Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Ժակ Շիրակը 2006թ. փետրվարի 10-ին
Այդ բացը լրացնելու ցանկությամբ Մեդիամաքս -ը վարում է 5/10/15 խորագիրը, որն ամեն շաբաթ ներկայացնում է իրադարձությունները, որոնք տեղի էին ունենում Հայաստանում 5, 10 եւ 15 տարի առաջ:
•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2006 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 8-14
«Ոչ սիմետրիկ համադաշնություն»
Փետրվարի 8-ին Սթոքհոլմում Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը եւ Լեռնային Ղարաբաղը ձգտում են առավելագույն հնարավոր ինտեգրման:
Ելույթ ունենալով Շվեդիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը՝ Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր, որ Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի հարաբերությունները կարելի է անվանել «ոչ սիմետրիկ համադաշնություն»:
Հայաստանի նախագահն ասել էր, որ Երեւանը եւ Ստեփանակերտը չեն վարում Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ «անվտանգության գոտի» կազմող տարածքների բնակեցման քաղաքականություն: Ըստ նախագահի` նման քաղաքականությունը «քաղաքական բարդություններ» կստեղծեր Հայաստանի համար:
Ռոբերտ Քոչարյանն ընդգծել էր, որ այդ տարածքների բնակեցման պետական քաղաքականության բացակայության փաստը հաստատել է նաեւ ԵԱՀԿ հատուկ առաքելությունը:
Ռամբույեյի բանակցությունները
Փետրվարի 10-ին Փարիզի Ռամբույե արվարձանում մեկնարկել էին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Իլհամ Ալիեւի բանակցությւնները՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի, ռուսաստանցի եւ ֆրանսիացի համանախագահների, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների եւ ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչի մասնակցությամբ:
Բանակցությունների մեկնարկից առաջ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները Փարիզում առանձին հանդիպումներ էին անցկացրել Ֆրանսիայի նախագահ Ժաք Շիրակի հետ:
Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Ժակ Շիրակը 2006թ. փետրվարի 10-ին Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Ժակ Շիրակը 2006թ. փետրվարի 10-ին
Ռոբերտ Քոչարյանի և Իլհամ Ալիևի բանակցությունները շարունակվել էին փետրվարի 11-ին:
Փետրվարի 14-ն Հայաստանի ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը հորդորել էր զերծ մնալ Ռամբույեում հանդիպման «կատեգորիկ գնահատականներից»: Ըստ Օսկանյանի` «այն փաստը, որ նախագահներին չի հաջողվել համաձայնության գալ Ռամբույեում, չի բացառում առաջընթացի հասնելու հնարավորությունը այս տարվա ընթացքում»:
Նույն օրը Հայաստանի նախագահի մամլո քարտուղար Վիկտոր Սողոմոնյանը Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում մեկնաբանել էր Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության ղեկավար Նովրուզ Մամեդովի հայտարարությունը, թե «Ռոբերտ Քոչարյանը Ռամբույեում բանակցությունները թողել է անավարտ»:
«Իրականում փետրվարի 11-ին Ռամբույեում Հայաստանի նախագահն առաջարկել է ընդհանրացնել բանակցությունները, երբ պարզ է դարձել, որ արդյունքների հասնել չի հաջողվի: Նախագահ Քոչարյանը գնահատում է իր ժամանակը եւ անլուրջ է համարում բանակցությունների իմիտացիան, այդ թվում սքանչելի Փարիզում գտնվելը երկարաձգելու համար», - հայտարարել էր Վիկտոր Սողոմոնյանը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 8-14
«Անցնել վճռական քայլերի»
Փետրվարի 12-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի, ֆրանսիացի եւ ամերիկացի համանախագահները հանդես էին եկել հայտարարությամբ, որում, մասնավորապես, ասվում էր.
«Երեւանում եւ Բաքվում հանդիպումների ժամանակ համանախագահներն ընդգծել են, որ եկել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված վճռական քայլերի ժամանակը: Համանախագահները կարծում են, որ 2010 թվականի հոկտեմբերին Աստրախանում նախագահների կայացած հանդիպումից հետո կատարված աշխատանքներից հետո դրական միտումներ կան: Այդ համատեքստում նրանք կոչ արեցին կողմերին հասնել հետագա առաջընթացին, որը թույլ կտա անցում կատարել խաղաղ գործընթացի մյուս փուլին:
Համանախագահներն իրենց աջակցությունն են հայտնում կողմերին հակամարտության խաղաղ լուծման համար անհրաժեշտ որոշումների փնտրման գործընթացում: Համապատասխան մթնոլորթի ստեղծման համար համանախագահները կրկին կոչ արեցին կողմերին ավելի զուսպ լինել իրենց հրապարակային հայտարարություններում»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 8-14
«Թուրքերը չեն կողմնորոշվում իրական աշխարհում»
Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ «թուրք ղեկավարները բացարձակ կորցրել են իրական աշխարհում կողմնորոշվելու ընդունակությունը»:
«Աստիճանաբար ավելի ոչ ադեկվատ դարձող Թուրքիայի գործողություններին մենք ուշադրություն էինք հրավիրում դեռ այն ժամանակ, երբ մեր ռազմատիեզերական ուժերը չէին սկսել աշխատանքները Սիրիայում: Միայն այն պատճառով, որ մենք կտրականապես դեմ էինք Բաշար Ասադի պաշտոնաթողությունը պահանջող ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի որոշումներին, թուրքերը սկսել էին մեզ մեղադրել աշխարհի բոլոր մեղքերի համար», - ասել էր Լավրովը «Московский комсомолец» թերթում փետրվարի 10-ն հրապարակված հարցազրույցում:
Սերգեյ Լավրովը 2016 թվականին Սերգեյ Լավրովը 2016 թվականին
«Նախորդ տարվա ամռան սկզբին Էրդողանը հայտարարել էր, թե «մենք կարող ենք ռուսներին փոխարինել՝ գտնելով այլ առեւտրային գործընկերներ»: Նախորդ տարվա սեպտեմբերին Մոսկվայի Սոբորնայա մզկիթի բացմանը Թուրքիայի նախագահը իրեն որոշ արտահայտություններ թույլ տվեց, որոնք ոչ մի հյուր իրեն թույլ չի տա բարեկիրթ հասարակությունում», - նկատել էր ռուսաստանցի նախարարը:
«Թուրքիայում շարունակվում են խոսակցությունները, որ պետք է Սիրիայի տարածքում ISIS-ից ազատ անվտանգության գոտի ստեղծել: Բոլորը հասկանում են, որ խոսքը գնում է երկու քրդական անկլավների արանքում գտնվող սահմանի հատվածի մասին, որոնց ուժերի միավորումը Թուրքիան իր համար անթույլատրելի է համարում: Տեղեկություններ կան, որ ISIS-ի ղեկավարությունը շարունակում է գաղտնի շփումներ ունենալ Թուրքիայի ղեկավարության հետ: Նրանք քննարկում են ներկա իրավիճակում գործողությունների տարբերակները, երբ մեր հարվածների պատճառով մաքսանենգության ավանդական երթուղիների հնարավորությունները էապես սահմանափակվել են», - հայտարարել էր Սերգեյ Լավրովը:
Կուտոյանը՝ Հակոբյանի փոխարեն
Փետրվարի 12-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն հրամանագիր էր ստորագրել Գորիկ Հակոբյանին Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պաշտոնից ազատելու եւ նրան նախագահի խորհրդականի պաշտոնում նշանակելու մասին:

Sergey Lavrov in 2016
On February 8, Armenian President Robert Kocharyan said in Stockholm that Armenia and Nagorno-Karabakh aimed for maximum possible integration.
At the meeting with representatives of the Armenian community of Sweden, he recalled that several months ago he had expressed the opinion that relations between Armenia and Nagorno-Karabakh could be described as “asymmetric confederation”.
Kocharyan noted that Yerevan and Stepanakert did not pursue settlement policy in the territories making up the “security belt” around Nagorno-Karabakh. According to him, such policy would create “political difficulties” for Armenia. Kocharyan pointed out that the OSCE Fact Finding Mission reiterated that there was no state land settlement policy in those territories.
The talks in Rambouillet
The extended talks between Presidents of Armenia and Azerbaijan, Robert Kocharian and Ilham Aliyev on the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict started in the Paris suburb of Rambouillet on February 10. The talks involved the OSCE Minsk Group’s American, Russian and French Co-chairs, Armenian and Azeri Foreign Ministers, and Special Representative of the OSCE Chairperson-in-Office.
Before that, morning, Armenian and Azeri presidents held separate meetings with President of France Jacques Chirac in Paris.
Robert Kocharyan and Jacques Chirac on February 20, 2006 Robert Kocharyan and Jacques Chirac on February 20, 2006
The negotiations between Kocharyan and Aliyev continued on February 11.
On February 14, Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian urged to abstain from “categorical assessments” of Kocharyan-Aliyev meeting in Rambouillet. According to Oskanian, “the fact that the presidents failed to come to agreement in Rambouillet does not exclude the possibility that the progress may be achieved during this year.”
On the same day, in the interview to Mediamax, Spokesman for Armenian President Viktor Soghomonian commented on the statement by head of the International Relations Department of Azerbaijani Presidential Staff Novruz Mamedov, who said that “Robert Kocharyan left the talks in Rambouillet unfinished.”
“In fact, on February 11 in Rambouillet Armenian President proposed to generalize the talks when it became evident that no results will be achieved. President Kocharyan values his time and believes that it’s not serious to imitate the talks, even for prolonging his stay in beautiful Paris,” Soghomonyan said.
•    10 YEARS AGO: FEBRUARY 8-14, 2011
Time for “decisive action”
On February 12, the U.S., French and American Co-Chairs of the OSCE Minsk Group issued a statement following their regional visit. It read in particular:
“In their meetings in both Yerevan and Baku, the Co-Chairs stressed that the time has arrived for decisive action on behalf of peace to resolve the Nagorno-Karabakh conflict. The Co-Chairs believe there has been positive movement as a result of the work that has been done since the October 2010 Astrakhan Summit. In that context, they urged the sides to make further progress to allow the peace process to proceed to its next phase. The Co-Chairs pledged their support for the sides as they make the necessary decisions to reach a peaceful settlement. To promote a climate conducive to peace, the Co-Chairs again urged the sides to show restraint in their public statements.”
•    5 YEARS AGO: FEBRUARY 8-14, 2016
“Turks have lost touch with the real world”
Russian FM Sergey Lavrov stated that “Turkish officials completely lost touch with the real world.”
“We paid attention to Turkey’s less and less adequate actions even before our air forces began working in Syria. Simply because we were utterly opposed the UN Security Council decisions demanding to overthrow Bashar Assad, the Turks started accusing us of all deadly sins,” Lavrov said in an interview to Moskovsky Komsomolets newspaper, published on February 10.
Sergey Lavrov in 2016 Sergey Lavrov in 2016
“Erdogan announced early last summer that “we can find a replacement for Russians as trading partners.” Furthermore, Turkish President allowed himself expressions that no guest would use in a respectable company at the opening of Cathedral Mosque in Moscow last September,” noted the Russian Foreign Minister.
“The Turkish side keeps talking about creating a “security zone” on Syrian territory, free from ISIS. Everyone can see that this means an area at the borders between two Kurdish enclaves, for which Turkey considers absolutely unacceptable to unite forces. There’s information that ISIS leaders continue secret contacts with Turkish government. They discuss activity options in the current circumstances, as owing to our strikes, the opportunities of traditional smuggling routes are seriously limited,” noted Sergey Lavrov.
Kutoyan replaces Hakobyan
On February 12, Armenian President Serzh Sargsyan signed decrees relieving National Security Service Director Gorik Hakobyan of his duties and appointing him Advisor to the President.
Georgi Kutoyan Georgi Kutoyan
By another decree, Deputy Prosecutor General Georgi Kutoyan was appointed the National Security Service Director.