Կարեն Կարապետյանը 2016թ. սեպտեմբերի 15-ին
Սեպտեմբերի 15-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզան Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ «ԼՂ հակամարտությունը կարգավորելու «հնարավորությունների պատուհանն» անկասկած բաց է»։
Պատասխանելով այն հարցին, թե մտադիր են արդյո՞ք միջնորդները կողմերի հետ քննարկել որեւէ նոր գաղափարներ` համաձայնության ձեռքբերումը հնարավոր դարձնելու համար, Մեթյու Բրայզան ասել էր.
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն առաջարկել են հիմնական սկզբունքները, եւ մենք սպասում ենք Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների պատասխանին: Նրանք պետք է ինքնուրույն որոշեն` ցանկանում են արդյոք փոփոխել այդ հիմնական սկզբունքները»։
«Ակնհայտ է, որ կողմերից ոչ մեկը համաձայն չէ հիմնական սկզբունքների հետ: Հակառակ դեպքում երկու կողմերը, կամ դրանցից մեկը կհայտարարեր, թե լիովին համաձայն է դրանց հետ: Ոչ ոք այդպես չի ասում: Մի կողմն ասում է, որ «մենք խնդիրներ ունենք այդ սկզբունքների հետ», մյուսը` «մենք սկզբունքորեն համաձայն ենք դրանց հետ, սակայն ունենք մի քանի աննշան փոփոխություններ»: Ոչ ոք չի ասում. «մենք համաձայն ենք այս սկզբունքների հետ»,- ասել էր Բրայզան։
Մեթյու Բրայզան եւ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Մեթյու Բրայզան եւ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը
Լուսանկարը` Մարտին Շահբազյան
Մեկնաբանելով Լեռնային Ղարաբաղում հանրաքվե անցկացնելու միջնորդների առաջարկը, Մեթյու Բրայզան նշել էր, որ «հիմնական սկզբունքները պարունակող փաստաթղթում օգտագործված է  հետեւյալ տերմինաբանությունը. «հանրաքվե/ բնակչության քվեարկություն»»։
«Ադրբեջանն ասում է, որ ի նկատի ունի ոչ թե հանրաքվե, այլ բնակչության քվեարկություն` վկայակոչելով իր Սահմանադրությունը, որտեղ ասվում է, որ հանրաքվեին պետք է մասնակցեն երկրի բոլոր քաղաքացիները: Իմ կարծիքով, հայկական կողմին չի գոհացնում այդ տարբերակը, որի դեպքում քվեարկությանը կմասնակցի Ադրբեջանի ողջ բնակչությունը: Այսպիսով, մենք պետք է գտնենք խելամիտ ուղի եւ այնպես մշակենք քվեարկության գործընթացը, որպեսզի այն համապատասխանի ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Հայաստանի շահերին», - ասել էր ամերիկացի դիվանագետը։
Նա կարծիք էր հայտնել, որ Քելբաջարի շրջանը կարող է վերադարձվել Ադրբեջանին կողմերի միջեւ վստահության մթնոլորտի հաստատումից հետո:
«Ադրբեջանը ցանկանում է, որպեսզի իրեն վերադարձնեն բոլոր յոթ շրջանները: Ինձ դժվար է ասել, թե որքան արագ կլուծվի կոնկրետ այս հարցը: Կարծում եմ, որ Քելբաջարի վերադարձման ժամկետը կախված է նրանից, թե որքան արագ կողմերը կսկսեն փոխվստահություն ստեղծել: Վստահության որոշակի մակարդակի վերականգնման դեպքում միանգամայն իրատեսական կլինի խոսել Քելբաջարն Ադրբեջանին վերադարձնելու մասին` այնպիսի տարրերի դիմաց, ինչպիսիք են հանրաքվեն/բնակչության քվեարկությունը, կամ Լաչինի միջանցքին վերաբերող երաշխիքները, որոնք ձգտում է ստանալ Հայաստանը», - ասել էր Մեթյու Բրայզան։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 13-19
ԵՄ-ն ցանկանում է ավելի լուրջ դեր խաղալ
Սեպտեմբերի 17-ին ԵՄ ընդլայնման եւ հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն հայտարարել էր, որ «Եվրամիությունը աստիճանաբար ավելացնելու է իր դերը այնպիսի խնդիրների լուծման գործում, ինչպիսիք են Լեռնային Ղարաբաղը եւ Մերձդնեստրը»:
Շտեֆան Ֆյուլեն Շտեֆան Ֆյուլեն
«Մենք սկսում ենք այս տարածաշրջաններում վստահության վերականգման ծրագիրը եւ ավելի լուրջ դեր ենք ստանձնելու այս խնդիրների լուծման գործում», - ասել էր Ֆյուլեն։
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 13-19
Կարապետյանի առաջին հանձնարարականները
Սեպտեմբերի 15-ին կառավարության նիստը վարել էր նորանշանակ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը։
Խոսքն ուղղելով ՊԵԿ ղեկավար Հովիկ Հովսեփյանին՝ Կարեն Կարապետյանը հանձնարարել էր հարկային ստուգումներ իրականացնելիս մանր եւ փոքր ձեռնարկություններին անդրադառնալ ծայրահեղ դեպքում:
Կարեն Կարապետյանը 2016թ. սեպտեմբերի 15-ին Կարեն Կարապետյանը 2016թ. սեպտեմբերի 15-ին
«Մեր գերատեսչություններն առաջին հերթին պետք է կատարեն իրենց նախատեսվող ֆունկցիաները եւ, ելնելով դրանից, ապահովեն ոչ կարգապահ եւ արտոնյալ համարվող խոշոր արտադրողների ու ներմուծողների կողմից հարկադիր կարգապահության անվերապահ կատարումը: Հարկային ստուգումները պետք է կատարվեն բացառապես ռիսկային համարվող սուբյեկտներում: Փոքր եւ մանր ձեռնարկություններին պետք է անդրադառնալ ծայրահեղ դեպքերում, ապահովել մաքսային ծառայողների հնարավոր սուբյեկտիվ վարքագծի բացառումը եւ գործունեության թափանցիկությունը»,- ասել էր վարչապետը։
Արթուր Դավթյանը Հայաստանի նոր գլխավոր դատախազն է
Սեպտեմբերի 15-ին Հայաստանի Ազգային ժողովը փակ, գաղտնի քվեարկությամբ Հայաստանի գլխավոր դատախազ էր ընտրել Արթուր Դավթյանին։
Սերժ Սարգսյանը եւ Արթուր Դավթյանը 2016թ. սեպտեմբերի 19-ին Սերժ Սարգսյանը եւ Արթուր Դավթյանը 2016թ. սեպտեմբերի 19-ին
Սեպտեմբերի 19-ին նախագահ Սերժ Սարգսյանը ներկայացրել էր նորանշանակ գլխավոր դատախազին։ Նա ընդգծել էր, որ «Արթուր Դավթյանն ունի համապատասխան գիտելիքներ, փորձ, կամք, որպեսզի մեր երկրի համար այս վճռական փուլում կարողանա դատախազության աշխատակիցների օժանդակությամբ նոր հաջողություններ արձանագրել»։
Ալիեւը քննադատում է արտաքին ուժերին
Սեպտեմբերի 16-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հերթական անգամ հանդես էր եկել միջազգային հանրության քննադատությամբ՝ հայտարարելով, որ «արտասահմանյան որոշ շրջանակների նպատակն է իրենց պայմանները թելադրել, Ադրբեջանը վերածել գործիքի եւ կոտրել ադրբեջանական ժողովրդի կամքը»:
«Այսօր Ադրբեջանը այն երկրներից է, որոնք միջազգային մասշտաբով առանձնանում են նրանով, որ առաջ են շարժվում՝ հենվելով ներքին հնարավորությունների վրա: Մենք ոչ մի տեղից օգնություն չենք ստանում եւ ոչ էլ ունենք դրա կարիքը: Մենք ապրում ենք սեփական հաշվին, իսկ իրենց հաշվին ապրող պետությունները աշխարհում այնքան էլ շատ չեն: Այդ իսկ պատճառով Ադրբեջանի յուրաքանչյուր քաղաքացի իրավմամբ պետք է հպարտանա, որ ապրում է անկախ պետությունում: Այսօր մեր ապագան մեր ձեռքերում է: Դարեր շարունակ մենք ապրել ենք այլ պետությունների կազմում, եւ համեմատելով այդ շրջանը ներկայի հետ, մենք տեսնում ենք, որ ամենաարագընթաց զարգացման շրջանը անկախության շրջանն է: Ինչո՞ւ: Որովհետեւ մեր ապագան մեր ձեռքերում է», - ասել էր նա:
Իլհամ Ալիեւը եւ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Քլոդ Յունքերը Իլհամ Ալիեւը եւ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Քլոդ Յունքերը
«Արտասահմանյան որոշ շրջանակների նպատակն է օգտագործել Ադրբեջանի նման հզոր երկիրը սեփական շահերի համար: Իսկ դա մեզ համար աղետ կնշանակի: Մենք տեսնում ենք այլ երկրների փորձը: Դրսից կառավարվող երկրները փլուզվում են: Այն երկրները, որոնք չեն դիմակայում դրսի բացասական ազդեցությանը, վերացվում են: Մեզ վրա գործադրվող ճնշումն աճում է, որովհետեւ մենք շարժվում ենք մեր սեփական ուղով, ոչ մեկի առաջ գլուխ չենք խոնարհում, մեզ արժանապատիվ ենք պահում եւ պաշտպանում ենք ազգային շահերը»,- ասել էր Ադրբեջանի նախագահը:

Карен Карапетян 15 сентября 2016 года
15 сентября американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Мэтью Брайза заявил в интервью Медиамакс, что «окно возможностей для урегулирования нагорно-карабахской проблемы несомненно остается открытым».
Отвечая на вопрос о том, намерены ли посредники обсуждать со сторонами новые идеи, чтобы сделать достижение соглашения возможным, Мэтью Брайза сказал:
«Сопредседатели Минской группы ОБСЕ предложили набор базовых принципов, и мы все еще ждем реакции президентов Армении и Азербайджана. Лидеры двух стран должны сами решать - хотят ли они менять эти базовые принципы?».
«Очевидным является тот факт, что ни одна из сторон не соглашается с базовыми принципами. В противном случае обе стороны, либо одна из них заявили бы, что целиком согласны с ними. Никто не говорит этого. Одни говорят, что «у нас есть проблемы с этими принципами», другие говорят, что «мы согласны с ними в принципе, но у нас есть несколько небольших изменений». Никто не говорит - мы согласны с этими принципами», - сказал Брайза.
Мэтью Брайза и президент Армении Роберт Кочарян Мэтью Брайза и президент Армении Роберт Кочарян
Фото: Мартин Шахбазян
Комментируя предложение посредников провести в Нагорном Карабахе референдум, Мэтью Брайза уточнил, что «в документе, содержащем основные принципы, использована следующая терминология - «референдум/голосование населения»».
«Азербайджан говорит, что он имеет в виду не референдум, а голосование населения, ссылаясь на свою Конституцию, в которой говорится, что в случае проведения референдума, в нем должны участовать все граждане страны. На мой взгляд, армянскую сторону не устраивает такой вариант, при котором в голосовании будет участвовать все население Азербайджана. Таким образом, нам следует найти разумный путь и разработать процесс голосования таким образом, чтобы он отвечал интересам как Азербайджана, так и Армении», - сказал американский посредник.
Он выразил мнение, что Кельбаджарский район может быть возвращен Азербайджану после восстановления атмосферы доверия между Арменией и Азербайджаном.
«Азербайджан хочет возвращения всех семи территорий. Мне сложно говорить о том, как скоро будет решен этот конкретный вопрос. Думаю, что вопрос о сроках возвращения Кельбаджара зависит от того, как скоро стороны начнут строить взаимное доверие. Когда будет восстановлена определенная степень доверия, тогда будет совершенно реалистичным говорить о возвращении Кельбаджара Азербайджану в обмен на такие элементы, как референдум/голосование населения, или гарантии относительно Лачинского коридора, которых добивается Армения», - сказал Мэтью Брайза.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 13-19 СЕНТЯБРЯ 2011 ГОДА
ЕC хочет играть более «серьезную роль»
Комиссар ЕС по вопросам расширения и политики соседства Штефана Фюле заявил 17 сентября, что «Евросоюз будет постепенно увеличивать свою роль в решении проблем региональных конфликтов, таких как Нагорных Карабах или Приднестровье».
Штефан Фюле Штефан Фюле
«Мы начинаем процесс программы восстановления доверия в этих регионах и будем брать на себя более серьезную роль в решении этих проблем. Но, конечно, за день мы не будем абсолютно менять рамки решения этих проблем»,- сказал Фюле.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 13-19 СЕНТЯБРЯ 2016 ГОДА
Первые распоряжения Карапетяна
15 сентября новоназначенный премьер-министр Карен Карапетян провел первое заседание правительства.
Обращаясь к главе Комитета по госдоходам при правительстве Армении Овику Овсепяну, Карен Карапетян распорядился только в крайних случаях делать налоговые проверки в субъектах малого и среднего бизнеса.
Карен Карапетян 15 сентября 2016 года Карен Карапетян 15 сентября 2016 года
«Наши ведомства, в первую очередь, должны выполнять свои непосредственные функции, и исходя из этого, обеспечить безоговорочное подчинение обязательной дисциплине недисциплинированных крупных производителей и импортеров, которые считаются привилегированными. Налоговые проверки должны проводиться исключительно в субъектах, относящихся к группе риска. Малые и средние предприятия следует проверять только при крайних обстоятельствах, максимально исключить возможный субъективный подход таможенных служащих и обеспечить прозрачность их работы», - сказал премьер-министр.
Артур Давтян - новый генпрокурор
15 сентября на закрытым тайным голосованием в Национальном собрании Армении Артур Давтян был избран на должность генерального прокурора Армении.
Серж Саргсян и Артур Давтян 19 сентября 2016 года Серж Саргсян и Артур Давтян 19 сентября 2016 года
19 сентября президент Армении Серж Саргсян представил сегодня нового генерального прокурора. Он подчеркнул, что «Артур Давтян обладает необходимыми знаниями, опытом и волей, чтобы на данном поворотном для страны этапе добиться новых успехов».
Ильхам Алиев критикует «внешние силы»
16 сентября президент Азербайджана Ильхам Алиев в очередной раз выступил с критикой международного сообщества, заявив, что «цель некоторых зарубежных кругов - диктовать нам условия, превратить Азербайджан в инструмент, сломить волю азербайджанского народа».
«Сегодня Азербайджан является одной из стран, отличающихся в мировом масштабе тем, что движется вперед, опираясь на внутренние возможности. Мы ниоткуда не получаем помощи, да и необходимости такой нет, живем за свой счет, и в мире не так много стран, живущих за свой счет. Поэтому каждый гражданин Азербайджана по праву должен гордиться тем, что живет в независимом государстве. Сегодня наша судьба в наших руках. На протяжении веков мы жили в составе других государств, и, сравнивая тот период с нынешним, мы видим, что период наиболее стремительного развития – это период независимости. Почему? Потому что наша судьба в наших руках», - сказал Алиев.
Ильхам Алиев и глава Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер Ильхам Алиев и глава Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер
«Цель некоторых иностранных кругов - использовать такую могущественную страну, как Азербайджан, в своих целях. А это станет для нас катастрофой. Мы видим опыт других стран. Страны, управляемые извне, разрушаются. Страны, которые не оказывают сопротивления внешнему негативному влиянию, уничтожаются. Оказываемое на нас давление возрастает, потому что мы идем своим путем, ни перед кем не склоняем головы, ведем себя достойно, защищаем национальные интересы», - отметил президент Азербайджана.