Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Ժակ Շիրակը 2006թ. փետրվարի 10-ին
Այդ բացը լրացնելու ցանկությամբ Մեդիամաքս -ը վարում է 5/10/15 խորագիրը, որն ամեն շաբաթ ներկայացնում է իրադարձությունները, որոնք տեղի էին ունենում Հայաստանում 5, 10 եւ 15 տարի առաջ:
•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2006 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 8-14
«Ոչ սիմետրիկ համադաշնություն»
Փետրվարի 8-ին Սթոքհոլմում Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը եւ Լեռնային Ղարաբաղը ձգտում են առավելագույն հնարավոր ինտեգրման:
Ելույթ ունենալով Շվեդիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը՝ Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր, որ Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի հարաբերությունները կարելի է անվանել «ոչ սիմետրիկ համադաշնություն»:
Հայաստանի նախագահն ասել էր, որ Երեւանը եւ Ստեփանակերտը չեն վարում Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ «անվտանգության գոտի» կազմող տարածքների բնակեցման քաղաքականություն: Ըստ նախագահի` նման քաղաքականությունը «քաղաքական բարդություններ» կստեղծեր Հայաստանի համար:
Ռոբերտ Քոչարյանն ընդգծել էր, որ այդ տարածքների բնակեցման պետական քաղաքականության բացակայության փաստը հաստատել է նաեւ ԵԱՀԿ հատուկ առաքելությունը:
Ռամբույեյի բանակցությունները
Փետրվարի 10-ին Փարիզի Ռամբույե արվարձանում մեկնարկել էին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Իլհամ Ալիեւի բանակցությւնները՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի, ռուսաստանցի եւ ֆրանսիացի համանախագահների, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների եւ ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչի մասնակցությամբ:
Բանակցությունների մեկնարկից առաջ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները Փարիզում առանձին հանդիպումներ էին անցկացրել Ֆրանսիայի նախագահ Ժաք Շիրակի հետ:
Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Ժակ Շիրակը 2006թ. փետրվարի 10-ին Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Ժակ Շիրակը 2006թ. փետրվարի 10-ին
Ռոբերտ Քոչարյանի և Իլհամ Ալիևի բանակցությունները շարունակվել էին փետրվարի 11-ին:
Փետրվարի 14-ն Հայաստանի ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը հորդորել էր զերծ մնալ Ռամբույեում հանդիպման «կատեգորիկ գնահատականներից»: Ըստ Օսկանյանի` «այն փաստը, որ նախագահներին չի հաջողվել համաձայնության գալ Ռամբույեում, չի բացառում առաջընթացի հասնելու հնարավորությունը այս տարվա ընթացքում»:
Նույն օրը Հայաստանի նախագահի մամլո քարտուղար Վիկտոր Սողոմոնյանը Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում մեկնաբանել էր Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության ղեկավար Նովրուզ Մամեդովի հայտարարությունը, թե «Ռոբերտ Քոչարյանը Ռամբույեում բանակցությունները թողել է անավարտ»:
«Իրականում փետրվարի 11-ին Ռամբույեում Հայաստանի նախագահն առաջարկել է ընդհանրացնել բանակցությունները, երբ պարզ է դարձել, որ արդյունքների հասնել չի հաջողվի: Նախագահ Քոչարյանը գնահատում է իր ժամանակը եւ անլուրջ է համարում բանակցությունների իմիտացիան, այդ թվում սքանչելի Փարիզում գտնվելը երկարաձգելու համար», - հայտարարել էր Վիկտոր Սողոմոնյանը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 8-14
«Անցնել վճռական քայլերի»
Փետրվարի 12-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի, ֆրանսիացի եւ ամերիկացի համանախագահները հանդես էին եկել հայտարարությամբ, որում, մասնավորապես, ասվում էր.
«Երեւանում եւ Բաքվում հանդիպումների ժամանակ համանախագահներն ընդգծել են, որ եկել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված վճռական քայլերի ժամանակը: Համանախագահները կարծում են, որ 2010 թվականի հոկտեմբերին Աստրախանում նախագահների կայացած հանդիպումից հետո կատարված աշխատանքներից հետո դրական միտումներ կան: Այդ համատեքստում նրանք կոչ արեցին կողմերին հասնել հետագա առաջընթացին, որը թույլ կտա անցում կատարել խաղաղ գործընթացի մյուս փուլին:
Համանախագահներն իրենց աջակցությունն են հայտնում կողմերին հակամարտության խաղաղ լուծման համար անհրաժեշտ որոշումների փնտրման գործընթացում: Համապատասխան մթնոլորթի ստեղծման համար համանախագահները կրկին կոչ արեցին կողմերին ավելի զուսպ լինել իրենց հրապարակային հայտարարություններում»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 8-14
«Թուրքերը չեն կողմնորոշվում իրական աշխարհում»
Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ «թուրք ղեկավարները բացարձակ կորցրել են իրական աշխարհում կողմնորոշվելու ընդունակությունը»:
«Աստիճանաբար ավելի ոչ ադեկվատ դարձող Թուրքիայի գործողություններին մենք ուշադրություն էինք հրավիրում դեռ այն ժամանակ, երբ մեր ռազմատիեզերական ուժերը չէին սկսել աշխատանքները Սիրիայում: Միայն այն պատճառով, որ մենք կտրականապես դեմ էինք Բաշար Ասադի պաշտոնաթողությունը պահանջող ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի որոշումներին, թուրքերը սկսել էին մեզ մեղադրել աշխարհի բոլոր մեղքերի համար», - ասել էր Լավրովը «Московский комсомолец» թերթում փետրվարի 10-ն հրապարակված հարցազրույցում:
Սերգեյ Լավրովը 2016 թվականին Սերգեյ Լավրովը 2016 թվականին
«Նախորդ տարվա ամռան սկզբին Էրդողանը հայտարարել էր, թե «մենք կարող ենք ռուսներին փոխարինել՝ գտնելով այլ առեւտրային գործընկերներ»: Նախորդ տարվա սեպտեմբերին Մոսկվայի Սոբորնայա մզկիթի բացմանը Թուրքիայի նախագահը իրեն որոշ արտահայտություններ թույլ տվեց, որոնք ոչ մի հյուր իրեն թույլ չի տա բարեկիրթ հասարակությունում», - նկատել էր ռուսաստանցի նախարարը:
«Թուրքիայում շարունակվում են խոսակցությունները, որ պետք է Սիրիայի տարածքում ISIS-ից ազատ անվտանգության գոտի ստեղծել: Բոլորը հասկանում են, որ խոսքը գնում է երկու քրդական անկլավների արանքում գտնվող սահմանի հատվածի մասին, որոնց ուժերի միավորումը Թուրքիան իր համար անթույլատրելի է համարում: Տեղեկություններ կան, որ ISIS-ի ղեկավարությունը շարունակում է գաղտնի շփումներ ունենալ Թուրքիայի ղեկավարության հետ: Նրանք քննարկում են ներկա իրավիճակում գործողությունների տարբերակները, երբ մեր հարվածների պատճառով մաքսանենգության ավանդական երթուղիների հնարավորությունները էապես սահմանափակվել են», - հայտարարել էր Սերգեյ Լավրովը:
Կուտոյանը՝ Հակոբյանի փոխարեն
Փետրվարի 12-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն հրամանագիր էր ստորագրել Գորիկ Հակոբյանին Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պաշտոնից ազատելու եւ նրան նախագահի խորհրդականի պաշտոնում նշանակելու մասին:

Сергей Лавров в 2016 году
8 февраля президент Армении Роберт Кочарян заявил в Стокгольме, что Армения и Нагорный Карабах стремятся к максимально возможной интеграции.
Выступая на встрече с представителями армянской общины Швеции, президент напомнил, что несколько месяцев назад высказал мысль о том, что отношения Армении и Нагорного Карабаха можно назвать «ассиметричной конфедерацией».
Роберт Кочарян сказал, что Ереван и Степанакерт не ведут политики заселения на территориях, составляющих «пояс безопасности» вокруг Нагорного Карабаха. По его словам, проведение такой политики создало бы для Армении «политические трудности».
Кочарян подчеркнул, что факт отсутствия государственной политики заселения на этих территориях подтвердила и специальная миссия ОБСЕ по сбору фактов.
Переговоры в Рамбуйе
10 февраля в пригороде Парижа Рамбуйе начались переговоры по карабахскому урегулированию президентов Армении и Азербайджана Роберта Кочаряна и Ильхама Алиева в расширенном составе с участием американского, российского и французского сопредседателей Минской группы ОБСЕ, глав МИД Армении и Азербайджана и личного представителя Действующего председателя ОБСЕ.
До начала переговоров президенты Армении и Азербайджана провели в Париже отдельные встречи с президентом Франции Жаком Шираком.
Роберт Кочарян и Жак Ширак 10 февраля 2006 года Роберт Кочарян и Жак Ширак 10 февраля 2006 года
Переговоры Роберта Кочаряна и Ильхама Алиева продолжились 11 февраля.
14 февраля министр иностранных дел Армении Вардан Осканян призвал отказаться от «категорических оценок» встречи президентов Армении и Азербайджана в Рамбуйе.
По словам Осканяна, «тот факт, что президентам не удалось договориться в Рамбуйе, не исключает возможности достижения прогресса в течение этого года».
В тот же день пресс-секретарь президента Армении Виктор Согомонян в интервью Медиамакс прокомментировал заявление заведующего отделом внешних связей аппарата президента Азербайджана Новруза Мамедова о том, «Роберт Кочарян покинул переговоры в Рамбуйе незавершенными».
«На самом деле 11 февраля в Рамбуйе президент Армении предложил обобщить переговоры, когда стало ясно, что результатов достичь не удастся. Президент Кочарян ценит свое время и считает несерьезной имитацию переговоров, в том числе для продления пребывания в прекрасном Париже», - заявил Виктор Согомонян.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 8-14 ФЕВРАЛЯ 2011 ГОДА
«Перейти к решительным действиям»
12 февраля российский, французский и американский сопредеседатели Минской группы ОБСЕ выступили с заявлением по итогам визита в регион, в котором, в частности, говорилось:
«На встречах в Ереване и Баку сопредседатели подчеркнули, что пришло время для решительных действия для мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Сопредседатели считают, что вследствие работы, проведенной после встречи президентов в Астрахани в октябре 2010 года, появились положительные сдвиги. В этом контексте они призвали стороны добиться дальнейшего прогресса, который позволит перейти мирному процессу к следующей фазе. Сопредседатели заявили о поддержке сторон в поиске решений, необходимых для мирного урегулирования. Для формирования соответствующего климата сопредседатели вновь призвали стороны проявлять сдержанность в публичных заявлениях».
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 8-14 ФЕВРАЛЯ 2016 ГОДА
«Турки абсолютно потеряли ориентир в реальном мире»
Глава МИД России Сергей Лавров заявил, что «турецкие руководители абсолютно потеряли ориентир в реальном мире».
«Мы обращали внимание на действия Турции, которые становились все менее адекватными, еще до того, как в Сирии начали работать наши военно-космические силы. Только потому, что мы были категорически против решений Совета безопасности ООН, требующих свержения Башара Асада, турки начали обвинять нас во всех смертных грехах», - сказал Лавров в интервью газете «Московский комсомолец», опубликованном 10 февраля.
Сергей Лавров в 2016 году Сергей Лавров в 2016 году
«В начале лета прошлого года Эрдоган заявлял, что «мы найдем замену русским как торговым партнерам». Будучи в Москве в сентябре прошлого года на открытии Соборной мечети, президент Турции также позволял себе высказывания, которые в приличном обществе гости никогда допускать не могут», - заметил российский министр.
«Со стороны Турции продолжаются разговоры о том, чтобы создать зону безопасности на сирийской территории, свободную от ИГИЛ. Все понимают, что речь идет об участке границы между двумя курдскими анклавами, соединение сил которых Турция считает для себя абсолютно неприемлемым. Есть сведения о том, что руководство ИГИЛ продолжает тайные контакты с турецким руководством. Они обсуждают варианты действий в нынешних условиях, когда благодаря нашим ударам возможности традиционных маршрутов контрабанды серьезно ограничены», - заявил Сергей Лавров.
Кутоян вместо Акопяна
12 февраля президент Армении Серж Саргсян подписал указы об освобождении Горика Акопяна с поста директора Службы национальной безопасности (СНБ) и назначении его