5/10/15. «Մոտ ինչպես երբեւէ», «Գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք», «Պատիվ ունեմ» եւ «Ես եմ» - Mediamax.am
11652 դիտում
5/10/15. «Մոտ ինչպես երբեւէ», «Գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք», «Պատիվ ունեմ» եւ «Ես եմ»
Վիգեն Սարգսյանը 2017թ. ապրիլի 20-ին
Սերժ Սարգսյանը եւ Վիգեն Սարգսյանը 2017թ. ապրիլի 20-ին
Իլհամ Ալիեւը 2012 թվականին
•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 18-24
«Կարգավորումը մոտ է ինչպես երբեւէ»
Ապրիլի 20-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ «մենք մոտ ենք ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ինչպես երբեւէ»։
«Բանակցային սեղանին գտնվող փաստաթղթի կետերի մեծ մասը համաձայնեցված է, իսկ Բելգրադում մենք անց ենք կացրել չհամաձայնեցված հարցերի ակտիվ քննարկում», - ասել էր Վարդան Օսկանյանը:
Ապրիլի 25-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն էին տարածել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարներ Էլմար Մամեդյարովի եւ Վարդան Օսկանյանի Բելգրադում հանդիպման արդյունքներով:
Նրանք նշել էին, որ կողմերը գործընթացը շատ մոտ են հասցրել այն կետին, երբ քննարկմանը պետք է մասնակցեն Ադրբեջանի եւ Հայաստանի նախագահները:
Հայտարարության մեջ ասվում էր, որ այդ հանդիպումը կարող է վերջակետ դնել հիմնական սկզբունքների շուրջ բանակցություններում եւ համակողմանի համաձայնագրի զարգացման գործընթացի սկիզբ հանդիսանալ:
Նոր պաշտպանության նախարար
Ապրիլի 25-ին Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հրամանագիր էր ստորագրել Միխայիլ Հարությունյանին պաշտպանության նախարար նշանակելու վերաբերյալ:
Ապրիլի 23-ին գեներալ-գնդապետ Միխայիլ Հարությունյանը թողել էր ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 18-24
«Հայկական լոբբին» մեր թիվ մեկ թշնամին է»:
Ապրիլի 19-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ասել էր, որ «հայկական լոբբին» իր երկրի «թիվ մեկ թշնամին» է:
Իլհամ Ալիեւը 2012 թվականին Իլհամ Ալիեւը 2012 թվականին
«Մեր դեմ տեղեկատվական պատերազմ է տարվում: Այդ պատերազմում, իհարկե, աչքի է ընկնում հայկական լոբբին: Ադրբեջանը սեւացնելու, Ադրբեջանի իրողությունները հերքելու, աշխարհին Ադրբեջանը որպես հետամնաց, ոչ ժողովրդավարական երկիր ներկայացնելու փորձերը նախ եւ առաջ հայկական լոբբիի կեղտոտ գործերն են: Նրանց ազդեցության ոլորտը բավականին մեծ է: Նրանք ներկայացված են տարբեր երկրների առաջադեմ տպագիր մամուլում: Երբեմն նրանք ուրիշ ազգանունների տակ են ներկայանում, թաքցնում են իրենց էությունը: Յուրաքանչյուր մարդ պետք է հպարտանա իր ազգային պատկանելությամբ: Սակայն նրանք այլ երկրներում, չգիտես ինչու, տարբերվում են նաեւ այդ ոլորտում: Երբեմն նրանք Ադրբեջանի դեմ բաց արշավ են վարում եւ փորձում են համակարգված ձեւով վնաս հասցնել Ադրբեջանի իմիջին: Նրանց գործունեությունը նպատակաուղղված է, եւ այսօր հայկական լոբբիի թիվ մեկ թիրախը Ադրբեջանն է: Եվ մեզ համար թիվ մեկ թշնամին հայկական լոբբին է: Մենք պետք է պատրաստ լինենք նաեւ այդ պայքարին», - ասել է Ադրբեջանի նախագահը։
Երեւան՝ գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք
Ապրիլի 21-ից 23-ը մայրաքաղաքում կայացել էին «ԱմրաԳՐԻՐ քո ապագան» խորագիրը կրող տոնական միջոցառումները` «Երեւանը` 2012 թվականի գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք» ծրագրի շրջանակներում:
Ապրիլի 22-ի երեկոյան Մատենադարանի մոտ կայացել էր հանդիսավոր արարողությունը, որի ընթացքում Բուենոս Այրեսի քաղաքապետը Երեւանի պաշտոնակցին հանձնեց Գրքի համաշխարհային մայրաքաղաքի տիտղոսը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 18-24
«Պատիվ ունեմ» եւ «Ես եմ»
Ապրիլի 20-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը ներկայացրել էր «Պատիվ ունեմ» եւ «Ես եմ» ծրագրերը։
Վիգեն Սարգսյանը 2017թ. ապրիլի 20-ին Վիգեն Սարգսյանը 2017թ. ապրիլի 20-ին
Ելույթ ունենալով «Ազգ-Բանակ-2017» համաժողովում՝ Վիգեն Սարգսյանն ասել էր, որ առաջարկների նպատակը բանակի մարտունակության բարձրացումն ու զինված ուժերի հանդեպ վստահության ամրապնդումն է։
Պաշտպանության նախարարը ներկայացրել էր ծրագրերը.
«Պատիվ ունեմ»
«Պատիվ ունեմ» պետական ծրագրի գաղափարախոսությունն է` բուհական տարկետումը կապել ապագա սպայական ծառայության հետ: Պետական հավատարմագրում ունեցող (պետական կամ մասնավոր) բուհ ընդունված յուրաքանչյուր երիտասարդ իրավունք ունի դիմելու այդ ծրագրում ընդգրկվելու համար: Մի շարք պայմանների համապատասխանելու դեպքում (առողջական վիճակ, հրամանատարական ջիղը որոշելուն միտված հոգեբանական թեստավորում, ուսման ընթացքում գնահատականի նվազագույն շեմի պահպանում) նա կարող է ընդգրկվել նշված ծրագրում` դառնալով սպայի կոչման հավակնող թեկնածու: Սովորելով քաղաքացիական բուհում` այդ երիտասարդները 2-րդ կուրսի սկզբից մինչեւ 4-րդ կուրսի առաջին կիսամյակը ներառյալ` յուրաքանչյուր շաբաթ օր, Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանում այցելում են զինվորական պատրաստության դասընթաց: Այդ ուսուցումը հաջող անցնելու եւ քաղաքացիական բուհի դիպլոմ ստանալու դեպքում քաղաքացին բակալավրի աստիճան ստանալուն զուգընթաց ստանում է լեյտենանտի սպայական կոչում եւ 3 տարի ժամկետով անցնում ծառայություն զինված ուժերում:
Ծառայությունը կազմակերպվում է քաղաքացիական մասնագիտությունը հաշվի առնելով, բայց բոլոր դեպքերում` 1-ին կարգի զորամասերում (առաջնագիծ): Այդպիսով, բարձրագույն կրթություն ստացած քաղաքացին կարողանում է ավելի բարձր մակարդակում իր ծառայությունը բերել հայրենիքին, միաժամանակ անցնելով այն սպայական կարգավիճակում (ծառայության համապատասխան կենցաղային պայմաններով), մրցունակ աշխատավարձով (ամսական առնվազն 260.000 դրամ): Ծառայությունը բարեհաջող ավարտելու դեպքում նա նաեւ ստանում է լրացուցիչ ֆինանսական բոնուս` իր ուսումնառության տարիների ուսման վարձի չափով: Ծառայությունն ավարտելուց հետո մագիստրատուրա ընդունվելու դեպքում փոխհատուցվում է նաեւ նրա մագիստրոսական կրթությունը:
«Ես եմ»
Այն նորակոչիկները, ովքեր ցանկություն կհայտնեն ծառայությունն իրականացնել մարտական հերթապահություն իրականացնող զորամասում, իրավունք կստանան անցնելու ծառայության նոր տեսակի` ժամկետային պայմանագրային:
Ծառայությունը կտեւի 3 տարի, սակայն դրանցից գումարային 7 ամիս զինծառայողը կանցկացնի ազատ արձակման մեջ` սկսած 6-րդ ամսվանից, երբ իր ստորաբաժանումը կստանձնի մարտական հերթապահությունը՝ յուրաքանչյուր ամիս ծառայելով 1+1+2 բանաձեւով: Մեկ շաբաթ` արձակուրդում, մեկ շաբաթ` զորամասում, պատրաստվելով մարտական հերթապահության, եւ երկու շաբաթ` առաջնագծում՝ մարտական հերթապահություն անցկացնելիս:
Սերժ Սարգսյանը եւ Վիգեն Սարգսյանը 2017թ. ապրիլի 20-ին Սերժ Սարգսյանը եւ Վիգեն Սարգսյանը 2017թ. ապրիլի 20-ին
Այսպիսով, զորակոչվելուց հետո 5 ամիս ուսումնական փուլ անցնելով` նա կանցնի ծառայության, որի ընթացքում 31 ամսից 7-ը կանցկացնի տանը, իսկ 24-ը` զորամասում եւ մարտական դիրքերում:
Յուրաքանչյուր անգամ արձակուրդ գնալիս նրան կվճարվի որոշակի գումար` արձակուրդային ծախսերը հոգալու համար: Ծառայության ավարտին նրա անձնական հաշվին կփոխանցվի շուրջ 5 մլն ՀՀ դրամ, որը զորացրված զինծառայողը կկարողանա օգտագործել նպատակային երեք ծրագրերից մեկում`
1. մատչելի բնակարան (սուբսիդավորված հիփոթեքային ծրագիր),
2. մինի-ֆերմա (գյուղաբնակ զինծառայողների համար փոքր ջերմոց կամ ֆերմա ստեղծելու կամ փոքր գյուղտեխնիկա ձեռք բերելու ծրագիր),
3. ուսման վարձի փոխհատուցում:
Երեք նպատակային ծրագրերն էլ միտված են նաեւ ծառայած երիտասարդին Հայաստանում իր ապագան կառուցելու հնարավորություն տալուն, երկարատեւ ծրագրերի միջոցով երկրի հետ իր անբաժան կապը խորացնելու խնդրին:
Նպատակային ծրագրերի ուղղությունները, վճարման կարգը, ծրագրից հրաժարվելու կամ դրա մեջ ծառայության կեսից ներգրավվելու մանրամասները, ինչպես նաեւ ծրագրի նպատակահարմարությունն առհասարակ կդարձվեն հանրային լայն քննարկման առարկա:
Նախատեսված է, որ ծրագիրը կլինի այլընտրանքային, եւ քաղաքացին, չընդգրկվելով դրանում, կարող է ընտրել ներկայումս գործող զորակոչի տարբերակը` անցնելով ժամկետային զինծառայության: Այդուհանդերձ, հաջող ընթացքի պարագայում 3 տարվա ընթացքում առաջարկվող ծառայության ձեւը կարող է դառնալ գերակշռողն

Ильхам Алиев в 2012 году
20 апреля глава МИД Армении Вардан Осканян заявил, что «мы близки к урегулированию карабахского конфликта как никогда прежде».
«Большинство пунктов документа на столе переговоров согласованы, а в Белграде мы провели активные переговоры по несогласованным вопросам», - заявил Вардан Осканян.
25 апреля сопредседатели Минской группы ОБСЕ от России, США, и Франции сделали заявление по итогам встречи глав МИД Азербайджана и Армении Эльмара Мамедъярова и Вардана Осканяна в Белграде.
Сопредседатели отметили, что стороны подвели процесс очень близко к точке, которую должны будут обсудить президенты Армении и Азеобайджана.
«Сопредседатели посетят регион в мае и проведут переговоры с обоими президентами, чтобы организовать дополнительную встречу на высшем уровне», - говорилось в заявлении посредников. Они отмечали, что эта встреча может поставить точку в переговорах вокруг основных принципов и стать началом процесса развития всестороннего соглашения, которое проложит дорогу долгосрочному миру и стабильности в регионе.
Новый министр обороны
25 апреля президент Армении Роберт Кочарян подписал во вторник указ о назначении Михаила Арутюняна министром обороны страны.
23 апреля генерал-полковник Михаил Арутюнян подал руководителю государства прошение об отставке с поста начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Армении и уходе с военной службе.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 18-24 АПРЕЛЯ 2012 ГОДА
«Армянское лобби – наш враг номер один»
19 апреля президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «армянское лобби» является для его страны «врагом номер один».
Ильхам Алиев в 2012 году Ильхам Алиев в 2012 году
«Против нас ведется информационная война. В ведении этой войны, конечно, отличается, в первую очередь, армянское лобби. Попытки очернить Азербайджан, отрицать реалии Азербайджана, преподносить Азербайджан миру как отсталую, недемократическую страну, прежде всего, исходят из грязных деяний армянского лобби. Сфера их влияния достаточно широка. Они представлены в ведущих печатных органах различных стран. Порой они представлены под другими фамилиями, скрывают свое происхождение. Любой человек должен гордиться своей национальной принадлежностью. Однако они в других странах почему-то отличаются и в этой области. Порой они ведут против Азербайджана открытую кампанию и пытаются в координированной форме нанести ущерб имиджу Азербайджана. Их деятельность целенаправленна, и сегодня для армянского лобби мишенью номер один является Азербайджан. И для нас, еще раз хочу сказать, враг номер один - это армянское лобби. Мы должны быть готовы и к этой борьбе», - заявил президент Азербайджана.
Ереван - «Всемирная столица книги»
21-23 апреля в столице Армении прошли праздничные мероприятия под названием Book Your Future в рамках программы «Ереван-Всемирная столица книги 2012 года».
22 апреля у Матенадарана состоялось торжественное мероприятие, во время которого делегация Буенос Айреса официально передала Еревану титул Всемирной столицы книги.
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  18-24 АПРЕЛЯ 2017 ГОДА
«Честь имею» и «Это я»
20 апреля министр обороны Армении Виген Саргсян представил проекты «Честь имею» и «Это я».
Виген Саргсян 20 апреля 2017 года Виген Саргсян 20 апреля 2017 года
Выступая на конференции «Нация-армия-2017» Виген Саргсян сказал, что цель этих предложений – повысить боеспособность армии и укрепить доверие к вооруженным силам.
Министр обороны в своем выступлении представил детали проектов.
«Честь имею»
Идея госпрограммы «Честь имею» - связать вузовскую отсрочку с будущей контрактной службой. Каждый молодой человек, поступивший в аккредитованный вуз (государственный или частный) имеет право подать заявку на участие в данной программе. В случае соответствия ряду условий (состояние здоровья, тест на командные способности, сохранение установленного порога оценок в учебе), в рамках программы они могут претендовать на офицерское звание. Учась в гражданском вузе эти студенты со второго курса по первый семестр четвертого курса будут каждую субботу проходить военную подготовку в военном университете им. Вазгена Саргсяна. Получив звание бакалавра в гражданском вузе, при успешном обучении, гражданин получит звание лейтенанта и перейдет на контрактную службу в ВС Армении сроком на три года.
Служба будет организована с учетом гражданской специальности, но во всех случаях в воинских частях передовой линии. Таким образом, получившие высшее образование граждане смогут служить своей родине на более высоком уровне, одновременно проходя службу в офицерском звании (с соответствующими бытовыми условиями), с конкурентной зарплатой (минимум 260 тыс. драмов в месяц). По успешном завершении службы они будут получать дополнительный финансовый бонус в виде возмещения платы за обучение и оплаты дальнейшей учебы в магистратуре.
«Это я»
Призывники, которые выразят желание служить в воинской части, осуществляющей боевое дежурство, получат право несения нового вида службы – срочной контрактной.
Срок службы составит 3 года: 7 месяцев из них служащий будет проводить в свободном отпуске, а, начиная с 6-го месяца, когда его подразделение вступит в боевое дежурство, будет служить ежемесячно по формуле 1+1+2. Одна неделя – отпуск, одна неделя – подготовка к дежурству в воинской части, и две недели на передовой – на боевом дежурстве.
Серж Саргсян и Виген Саргсян 20 апреля 2017 года Серж Саргсян и Виген Саргсян 20 апреля 2017 года
Таким образом, пройдя 5 месяцев обучения после призыва, начинается служба, в ходе которой служащий 7 месяцев из 31 проведет дома, а 24 – в воинской части и на боевых позициях.
На каждый отпуск служащему будут выдаваться отпускные. В завершение службы на его счет будут перечислены около 5 млн драмов, которые служащий сможет использовать в следующих целях:
1.    Доступное жилье (программа субсидированной ипотеки),
2.    Мини-ферма (программа создания небольшой теплицы или фермы или покупки сельскохозяйственной техники для служащих, живущих в селах);
3.    Возмещение оплаты обучения.
Все три целевые программы нацелены на предоставление молодым людям возможности построить свое будущее в Армении, усилить их связь с родиной посредством долгосрочных программ. Направления целевых программ, порядок оплаты, подробности отказа от программы или включения в нее с середины службы, а также целесообразность программы вообще станут предметами широких общественных обсуждений.
Планируется, что программа будет носить альтернативный характер, и граждане будут иметь право служить по действующей в настоящее время системе, то есть пройти двухлетнюю обязательную службу. Тем не менее, в случае успешной реализации в течение трех лет новая форма службы может стать основной для передовой линии.