Սերժ Սարգսյանը՝ ՀՀԿ «Անդրանիկ Մարգարյան» քաղաքական դպրոցում
Փետրվարի 5-ին Երեւանում մեկնարկել էր միջազգային սեմինար՝ նվիրված պաշտպանական բարեփոխումներին։ Կազմակերպիչներն էին Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը եւ Ջորջ Մարշալի անվտանգության հետազոտությունների եվրոպական կենտրոնը։
Մարշալի կենտրոնի ներկայացուցիչ, պաշտոնաթող գեներալ-մայոր Հորսթ Շմալֆելդը նշել էր Հայաստանի պաշտպանության ոլորտի բարեփոխումների կարեւորությունը՝ Պաշտպանության նախարարության եւ զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի գործառույթների սահմանազատման, ինչպես նաեւ ռազմական ոլորտի կառավարման քաղաքացիական անձնակազմի մասնակցության առումով։
Հայաստանի պաշտպանության փոխնախարար, գեներալ-լեյտենանտ Արթուր Աղաբեկյանը տեղեկացրել էր, որ 2007 թվականի ընթացքում կընդունվի Հայաստանի պաշտպանական դոկտրինը, իսկ Զինված ուժերի Ռազմավարական վերանայումը նախատեսվում է իրականացնել 2008-2010թթ։ Հայաստանի զինված ուժերի գործնական բարեփոխումները կավարտվեն մինչեւ 2015 թվականը, նշել էր նա։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 1-6
«Եթե հիմնավորվի»
Փետրվարի 6-ին Թուրքիայի Եվրամիության հարցերով նախարար Էգեմեն Բաղըշը հայտարարել էր, որ եթե «1915թ. հայերի տեղահանումը Անատոլիայից պատմականորեն եւ գիտականորեն հիմնավորվի որպես «ցեղասպանություն», Թուրքիան ներողություն կխնդրի դրա համար:
Էգեմեն Բաղըշը Էգեմեն Բաղըշը
Էգեմեն Բաղըշը նշել էր, որ ամեն ժողովուրդ ունի պատմության մութ էջեր: Նրա խոսքով, պարզելու համար` արդյո՞ք այդ դեպքերը եղել են ցեղասպանություն, թե ոչ, խնդիրը պետք է օբյեկտիվորեն ուսումնասիրել:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 1-6
«Կարգավորման բացակայությունը սնուցում է կոռուպցիան»
Փետրվարի 1-ն Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսն ասել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի չկարգավորված լինելը «սնուցում է կոռուպցիան»։
«ԼՂ խնդրի կարգավորված չլինելու պատճառով փակ են մնում Հայաստանի սահմանները, իսկ երբ սահմանները փակ են, ազդեցիկ գործարարների եւ մյուսների համար հեշտ է վերահսկել տնտեսական շուկաներն ու թույլ չտալ մրցակցություն», - ասել էր դեսպանը, ելույթ ունենալով Հայ-ամերիկյան առեւտրի պալատի անդամների առջեւ։
Ռիչարդ Միլսը Ռիչարդ Միլսը
ԱՄՆ դեսպանը նկատել էր, որ «քառօրյա պատերազմի օրերին եւ հաջորդիվ հանրային բանավեճերում ուրվագծվել է այն քայքայիչ ազդեցությունը, որ կոռուպցիան կարող է ունենալ ազգային անվտանգության հարցերում»:
«Կառավարությունը պետք է ամրապնդի ու լիազորություններ տա հանրային հաստատություններին բոլոր մակարդակներում եւ հստակ ուղերձ հղի վերեւից, որ կոռուպցիան այսուհետ չի հանդուրժվելու եւ որ ոչ ոք օրենքից վեր չէ»,- ասել էր Միլսը։
«Մենք երբեք չենք գնում զիջումների ճնշման տակ»
Փետրվարի 2-ին նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «քաղաքական գործիչը պետք է քաղաքացիական արիություն ունենա»:
«Եթե դա չկա՝ անիմաստ է զբաղվել քաղաքական գործունեությամբ: Վախկոտ մարդիկ քաղաքականությունում թիթեռի կամ ձնծաղիկի կյանք են ունենում: Անվախ մարդ աշխարհում չկա: Անվախ են միայն ապուշները, սակայն երբ տագնապը դառնում է վախ, դա է վատը: Երբ այդ տագնապի ազդեցության տակ փոխում ես որոշումներդ, դառնում ես վախկոտ մարդ: Չի կարելի, երբեք չի կարելի ճնշման կամ վախի ազդեցության տակ փոխել որոշումներ», - ասել էր Հայաստանի նախագահը՝ ելույթ ունենալով ՀՀԿ «Անդրանիկ Մարգարյան» քաղաքական դպրոցում։
Սերժ Սարգսյանը՝ ՀՀԿ «Անդրանիկ Մարգարյան» քաղաքական դպրոցում Սերժ Սարգսյանը՝ ՀՀԿ «Անդրանիկ Մարգարյան» քաղաքական դպրոցում
«Միացյալ Նահանգների նախագահներից մեկն ասել է՝ երբեք մի վախեցեք զիջումներից կամ բանակցություններից, բայց երբեք մի գնացեք զիջումների կամ բանակցությունների ճնշման տակ: Քենեդին Միացյալ Նահանգների լավագույն նախագահներից մեկն էր, իմ կարծիքով, եւ կարծում եմ, որ նրա ասածները շատ համահունչ են այսօրվա մեր իրականությանը: Լեռնային Ղարաբաղի խնդրով մենք երբեք որեւէ ճնշման տակ որեւէ զիջում չենք անում: Մենք պատրաստ ենք փոխզիջումներ անելու, որպեսզի խնդիրը լուծվի խաղաղությամբ, առանց պատերազմի, բայց որեւէ ճնշում՝ լինի դա արտաքին թե ներքին, չի կարող ազդել»,-ընդգծել էր Սերժ Սարգսյանը:
Դավիթ Տոնոյանը՝ արտակարգ իրավիճակների նախարար
Փետրվարի 6-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն հրամանագիր էր ստորագրել Դավիթ Տոնոյանին Հայաստանի պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալի պաշտոնից ազատելու մասին:

Серж Саргсян в политической школе «Андраник Маргарян»
5 февраля в Ереване стартовал международный семинар, посвященный оборонным реформам в Армении. Организаторами выступили министерство обороны Армении и Европейский центр изучения проблем безопасности имени Джорджа Маршалла.
Представитель Центра Маршалла, отставной генерал-майор Хорст Шмальфельд /Horst Schmalfeld/ отметил важность реформирования оборонного сектора Армении в плане разграничения функций министерства обороны и Главного штаба Вооруженных Сил, а также участия гражданского персонала в управлении военной сферой.
Замминистра обороны Армении, генерал-лейтенант Артур Агабекян сообщил, что в течение 2007 года года будет принята Оборонная Доктрина Армении. Стратегический пересмотр Вооруженных сил планируется провести в 2008-2010 годах. До 2015 года практическое реформирование Вооруженных Сил Армении будет завершено, отмечал он.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 1-6 ФЕВРАЛЯ 2012 ГОДА
«Если будет обосновано»
6 февраля министр Турции по вопросам ЕС Эгемен Багиш заявил, что если «депортация армян из Анатолии в 1915 году исторически и научно будет обоснована как «геноцид», Турция попросит прощение за это».
Эгемен Багиш Эгемен Багиш
Эгемен Багиш отметил, что «каждая нация имеет темные страницы истории». По его словам, для того, чтобы выяснить, являются ли эти события геноцидом или нет, «необходимо объективно изучить вопрос».
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 1-6 ФЕВРАЛЯ 2017 ГОДА
«Карабахская проблема подпитывает коррупцию»
Посол США в Армении Ричард Миллс сказал 1 февраля, что неурегулированный Карабахский конфликт подпитывает коррупцию.
«Из-за отсутствия урегулирования Карабахского конфликта границы Армниии остаются закрытыми. А когда границы закрыты, влиятельным предпринимателям легко контролировать экономические рынки и не допускать конкуренции», - сказал посол, выступая перед членами Армяно-американской торговой палаты.
Ричард Милсс Ричард Милсс
Посол США отметил, что «в дни четырехдневной апрельской войны и после нее в общественных дискуссиях стало обсуждаться разрушительное воздействие, которое коррупция может иметь в вопросах национальной безопасности».
«Правительство  должно укрепить и наделить полномочиями общественные институты на всех уровнях, и дать четкое указание сверху, что коррупция отныне неприемлема, и никто не может быть выше закона», - отмечал Миллс.
«Мы никогда не идем уступки под давлением»
2 февраля президент Армении Серж Саргсян сказал, что «политические деятели должны обладать гражданским мужеством».
«Если этого нет, то нет смысла заниматься политикой. Трусливым людям в политике уготована жизнь бабочки или подснежника. Бесстрашных людей в мире нет: не боятся только глупцы. Но когда тревога становится страхом - это уже плохо. Когда под воздействием тревоги ты меняешь свои решения, то становишься трусом. Нельзя, никогда нельзя менять свои решения под воздействием давления или страха», - сказал президент Армении, выступая в политической школе «Андраник Маргарян» Республиканской партии Армении.
Серж Саргсян в политической школе «Андраник Маргарян» Серж Саргсян в политической школе «Андраник Маргарян»
Фото: пресс-служба президента Арминии
«Один из президентов Соединенных Штатов сказал: никогда не бойтесь уступок или переговоров, но никогда не идите на них под давлением. Кеннеди был одним из лучших президентов США, на мой взгляд, и я думаю, его слова прекрасно подходят нашей действительности. Мы никогда не идем на уступки по Карабахскому конфликту под давлением. Мы готовы к взаимным компромиссам, чтобы проблема была решена мирно, без войны, но никакое давление, будь то внутреннее или внешнее, не может иметь значения», - говорил Серж Саргсян.
Давид Тоноян возглавил МЧС
6 февраля Президент Армении Серж Саргсян подписал указ об освобождении Давида Тонояна с поста первого заместителя министра обороны.