Սերժ Սարգսյանը 2012թ. ապրիլի 29-ին
Ապրիլի 27-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարարության ռազմաավիացիոն ինստիտուտում մեկնարկել էր ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության կողմից կազմակերպված «Միացյալ ջանք-2007» 15-օրյա հրամանատարա-շտաբային զորավարժությունը:
Բացելով զորավարժությունները` Հայաստանի պաշտպանության նախարար Միխայիլ Հարությունյանը նշել էր, որ համագործակցությունը ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության հետ գտնվում է վերելքի վրա, համատեղ իրագործվել են մի շարք ծրագրեր: Նա գոհունակություն էր հայտնել զորավարժության նախապատրաստական համաժողովների անցկացման բարձր մակարդակով:
Պաշտպանության գերատեսչության ղեկավարը հայտնել էր, որ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել «Համագործակցություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում 2008 թվականին Հայաստանում անցկացնել ՆԱՏՕ-ի «Միացյալ նետ եւ աղեղ-2008» զորավարժությունը:
Զորավարժությանը մասնակցում էին 150 սպաներ Հայաստանից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից, Խորվաթիայից եւ Վրաստանից:
OMX-ի մուտքը Հայաստան
Ապրիլի 27-ին հայտարարվել էր, որ Շվեդական OMX Group-ը ձեռք կբերի Հայաստանի ֆոնդային բորսան եւ Կենտրոնական դեպոզիտարիան:
Հայաստանի ԿԲ նախագահ Տիգրան Սարգսյանը հայտնել էր, որ OMX-ի հետ համագործակցությունն արդեն մեկ տարվա պատմություն ունի: «Այդ ընկերության մասնակցությունը հայկական կապիտալի շուկային կաջակցի մեր երկարաժամկետ նպատակների իրականացմանը»,- նշել էր նա:
«Հանրությունը չի ընդունում գունավոր հեղափոխությունները»
Ապրիլի 27-ին Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն Երեւանում հայտարարել էր, որ, ի տարբերություն նախորդ ընտրությունների, այս անգամ նախընտրական պայքարն ընթանում է հանգիստ եւ քաղաքակիրթ:
«Ակնհայտ է, որ այսօր հանրությունը չի ընդունում ագրեսիվ դրսեւորումներ, չի ողջունում գունավոր հեղափոխությունները: Օտարերկրյա կազմակերպությունների բոլոր հետազոտությունները վկայում են, որ բնակչության միայն 2%-ն է ագրեսիվ գործողությունների եւ հեղափոխությունների կողմնակից», - ասել էր Հայաստանի նախագահը:
«Ուկրաինայի օրինակով մենք համոզվեցինք, որ իշխանության գալու անօրինական ճանապարհը շատ թանկ է նստում բնակչության վրա»,- հայտարարել էր Հայաստանի նախագահը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 25-30
«Մերժում ենք Թուրքիայի մեծամիտ քաղաքականությունը»
Ապրիլի 29-ին Հայաստանի նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ Թուրքիան ամեն օր կեղծում է սեփական պատմությունը:
Ելույթ ունենալով Արթիկի ընտրողների հետ հանդիպմանը, նա ասել էր.
Մենք մերժում ենք Թուրքիայի մեծամիտ ու գոռոզ քաղաքականությունը, նրանց օգտագործած թելադրանքի, պարտադրանքի ու նախապայմանների լեզուն:
Սերժ Սարգսյանը 2012թ. ապրիլի 29-ին Սերժ Սարգսյանը 2012թ. ապրիլի 29-ին
Մենք ասել ենք Թուրքիային, որ պատրաստ ենք հավասարը հավասարի հետ ստեղծել նորմալ ու բնականոն հարաբերություններ։ Եթե Միացյալ Նահանգները, Ռուսաստանը, Չինաստանը, Ֆրանսիան, Իրանը, Հնդկաստանը, Բրազիլիան եւ ընդհանրապես աշխարհի մեծ տերությունները մեզ հետ հարաբերվում են քաղաքակիրթ ձեւով, ապա Թուրքիան այլ ակնկալիք չպետք է ունենա:
Մենք ասել ենք Թուրքիային, որ Արցախի հարցում ինքն ասելիք ու անելիք չունի: Ոչ միայն ասել ենք, այլեւ պահանջել ենք Թուրքիային ստորագրել այդ հիմնադրույթի տակ՝ որպես Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների անկյունաքար: Դա եղել է այս հարցի շուրջ վերջին քսան տարիների Հայաստանի քաղաքականության հիմնական թեզերից մեկը: Թուրքիան ստորագրել է այդ փաստաթղթի տակ:
Մենք միշտ նույն բանն ենք ասում Թուրքիային. հանցագործության ընդունմանն ու զղջմանը մենք պատրաստ ենք համարժեքորեն արձագանքել:
Հիլարի Քլինթոնը իրավացի էր, երբ կրկնում էր՝ գնդակը Թուրքիայի դաշտում է: Եթե որեւէ բան են ուզում անել ու փոխել, թող տեղից շարժվեն», - ասել է ՀՀԿ նախագահը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 25-30
Հայաստանը ողջունում է Չեխիայի որոշումը
Ապրիլի 26-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը ողջունում է Չեխիայի խորհրդարանի պատգամավորների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության եւ մարդկության դեմ գործած այլ հանցագործությունները ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւի ընդունումը։
«Չեխիայի պատգամավորների պալատի բանաձեւը՝ երկրի նախագահ Միլոշ Զեմանի՝ Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարությունների հետ միասին, հանդիսանում են Չեխիայի Հանրապետության արժեքավոր ներդրումը ցեղասպանությունների եւ մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման վեհ գործում»,- ասվում էր ԱԳ նախարարի հայտարարությունում:
Ապրիլի 25-ին Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատն ընդունել էր Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող 414 բանաձեւը։ Ավելի վաղ Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանը երկրի պատմության մեջ առաջին անգամ ցավակցական ուղերձ էր հղել հայ համայնքին։
«Համաձայն եմ, որ պատմությունը չպետք է մեկնաբանեն քաղաքական գործիչները, քանի որ նրանց ձեռքում պատմությունը հաճախ դառնում է իրենց քաղաքական շահերին ծառայող գործիք, եւ անցյալի ըմբռնումը կամ մեկնաբանումը պետք է կատարեն հիմնականում պատմաբանները: Միեւնույն ժամանակ, կարծում եմ, որ չի կարելի չհիշել այն իրադարձությունները, որոնք ոչ միայն խլեցին 1.5 միլիոն անմեղ մարդկանց կյանքը, այլեւ պատմության ողբերգական շրջան են ներկայացնում հայ ժողովրդի եւ ողջ քաղաքակիրթ աշխարհի համար»,- ասված էր Զեմանի ուղերձում:

5/10/15: “Joint Effort-2007,” OMX’s entry, “Turkey's arrogant policy”
On April 27 the “Joint Effort-2007” command-staff exercise, organized by the U.S. European Command, started in the Aviation Institute of the Armenian Defense Ministry.
At the opening Defense Minister of Armenia Mikhail Harutiunian noted that the cooperation between the Armenian Defense Ministry and the U.S. European Command is on the rise, a number of programs were realized jointly. The minister informed that there are agreements reached on holding NATO “Joint Bow and Arrows – 2008” exercise within the framework of the “Partnership for Peace” program in Armenia in 2008.
150 officers from Armenia, the USA, Russia, France, Croatia and Georgia took part in the exercise.
OMX’s entry
On April 27 it was announced that Swedish OMX Group will purchase the Armenian Stock Exchange and the Central Depositary.
Chairman of the Armenian Central Bank Tigran Sargsyan informed that the cooperation with OMX has been already in process for a year. “The participation of the given company in the Armenian market of capital will assist in reaching our long-term goals”, he noted.
“Society does not welcome color revolutions”
On April 27 Armenian President Robert Kocharian stated that unlike the previous elections, this pre-election campaign goes on calmly and in a civilized manner.
“It is obvious that today the society does not perceive aggressive manifestations, does not welcome color revolutions, and all the studies from the part of foreign organizations show that only 2% of the population are for aggressive actions and revolutions,” Armenian President stated.
“From the Ukrainian example we made sure that the illegal ways of coming to power cost too much for the population,” Robert Kocharian said.
•    10 YEARS AGO: APRIL 25-30, 2012
“We reject Turkey's arrogant policy”
On April 29 President of Armenia, leader of the Republican Party of Armenia Serzh Sargsyan stated that Turkey “falsifies its own history on a daily basis.”
Speaking with the voters in Artik of Armenia’s Shirak region, he said:
“We reject the arrogant policy of Turkey, the language of preconditions they use.
We told Turkey that we are ready to establish normal and natural relations as equals. If the United States, Russia, China, France, Iran, India, Brazil and other powers are building relations with us in a civilized language, Turkey has no other alternative.
We told Turkey that it has nothing to do and say about the Artsakh issue. We did not only say, but also demanded that Turkey signs this postulate as the cornerstone of relations between Armenia and Turkey. This has been one of the main theses of Armenian politics for over the past 20 years. Turkey put its signature under this document.
We always say the same thing to Turkey: we are ready to adequately respond to the recognition of the crime and repentance.
Hillary Clinton was right when she repeated: the ball is in the Turkish half of the field. If they want to do or change anything, let them take the appropriate steps.”
•    5 YEARS AGO: APRIL 25-30, 2017
Armenia welcomes Genocide recognition by Czech Republic
On April 26 Minister of Foreign Affairs of Armenia Edward Nalbandian stated that Armenia welcomed the resolution on recognition and condemnation of the Armenian Genocide and other crimes against humanity, adopted by the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic.
“The resolution by the Chamber of Deputies, together with statements by President Milos Zeman condemning the Armenian Genocide, only evidence the valuable contribution of the country in the fight against genocides and other crimes against humanity,” Armenian FM’s statement reads.
On April 25 the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic adopted the resolution 414 condemning the Armenian Genocide. President of Check Republic Milos Zeman sent a message of condolences to the Armenian community earlier.
“I agree that the history should not be interpreted by politicians, as they very often use it as a certain tool, which serves their own political interests, so only historians should comprehend and interpret history. At the same time, I am convinced that we should never forget the events that deprived 1,5 million innocent people of their lives, as well as became a tragic circle both for Armenians and the whole civilization,” Milos Zeman’s message reads.