ՀՀ նախագահը՝ Լատվիայի հայ համայնքի անդամների հետ
Այդ բացը լրացնելու ցանկությամբ Մեդիամաքս -ը վարում է 5/10/15 խորագիրը, որն ամեն շաբաթ ներկայացնում է իրադարձությունները, որոնք տեղի էին ունենում Հայաստանում 5, 10 եւ 15 տարի առաջ:
•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2006 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 8-14
«Բաց չթողնել պահը»
Մարտի 8-ին ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնական Դենիել Ֆրիդը հայտարարել էր, որ Միացյալ Նահանգները «կոչ է անում Հայաստանի եվ Ադրբեջանի ղեկավարներին բաց չթողնել պահը եւ վերջ դնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը»:
Ելույթ ունենալով ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների Պալատի միջազգային հարցերով ենթակոմիտեում «Եվրո-ամերիկյան հարաբերություններ. հնարավորություններ եւ մարտահրավերներ» թեմայով լսումներին Ֆրիդն ասել էր.
«Ոմանք Ռուսաստանում ԱՄՆ հարաբերությունները Ռուսաստանի հարեւանների եւ եվրասիական այլ երկրների հետ ընկալում են մի խաղի համատեքստում, որում կարող է հաղթել միայն մեկ կողմը: Մենք հրապարակավ եւ մասնավոր կերպով ասել ենք ռուսներին, որ ընկալման այս մոդելը սխալ է: Մենք ձգտում ենք աշխատել Ռուսաստանի եւ այլ երկրների հետ` Հարավային Օսիայում, Մերձդնեստրում, Աբխազիայում եւ ԼԵռնային Ղարաբաղում առկա վտանգավոր եւ հյուծիչ հակամարտությունների լուծման համար»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 8-14
Միջնորդների կոշտ հայտարարությունը
Մարտի 9-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի, ամերիկացի եւ ֆրանսիացի համանախագահները խորը մտահոգություն էին հայտնել շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտումների մասին տեղեկությունների կապակցությամբ` մարտի 5-ին Սոչիում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումից առաջ եւ հետո:
Միջնորդները հայտարարել էին, որ «այդպիսի անիմաստ գործողությունները, դրանց հաստատման դեպքում, հակասում են ուժի գործադրումից խուսափելու եւ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը ձգտելու կողմերի պարտավորությանը»:
Համանախագահները ԵԱՀԿ Գործող նախագահի Անձնական ներկայացուցչին առաջարկել էին անցկացնել անհապաղ հետաքննություն բոլոր կողմերի մասնակցությամբ` մարտի 5-ին Սոչիում Մեդվեդեւի, Սարգսյանի եւ Ալիեւի համատեղ հայտարարությանը համապատասխան:
«Համապարփակ ինտեգրման» անհրաժեշտությունը
Մարտի 10-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «իրականացվող հետեւողական բարեփոխումները Հայաստանը կանգնեցնում են եվրոպական ընտանիքի հետ համապարփակ ինտեգրման հրամայականի առջեւ»:
ՀՀ նախագահը՝ Լատվիայի պաշտոնակցի հետ ՀՀ նախագահը՝ Լատվիայի պաշտոնակցի հետ
Ելույթ ունենալով հայ-լատվիական գործարար համաժողովի բացմանը Ռիգայում, նախագահը հավելել էր, որ «այս առումով, Հայաստանի համար մեծ կարեւորություն է ստանում տնտեսության եւ այլ բնագավառներում իրականացրած բարեփոխումների ամբողջականացման եւ եվրոպական չափորոշիչներին հասնելու գործընթացներում Լատվիայի փորձի դիտարկումը»:
«Տեսանելի ապագայում»
Մարտի 10-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ մարտի 5-ին Սոչիում կայացած հանդիպման ընթացքում Ադրբեջանի դիրքորոշման մեջ գրանցվել է «որոշակի տեղաշարժ»:
Լատվիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը Սերժ Սարգսյանն ասել էր.
ՀՀ նախագահը՝ Լատվիայի հայ համայնքի անդամների հետ ՀՀ նախագահը՝ Լատվիայի հայ համայնքի անդամների հետ
«Ելնելով դրանից, կարծում եմ, որ տեսանելի ապագայում կարող ենք հասնել որոշակի համաձայնությունների կարգավորման սկզբունքների շուրջ: Համաձայնության գալուց հետո կսկսվի բանակցությունների նոր փուլ եւ շատ հարցեր կմանրամասնվեն: Այսպիսով, սկզբունքների շուրջ համաձայնության գալը գործընթացի ոչ թե ավարտն է, իսկ սկիզբը»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 8-14
«Թուրքիայի ղեկավարությունը կորցնում է իրականության զգացումը»
Մարտի 9-ին  արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել էր, որ «Թուրքիայի ղեկավարությունը կորցնում է իրականության զգացումը»:
Պատասխանելով  Коммерсантъ թերթի հարցին, թե ինչպես է ռուս-թուրքական հարաբերությունների լարումն անդրադառնում Ղարաբաղյան հիմնահարցի վրա, ԱԳՆ-ի ղեկավարն ասել էր.
«Տպավորություն է ստեղծվում, որ Թուրքիայի ղեկավարությունը կորցնում է իրականության զգացումը, ընդ որում, ոչ միայն արտաքին, այլեւ ներքին քաղաքականության առումով: Վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարում է, որ այսօր քրդերը համագործակցում են Ռուսաստանի հետ, ինչպես XX դարի սկզբին նրա հետ համագործակցում էին «հայկական խմբավորումները»: Նման հայտարարությունը շատ լուրջ ազդանշան է միջազգային հանրության համար այն առումով, թե ինչ կարող է պատահել քրդերին: XX դարում Հայոց ցեղասպանության գլխավոր կազմակերպիչներից մեկը՝ Թալեաթ փաշան, նույնպես մեղադրում էր Ռուսաստանին՝ հայերին զինելու եւ սադրելու համար: Ակնհայտորեն, 100 տարիների ընթացքում Թուրքիայի քաղաքական ղեկավարության մեջ շատ բան չէ փոխվել: Եթե Թուրքիան իսկապես ցանկանում է Ղարաբաղյան հարցին լուծում տալ, ապա պետք է հնարավորինս հեռու մնա կարգավորման գործընթացից»:

Президент Армении Серж Саргсян с латвийским коллегой
8 марта помощник госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Дэниел Фрид заявил, что Соединенные Штаты «призывают лидеров Армении и Азербайджана не упустить момент и положить конец нагорно-карабахскому конфликту».
Выступая в подкомитете по международным делам Палаты Представителей Конгресса США на тему «Американо-европейские отношения: возможности и вызовы», Фрид, в частности, сказал:
Дэниел Фрид Дэниел Фрид
«Некоторые в России воспринимают отношения США с соседями России и другими странами в Евразии в контексте игры, в которой побеждает лишь одна сторона. Мы публично и приватно говорили русским, что эта модель восприятия неверна. Мы стремимся работать с Россией и другими странами для решения опасных и истощающих конфликтов в Южной Осетии, Приднестровье, Абхазии и Нагорном Карабахе».
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 8-14 МАРТА 2011 ГОДА
Жсткое заявление посредников
9 марта российский, американский и французский сопредседатели Минской группы ОБСЕ выразили «глубокую озабоченность» в связи с сообщениями о нарушениях перемирия на линии соприкосновения до и после встречи президентов Армении и Азербайджана в Сочи 5 марта.
Посредники заявили, что «подобные бесмыссленные акты, в случае их подтверждения, будут идти в разрез с обязательством сторон воздерживаться от применения силы и добиваться мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта».
Сопредседатели предложили Личному представителю Действующего председателя ОБСЕ провести немедленное расследование с участием всех сторон, в соответствии с совместным заявлением президентов Медведева, Саргсяна и Алиева, принятым 5 марта в Сочи.
Необходимость «всеобъемлющей интеграции»
10 марта президент Армении Серж Саргсян сказал, что «последовательно реализуемые реформы ставят Армению перед необходимостью всеобъемлющей интеграции с европейской семьей».
Президент Армении Серж Саргсян с латвийским коллегой Президент Армении Серж Саргсян с латвийским коллегой
Выступая на открытии армяно-латвийского бизнес-форума в Риге, президент добавил, что
«в этом плане для Армении важен опыт Латвии в вопросе достижения соответствия европейским стандартам и целостности реализуемых реформ - как в экономике, так и в других сферах».
«В обозримом будущем»
10 марта президент Армении Серж Саргсян сказал, что на встрече в Сочи 5 марта в позиции Азербайджана были зафиксированы «определенные подвижки».
Серж Саргсян с членами армянской общины Латвии Серж Саргсян с членами армянской общины Латвии
На встрече с представителями армянской диаспоры Латвии, Серж Саргсян сказал:
«Исходя из этого, считаю, что в обозримом будущем мы можем достичь определенных соглашений относительно принципов урегулирования. После достижения соглашения начнется новый этап переговоров, и многие вопросы будут детализированы. Таким образом, достижение соглашения вокруг принципов будет не завершением, а началом процесса».
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 8-14 МАРТА 2016 ГОДА
«Турецкое руководство теряет чувство реальности»
9 марта министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил, что «турецкое руководство теряет чувство реальности».
Отвечая на вопрос газеты «Коммерсантъ» о том, как на ситуации вокруг Нагорного Карабаха сказывается текущее осложнение в отношениях России и Турции, глава Мид Армении сказал:
«Складывается ощущение, что турецкое руководство теряет чувство реальности, причем в части не только внешней, но и внутренней политики. Премьер Ахмет Давутоглу заявляет, что сегодня курды в Сирии сотрудничают с Россией так же, как в начале XX столетия с ней сотрудничали «армянские банды». Такое заявление - очень серьезный сигнал международному сообществу в плане того, что может случиться с курдами. В начале XX столетия один из главных организаторов геноцида армян в Османской Империи Талаат-паша так же обвинял Россию в том, что она «вооружила и спровоцировала армян». Очевидно, за сто лет во властной верхушке Турции изменилось немногое. Если Турция действительно желает разрешения нагорно-карабахского конфликта, то ей следует держаться от процесса урегулирования как можно дальше».