• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2005 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 6-12
Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ապրիլի 11-ին հայտարարել էր, որ «պաշտոնական Երեւանը երբեք չի բարձրացրել Թուրքիայի դեմ տարածքային պահանջների հարցը»:
«Այսօր մեր օրակարգում է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցը: Ինչ իրավական հետեւանքներ դա կունենա, պետք է որոշեն Հայաստանի ապագա առաջնորդները եւ քաղաքական գործիչները»,- ասել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
«Չկոմպլեքսավորվել»
Ռոբերտ Քոչարյանն ապրիլի 11-ին կոչ էր արել ընդդիմության ներկայացուցիչներին «չկոմպլեքսավորվել» այն պատճառով, որ նրանց չի հաջողվել հեղափոխություն իրականացնել՝ Վրաստանի, Ուկրաինայի եւ Ղրղըզստանի օրինակով:
«Նրանց մոտ ոչինչ չէր ստացվել ոչ թե այն պատճառով, որ չէին ձգտում դրան, այլ որովհետեւ մեր երկիրն ավելի լավն է, եւ իշխանություններն աշխատում են ավելի արդյունավետ»,- նկատել էր ՀՀ նախագահը:
Նա ասել էր, որ «Վրաստանի, Ուկրաինայի եւ Ղրղըզստանի իրադարձությունները պետք է լրջորեն վերլուծվեն, քանի որ չնայած արտաքին նմանությանը, նրանք տարբերվում են ինչպես իրենց բովանդակությամբ, այնպես էլ այն մշակութային միջավայրով, որում տեղի էին ունեցել»:
ՀՀ նախագահի խոսքով՝ «բոլոր այդ հեղափոխությունները տեղի էին ունեցել այն ժամանակ, երբ այդ երկրներում ընտրություններ էին», իսկ «իշխանությունների թուլությունն ակնհայտ էր»:
«Վրաստանում, օրինակ, մարդիկ տարիներ շարունակ կենսաթոշակ չէին ստանում, էլեկտրաէներգիան մատակարարվում էր օրական ընդամենը 3 ժամով: Ղրղըզստանում նմանատիպ տնտեսական իրավիճակ էր. 2004թ. այդ երկրի պետական բյուջեն 2003 թվականի բյուջեից քիչ էր: Բոլոր երեք երկրներում տեղի ունեցավ սերնդափոխություն. խորհրդային դարաշրջանի ղեկավարներին փոխարինեցին ավելի երիտասարդ եւ դինամիկ առաջնորդները: Հայաստանում այդպիսի սերնդափոխություն տեղի էր ունեցել երկու անգամ ՝ 1991 եւ 1998 թվականներին»,- նշում էր Քոչարյանը:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 6-12
Էրդողանի հատուկ դեսպանորդը Երեւանում
Ապրիլի 7-ին Երեւան էր ժամանել Թուրքիայի վարչապետի հատուկ դեսպանորդ Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն։
Նա Հայաստանի նախագահին էր փոխանցել Թուրքիայի վարչապետի գրավոր ուղերձը եւ Թուրքիայի նախագահի ու Արտաքին գործերի նախարարի բանավոր ուղերձները։
Թուրքիայի վարչապետը, մասնավորապես, ՀՀ նախագահին առաջարկել էր հանդիպում անցկացնել Վաշինգտոնում՝ միջուկային անվտանգության հարցերով գագաթնաժողովի շրջանակում:
Էրդողանի հետ հանդիպումը
Ապրիլի 12-ին Վաշինգտոնում տեղի էր ունեցել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանդիպումը Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ:
Հանդիպումից հետո կողմերը հրաժարվել էին մեկնաբանություններից եւ մամուլի ներկայացուցիչների հետ շփվելուց:
«Մեր դիրքորոշումը եղել եւ մնում է շատ հստակ. Թուրքիան չի կարող նախապայմանների լեզվով խոսել Հայաստանի եւ հայության հետ: Մենք դա պարզապես թույլ չենք տա»,- հայտարարել էր Սերժ Սարգսյանը՝ դիմելով համայնքի ներկայացուցիչներին՝ ԱՄՆ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի գերեզմանին ծաղկեպսակ դնելու արարողության ժամանակ, որը կայացել էր Էրդողանի հետ բանակցություններից անմիջապես հետո:
Հանդիպումից մեկ ժամ անց Էրդողանը՝ Ջորջ Մեյսոնի համալսարանում Գլոբալ իսլամական հետազոտությունների կենտրոնի բացման ժամանակ հայտարարել էր, որ «Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին տարբեր երկրների խորհրդարանների որոշումները Հայաստանի շահերից չեն բխում»:
«Մենք հերքում ենք ցեղասպանության մեղադրանքները 1915 թվականի իրադարձությունների կապակցությամբ եւ հերքում ենք խորհրդարանների անարդար եւ միակողմանի որոշումները: Մենք գտնում ենք, որ պատմությունը պետք է ուսումնասիրեն եւ գնահատեն պատմաբանները, ոչ թե խորհրդարանները: Մենք հայտարարել ենք մեր արխիվները բացելու պատրաստակամության մասին եւ կոչ ենք արել նույն կերպ վարվել այլ երկրներին», - ասել էր Էրդողանը:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 6-12
«ԲՀԿ-ի կազմաքանդումն ուժեղացրեց քաղաքական մենաշնորհը»
ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ապրիլի 8-ին հայտարարել էր, որ «Հայաստանի ներկա խնդիրները ոչ մի կերպ կապված չեն գործող Սահմանադրության հետ, առավել եւս՝ պետական կառավարման ձեւի հետ»:
«Երկիրը անհաջող, կամ էլ հաջողությամբ կարելի է կառավարել ինչպես նախագահի, այնպես էլ՝ վարչապետի աշխատասենյակից: Աշխարհում կան թե նախագահական եւ թե խորհրդարանական համակարգի գործածման ինչպես լավ, այնպես էլ վատ օրինակներ: Միամտություն կլինի կարծելը, թե խորհրդարանական մոդելը ինքնաբերաբար կբերի ժողովրդավարական եւ մրցակցային կուսակցական միջավայրի առաջացմանը: Շատ ավելի հավանական է, որ այն կհանգեցնի Հայաստանում արմատավորված ու նրա դժբախտություններից մեկը հանդիսացող հովանավորչական կառավարումը»,- հավելել էր նա:
Խոսելով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության շուրջ ծավալված իրադարձությունների մասին, Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր.
«ԲՀԿ-ի կազմաքանդումն, իհարկե, թեթեւացրեց իշխանությունների կյանքը, դրանով հանդերձ՝ ուժեղացրեց երկրում առկա քաղաքական մենաշնորհը, մնացած բոլոր խնդիրները թողնելով ինչպես որ կային, կամ էլ ավելի խորացնելով դրանք»:
Քարդաշյան քույրերը՝ Հայաստանում
Ապրիլի 9-ին ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել էր Քարդաշյանների ընտանիքի անդամներին։
«Ողջունելով հյուրերին ՀՀ կառավարությունում՝ վարչապետը կարեւորել է Քարդաշյան ընտանիքի ներդրումը Մեծ եղեռնի միջազգային ճանաչման ու դատապարտման գործում եւ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին Հայաստան նրանց այցելությունը: Հովիկ Աբրահամյանն ընդգծել է այն փաստը, որ Քարդաշյան ընտանիքը, ինչպես եւ աշխարհասփյուռ հայությունը, չեն մոռանում իրենց արմատները եւ պատմական հայրենիք այցելությամբ ավելի ճանաչելի են դարձնում մեր երկիրը»,- ասված էր կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ։
Պատարագ Վատիկանում
Ապրիլի 12-ին Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսը Սուրբ Պետրոսի տաճարում պատարագ էր մատուցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով:
Պատարագին ներկա էին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն:
Մեկնաբանելով Ֆրանցիսկոս Պապի ելույթը` Օքսֆորդի համալսարանի հայագիտության պրոֆեսոր Տեո վան Լինտը կարեւորել էր այն փաստը, որ Հռոմի Պապը Հայոց Ցեղասպանության մասին հիշատակումը «խմբավորել էր» նացիզմի եւ ստալինիզմի հանցագործությունների հետ:
Անկարան քննադատել էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հատուկ պատարագի ընթացքում Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի կողմից արված հայտարարությունը:
«Հռոմի պապի հայտարարությունը, որը զուրկ է պատմական փաստերից եւ իրավական հիմքերից, պարզապես անընդունելի է»,- ասել էր Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեվլութ Չավուշօղլուն:

Serzh Sargsyan and Recep Erdogan in Washington D.C.
On April 11 Armenian President Robert Kocharyan stated that “official Yerevan has never raised the issue of territorial claims against Turkey”.
“The issue of international recognition of the Armenian Genocide is on our agenda today. Future Armenian leaders and politicians will decide what legal consequences it may have,” said Kocharyan.
“Don’t get worked up”
On the same day Robert Kocharyan urged the opposition not to “get worked up” because of the failure to make a revolution like the ones in Georgia, Ukraine and Kyrgyzstan.
“They failed not because they did not work hard enough for it, but because our country is better and the authorities work more effectively,” he noted.
According to Kocharyan, the events in “Georgia, Ukraine and Kyrgyzstan should be seriously analyzed, since despite their seeming similarity they differed both by their content and by the cultural atmosphere in which they happened”.
Robert Kocharyan on April 11, 2005 Robert Kocharyan on April 11, 2005
He also stated that “all these revolutions took place during elections” and “the weakness of the authorities was obvious”.
“In Georgia, for instance, people did not receive pensions for years and had energy only 3 hours a day. The economic situation in Kyrgyzstan was similar: the country’s state budget for 2004 was smaller than for 2003. In all three countries, a change of generations took place - younger and more dynamic leaders replaced the Soviet-times leaders. Such change of generations took place twice in Armenia: in 1991 and 1998,” said Kocharyan.
•    10 YEARS AGO: APRIL 6-12, 2010
Erdogan’s special envoy arrives in Yerevan
Special envoy of Turkish Prime Minister Feridun Sinirlioglu arrived in Yerevan on April 7.
The envoy passed the written message of the Turkish Prime Minister and the verbal messages of the President and the Foreign Minister of Turkey to the Armenian President.
Feridun Sinirlioglu Feridun Sinirlioglu
In particular, Turkish Prime Minister suggested a bilateral meeting with the Armenian President on the margins of the nuclear security summit in Washington.
The meeting with Erdogan
On April 12, Armenian President Serzh Sargsyan met Turkish Prime Minister Recep Erdogan in Washington.
Following the meeting, the sides refused to comment and communicate with media.
“Our stance remains unchanged: Turkey cannot speak to Armenia and Armenians in the language of preconditions, we will simply not allow that,” Serzh Sargsyan said at the ceremony of placing a wreath to the grave of U.S. President Woodrow Wilson, which took place right after competition of the meeting with Erdogan.
Serzh Sargsyan and Recep Erdogan in Washington D.C. Serzh Sargsyan and Recep Erdogan in Washington D.C.
“The decisions of various countries’ parliaments [on recognition of the Armenian Genocide] do not benefit Armenia,” Erdogan said an hour later, speaking at the opening of Vural Ali Ak Center for Global Islamic Studies at George Mason University.
“We deny accusations of Genocide concerning the events of 1915 and deny unfair and unilateral decisions of parliaments. We believe that history should be studied and assessed by historians, and not by parliaments. We have stated readiness to open our archives and urged other countries to do the same,” he added.
•    5 YEARS AGO: APRIL 6-12, 2015
“Disintegration of Prosperous Armenia reinforced the political monopoly”
On April 8 Former President of Armenia Robert Kocharyan stated that “Armenia's current problems have nothing to do with the Constitution, and moreover, with the current state governance system”.
“One can fail or manage to govern a country both from the cabinets of a President and Prime Minister. There are good and bad examples of functioning of presidential and parliamentary models in the world. It's naive to suppose that the parliamentary model will automatically lead to democratic and competitive party environment. It will more likely reinforce the phenomenon of patronage which is speeding up and is one of the misfortunes of Armenia”, he added.
Commenting on the developments around Prosperous Armenia Party (PAP), Robert Kocharyan said:
“The disintegration of PAP, of course, made life easier for the authorities. However, it reinforced the political monopoly in the country either leaving the problems unchanged or even aggravating them.”
The Kardashian sisters visit Armenia
On April 9 Prime Minister of Armenia Hovik Abrahamyan received the members of the Kardashian family.
Kim and Chloe Kardashian at the meeting with Hovik Abrahamyan Kim and Chloe Kardashian at the meeting with Hovik Abrahamyan
Photo: Armenian Government’s press service
“Welcoming the guests in the Armenian government, the PM highlighted the input of the Kardashian family in the recognition and condemnation of the Armenian Genocide as well as their visit to Armenia ahead of the Armenian Genocide Centennial. Hovik Abrahamyan stressed that neither the Kardashian family, nor Armenians around the world forget about their roots and that their visits to their historic motherland make Armenia more known in the world,” the government’s press service said in a statement.
The liturgy in Vatican
On April 12 Pope Francis served Sacred Liturgy dedicated to the Armenian Genocide Centennial at the Saint Peter’s Basilica.
The liturgy was attended by Armenian President Serzh Sargsyan and Catholicos Karekin II.
Commenting on the Pope’s speech, Professor of Armenian studies at the University of Oxford Theo van Lint highlighted the pontiff’s decision to bracket the mass killing of Armenians with the crimes perpetrated by Nazism and Stalinism.
Pope Francis and Catholicos Karekin II at the Saint Peter’s Basilica Pope Francis and Catholicos Karekin II at the Saint Peter’s Basilica
The official Ankara immediately criticized the Pope’s statement. “The Pope's statement, which is out of touch with both historical facts and legal basis, is simply unacceptable,” tweeted Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu.