Դուալ կրթությունը Սյունիքում. նոր հնարավորություններ երիտասարդների համար գյուղոլորտում - Mediamax.am
3070 դիտում
Դուալ կրթությունը Սյունիքում. նոր հնարավորություններ երիտասարդների համար գյուղոլորտում
Աննա Տոռոզյանը
Արտավազդ Հայրապետյանը
Հասմիկ Խաչունցը
Մարտուն Մինասյանը
Ուրսուլա Լոյբլին՝ Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանատան առաքելության ղեկավարի տեղակալ
Լիլիթ Հովհաննիսյանը
Սյունիքի մարզում գյուղատնտեսական կրթության զարգացման նոր ուղի է բացվել դուալ կրթության համակարգի ներդրմամբ։ Այս մոտեցումը, որը համատեղում է տեսական ուսուցումն ու գործնական աշխատանքը, հնարավորություն է տալիս ուսանողներին իրական փորձ ձեռք բերել իրենց մասնագիտության ոլորտում՝ միաժամանակ աշխատելով գործընկեր կազմակերպություններում։
Սյունիքում իրականացվող «Հայաստանում գյուղատնտեսության ոլորտում մասնագիտական կրթության և ուսուցման արդիականացում» (ՄԱՎԵՏԱ) ծրագիրը «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության մաս է, որն իրականացվում է Եվրոպական միության, Եվրոպական ներդրումային բանկի, Եվրոպական վերակառուցման և զարգացման բանկի, ինչպես նաև մի շարք եվրոպական երկրների՝ Ավստրիայի, Չեխիայի, Էստոնիայի, Ֆինլանդիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Լիտվայի, Նիդեռլանդների, Լեհաստանի, Շվեդիայի և Շվեյցարիայի համատեղ ջանքերով։ Նախաձեռնության հիմնական նպատակը Սյունիքի կայուն սոցիալ-տնտեսական զարգացման խթանումն է։
Մասնագիտական փորձ՝ դեռ ուսանողական տարիներից
ՄԱՎԵՏԱ ծրագիրը միավորում է կրթական հաստատություններին, գործատուներին և պետական կառույցներին՝ նպատակ ունենալով զարգացնել գյուղատնտեսական ոլորտում միջին մասնագիտական կրթությունը։ Ծրագրի շրջանակում ներդրվել է դուալ կրթության համակարգ, որը հնարավորություն է տալիս ուսանողներին ոչ միայն տեսական գիտելիքներ ստանալ, այլև իրական աշխատանքային փորձ ձեռք բերել՝ պայմանագրային հիմունքներով և վարձատրությամբ։
ՄԱՎԵՏԱ ծրագիրը ֆինանսավորվում է միջազգային և տեղական կազմակերպությունների լայն կոալիցիայի կողմից՝ Շվեյցարիայի զարգացման և համագործակցության գործակալության (SDC) գլխավորությամբ, ներառյալ Ավստրիական զարգացման համագործակցությունը (ADC), Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարությունը (BMZ), Հայաստանի կառավարությունը, HEKS/EPER ՀԿ-ն, Իզմիրլյան հիմնադրամը, Ռազմավարական զարգացման գործակալություն (ՌԶԳ) ՀԿ-ն և «Վանանդ Ագրո» ՓԲԸ-ն:
Ծրագիրն իրականացնող գործընկերներն են Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերությունը (GIZ) և HEKS/EPER ՀԿ-ն՝ ՌԶԳ-ի և Բեռնի Կիրառական գիտությունների համալսարանի (HAFL) գյուղատնտեսական, անտառային և պարենային գիտությունների դպրոցի ներգրավմամբ։
Այս պահին այն իրականացվում է վեց մասնագիտություններով, որոնցից հինգն արդեն ներդրված են։ Դրանք են՝ կաթի և կաթնամթերքի տեխնոլոգիա, անասնաբուժություն, ֆերմերային տնտեսության կառավարում, կաթնաֆերմերային տնտեսության կազմակերպում, գյուղատնտեսության մեքենայացում և այգեգործություն։
Սյունիքի մարզում ՄԱՎԵՏԱ-ն համարվում է նորարարական լուծում՝ գյուղատնտեսական ոլորտի խնդիրների համատեքստում։ Այստեղ ծրագրի շահառուներն են Գորիսի պետական գյուղատնտեսական քոլեջը և Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի Սիսիանի մասնաճյուղը։ Դուալ համակարգով սովորող ուսանողների թիվը 352 է, որից 115-ը՝ 250 ուսանող ունեցող Գորիսի պետական գյուղատնտեսական քոլեջից։ 75-ն աշխատում է տարածաշրջանի 25 գործատուի մոտ՝ պայմանագրային հիմունքներով։
Դուալ կրթության համակարգի ներդրումը վերափոխում է կրթության որակը՝ նպաստելով երիտասարդների զբաղվածության մակարդակի բարձրացմանը և գյուղատնտեսական ոլորտի արդիականացմանը։ «ՄԱՎԵՏԱ ծրագիրն ուսանողին կապում է աշխատանքի իրական դաշտի հետ։ Նրանք ավարտում են արդեն որպես փորձ ունեցող մասնագետներ»,- նշում է «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» ՀԿ ներկայացուցիչ, ՄԱՎԵՏԱ ծրագրի ղեկավար Լիլիթ Հովհաննիսյանը։
«Շվեյցարիայում մենք ունենք մասնագիտական   կրթության երկարատև ավանդույթ, մասնավորապես՝ գյուղատնտեսության ոլորտում, և ուրախ ենք կիսվել այս փորձով՝ մեր հայ գործընկերների հետ սերտ համագործակցության միջոցով: MAVETA-ն չի վերաբերում որևէ ֆիքսված մոդելի կիրառմանը, այլ համատեղ աշխատանքին՝ տեղական մակարդակով համապատասխան լուծումներ գտնելու համար, որոնք կարող են աջակցել երիտասարդներին և ամրապնդել տարածաշրջանային զարգացումը»,- ասում է Ուրսուլա Լոյբլին՝ Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանատան առաքելության ղեկավարի տեղակալ, Շվեյցարական համագործակցության Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային տնօրենի տեղակալը:
Դասերից՝ աշխատանքի. արդյունքներն արդեն տեսանելի են
ՄԱՎԵՏԱ-ն ոչ միայն կրթական ծրագիր է, այլև տնտեսական զարգացման գործիք։ Այն օգնում է հաղթահարել տարիներով ձգվող մի կարևոր խնդիր՝ աշխատաշուկայում միջին մասնագիտական կազմի լուրջ պակասը։ Անասնաբույժներ, կաթի տեխնոլոգներ, տրակտորիստներ․ այս և մի շարք այլ մասնագիտություններ այսօր մեծ պահանջարկ ունեն, բայց կրթական համակարգը դեռ բավարար մասնագետներ չի պատրաստում։ Դուալ կրթությունն այս բացը լրացնելու լավագույն ճանապարհներից է։
«Սյունիքի մարզում ունենք նաև խոշոր ֆերմերներ, որոնք ունեն որակյալ անասնաբույժների կարիք։ Հենց այս կարիքներից ելնելով է, որ երբ սկսեցինք համագործակցել Սյունիքի ուսումնական հաստատությունների հետ, ներդրեցինք նաև «Կաթի և կաթնամթերքի տեխնոլոգիա» մասնագիտությունը։ Դրա պահանջարկը բարձր է։ 2016 թվականին, երբ ոլորտը նոր էր զարգանում, գործատուներն անգամ պատրաստ էին Երևանից մասնագետներ հրավիրել ու բարձր աշխատավարձ վճարել՝ միայն թե ունենային որակյալ կադրեր։ Իսկ այսօր Սյունիքի գործատուների մոտ աշխատող երիտասարդների զգալի մասը հենց տեղի քոլեջների շրջանավարտներ են»,- ասում է ՄԱՎԵՏԱ ծրագրի ղեկավարը։
Դուալ կրթության հիմքում գործնական փորձն է։ Ուսանողներն աշխատում են գործատուի մոտ ուսումնական ծրագրի առնվազն 50-60%-ի չափով։ Բացի գիտելիքների ամրապնդումից սա թույլ է տալիս հենց ուսանողական տարիներից ունենալ առաջին աշխատանքային փորձը։
Գորիսի գյուղատնտեսական քոլեջի երրորդ կուրսի ուսանող Մարտուն Մինասյանը դուալ կրթության շնորհիվ պրակտիկա անցնելով «Էլոլա» ընկերությունում՝ աշխատանքի է անցել որպես կաթի վերամշակման մասնագետ։
«Սկզբում սովորում էի տեսականը միայն լսարանում, հետո սկսեցի գործնականի ժամերին աշխատել գործարանում։ Տեսան՝ կարողանում եմ՝ ընդունեցին աշխատանքի։ Գործնական փորձը փոխեց իմ պատկերացումները»,- պատմում է Մարտունը։
Մարտուն Մինասյանը Մարտուն Մինասյանը
«Հիմա ուսանողը շաբաթը հինգ օր աշխատում է մեզ մոտ, գտնվում է մենթորի հսկողության ներքո, ստանում է աշխատավարձ։ Դա լուրջ պատասխանատվություն է թե՛ իր, թե՛ մեր կողմից։ Բայց այսօր մենք արդեն ունենք ուսանող, ով իրեն այլ տեղ չի պատկերացնում։ Սա ամենալավ ցուցանիշն է»,- նշում է «Էլոլա» ընկերության տնօրեն Հարություն Ծատրյանը։
Այս ընկերությունում աշխատում են տասնյակ աշխատակիցներ, որոնց մեծ մասը հենց Գորիսի գյուղատնտեսական քոլեջի շրջանավարտներ են։ Նա հավելում է, որ «աշխատաշուկայում որակյալ միջին մասնագետ գտնելը շատ դժվար է, մեծ մասը միջին և բարձր տարիքի է, հատկապես անասնաբույժների պարագայում՝ շատերն արդեն 60 տարեկանից բարձր են։ Եթե այսօր չկարողանանք ներգրավել երիտասարդներին՝ մոտիվացնելով և ճիշտ կրթական համակարգ առաջարկելով, ապագայում բախվելու ենք կադրային լուրջ ճգնաժամի։ Այդ դեպքում արդեն ստիպված կլինենք ծառայություններ ներմուծել այլ մարզերից կամ երկրներից, ինչը ժամանակատար է, թանկ և հաճախ արդյունավետ չէ»,- ասում է ընկերության տնօրենը։
Այս գործընթացը նաև օգնում է ուսանողներին բացի մասնագիտական գիտելիքներից հասկանալ նաև աշխատանքի իրական միջավայրը։ Նրանք մասնակցում են արտադրական գործընթացներին, հետևում հիգիենայի կանոններին, կատարում տարբեր պարտականություններ՝ ինչպես մյուս աշխատողները։
Գործատուների հետ գործընկերությունը՝ վստահության և պատասխանատվության նոր մակարդակ
Դուալ կրթության հաջողությունը մեծապես պայմանավորված է գործատուների ակտիվ մասնակցությամբ։ Սյունիքում այսօր կան ընկերություններ, որոնք ոչ միայն պատրաստ են ուսանողներին տրամադրել փորձի հարթակ, այլև ներդրումներ են անում նրանց ապագայի մեջ։
«Գործատուն մեր գործընկերն է ոչ միայն ուսուցման, այլև կրթական միջավայրի ձևավորման գործընթացում։ Մենք նրանց հետ մշակում ենք ուսումնական պլանները, հստակեցում ենք պահանջվող հմտությունները։ Գործատուների հետ մշտական կապն ու երկխոսությունը թույլ են տալիս ապահովել ուսանողների իրական, արդի գիտելիքներով հագեցած կրթություն»,- ընդգծում է ՄԱՎԵՏԱ ծրագրի դուալ համակարգի պատասխանատու Հասմիկ Խաչունցը։
Այսօր ծրագրին միացել են խոշոր և միջին գյուղատնտեսական տնտեսություններ, վերամշակող ընկերություններ, անասնաբուժական կլինիկաներ ու գյուղմթերքի արտադրողներ։ Այս գործընկերությունը ոչ միայն ձևավորում է աշխատաշուկայի պահանջներին համապատասխան մասնագետ, այլև նպաստում է երիտասարդների տեղում մնալուն։
Արտավազդ Հայրապետյանը Արտավազդ Հայրապետյանը
Գորիսի պետական գյուղատնտեսական քոլեջում աշխատանքի 58 տարվա փորձ ունեցող դասախոս, անասնաբուժության մասնագետ Արտավազդ Հայրապետյանի խոսքով՝ գիտելիքն ամրապնդվում է միայն գործնական կիրառմամբ։ «Օրինակ, երբ դասավանդում եմ կճղակների հիվանդությունները, ուսանողին միայն նկարով կամ գործիքներով ցույց տալը բավարար չէ։ Եթե նա գոնե մեկ անգամ գործիքն ինքն է վերցնում ու կճղակ մաքրում, այդ փորձը մնում է իր հիշողության մեջ։ Հենց սա է դուալ կրթության առավելությունը։ Ուսանողը գնում, տեղում աշխատում է՝ կենդանու հետ շփվում, գործիքները ձեռքով օգտագործում։ Ես տալիս եմ տեսական մասը, ցույց եմ տալիս գործիքները, բայց կենդանու վրա գործողություններ չենք կատարում այստեղ։ Դա հենց գործատուի մոտ է տեղի ունենում ու դա է դառնում ուսման ամենաարդյունավետ հատվածը»,- նշում է նա։
Գորիսի պետական գյուղատնտեսական քոլեջի տնօրենի պարտականությունները կատարող Աննա Տոռոզյանի խոսքով, նկատելի է նաև դիմորդների թվի աճ, որը  կապված է դուալ կրթության համակարգի ներդրման և պետական աջակցության՝ օրինակ, անասնաբուժություն, ֆերմերային տնտեսության կազմակերպում, գյուղատնտեսության մեքենայացում, գյուղատնտեսական աշխատանքների տեխնիկական ապահովում մասնագիտությունները սովորող գյուղաբնակ ուսանողների տրանսպորտային ծախսերի փոխհատուցման հետ։ «ՄԱՎԵՏԱ-ն մեզ հնարավորություն է տալիս ուսումնական գործընթացը համապատասխանեցնել աշխատաշուկայի պահանջներին։
Աննա Տոռոզյանը Աննա Տոռոզյանը
Մեր նպատակն է՝ համապատասխանեցնելով միջին մասնագիտական կրթությունը միջազգային ստանդարտներին, զարգացնել ժամանակակից գյուղատնտեսական կրթություն՝ տարածաշրջանի կարիքներին համահունչ»,- ասում է Աննա Տոռոզյանը։
Քոլեջների ինստիտուցիոնալ զարգացումը՝ ամուր հիմք ապագայի համար
Դուալ կրթության համակարգի արդյունավետությունը հնարավոր չէ պատկերացնել առանց կրթական հաստատությունների, մասնավորապես՝ քոլեջների հզորացման։ Գորիսի պետական գյուղատնտեսական քոլեջը ծրագրի շրջանակում ստացել է լաբորատոր և տեխնիկական նոր սարքավորումներ՝ ապահովելով ուսումնական գործընթացի համապատասխանությունը ժամանակակից պահանջներին։
Ստեղծվել են միկրոկենսաբանական, կաթի վերամշակման և սառնարանային տեխնիկայով հագեցած լաբորատորիաներ։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել նաև ուսանողների շարժունակության հարցին՝ տրամադրվել է նոր միկրոավտոբուս, որով հնարավոր է ապահովել ուսանողների անվտանգ և հարմարավետ տեղափոխումը գյուղերից դեպի գործընկեր կազմակերպություններ։
ՄԱՎԵՏԱ-ն իր համապարփակ մոտեցմամբ ընդգրկում է ոչ միայն ուսանողներին, այլև դասախոսներին ու քոլեջի ղեկավար կազմը։ Կազմակերպվում են պարբերական վերապատրաստումներ՝ թե մասնագիտական, թե հմտությունների մակարդակով։ Դասախոսները մասնակցել են դասընթացների անասնաբուժության, կաթի տեխնոլոգիայի, ֆերմերային տնտեսության կառավարման ուղղություններով։ Վերապատրաստումներն ընդգրկել են նաև կոնֆլիկտների կառավարում, խոցելի խմբերի հետ աշխատանք և ուսանողների մասնագիտական կողմնորոշում։ Այս տարվա գարնանը կազմակերպվել էր նաև փորձի փոխանակման այց Շվեյցարիա։
«Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերությունում (GIZ) մենք փորձում ենք ինտեգրել միջազգային լավագույն փորձը Հայաստանի մասնագիտական և կրթական դաշտում, և MAVETA-ն հիանալի հնարավորություն է տալիս վերջինիս իրագործման համար։ Դուալ կրթական համակարգն օգնում է երիտասարդներին՝ ապահովելով նրանց թե՛ տեսական գիտելիքներով, թե՛ գործնական հմտություններով, որոնք անմիջապես կիրառելի են աշխատաշուկայում։ Դա ոչ միայն մեծացնում է նրանց աշխատանք գտնելու հնարավորությունը, այլև ուժեղացնում է տեղական գյուղատնտեսական համակարգերը՝ արձագանքելով իրական աշխատաշուկայի պահանջարկին», - նշում է GIZ-ում ծրագրի ղեկավար Սվենյա Վայրաուխը և ավելացնում, որ «այս ուղղությամբ կարևոր ձեռքբերումներից է GIZ-ի ներդրումը նոր՝ հիմնովին վերանայված ՄԿՈւ (մասնագիտական կրթության ու ուսուցման) օրենքի մշակման գործում։
Այս նորարար օրենսդրությունը հիմք է դնում Հայաստանում ժամանակակից մասնագիտական կրթական համակարգի ձևավորմանը, որը խարսխված է աշխատանքի վրա հիմնված և դուալ ուսումնառության սկզբունքների վրա։ Այն նոր հնարավորություններ է բացում կրթության և մասնավոր հատվածի միջև ավելի սերտ համագործակցության համար՝ ապահովելով, որ մասնագիտական կրթությունը լինի և՛ աշխատաշուկայի կարիքներին համապատասխան, և՛ ապագային միտված»։
Դուալ կրթության բազմաշերտ առավելությունները
Դուալ կրթական համակարգի պատասխանատու Հասմիկ Խաչունցն ընդգծում է, որ համակարգը կոտրում է այն կարծրատիպը, թե քոլեջի շրջանավարտը չունի փորձ։ Ուսանողներն ավարտելու պահին արդեն ունեն գործատուի հետ կնքված պայմանագիր, աշխատանքի փորձ և ստացած վարձատրություն։ Այսինքն՝ նրանք անմիջապես կարող են մտնել աշխատաշուկա՝ առանց հավելյալ փորձաշրջանի անհրաժեշտության։ Նա կարևորում է նաև ուսանողների անհատական մոտեցմամբ գործատուների հետ աշխատանքի կազմակերպումը։ «Փորձում ենք ընտրել այն գործատուին, որն ուսանողի բնակավայրին առավել մոտ է, բայց, միաժամանակ, ապահովում ենք շրջանառություն, որպեսզի ուսանողը տեսնի տարբեր աշխատատեղեր, տարբեր պրակտիկ միջավայրեր։ Այս մոտեցումը մեծացնում է նրանց փորձը և մասնագիտական ընդգրկվածությունը»,- շեշտում է նա։
Հասմիկ Խաչունցը Հասմիկ Խաչունցը
Ծրագրի մեկ այլ կարևոր բաղադրիչ է ուսանողների սոցիալական աջակցությունը։ Գորիսի քոլեջում, օրինակ, ՄԱՎԵՏԱ-ի աջակցությամբ ուսման վարձի փոխհատուցում են ստացել նաև խոցելի խմբերի ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ հաշմանդամություն ունեցող ուսանողներ։
«ՄԱՎԵՏԱ-ն պարզապես ծրագիր չէ․ դա կրթության, աշխատանքի ու համայնքի վերաիմաստավորումն է՝ հատկապես գյուղական բնակավայրերում։ Գյուղատնտեսական ոլորտում անելիք դեռ շատ կա։ Բայց եթե այսօր կան մարդիկ, ովքեր իրենց գործը տեսնում են հենց Սյունիքում, հենց իրենց գյուղում, հենց այս մասնագիտությամբ, ապա ծրագիրն իր գործն արդեն արել է»,- հավելում է ծրագրի ղեկավար Լիլիթ Հովհաննիսյանը։

Dual education in Syunik: New opportunities for young people in the agricultural sector - Mediamax.am
4268 views
Dual education in Syunik: New opportunities for young people in the agricultural sector
Anna Torozyan
Artavazd Hayrapetyan
Hasmik Khachunts
Martun Minasyan
Ursula Läubli, Deputy Head of Mission of the Embassy of Switzerland in Armenia
Lilit Hovhannisyan
A new chapter in the development of agricultural education in Syunik province has begun with the introduction of the dual education system. This model, which combines theoretical training with practical work, enables students to gain real experience in their chosen field by working directly with partner organizations.
“Modernizing Vocational Education and Training in Agriculture in Armenia” (MAVETA) project implemented in Syunik is part of the Resilient Syunik Team Europe initiative, which is the joint undertaking of the EU, the European Investment Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, Austria, the Czech Republic, Estonia, Finland, France, Germany, Lithuania, the Netherlands, Poland, Sweden and Switzerland. The key goal of the initiative is to promote the sustainable socio-economic development of Syunik.
Professional experience starting from student years
The MAVETA project brings together educational institutions, employers, and government bodies to strengthen vocational education in the agricultural sector. A dual education system has been introduced within the framework of the project, which allows students to not only receive theoretical knowledge, but also gain real work experience on a contractual basis and with pay.
The MAVETA project is funded by a broad coalition of international and local organizations led by the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC), including the Austrian Development Cooperation (ADC), the German Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ), the Government of Armenia, HEKS/EPER NGO, the Izmirlian Foundation, the Strategic Development Agency (SDA) NGO and Vanand Agro CJSC.
Currently, it is being implemented in six specialties, five of which have already been introduced - milk and dairy technology, veterinary medicine, farm management, dairy farm organization, agricultural mechanization, and horticulture.
In Syunik, MAVETA is seen as an innovative solution to challenges in the agricultural sector. The Goris State Agricultural College and the Sisian branch of the National Agrarian University of Armenia are the beneficiaries. Out of 352 students enrolled in the dual system, 115 are from the Goris College, which has a total student body of 250. Currently, 75 students are employed under contract with 25 local employers.
The dual education model is raising the quality of education, improving youth employment rates, and driving modernisation in agriculture. “The MAVETA project connects students with the real field of work. They graduate as experienced specialists,” noted Lilit Hovhannisyan, representative of the “Strategic Development Agency” NGO and MAVETA project manager.
“In Switzerland, we have a long tradition of vocational education, particularly in agriculture, and we are pleased to share this experience through close collaboration with our Armenian partners. MAVETA is not about applying a fixed model, but about working together to find locally appropriate solutions that can support young people and strengthen regional development,” said Ursula Läubli, Deputy Head of Mission of the Embassy of Switzerland in Armenia, Deputy Regional Director of Swiss Cooperation South Caucasus.
From classroom to work: The results are already visible
MAVETA is more than just an educational initiative – it’s a catalyst for economic development. The project directly addresses a long-standing issue in Armenia’s labour market – the critical shortage of mid-level specialists. Professions such as veterinarians, dairy technologists, and tractor operators are in high demand, yet the traditional education system fails to prepare enough specialists. Dual education is one of the best ways to fill this gap.
“We also have large farms in Syunik that require skilled veterinarians. It is precisely in response to these needs that when we started cooperating with educational institutions in the region, we introduced the “Milk and Dairy Technology” specialty. The demand for it is high. In 2016, when the sector was just emerging, employers were even ready to invite specialists from Yerevan and offer high salaries just to secure qualified staff. Today, many of the young professionals working for local employers in Syunik are graduates of local colleges,” said the project manager.
Practical experience is the basis of dual education. Students spend at least 50–60% of their educational program working with an employer. This not only reinforces their theoretical knowledge but also provides valuable early work experience.
Martun Minasyan Martun Minasyan
Martun Minasyan, a third-year student at Goris Agricultural College, got an internship at the Elola Company as a milk processing specialist through the dual education program. “At first, I studied theory only in the classroom, then I started practical hours at the factory.  When they saw I could manage the work, they hired me. The practical experience changed my ideas,” Martun said.
“Now the student works with us five days a week, under the supervision of a mentor, and receives a salary. It’s a serious responsibility - both for him and for us. But today we already have a student who cannot imagine himself working anywhere else. This is the best indicator,” said Harutyun Tsatryan, director of Elola.
This company employs dozens of people, most of whom are graduates of the Goris Agricultural College. “It is very difficult to find qualified specialists in the labour market. Most are middle-aged or older, particularly veterinarians, many of whom are already over 60. If we cannot attract young people today by motivating them and offering the right educational system, we will face a serious workforce crisis. In that case, we’ll be forced to bring in services from other regions or countries, which is time-consuming, costly and often ineffective,” said the company director.
This process not only deepens students’ professional knowledge but also familiarises them with the realities of the workplace. They take part in production processes, follow hygiene standards, and carry out responsibilities alongside regular staff.
Partnership with employers: A new level of trust and commitment
The success of dual education depends heavily on the active involvement of employers. In Syunik, several companies are stepping up - not only offering students valuable hands-on experience, but also investing in their long-term development.
“The employer is our partner not only in the training process, but also in shaping the educational environment. We develop curricula with them and identify the skills in demand. On-going dialogue and close cooperation with employers ensure that students receive an education grounded in current, real-world needs,” emphasized Hasmik Khachunts, head of the dual system of the MAVETA project.
Today, large and medium-sized agricultural farms, processing companies, veterinary clinics, and agricultural producers have joined the project. This partnership not only equips specialists with skills aligned to labour market needs but also encourages young people to build their futures within the region.
Artavazd Hayrapetyan Artavazd Hayrapetyan
According to Artavazd Hayrapetyan, a lecturer and veterinary specialist with 58 years of experience at Goris State Agricultural College, true learning comes through hands-on experience. “When I teach hoof diseases, showing a picture or tool isn’t enough. But if a student picks up the tool and cleans a hoof even once, that experience stays with them. This is the advantage of dual education. The student learns the theory in class, but then goes to the field, interacts with the animal, and uses the tools in real-life settings. We cover the theory here, but the practical operations happen at the employer’s site. That’s what makes the training truly effective,” he noted.
Anna Torozyan, Acting Director of Goris State Agricultural College, said the introduction of the dual education system - along with state support measures such as transportation cost compensation for rural students - has led to a noticeable increase in applications. These incentives benefit students pursuing specialties like veterinary medicine, farm management, agricultural mechanization, and technical support for agricultural operations.
Anna Torozyan Anna Torozyan
“MAVETA enables us to align the educational process with labour market demands. Our goal is to bring secondary vocational education in line with international standards and to develop modern agricultural training tailored to the needs of our region,” she said.
Institutional development of colleges: A solid foundation for the future
The effectiveness of the dual education system is closely tied to the strengthening of educational institutions, especially colleges. As part of the project, Goris State Agricultural College has been equipped with modern laboratory and technical resources, ensuring that the learning environment meets today’s educational and industry standards.
New laboratories for microbiology, milk processing, and refrigeration have been established. Special attention has also been paid to the student mobility issue: a new minibus has been provided, ensuring safe and comfortable transportation of students from villages to partner organizations.
MAVETA’s comprehensive approach extends beyond students to include lecturers and the college management team. Regular trainings are organized to enhance both professional expertise and skills. Lecturers have taken part in specialized courses in veterinary medicine, dairy technology, and farm management. In addition, the project has offered training in conflict management, working with vulnerable groups, and student career guidance. An experience exchange visit to Switzerland was organized in the spring.
“We at GIZ are trying to integrate international best practices into the vocational and educational landscape of Armenia, and MAVETA provides an excellent opportunity to do so. The dual education system empowers young people by providing them with both theoretical knowledge and practical skills that are directly applicable in the workplace. It not only increases their employability but also strengthens local agricultural systems by responding to real labor market demands,” said Svenja Weyrauch, Project Manager at GIZ. “A significant milestone in this direction has been GIZ’s contribution to the development of a fundamentally new VET law. This pioneering legislation lays the foundation for a modernized vocational education system in Armenia-one that is firmly rooted in work-based learning and the principles of dual VET. It opens new doors for closer cooperation between education and the private sector, ensuring that vocational training is both relevant and future-ready.”
The multifaceted advantages of dual education
Hasmik Khachunts, head of the dual education system, emphasizes that the system breaks the stereotype that college graduates have no experience. By the time they graduate, students already have a work contract, work experience, and a salary. They can enter the labour market immediately, without the need for an additional probationary period. She also emphasized the importance of tailoring employer partnerships to the needs of individual students. “We strive to match students with employers close to their place of residence, but we also ensure job rotation so they can experience different workplaces and practical settings. This approach broadens their experience and deepens their professional engagement,” she stressed.
Hasmik Khachunts Hasmik Khachunts
Another important component of the project is social support for students. At Goris State Agricultural College, for instance, students from vulnerable groups - including those with disabilities - have benefited from tuition reimbursement made possible through MAVETA’s support.
“MAVETA is not just a project, it is a redefinition of education, work, and community, especially in rural areas. There is still much to be done in the agricultural sector. But if today there are people who see their work right in Syunik, in their village, in this very profession, then the project has already achieved its mission,” added Lilit Hovhannisyan, the program manager.