Պիտեր Սեմնեբին եւ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը
Սեպտեմբերի 27-ին Հարավային Կովկասում Եվրոպական Միության Հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբին Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում ասել էր, որ «այս տարի Հայաստանը եւ Ադրբեջանը բաց թողեցին չափազանց կարեւոր հնարավորություն» ԼՂ հակամարտությունը կարգավորելու համար:
«Եթե խոսելու լինեմ Հարավային Կովկասում ԵՄ Հատուկ Ներկայացուցչի պաշտոնում իմ առաջին կես տարվա ամենամեծ հիասթափության մասին, ապա կհիշատակեմ ԼՂ հակամարտության լուծմանը հասնելու Հայաստանի եւ Ադրբեջանի անկարողությունը: Կարծում եմ, որ բաց թողնվեց շատ կարեւոր հնարավորություն», - ասել էր Պիտեր Սեմնեբին։
«Չեմ ցանկանում մեղադրել կողմերից ոչ մեկին, սակայն Հայաստանը եւ Ադրբեջանը պետք է մտածեն այն վտանգների եւ կորուստների մասին, որոնք պարունակում է չլուծված հակամարտությունը: Հայաստանի դեպքում հսկայական կորուստներն ակնհայտ են: Հայաստանի հարաբերական մեկուսացումը ԼՂ հակամարտության ուղիղ հետեւանքն է», - ասել էր Սեմնեբին։
Պիտեր Սեմնեբին եւ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Պիտեր Սեմնեբին եւ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք Հայաստանի ներգրավումը խոշոր տարածաշրջանային նախագծերում չէր մեծացնի փոխզիջումների գնալու Երեւանի պատրաստակամությունը, Պիտեր Սեմնեբին ասել էր.
«Ես չեմ խոսում այն մասին, թե ինչպիսին պետք է լինի իդեալական իրավիճակը, այլ արձանագրում եմ փաստը: Սա իրականություն է, որի հետ Հայաստանը ստիպված է հաշվի նստել, եւ սա այն գինն է, որը Հայաստանը պետք է հաշվի առնի` նժարի վրա դնելով ներկա իրավիճակի պահպանման բոլոր առավելությունները եւ թերությունները: Իհարկե, իր գինը կունենա նաեւ կարգավորումը, որը ենթադրում է ցավագին փոխզիջումներ, եւ այն հարկ կլինի համեմատել մեկուսացման շարունակման ռիսկերի հետ: Ես մեծ հույսեր ունեմ, որ ի վերջո Հայաստանի ղեկավարները եւ ժողովուրդը կգան այն եզրակացության, որ ավելի շահեկան կլինի լուծել հակամարտությունը, չնայած այն գնին, որը հարկ կլինի վճարել դրա համար»։
ԵՄ Հատուկ Ներկայացուցիչը ասել էր, որ կոշտ հռետորության աճ է նկատում Ադրբեջանի ներքին բանավեճերում, «իսկ դա կարող է հանգեցնել նրան, որ ցանկացած միջադեպ կողմերի շփման գծի վրա կարող է վերածվել ավելի լուրջ առճակատման»։
Օլլի Ռենը կոչը
Սեպտեմբերի 26-ին Եվրամիության ընդայնման հարցերով Հանձնակատար Օլլի Ռենը կոչ էր արել Թուքիային հստակ քայլեր ձեռնարկել`Հայաստանի հետ հաշտեցման համար:
Օլլի Ռենը եւ Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցության գլխավոր բանակցող Ալի Բաբաջանը 2006 թվականին Օլլի Ռենը եւ Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցության գլխավոր բանակցող Ալի Բաբաջանը 2006 թվականին
«Թուրքիայում անհրաժեշտ է ունենալ մտքերի բաց ու կառուցողական փոխանակություն` ներառելով ամենազգայուն հարցերը: Դա անհրաժեշտ է ինչպես Թուրքիայում ժողովրդավարական գործընթացների շարունակման համար, այնպես էլ իր հարեւանների, այդ թվում` Հայաստանի հետ հաշտեցման համար: Հաշտեցումը մի սկզբունք է, որը միաժամանակ հանդիսանում է եվրոպական ինտեգրացիայի նախագծի սկիզբը եւ արդյունքը: Այդ պատճառով ես կոչ եմ անում Թուրքիային հստակ քայլեր ձեռնարկել այդ ուղղությամբ», - հայտարարել էր Օլլի Ռենը, ելույթ ունենալով Եվրոպական խորհրդարանում ՝ Թուրքիայի վերաբերյալ զեկույցի քննարկման ժամանակ:
«Ազնիվ եւ ողջամիտ»
Ֆրանսիայի նախագահ Ժակ Շիրակը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վերջին առաջարկներն անվանել էր «ազնիվ, հավասարակշռված եւ ողջամիտ»:
Այս մասին Ֆրանսիայի նախագահն ասել էր սեպտեմբերի 28-ին «Հայաստանի Հանրապետություն» թերթում հրապարակված հարցազրույցում:
Ժակ Շիրակն ասել էր, որ «մենք բազմիցս շատ մոտ ենք եղել խաղաղության պայմանագրի կնքմանը՝ Փարիզում, Քի Վեսթում, Ռամբույեում»:
«Ես ասել էի նախագահներ Քոչարյանին եւ Ալիեւին, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջարկներն ինձ թվում են ազնիվ, հավասարակշռված եւ ողջամիտ: Ցանկանում եմ, որ Երեւանում եւ Բաքվում խաղաղության հասնելու համար անհրաժեշտ խիզախություն դրսեւորվեր», - ասել էր Ֆրանսիայի նախագահը:
Ժակ Շիրակն ընդգծել էր, որ «այսօր Մեծ ութնյակի երկրները եւ միջազգային հանրությունը պատրաստ են հանդես գալ որպես խաղաղության պայմանագրի երաշխավորներ»: «Ի՞նչ կլինի վաղը: Պետք չէ բաց թողնել այս հնարավորությունը», - ասել էր Ֆրանսիայի նախագահը:
Ֆրանսիայի հրապարակ
Սեպտեմբերի 30-ին Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Ժակ Շիրակը բացել էին Ֆրանսիայի հրապարակը Երեւանի կենտրոնում՝ Սայաթ-Նովա եւ Մաշտոց պողոտաների հատման կետում:
Ժակ Շիրակը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ Ֆրանսիայի հրապարակի բացմանը Ժակ Շիրակը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ Ֆրանսիայի հրապարակի բացմանը
Ֆրանսիայի ժողովրդի անունից Ժակ Շիրակը երախտագիտություն էր հայտնել Հայաստանի իշխանություններին՝ հրապարակը անվանակոչելու որոշման համար: Նրա խոսքով, այս հրապարակը կդառնա հայ-ֆրանսիական բարեկամական հարաբերությունների լավագույն խորհրդանիշը: Ֆրանսիայի նախագահը հայտարարել էր, որ իր պետական այցը Երեւան «Հայաստանի եւ նրա ապագայի նկատմամբ իմ վստահության վկայությունն է»:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման մասին՝ Ժակ Շիրակը կոչ էր արել Երեւանին ու Բաքվին կատարել «վերջին քայլերը», որոնք անհրաժեշտ են խաղաղություն հաստատելու համար: «Այսօր ես հավատում եմ խաղաղություն կնքելու հնարավորությանը», - ընդգծել էր Ֆրանսիայի նախագահը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 27-ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 3
«Օլիգոպոլիայի հիմքերը»
Սեպտեմբերի 27-ին Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Հանս-Յոխան Շմիդտն ասել էր, որ հենց Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի ղեկավարության օրոք են դրվել այն «օլիգոպոլիայի» հիմքերը, որի քննադատությամբ հաճախ հանդես է գալիս Հայաստանի առաջին նախագահը:
Հանս-Յոխան Շմիդտի խոսքերով, Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը քննադատում է միայն այն ընտրությունները, որոնք անց են կացվել Հայաստանում իր պաշտոնավարումից հետո:
Հանս-Յոխան Շմիդտը Հանս-Յոխան Շմիդտը
«Մի անգամ ես հարցերի նրա օգնականին`իսկ ի՞նչ կասեք ձեր ղեկավարության օրոք անցկացված ընտրությունների, 1995-1996 թվականներին տեղի ունեցած հետապնդումների մասին, եւ հետեւյալ պատասխանը ստացա` «Իսկ որտեղի՞ց Ձեզ այդ տեղեկատվությունը»: Բայց պետք է անկեղծ լինել», - ասել է դեսպանը:
«Իհարկե, ոչ ոք չի սիրում «օլիգարխ» կամ «օլիգոպոլիա» բառերը, սակայն հենց Տեր- Պետրոսյանի ղեկավարության օրոք են դրվել Հայաստանի տնտեսության «օլիգոպոլ» հիմքերը, եւ դա պետք է ընդունել», - եզրափակել էր Հանս-Յոխան Շմիդտը:
Ռոբերտ Քոչարյան. «Չեմ բացառում, որ կվերադառնամ մեծ քաղաքականություն»
Սեպտեմբերի 30-ին Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում չէր բացառել, որ կվերադառնա մեծ քաղաքականություն:
Ռոբերտ Քոչարյանն այդ մասին ասել էր՝ մեկնաբանելով այն փաստը, որ քաղաքականություն իր վերադառնալու հարցը դարձել է Հայաստանի ներքաղաքական օրակարգի հիմնական թեմաներից մեկը, իսկ 2012 թվականին ՌԴ նախագահի պաշտոնում Վլադիմիր Պուտինի առաջադրվելու փաստը բուռն քննարկումներ եւ բանավեճերի առարկա է դարձել`Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացների ու երկրորդ նախագահի քաղաքական հեռանկարների վրա հնարավոր ազդեցության տեսանկյունից:
«Ինձ զարմացնում է իմ հնարավոր վերադարձի վերաբերյալ ծավալված քննարկումը` Ռուսաստանում ընթացող քաղաքական գործընթացների հետ ուղիղ փոխկապակցմամբ: Եւ դա տեղի է ունենում Հայաստանի Անկախության քսանամյակի ճոխ տոնակատարություններից անմիջապես հետո՞: Վստահ եմ, որ քաղաքական գործընթացները պետք է հասունանան այստեղ, Հայաստանում, այլ ոչ թե նուն հարթության մեջ պրոյեկցվեն դրսից:
Ես չեմ բացառում, որ կվերադառնամ մեծ քաղաքականություն: Սակայն, այդ քայլին ինձ կարող են դրդել ոչ թե այն իրադարձությունները, որ տեղի են ունենում Հայաստանին թեեւ շատ մոտ եւ Հայաստանի համար շատ կարեւոր, բայց, այնուամենայնիվ, ուրիշ երկրում, այլ հետեւյալ երեք գործոնները.
1. երկրի տնտեսական վիճակի եւ մարդկանց բարեկեցության զգալի եւ կայուն բարելավվման բացակայությունը, եւ, որպես հետեւանք` փակուղային
տրամադրու¬թյուն¬ների եւ արտագաղթի աճը;
2. հասարակության տարբեր շերտերի կողմից իմ` մեծ քաղաքականություն վերադարձի պահանջարկը;
3. իմ ներքին համոզվածությունն առ այն, որ ես կարող եմ արմատական ձեւով բարելավել իրավիճակը:
Մնացած բոլոր հանգամանքները որոշ նրբերանգներ են մտցնում, ավելացնում են քաղաքական ռեսուրսը, բայց հիմնարար գործոններ չեն հանդիսանում», - ասել էր Քոչարյանը։
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 27-ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 3
Նոր նախարարներ
Սեպտեմբերի 27-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոր նախարարների նշանակման հրամանագրեր էր ստորագրել:
Էկոնոմիկայի նախարար էր նշանակվել էր Սուրեն Կարայանը, առողջապահության նախարար՝ Լեւոն Ալթունյանը, բնապահպանության նախարար՝ Արծվիկ Մինասյանը, սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար՝ Հրաչյա Ռոստոմյանը, մշակույթի նախարար՝ Արմեն Ամիրյանը:
«Առանց «ստվերի» դեմ պայքարի «երկիրը երկիր չենք դարձնի»»
Սեպտեմբերի 28-ին Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանն գործարարների հետ հանդիպմանն ասել էր, որ «եթե ստվերը դաշտ չբերենք, ինչ ուզում է անենք, երկիրը երկիր չենք դարձնի»:
«Մենք խնդիր ենք դրել՝ փոխել սկզբունքային վերաբերմունքը դեպի գործարարը: Մենք ամեն ինչով աշխատելու ենք ցույց տալ, որ ձեր գործընկերն ենք: Մենք պատրաստ ենք կանոնավոր կերպով արձագանքել բոլոր բարձրացված խնդիրներին եւ անելու ենք ամեն ինչ, որպեսզի համատեղ աշխատանքը լինի առավելագույնս թափանցիկ», - ասել էր Կարեն Կարապետյանը:
«Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարները պատրաստ չեն»
Սեպտեմբերի 29-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին ասել էր, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարները պատրաստ չեն կարգավորել ԼՂ հակամարտությունը:
«Այսօր աշխարհում կան որոշ սառեցված հակամարտություններ: Լեռնային Ղարաբաղը, Ադրբեջան-Հայաստանը, որտեղ հիմա չեք կարող առաջընթաց տեսնել, որովհետեւ առաջնորդները պատրաստ չեն եւ լարվածություն կա», - ասել էր ԱՄՆ պետքարտուղարը:
Վիգեն Սարգսյանի եւ Արմեն Գեւորգյանի նոր պաշտոնները
Հոկտեմբերի 3-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյան հրամանագրերով Վիգեն Սարգսյանն ազատվել էր նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնից եւ նշանակվել պաշտպանության նախարար:
Նախագահի մեկ այլ հրամանագրով Արմեն Գեւորգյանն ազատվել էր Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնից եւ նշանակվել Հայաստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար:
«Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Վիգեն Սարգսյանին արդեն նախկին պաշտոնում կատարած աշխատանքի համար եւ անկեղծորեն ուզում եմ ասել, որ այդ պաշտոնում դրսեւորվել են Վիգեն Սարգսյանի կազմակերպչական ունակությունները»,-ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
«Վիգե՛ն, մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ եւ հաջողություն եմ մաղթում: Ավելորդ է ասել, որ քո աշխատանքի արդյունքներով են նաեւ պայմանավորված լինելու մեր երկրի առաջընթացը եւ, իհարկե, պաշտպանունակության հետագա ամրապնդումը»,-ասել էր նախագահը:
Նախագահը համոզմունք էր հայտնել, որ Արմեն Գեւորգյանը ինչպես նախկին պաշտոնում, նոր աշխատանքում եւս կդրսեւորի իր կամային հատկանիշները:
«Արմեն Գեւորգյանը կարողանալու է մի աստիճան եւս բարձրացնել այն հնարավորությունները, որն ունի մեր պետությունը»,- ասել էր նախագահը:

Питер Семнеби и президент Армении Роберт Кочарян
27 сентября спецпредставитель Европейского Союза на Южном Кавказе Питер Семнеби заявил в интервью Медиамакс, что в этом году Армения и Азербайджан упустили «очень важную возможность» для урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
«Если бы мне пришлось говорить о моем самом большом разочаровании за первые полгода работы в качестве Специального представителя ЕС на Южном Кавказе, я бы упомянул неспособность Армении и Азербайджана достичь решения нагорно-карабахского конфликта. Думаю, что была упущена очень важная возможность», - сказал Питер Семнеби.
«Не хочу винить ни одну из сторон, однако Армения и Азербайджан должны задуматься об опасностях и потерях, которые таит в себе нерешеный конфликт. В случае с Арменией огромные потери очевидны. Относительная изоляция Армении является прямым следствием нагорно-карабахского конфликта», - заявил Питер Семнеби.
Питер Семнеби и президент Армении Роберт Кочарян Питер Семнеби и президент Армении Роберт Кочарян
Отвечая на вопрос Медиамакс о том, не считает ли он, что вовлечение Армении в крупные региональные проекты увеличило бы готовность Еревана к компромиссам, Питер Семнеби сказал:
«Я не говорю о том, как все должно быть в идеале, я просто констатирую факт. Это реальность, с которой Армении приходится жить, и это - та цена, которую Армении следует принимать во внимание, взвешивая все плюсы и минусы сохранения нынешней ситуации. Конечно, своя цена будет и у урегулирования, подразумевающего болезненные компромиссы, и ее нужно будет сопоставить с рисками продолжения изоляции. Я очень надеюсь, что в конечном итоге лидеры и народ Армении придут к выводу о том, что для Армении будет более выгодным решить конфликт - несмотря на ту цену, которую за это придется заплатить».
Специальный представитель ЕС сказал, что замечает рост жесткой риторики во внутренних дискуссиях в Азербайджане, «а это повышает вероятность того, что любой инцидент на линии соприкосновения сторон может вылиться в более серьезную конфронтацию».
Призыв Олли Рена
26 сентября комиссар ЕС по вопросам расширения Олли Рен призвал Турцию предпринять конкретные шаги для примирения с Арменией.
Олли Рен и главный переговорщик по вопросам вступления Турции в ЕС Али Бабаджан в 2006 году Олли Рен и главный переговорщик по вопросам вступления Турции в ЕС Али Бабаджан в 2006 году
«В Турции необходимо иметь открытый и конструктивный обмен мнениями, включая самые чувствительные вопросы. Это необходимо как для продолжения демократических процессов в Турции и для противостояния вызовам будущего, так и для примирения Турции со своими соседями, включая Армению. Примирение является принципом, который одновременно является началом и итогом проекта европейской интеграции. Поэтому я призываю Турцию продолжать предпринимать конкретные шаги в этом направлении», - заявил Олли Рен, выступая в Европейском парламенте в ходе обсуждения доклада о Турции.
«Честные и разумные»
Президент Франции Жак Ширак назвал «честными, сбалансированными и разумными» последние предложения Минской группы ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Президент Франции сказал об этом в интервью, опубликованном 28 сентября в газете «Айастани Анрапетутюн».
Жак Ширак сказал, что «мы неоднократно были очень близки к заключению мира – в Париже, Ки Весте, Рамбуйе».
«Я говорил президентам Кочаряну и Алиеву, что предложения Минской группы ОБСЕ кажутся мне честными, сбалансированными и разумными. Я желаю, чтобы в Ереване и Баку была проявлена отвага, необходимая для достижения мира», - сказал президент Франции.
Жак Ширак подчеркнул, что «сегодня страны Большой Восьмерки и международное сообщество готовы выступить гарантами мирного соглашения». «Что будет завтра? Не стоит упускать эту возможность», - сказал президент Франции.
Площадь Франции
30 сентября президенты Армении и Франции Роберт Кочарян и Жак Ширак открыли Площадь Франции в центре Еревана - на месте пересечения проспектов Саят-Нова и Маштоца.
Жак Ширак и Роберт Кочарян на открытии площади Франции Жак Ширак и Роберт Кочарян на открытии площади Франции
От имени народа Франции Жак Ширак выразил благодарность армянским властям за решение открыть Площадь Франции в центре Еревана. По его словам, эта площадь станет лучшим символом дружественных армяно-французских отношений. Президент Франции заявил, что его государственный визит в Ереван является «свидетельством моей уверенности в Армении и ее завтрашнем дне».
Говоря о нагорно-карабахском урегулировании, Жак Ширак призвал Ереван и Баку сделать «последние шаги», необходимые для заключения мира. «Сегодня я верю в возможность заключения мира», - подчеркнул президент Франции.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 27 СЕНТЯБРЯ-3 ОКТЯБРЯ 2011 ГОДА
«Основы олигополии»
27 сентября посол Германии в Армении Ганс-Йохан Шмидт заявил, что именно в эпоху правления Левона Тер-Петросяна были заложены основы «олигополии», с критикой которой столь часто выступает первый президент.
Шмидт заметил, что Левон Тер-Петросян критикует те выборы, которые проводились в Армении после того, как он покинул пост президента.
Ганс-Йохан Шмидт Ганс-Йохан Шмидт
«Я как-то спросил его помощника: а что вы скажете о выборах, проходивших во время вашего правления, о преследованиях, имевших место в 1995-1996 гг.,  на что получил ответ: «А откуда у вас эта информация?». Но нужно быть искренним», - заявил посол в ходе обсуждений, организованных фондом «Сивилитас».
«Конечно, никто не любит слов «олигарх» или «олигополия», однако именно во время правления Тер-Петросяна были заложены основы «олигополизированной» экономики Армении. И это надо принимать», - заключил  Ганс-Йохан Шмидт.
Кочарян: «Не исключаю своего возвращения в большую политику»
30 сентября второй президент Армении Роберт Кочарян заявил в интервью Медиамакс, что не исключает своего возвращения в большую политику.
Роберт Кочарян сказал об этом, комментируя по просьбе Медиамакс тот факт, что тема его возвращения в большую политику стала одной из основных тем внутриполитической повестки, о объявление о том, что Владимир Путин будет баллотироваться на пост президента России в 2012 году вызвало целый поток обсуждений и дискуссий по поводу воздействия этого факта на политические процессы в Армении в целом и политические перспективы второго президента в частности.
«С изумлением воспринимаю развернувшееся обсуждение моего возможного возвращения в прямой увязке с политическими процессами в России. И это происходит сразу после пышного празднования 20-летия Независимости Армении? Уверен, что политические процессы должны вызревать здесь, в Армении, а не проецироваться линейно извне.
Я не исключаю своего возвращения в большую политику. Однако, побудить меня к этому могут не события, происходящие в очень близкой и важной для Армении, но все же другой стране, а только следующие три обстоятельства:
1. отсутствие ощутимого и устойчивого улучшения ситуации в экономике страны и благосостояния людей, и, как следствие, рост безысходных настроений и миграции;
2. востребованность разными социальными слоями общества моего возвращения в большую политику;
3. моя внутренняя уверенность в том, что я в состоянии радикальным образом улучшить ситуацию.
При наличии этих трех факторов, пути возвращения в активную политику могут быть разными.
Все остальные обстоятельства вносят какие-то штрихи, добавляют политический ресурс, но не являются фундаментальными факторами», - заявил Кочарян.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 27 СЕНТЯБРЯ-3 ОКТЯБРЯ 2016 ГОДА
Новые министры
27 сентября президент Армении Серж Саргсян подписал указы о назначениях в правительстве страны.
Министерство экономики возглавил Сурен Караян, а министерство здравоохранения – Левон Алтунян, Арцвик Минасян был назначен министром охраны природы, Грачья Ростомян - министром спорта и по делам молодежи. Армен Амирян был назначен министром культуры.
«Без борьбы с «тенью» нормальную страну не построить»
Премьер-министр Армении Карен Карапетян заявил 28 сентября на встрече с предпринимателями сказал, что без борьбы с теневой экономикой «нормальную страну мы не построим».
«Мы поставили задачу принципиально изменить отношение к предпринимателям. Мы будем стараться всячески показывать, что являемся вашими партнерами. Мы готовы регулярно реагировать на проблемы, которые вы поднимаете, и сделаем все, чтобы наша совместная работа была максимально прозрачной», - сказал Карен Карапетян.
«Лидеры Армении и Азербайджана не готовы»
29 сентября госсекретарь США Джон Керри сказал, что лидеры Армении и Азербайджана не готовы к урегулированию Карабахского конфликта.
«Сегодня в мире есть несколько замороженных конфликтов. Нагорный Карабах, Азербайджан-Армения, где сейчас невозможен [прогресс - ред.], потому что лидеры не готовы, и сохраняется напряженность», - сказал госсекретарь США.
Виген Саргсян и Армен Геворгян заняли новые посты
3 октября Президент Армении Серж Саргсян подписал указы об освобождении Вигена Саргсяна с поста руководителя аппарата президента и назначении его на должность министра обороны.
Другим указом президента Армен Геворгян был освобожден с должности секретаря Совета национальной безопасности и назначен руководителем аппаратом главы государства.
«Хочу поблагодарить Вигена Саргсяна за проделанную работу. Искренне хочу сказать, что на этом посту с лучшей стороны проявились организационные способности Вигена Саргсяна», - сказал Серж Саргсян.
Президент высоко оценил работу Вигена Саргсяна и в качестве координатора ряда важнейших мероприятий и выразил уверенность, что он сможет оправдать доверие и на посту министра обороны.
«Виген, еще раз поздравляю тебя и желаю удачи. Излишне говорить, что твоей работой будут обусловлены развитие нашей страны и, конечно, укрепление нашей обороноспособности», - сказал президент.
Серж Саргсян выразил уверенность, что на новом посту Армен Геворгян, как и ранее, проявит свои волевые качества. «Армен Геворгян сумеет вывести на новый уровень те возможности, которыми обладает собравшийся здесь коллектив, и наше государство в целом», - сказал президент.