ՀՀ նախագահը՝ Լատվիայի հայ համայնքի անդամների հետ
Այդ բացը լրացնելու ցանկությամբ Մեդիամաքս -ը վարում է 5/10/15 խորագիրը, որն ամեն շաբաթ ներկայացնում է իրադարձությունները, որոնք տեղի էին ունենում Հայաստանում 5, 10 եւ 15 տարի առաջ:
•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2006 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 8-14
«Բաց չթողնել պահը»
Մարտի 8-ին ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնական Դենիել Ֆրիդը հայտարարել էր, որ Միացյալ Նահանգները «կոչ է անում Հայաստանի եվ Ադրբեջանի ղեկավարներին բաց չթողնել պահը եւ վերջ դնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը»:
Ելույթ ունենալով ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների Պալատի միջազգային հարցերով ենթակոմիտեում «Եվրո-ամերիկյան հարաբերություններ. հնարավորություններ եւ մարտահրավերներ» թեմայով լսումներին Ֆրիդն ասել էր.
«Ոմանք Ռուսաստանում ԱՄՆ հարաբերությունները Ռուսաստանի հարեւանների եւ եվրասիական այլ երկրների հետ ընկալում են մի խաղի համատեքստում, որում կարող է հաղթել միայն մեկ կողմը: Մենք հրապարակավ եւ մասնավոր կերպով ասել ենք ռուսներին, որ ընկալման այս մոդելը սխալ է: Մենք ձգտում ենք աշխատել Ռուսաստանի եւ այլ երկրների հետ` Հարավային Օսիայում, Մերձդնեստրում, Աբխազիայում եւ ԼԵռնային Ղարաբաղում առկա վտանգավոր եւ հյուծիչ հակամարտությունների լուծման համար»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 8-14
Միջնորդների կոշտ հայտարարությունը
Մարտի 9-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի, ամերիկացի եւ ֆրանսիացի համանախագահները խորը մտահոգություն էին հայտնել շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտումների մասին տեղեկությունների կապակցությամբ` մարտի 5-ին Սոչիում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումից առաջ եւ հետո:
Միջնորդները հայտարարել էին, որ «այդպիսի անիմաստ գործողությունները, դրանց հաստատման դեպքում, հակասում են ուժի գործադրումից խուսափելու եւ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը ձգտելու կողմերի պարտավորությանը»:
Համանախագահները ԵԱՀԿ Գործող նախագահի Անձնական ներկայացուցչին առաջարկել էին անցկացնել անհապաղ հետաքննություն բոլոր կողմերի մասնակցությամբ` մարտի 5-ին Սոչիում Մեդվեդեւի, Սարգսյանի եւ Ալիեւի համատեղ հայտարարությանը համապատասխան:
«Համապարփակ ինտեգրման» անհրաժեշտությունը
Մարտի 10-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «իրականացվող հետեւողական բարեփոխումները Հայաստանը կանգնեցնում են եվրոպական ընտանիքի հետ համապարփակ ինտեգրման հրամայականի առջեւ»:
ՀՀ նախագահը՝ Լատվիայի պաշտոնակցի հետ ՀՀ նախագահը՝ Լատվիայի պաշտոնակցի հետ
Ելույթ ունենալով հայ-լատվիական գործարար համաժողովի բացմանը Ռիգայում, նախագահը հավելել էր, որ «այս առումով, Հայաստանի համար մեծ կարեւորություն է ստանում տնտեսության եւ այլ բնագավառներում իրականացրած բարեփոխումների ամբողջականացման եւ եվրոպական չափորոշիչներին հասնելու գործընթացներում Լատվիայի փորձի դիտարկումը»:
«Տեսանելի ապագայում»
Մարտի 10-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ մարտի 5-ին Սոչիում կայացած հանդիպման ընթացքում Ադրբեջանի դիրքորոշման մեջ գրանցվել է «որոշակի տեղաշարժ»:
Լատվիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը Սերժ Սարգսյանն ասել էր.
ՀՀ նախագահը՝ Լատվիայի հայ համայնքի անդամների հետ ՀՀ նախագահը՝ Լատվիայի հայ համայնքի անդամների հետ
«Ելնելով դրանից, կարծում եմ, որ տեսանելի ապագայում կարող ենք հասնել որոշակի համաձայնությունների կարգավորման սկզբունքների շուրջ: Համաձայնության գալուց հետո կսկսվի բանակցությունների նոր փուլ եւ շատ հարցեր կմանրամասնվեն: Այսպիսով, սկզբունքների շուրջ համաձայնության գալը գործընթացի ոչ թե ավարտն է, իսկ սկիզբը»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 8-14
«Թուրքիայի ղեկավարությունը կորցնում է իրականության զգացումը»
Մարտի 9-ին  արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել էր, որ «Թուրքիայի ղեկավարությունը կորցնում է իրականության զգացումը»:
Պատասխանելով  Коммерсантъ թերթի հարցին, թե ինչպես է ռուս-թուրքական հարաբերությունների լարումն անդրադառնում Ղարաբաղյան հիմնահարցի վրա, ԱԳՆ-ի ղեկավարն ասել էր.
«Տպավորություն է ստեղծվում, որ Թուրքիայի ղեկավարությունը կորցնում է իրականության զգացումը, ընդ որում, ոչ միայն արտաքին, այլեւ ներքին քաղաքականության առումով: Վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարում է, որ այսօր քրդերը համագործակցում են Ռուսաստանի հետ, ինչպես XX դարի սկզբին նրա հետ համագործակցում էին «հայկական խմբավորումները»: Նման հայտարարությունը շատ լուրջ ազդանշան է միջազգային հանրության համար այն առումով, թե ինչ կարող է պատահել քրդերին: XX դարում Հայոց ցեղասպանության գլխավոր կազմակերպիչներից մեկը՝ Թալեաթ փաշան, նույնպես մեղադրում էր Ռուսաստանին՝ հայերին զինելու եւ սադրելու համար: Ակնհայտորեն, 100 տարիների ընթացքում Թուրքիայի քաղաքական ղեկավարության մեջ շատ բան չէ փոխվել: Եթե Թուրքիան իսկապես ցանկանում է Ղարաբաղյան հարցին լուծում տալ, ապա պետք է հնարավորինս հեռու մնա կարգավորման գործընթացից»:

•    15 YEARS AGO: MARCH 8-14, 2006
On March 8, U.S. Assistant Secretary of State for Europe and Eurasia Daniel Fried said that the United States “urges Armenian and Azeri leaderships to seize the moment and help bring the Nagorno-Karabakh conflict to a close.”
In his testimony “U.S.-European Relationship: Opportunities and Challenges” before the House International Relations Subcommittee on Europe and Emerging Threats, Fried said in particular:
“U.S. relations with Russia’s neighbors and other countries in Eurasia seem to be viewed by some in Russia in zero-sum terms, a model that we have both publicly and privately told the Russians is false. We seek to work with Russia and others to resolve dangerous and debilitating conflicts in places like South Ossetia, Transnistria, Abkhazia, and Nagorno-Karabakh.”
•    10 YEARS AGO: MARCH 8-14, 2011
A tough statement from the mediators
On March 9, Co-Chairs of the OSCE Minsk Group stated they were “deeply concerned by reports of cease-fire violations along the Line of Contact before and after the March 5 Sochi Summit.”
The mediators said: “Such senseless acts, if confirmed, would contravene the commitment of the parties to refrain from the use of force and to seek a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.”
The Co-Chairs asked the Personal Representative of the OSCE Chairperson in Office to carry out an immediate investigation with the participation of all sides, as agreed in the March 5 joint statement issued in Sochi by Presidents Dmitry Medvedev, Ilham Aliyev, and Serzh Sargsyan.
The need for “all-comprehensive integration”
On March 10, Armenian President Serzh Sargsyan stated that “the consistently implemented reforms bring Armenia to the need of all-comprehensive integration with the European family.”
Armenian President Serzh Sargsyan with Latvian counterpart Armenian President Serzh Sargsyan with Latvian counterpart
At the opening of the Armenian-Latvian Business-Forum in Riga, he said that in that regard   “Latvia’s experience as to achieving compliance with European standards and the values of realized reforms both in economy and other spheres is important for Armenia.”
“In the foreseeable future”
On the same day, Serzh Sargsyan stated that “certain progress” was registered in the stance of Azerbaijan at the meeting in Sochi on March 5.
Serzh Sargsyan with representatives of Latvian-Armenian community Serzh Sargsyan with representatives of Latvian-Armenian community
At the meeting with representatives of the Armenian Diaspora of Latvia, he said:
“Basing on that, I believe that we may come to agreements on the principles of the settlement in the foreseeable future. After reaching an agreement, a new stage of negotiations will be initiated and many issues will be coordinated in detail. Thus, reaching an agreement around the principles will not be the conclusion, but the start of the process.”
•    5 YEARS AGO: MARCH 8-14, 2016
“Turkish government is losing its hold on reality”
On March 9, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian stated that “the Turkish government is losing its hold on reality.”
Commenting on the impact of complications in Russia-Turkey relations on the NK conflict in the interview to Russian “Kommersant” newspaper, he said:
“It seems that Turkish government is losing its hold on reality both in external and internal policy. Prime Minister Ahmet Davutoglu declares that the Kurds in Syria today cooperate with Russia like “Armenian gangs” did at the beginning of the 20th century. Such statement is a very serious signal for the international public on what can happen to the Kurds. At the beginning of the 20th century, one of the main organizers of Armenian Genocide in Ottoman Empire Talaat Pasha similarly blamed Russia for “arming and provoking Armenians”. Obviously, not much changed in Turkish ruling clique in a hundred years. If Turkey really wants NKR conflict to be settled, it should stay as far away as possible from the process of settlement.”