Վարդան Օսկանյանը 2005 թվականին
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը օգոստոսի 22-ին  հայտարարել է, որ «Ադրբեջանը չի կարող մեզ նավթով գայթակղել, առավել եւս՝ վախեցնել»:
Վարդան Օսկանյանը 2005 թվականին Վարդան Օսկանյանը 2005 թվականին
«Հայաստանը մշտապես կարող է ռազմական հակաքաշ ապահովել Ադրբեջանի ցանկացած բյուջեին: Հայերի առավելությունը ռազմական ծախսերը կամ սպառազինությունը չեն, այլ խնդրի արդարությունը: Հայերը հավատում են ղարաբաղյան հիմնահարցի արդարությանը եւ պատերազմի դեպքում կպայքարեն իրենց հողի եւ տների համար, ինչը չեն արել եւ չեն անելու ադրբեջանցիները»,- ասել էր Հայաստանի ԱԳՆ-ի ղեկավարը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ ՝ 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 17-23
Լավրովը հորդորել է «չչափազանցնել»
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը օգոստոսի 18-ին ասել էր, որ «ռազմական հռետորաբանությունը առաջին հերթին պայմանավորված է այն երկրի ներքին քաղաքական իրավիճակով, որտեղից հնչում է»:
Հայաստանի հանրային հեռուստատեսությանը համար մեկնաբանելով Ադրբեջանի ղեկավարության հայտարարությունները ղարաբաղյան հակամարտության ռազմական լուծման հնարավորության մասին՝ Սերգեյ Լավրովն ասել էր, որ «ինքը հակված չէ չափազանցնել պարբերաբար հնչող ռազմական հռետորաբանությունը», միաժամանակ նշելով, որ «իհարկե, այդ գործին չի օգնում»:
Մեկնաբանելով Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին Ս-300 զենիթա-հրթիռային համակարգերը վաճառելու հետեւանքով առաջացած մտահոգությունները, ՌԴ արտգործնախարարն ասել էր. «Եկեք չմոռանանք, որ այդ համակարգերը պաշտպանական զինատեսակներ են՝ նախատեսված օդային հարվածներից պաշտպանվելու համար: Պաշտպանական զենքը կարող է խնդիր հանդիսանալ նրանց համար, ովքեր մտադիր են ուժ կիրառել, սակայն ես վստահ եմ, որ այս տարածաշրջանում ոչ մի պետություն մտադիր չէ ռազմական գործողություններ սկսել»:
Սերգեյ Լավրովն ու Սերժ Սարգսյանը  Սերգեյ Լավրովն ու Սերժ Սարգսյանը
Շքանշան Լավրովին
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը օգոստոսի 19 հրամանագիր էր ստորագրել Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի շքանշանով պարգեւատրելու մասին՝ երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման եւ զարգացման գործում մեծ ավանդի համար:
Ռուսական ռազմակայանի պատասխանատվության ընդլայնում
Հայաստանի եւ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարներ Սեյրան Օհանյանն ու Անատոլի Սերդյուկովը օգոստոսի 20-ին Երեւանում ստորագրել էին արձանագրություն` ՀՀ-ում ռուսական ռազմական բազայի տեղակայման մասին 1995թ. մարտի 16-ին կնքված պայմանագրում փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ:
Հանդես գալով ստորագրմանը հետեւած մամուլի ասուլիսում՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «արձանագրությամբ ոչ միայն երկարացվում է Հայաստանում ռուսական ռազմական բազայի տեղակայման ժամկետը, այլեւ ընդլայնվում է նրա աշխարհագրական եւ ռազմավարական պատասխանատվության գոտին»:
Սերժ Սարգսյանը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը Գյումրիում 2010 թվականին Սերժ Սարգսյանը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը Գյումրիում 2010 թվականին
«Եթե նախկինում պատասխանատվության գոտին սահմանափակվում էր նախկին ԽՍՀՄ-ի արտաքին սահմաններով, ապա այժմ Ռուսաստանը պարտավորություն է ստանձնում համատեղ ապահովել Հայաստանի ռազմական անվտանգությունն ու մեր զինված ուժերին մատակարարել ժամանակակից սպառազինություն»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
Իսկ Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը հայտարարել էր, որ «Ռուսաստանը շատ լուրջ է վերաբերում Հայաստանի նկատմամբ իր դաշնակցային պարտավորություններին, որոնք ամրագրված են Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրում»:

Vartan Oskanyan in 2005
On August 22, Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan stated that “Azerbaijan can neither seduce nor scare us with its oil.”
Vartan Oskanyan in 2005  Vartan Oskanyan in 2005
“Armenia always has the ability to militarily counter any Azerbaijani military budget. In fact, the advantage that Armenians have over Azerbaijan is not in military expenditures or arms, but in the justness of the cause. Armenians believe that the Nagorno Karabakh cause is just, and in case of war, they will be fighting for their own homes and land. This is not what the Azerbaijanis did or would do,” he said.
•    10 YEARS AGO: AUGUST 17-23, 2010
Lavrov urges not to “exaggerate”
On August 18, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated that “the militant rhetoric is mainly conditioned by internal political situation of the particular country, from which it is voiced.”
Commenting on Azerbaijani leadership’s remarks on possible solution of Karabakh conflict with the use of force in an interview to Armenian Public TV Company, Sergey Lavrov said he was not “inclined to exaggerate the importance of the militant rhetoric, which is being periodically voiced”, at that noting that “of course it isn’t helping”.
Commenting on the concern caused by reports on sale of C-300 anti-aircraft missile complexes by Russia to Azerbaijan, the Russian Foreign Minister stated:
“Let’s not forget what those complexes represent: it is equipment for defense, which is meant to defend the territory from attacks from air space. The defense armament can be a problem for those, who intend to use force, and I am sure that not a single country intends to start hostilities in the given region”.
Sergey Lavrov and Serzh Sargsyan Sergey Lavrov and Serzh Sargsyan
An Order for Lavrov
Armenian President Serzh Sargsyan signed a decree on August 19 on awarding Foreign Minister of Russia Sergey Lavrov the Saint Mesrop Mashtots Order for the great contribution to consolidation and development of bilateral relations.
Russian base expands the scope of responsibility
On August 20, Armenian and Russian Defense Ministers Seyran Ohanyan and Anatoly Serdyukov signed a protocol in Yerevan on making changes in the Agreement on the Russian military base in Armenia, signed on March 16, 1995.
At the news conference after signing the documents, Armenian President Serzh Sargsyan stated that “in accordance with the protocol, not only the term of the Russian base’s stay in Armenia is prolonged, but the scope of its geographic and strategic responsibility is being expanded too.”
Serzh Sargsyan and Dmitry Medvedev in Gyumri in 2010 Serzh Sargsyan and Dmitry Medvedev in Gyumri in 2010
“While the zone of responsibility was limited to the external borders of former USSR previously, from now on Russia has taken upon itself the commitment of joint provision of military security of Armenia and on equipping our Armed Forces with modern types of armament,” he said.
His Russian counterparty Dmitry Medvedev stated that “Russia is very serious about its ally commitments towards Armenia”, indicated in the Collective Security Treaty.