Վարդան Օսկանյանը 2005 թվականին
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը օգոստոսի 22-ին  հայտարարել է, որ «Ադրբեջանը չի կարող մեզ նավթով գայթակղել, առավել եւս՝ վախեցնել»:
Վարդան Օսկանյանը 2005 թվականին Վարդան Օսկանյանը 2005 թվականին
«Հայաստանը մշտապես կարող է ռազմական հակաքաշ ապահովել Ադրբեջանի ցանկացած բյուջեին: Հայերի առավելությունը ռազմական ծախսերը կամ սպառազինությունը չեն, այլ խնդրի արդարությունը: Հայերը հավատում են ղարաբաղյան հիմնահարցի արդարությանը եւ պատերազմի դեպքում կպայքարեն իրենց հողի եւ տների համար, ինչը չեն արել եւ չեն անելու ադրբեջանցիները»,- ասել էր Հայաստանի ԱԳՆ-ի ղեկավարը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ ՝ 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 17-23
Լավրովը հորդորել է «չչափազանցնել»
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը օգոստոսի 18-ին ասել էր, որ «ռազմական հռետորաբանությունը առաջին հերթին պայմանավորված է այն երկրի ներքին քաղաքական իրավիճակով, որտեղից հնչում է»:
Հայաստանի հանրային հեռուստատեսությանը համար մեկնաբանելով Ադրբեջանի ղեկավարության հայտարարությունները ղարաբաղյան հակամարտության ռազմական լուծման հնարավորության մասին՝ Սերգեյ Լավրովն ասել էր, որ «ինքը հակված չէ չափազանցնել պարբերաբար հնչող ռազմական հռետորաբանությունը», միաժամանակ նշելով, որ «իհարկե, այդ գործին չի օգնում»:
Մեկնաբանելով Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին Ս-300 զենիթա-հրթիռային համակարգերը վաճառելու հետեւանքով առաջացած մտահոգությունները, ՌԴ արտգործնախարարն ասել էր. «Եկեք չմոռանանք, որ այդ համակարգերը պաշտպանական զինատեսակներ են՝ նախատեսված օդային հարվածներից պաշտպանվելու համար: Պաշտպանական զենքը կարող է խնդիր հանդիսանալ նրանց համար, ովքեր մտադիր են ուժ կիրառել, սակայն ես վստահ եմ, որ այս տարածաշրջանում ոչ մի պետություն մտադիր չէ ռազմական գործողություններ սկսել»:
Սերգեյ Լավրովն ու Սերժ Սարգսյանը  Սերգեյ Լավրովն ու Սերժ Սարգսյանը
Շքանշան Լավրովին
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը օգոստոսի 19 հրամանագիր էր ստորագրել Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի շքանշանով պարգեւատրելու մասին՝ երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման եւ զարգացման գործում մեծ ավանդի համար:
Ռուսական ռազմակայանի պատասխանատվության ընդլայնում
Հայաստանի եւ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարներ Սեյրան Օհանյանն ու Անատոլի Սերդյուկովը օգոստոսի 20-ին Երեւանում ստորագրել էին արձանագրություն` ՀՀ-ում ռուսական ռազմական բազայի տեղակայման մասին 1995թ. մարտի 16-ին կնքված պայմանագրում փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ:
Հանդես գալով ստորագրմանը հետեւած մամուլի ասուլիսում՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «արձանագրությամբ ոչ միայն երկարացվում է Հայաստանում ռուսական ռազմական բազայի տեղակայման ժամկետը, այլեւ ընդլայնվում է նրա աշխարհագրական եւ ռազմավարական պատասխանատվության գոտին»:
Սերժ Սարգսյանը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը Գյումրիում 2010 թվականին Սերժ Սարգսյանը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը Գյումրիում 2010 թվականին
«Եթե նախկինում պատասխանատվության գոտին սահմանափակվում էր նախկին ԽՍՀՄ-ի արտաքին սահմաններով, ապա այժմ Ռուսաստանը պարտավորություն է ստանձնում համատեղ ապահովել Հայաստանի ռազմական անվտանգությունն ու մեր զինված ուժերին մատակարարել ժամանակակից սպառազինություն»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
Իսկ Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը հայտարարել էր, որ «Ռուսաստանը շատ լուրջ է վերաբերում Հայաստանի նկատմամբ իր դաշնակցային պարտավորություններին, որոնք ամրագրված են Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրում»:

Вардан Осканян в 2005 году
Министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил 22 августа, что «Азербайджан не может соблазнить нас нефтью и, тем более, запугать ею».
Вардан Осканян в 2005 году Вардан Осканян в 2005 году
«У Армении всегда есть способность обеспечить военный противовес любому бюджету Азербайджана. Преимущество армян заключается не в военных затратах или вооружениях, а в справедливости вопроса. Армяне верят в справедливость нагорно-карабахского вопроса, и в случае войны будут бороться за свою землю и дома, чего не делали и не будут делать азербайджанцы», - сказал глава МИД Армении.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 17-23 АВГУСТА 2010 ГОДА
Лавров призвал «не преувеличивать»
Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил 18 августа, что «военная риторика главным образом обусловлена внутриполитической ситуацией в той или иной стране, из которой она звучит».
Комментируя в интервью Общественному ТВ Армении заявления руководства Азербайджана о возможности силового решения карабахского конфликта, Сергей Лавров сказал, что он «не склонен преувеличивать значение периодически звучащей военной риторики», заметив при этом, что «конечно, она не помогает делу».
Комментируя обеспокоенность, возникшую в результате сообщений о продаже Россией Азербайджану зенитно-ракетных комплексов С-300, глава МИД России сказал:
«Давайте не забывать, что представляют из себя данные комплексы: это оборонительные вооружения, призванные защищать территорию от воздушных атак. Оборонительные вооружения могут служить проблемой для тех, кто намерен применять силу, а я уверен, что в данном регионе ни одно государство не намерено начинать военные действия».
Сергей Лавров и Серж Саргсян Сергей Лавров и Серж Саргсян
Орден Лаврову
Президент Армении Серж Саргсян подписал 19 августа указ о награждении министра иностранных дел России Сергея Лаврова орденом Святого Месропа Маштоца за большой вклад в укрепление и развитие двусторонних отношений.
Расширение ответственности российской базы
Министры обороны Армении и России Сейран Оганян и Анатолий Сердюков подписали 20 августа в Ереване протокол о внесении изменений в Договор о российской военной базе в Армении, подписанный 16 марта 1995 года.
Выступая на пресс-конференции после подписания документов, президент Армении Серж Саргсян заявил, что «в соответствии с протоколом не только продлеватся срок пребывания российской базы в Армении, но и расширяется зона ее географической и стратегической ответственности».
Серж Саргсян и Дмитрий Медведев в Гюмри в 2010 году Серж Саргсян и Дмитрий Медведев в Гюмри в 2010 году
«Если раньше зона ответственности ограничивалась внешними границами бывшего СССР, то отныне Россия взяла на себя обязательство по совместному обеспечению военной безопасности Армении и оснащению наших вооруженных сил современными видами вооружений», - сказал Серж Саргсян.
А его российский колегга Дмитрий Медведев заявил, что «Россия очень серьезно относится к своим союзническим обязательствам по отношению к Армении», прописанным в Договоре о коллективной безопасности.