• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2005 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 6-12
Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ապրիլի 11-ին հայտարարել էր, որ «պաշտոնական Երեւանը երբեք չի բարձրացրել Թուրքիայի դեմ տարածքային պահանջների հարցը»:
«Այսօր մեր օրակարգում է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցը: Ինչ իրավական հետեւանքներ դա կունենա, պետք է որոշեն Հայաստանի ապագա առաջնորդները եւ քաղաքական գործիչները»,- ասել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
«Չկոմպլեքսավորվել»
Ռոբերտ Քոչարյանն ապրիլի 11-ին կոչ էր արել ընդդիմության ներկայացուցիչներին «չկոմպլեքսավորվել» այն պատճառով, որ նրանց չի հաջողվել հեղափոխություն իրականացնել՝ Վրաստանի, Ուկրաինայի եւ Ղրղըզստանի օրինակով:
«Նրանց մոտ ոչինչ չէր ստացվել ոչ թե այն պատճառով, որ չէին ձգտում դրան, այլ որովհետեւ մեր երկիրն ավելի լավն է, եւ իշխանություններն աշխատում են ավելի արդյունավետ»,- նկատել էր ՀՀ նախագահը:
Նա ասել էր, որ «Վրաստանի, Ուկրաինայի եւ Ղրղըզստանի իրադարձությունները պետք է լրջորեն վերլուծվեն, քանի որ չնայած արտաքին նմանությանը, նրանք տարբերվում են ինչպես իրենց բովանդակությամբ, այնպես էլ այն մշակութային միջավայրով, որում տեղի էին ունեցել»:
ՀՀ նախագահի խոսքով՝ «բոլոր այդ հեղափոխությունները տեղի էին ունեցել այն ժամանակ, երբ այդ երկրներում ընտրություններ էին», իսկ «իշխանությունների թուլությունն ակնհայտ էր»:
«Վրաստանում, օրինակ, մարդիկ տարիներ շարունակ կենսաթոշակ չէին ստանում, էլեկտրաէներգիան մատակարարվում էր օրական ընդամենը 3 ժամով: Ղրղըզստանում նմանատիպ տնտեսական իրավիճակ էր. 2004թ. այդ երկրի պետական բյուջեն 2003 թվականի բյուջեից քիչ էր: Բոլոր երեք երկրներում տեղի ունեցավ սերնդափոխություն. խորհրդային դարաշրջանի ղեկավարներին փոխարինեցին ավելի երիտասարդ եւ դինամիկ առաջնորդները: Հայաստանում այդպիսի սերնդափոխություն տեղի էր ունեցել երկու անգամ ՝ 1991 եւ 1998 թվականներին»,- նշում էր Քոչարյանը:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 6-12
Էրդողանի հատուկ դեսպանորդը Երեւանում
Ապրիլի 7-ին Երեւան էր ժամանել Թուրքիայի վարչապետի հատուկ դեսպանորդ Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն։
Նա Հայաստանի նախագահին էր փոխանցել Թուրքիայի վարչապետի գրավոր ուղերձը եւ Թուրքիայի նախագահի ու Արտաքին գործերի նախարարի բանավոր ուղերձները։
Թուրքիայի վարչապետը, մասնավորապես, ՀՀ նախագահին առաջարկել էր հանդիպում անցկացնել Վաշինգտոնում՝ միջուկային անվտանգության հարցերով գագաթնաժողովի շրջանակում:
Էրդողանի հետ հանդիպումը
Ապրիլի 12-ին Վաշինգտոնում տեղի էր ունեցել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանդիպումը Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ:
Հանդիպումից հետո կողմերը հրաժարվել էին մեկնաբանություններից եւ մամուլի ներկայացուցիչների հետ շփվելուց:
«Մեր դիրքորոշումը եղել եւ մնում է շատ հստակ. Թուրքիան չի կարող նախապայմանների լեզվով խոսել Հայաստանի եւ հայության հետ: Մենք դա պարզապես թույլ չենք տա»,- հայտարարել էր Սերժ Սարգսյանը՝ դիմելով համայնքի ներկայացուցիչներին՝ ԱՄՆ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի գերեզմանին ծաղկեպսակ դնելու արարողության ժամանակ, որը կայացել էր Էրդողանի հետ բանակցություններից անմիջապես հետո:
Հանդիպումից մեկ ժամ անց Էրդողանը՝ Ջորջ Մեյսոնի համալսարանում Գլոբալ իսլամական հետազոտությունների կենտրոնի բացման ժամանակ հայտարարել էր, որ «Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին տարբեր երկրների խորհրդարանների որոշումները Հայաստանի շահերից չեն բխում»:
«Մենք հերքում ենք ցեղասպանության մեղադրանքները 1915 թվականի իրադարձությունների կապակցությամբ եւ հերքում ենք խորհրդարանների անարդար եւ միակողմանի որոշումները: Մենք գտնում ենք, որ պատմությունը պետք է ուսումնասիրեն եւ գնահատեն պատմաբանները, ոչ թե խորհրդարանները: Մենք հայտարարել ենք մեր արխիվները բացելու պատրաստակամության մասին եւ կոչ ենք արել նույն կերպ վարվել այլ երկրներին», - ասել էր Էրդողանը:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 6-12
«ԲՀԿ-ի կազմաքանդումն ուժեղացրեց քաղաքական մենաշնորհը»
ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ապրիլի 8-ին հայտարարել էր, որ «Հայաստանի ներկա խնդիրները ոչ մի կերպ կապված չեն գործող Սահմանադրության հետ, առավել եւս՝ պետական կառավարման ձեւի հետ»:
«Երկիրը անհաջող, կամ էլ հաջողությամբ կարելի է կառավարել ինչպես նախագահի, այնպես էլ՝ վարչապետի աշխատասենյակից: Աշխարհում կան թե նախագահական եւ թե խորհրդարանական համակարգի գործածման ինչպես լավ, այնպես էլ վատ օրինակներ: Միամտություն կլինի կարծելը, թե խորհրդարանական մոդելը ինքնաբերաբար կբերի ժողովրդավարական եւ մրցակցային կուսակցական միջավայրի առաջացմանը: Շատ ավելի հավանական է, որ այն կհանգեցնի Հայաստանում արմատավորված ու նրա դժբախտություններից մեկը հանդիսացող հովանավորչական կառավարումը»,- հավելել էր նա:
Խոսելով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության շուրջ ծավալված իրադարձությունների մասին, Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր.
«ԲՀԿ-ի կազմաքանդումն, իհարկե, թեթեւացրեց իշխանությունների կյանքը, դրանով հանդերձ՝ ուժեղացրեց երկրում առկա քաղաքական մենաշնորհը, մնացած բոլոր խնդիրները թողնելով ինչպես որ կային, կամ էլ ավելի խորացնելով դրանք»:
Քարդաշյան քույրերը՝ Հայաստանում
Ապրիլի 9-ին ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել էր Քարդաշյանների ընտանիքի անդամներին։
«Ողջունելով հյուրերին ՀՀ կառավարությունում՝ վարչապետը կարեւորել է Քարդաշյան ընտանիքի ներդրումը Մեծ եղեռնի միջազգային ճանաչման ու դատապարտման գործում եւ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին Հայաստան նրանց այցելությունը: Հովիկ Աբրահամյանն ընդգծել է այն փաստը, որ Քարդաշյան ընտանիքը, ինչպես եւ աշխարհասփյուռ հայությունը, չեն մոռանում իրենց արմատները եւ պատմական հայրենիք այցելությամբ ավելի ճանաչելի են դարձնում մեր երկիրը»,- ասված էր կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ։
Պատարագ Վատիկանում
Ապրիլի 12-ին Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսը Սուրբ Պետրոսի տաճարում պատարագ էր մատուցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով:
Պատարագին ներկա էին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն:
Մեկնաբանելով Ֆրանցիսկոս Պապի ելույթը` Օքսֆորդի համալսարանի հայագիտության պրոֆեսոր Տեո վան Լինտը կարեւորել էր այն փաստը, որ Հռոմի Պապը Հայոց Ցեղասպանության մասին հիշատակումը «խմբավորել էր» նացիզմի եւ ստալինիզմի հանցագործությունների հետ:
Անկարան քննադատել էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հատուկ պատարագի ընթացքում Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի կողմից արված հայտարարությունը:
«Հռոմի պապի հայտարարությունը, որը զուրկ է պատմական փաստերից եւ իրավական հիմքերից, պարզապես անընդունելի է»,- ասել էր Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեվլութ Չավուշօղլուն:

Серж Саргсян и Реджеп Эрдоган в Вашингтоне 12 апреля 2010 года
Президент Армении Роберт Кочарян заявил 11 апреля, что «официальный Ереван никогда не ставил вопрос о территориальных претензиях к Турции».
«Сегодня на нашей повестке стоит вопрос межународного признания Геноцида армян. Какие правовые последствия это будет иметь - предстоит решать будущим руководителям и политическим деятелям Армении», - сказал Роберт Кочарян.
«Не комплексовать»
Президент Армении Роберт Кочарян призвал 11 апреля не «комплексовать» представителей оппозиции в связи с тем, что у них не получилось совершить революцию по примеру Грузии, Украины и Киргизии.
«У них не получилось не столько потому, что они плохо к этому стремились, а из-за того, что наша страна лучше, а власти работают более эффективно», - заметил президент Армении.
Роберт Кочарян 11 апреля 2005 года Роберт Кочарян 11 апреля 2005 года
Он сказал, что «события в Грузии, Украине и Киргизии надо серьезно проанализировать, поскольку несмотря на внешнюю схожесть, они отличались друг от друга как в смысле своего содержания, так и той культурной среды, в которой происходили».
По словам президента Армении, «все эти революции произошли в период, когда в этих странах проходили выборы», а «слабость властей была очевидной».
«В Грузии, к примеру, люди годами не получали пенсий, электроэнергия подавалась всего на 3 часа в день. В Киргизии была схожая экономическая ситуация - госбюджет этой страны на 2004 год был меньше, чем бюджет 2003 года. Во всех трех странах произошла смена поколений - руководителей еще советской эпохи сменили более молодые и динамичные лидеры. В Армении подобная смена поколений происходила дважды: в 1991 и 1998 годах», - отмечал Кочарян.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 6-12 АПРЕЛЯ 2010 ГОДА
Спецпосланник Эрдогана в Ереване
7 апреля в Ереван прибыл специальный посланник премьер-министра Турции Феридун Синирлиоглу.
Синирлиоглу передал президенту Армении письменное послание премьер-министра Турции и устные послания президента и министра иностранных дел Турции.
Феридун Синирлиоглу Феридун Синирлиоглу
Премьер-министр Турции, в частности, предложил президену Армении провести встречу в рамках саммита по вопросам ядерной безопасности в Вашингтоне.
Встреча с Эрдоганом
12 апреля в Вашингтоне прошла встреча президента Армении Сержа Саргсяна с премьер-министром Турции Реджепом Эрдоганом.
По окончании встречи стороны отказались от комментариев и от общения с прессой.
«Наша позиция была и остается неизменной: Турция не может говорить с Арменией и армянами на языке предусловий, мы этого просто не допустим»,- заявил Серж Саргсян представителям армянской общины Америки во время церемонии возложения венка к могиле президента США Вудро Вилсона, состоявшейся сразу после встречи с Эрдоганом.
Серж Саргсян и Реджеп Эрдоган в Вашингтоне 12 апреля 2010 года Серж Саргсян и Реджеп Эрдоган в Вашингтоне 12 апреля 2010 года
Спустя час после встречи, выступая на открытии Центра глобальных исламских исследований в Университете  Джорджа Мейсона, Реджеп Эрдоган заявил, что «решения парламентов различных стран [о признании Геноцида армян] не идут во благо Армении».
«Мы отвергаем обвинения в геноциде применительно к событиям 1915 года и отвергаем несправедливые и односторонние решения парламентов. Мы считаем, что историю должны изучать и оценивать историки, а не парламенты. Мы заявили о готовности открыть свои архивы и призвали другие страны поступить так же», - сказал он.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 30 МАРТА-5 АПРЕЛЯ 2015 ГОДА
«Разрушение ППА усилило политическую монополию»
Бывший президент Армении Роберт Кочарян заявил 8 апреля, что «нынешние проблемы Армении никак не связаны с действующей Конституцией, тем более – с формой государственного управления».
«Провально или успешно можно управлять страной как из президентского, так и премьерского кабинетов. В мире есть как хорошие, так и плохие примеры функционирования президентской и парламентской моделей. Наивно полагать, что парламентская модель автоматически приведет к появлению демократичной и конкурентной партийной среды. Она, скорее, усилит укоренившееся в Армении и являющееся одной из ее бед патронажное правление»,- заявил он.
Комментируя события вокруг партии «Процветающая Армения», Роберт  Кочарян сказал:
«Разрушение ППА, конечно, облегчило жизнь властям, однако, при этом усилило политическую монополию в стране, сохранив неизменными, либо усугубив все остальные проблемы».
Сестры Кардашьян в Армении
9 апреля премьер-министр Армении Овик Абрамян принял членов семьи Кардашьян.
Ким и Хлое Кардашян на встрече с Овиком Абрамяном Ким и Хлое Кардашян на встрече с Овиком Абрамяном
«Приветствуя гостей в правительстве Армении, премьер-министр отметил значимость вклада семьи Кардашьян в дело международного признания и осуждения Геноцида армян, а также их визита в Армению накануне 100-летней годовщины Геноцида. Овик Абрамян подчеркнул, что семья Кардашьян, как и вся армянская Диаспора, не забывает своих корней и, посещая свою историческую родину, делает нашу страну известной», - говорилось в сообщении пресс-службы правительства Армении.
Месса в Ватикане
12 апреля Папа Римский Франциск отслужил литургию в соборе Св. Петра, посвященную 100-летию Геноцида армян.
На Службе присутствовали президент Армении Серж Саргсян и Католикос всех армян Гарегин Второй.
Папа Римский и Гарегин Второй в соборе Святого Петра Папа Римский и Гарегин Второй в соборе Святого Петра
Комментируя выступление Папы Франциска, профессор арменистики Оксфордского университета Тео ван Линт назвал важным тот факт, что понтифик упомянул о Геноциде армян наряду с преступлениями нацизма и сталинизма.
Анкара, в свою очередь, раскритиковала заявление Папа Римского, сделанное во время литургии, посвященной 100-летию Геноцида армян. «Заявление Папа Римского, лишенное исторических фактов и правовых основ, просто неприемлемо»,- сказал министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу.