж Саргсян 29 апреля 2012 года Серж Саргсян 29 апреля 2012 года
Мы сказали Турции, что готовы установить нормальные и естественные отношения как равный с равным. Если Соединенные Штаты, Россия, Китай, Франция, Иран, Индия, Бразилия и другие сильные мира сего строят отношения с нами, говоря на цивилизованном языке, у Турции не может быть иной альтернативы.
Мы сказали Турции, что в вопросе Арцаха ей нечего делать и говорить. Не только сказали, но и потребовали у Турции подписаться под этим постулатом, в качестве краеугольного камня отношений между Арменией и Турцией. Это был один из основных тезисов армянской политики на протяжении последних 20 лет. Турция поставила свою подпись под этим документом.
Мы всегда говорим Турции одно и тоже: мы готовы адекватным образом отреагировать на признание преступления и раскаяние.
Хиллари Клинтон была права, когда повторяла: мяч на турецкой половине поля. Если они хотят сделать или изменить что-либо, пусть сделают соответствующие шаги».
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  25-30 АПРЕЛЯ 2017 ГОДА
Армения приветствует признание Геноцида Чехией
26 апреля министр иностранных дел Эдвард Налбандян заявил, что Армения приветствует принятие палатой депутатов чешского парламента резолюции, в которой признается и осуждается Геноцид армян и другие преступления против человечества.
«Резолюция палаты депутатов Чехии наряду с осуждающими Геноцид армян заявлениями президента Чехии Милоша Земана является ценным вкладом Чешской Республики в благородное дело предотвращения геноцидов и преступлений против человечества», - говорилось в заявлении главы МИД.
25 апреля Палата депутатов парламента Чехии приняла 414-ю резолюцию, осуждающую Геноцид армян. Президент Чехии Милош Земан ранее впервые в истории страны выступил с соболезнованиями, адресованными армянской общине.
«Я согласен, что историю не должны комментировать политические деятели, поскольку в их руках история часто становится инструментом, служащим их же политическим интересам, и объяснения или комментарии по поводу прошлого должны исходить в основном от историков. В то же время, думаю, нельзя забывать события, которые не только забрали жизни 1,5 млн невинных людей, но и представляют трагический период истории армянского народа и всего цивилизованного мира», - говорилось в послании Земана.