«Կիլիկիա» առագաստանավը
Հոկտեմբերի 15-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը շնորհավորական ուղերձ էր «Կիլիկիա» առագաստանավի նավապետին ու անձնակազմին:
«Կիլիկիա» առագաստանավը «Կիլիկիա» առագաստանավը
«Ավելի քան 3 ամիս մենք ուշադիր հետեւում էինք ձեր նավարկությանը: Անցնելով 7 ծովերի միջով՝ դուք հպարտորեն կրել եք մեր հայրենիքի դրոշը: Այսօր ուրախ օր է, քանի որ դուք հասել եք նախատեսված կանգառի վայր՝ Վենետիկի նավահանգիստ եւ կայանել հայկական Սուրբ Ղազար կղզում: Շնորհավորում եմ բազմափուլ արշավի առաջին մասն բարեհաջող ավարտելու կապակցությամբ»,- ասված էր  ուղերձում:
Գարեգին Բ-ն մտահոգ է
Հոկտեմբերի 15-ին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն մտահոգություն էր հայտնել Հայաստանում «Եհովայի վկաներ»-ի պաշտոնական գրանցման կապակցությամբ:
Հանդիպելով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի միաբաններին, Վեհափառը անարդար էր անվանել մեղադրանքները Հայ Առաքելական Եկեղեցու հասցեին՝ հոգեւոր քարոզչությունը թերի իրականացնելու վերաբերյալ:
«Գարեգին Բ-ն նաեւ անընդունելի է անվանել այն դրույթները, որոնցով հիմնավորվում տոտալիտար աղանդի գրանցումը»,- հայտնել էին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի մամուլի ծառայությունում:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 14-20
Բուրսայի հանդիպումը
Թուրքիայի նախագահ Աբդուլահ Գյուլի հրավերով Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 14-ին մեկնել էր Բուրսա քաղաք՝ հետեւելու երկու երկրների ազգային հավաքականների միջեւ ֆուտբոլային հանդիպմանը:
Աբդուլահ Գյուլը, Ահմետ Դավութօղլուն եւ Սերժ Սարգսյանը Բուրսայում Աբդուլահ Գյուլը, Ահմետ Դավութօղլուն եւ Սերժ Սարգսյանը Բուրսայում
Բուրսայում Սերժ Սարգսյանը հանդիպել էր Հայաստանի հավաքականի ֆուտբոլիստների հետ, այնուհետեւ հանդիպում անցկացրել իր թուրք պաշտոնակցի հետ:
Դրվագ Բուրսայում կայացած Թուրքիա-Հայաստան խաղից Դրվագ Բուրսայում կայացած Թուրքիա-Հայաստան խաղից
2:0 հաշվով ավարտված խաղից հետո Հայաստանի պատվիրակությունը վերադարձել էր Երեւան:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ: 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 14-20
Արմեն Գեւորգյանի հրաժարականը
Հոկտեմբերի 16-ին Հայաստանի փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանը հրաժարականի դիմում էր ներկայացրել: Այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարել էր վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, նշելով, որ Արմեն Գեւորգյանը մտադիր է տեղափոխվել մասնավոր հատված:
Արմեն Գեւորգյանը Արմեն Գեւորգյանը
Արմեն Գեւորգյանը 1997 թվականից ի վեր զբաղեցրել էր ՀՀ վարչապետի օգնականի, ՀՀ նախագահի օգնականի, ՀՀ նախագահի առաջին օգնականի, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի, ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի,
ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարի եւ փոխվարչապետի պաշտոնները:
Հոկտեմբերի 17-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ստորագրել էր Արմեն Գեւորգյանին տարածքային կառավարման նախարարի, փոխվարչապետի պաշտոնից ազատելու մասին հրամանագիրը:

•    15 ЛЕТ НАЗАД: 14-20 ОКТЯБРЯ 2004 ГОДА
15 октября президент Армении Роберт Кочарян направил поздравительное послание капитану и экпижу армянского корабля «Киликия», который является точной копией парусного судна исторической Киликии 13-го века.
Корабль «Киликия» Корабль «Киликия»
«Более 3 месяцев мы внимательно следили за вашим плаванием. Пройдя через 7 морей, вы гордо пронесли флаг нашей родины. Сегодня радостный день, ибо вы достигли места намеченной остановки - порта Венеции и пришвартовались у армянского острова Святого Лазаря. Поздравляю вас с благополучным исходом первой части многоэтапного похода», - говорилось в послании.
Гарегин Второй озабочен
Глава Армянской апостольской церкви, Католикос Гарегин Второй выразил 15 октября озабоченность в связи с официальной регистрацией в Армении «Свидетелей Иеговы».
Встречаясь с монастырской братией и служащими Первопрестольного Святого Эчмиадзина, Католикос назвал «неправильными и несправедливыми» обвинения в том, что служители ААЦ не вполном объеме выполняют свою духовную миссию.
«Гарегин Второй назвал также неприемлемыми те доводы, которые приводятся в поддержку решения о регистрации тоталитарной секты», - заявили в пресс-службе Св. Эчмиадзина.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 14-20 ОКТЯБРЯ 2009 ГОДА
Поездка в Бурсу
По приглашению президента Турции Абдуллы Гюля президент Армении Серж Саргсян отправился 14 октября в турецкий город Бурса для просмотра футбольного матча между сборными двух стран.
Абдулла Гюль, Ахмет Давутоглу и Серж Саргсян в Бурсе Абдулла Гюль, Ахмет Давутоглу и Серж Саргсян в Бурсе
В Бурсе Серж Саргсян встретился с футболистами армянской сборной, затем провел встречу с турецким коллегой.
Эпизод матча Турция-Армения Эпизод матча Турция-Армения
По окончании футбольного матча, завершившегося со счетом 2:0 в пользу хозяев, армянская делегация вернулась на родину.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 14-20 ОКТЯБРЯ 2014 ГОДА
Отставка Армена Геворгяна
16 октября вице-премьер, министр территориального управления Армении подал в отставку, объявил на заседании правительства премьер-министр Овик Абрамян.
Овик Абрамян добавил, что Армен Геворгян намерен продолжить деятельность в частном секторе.
Армен Геворгян Армен Геворгян
С 1997 года Армени Геворгян занимал посты помощника премьер-министра Армении, помощника президента Армении, первого помощника президента Армении, руководителя аппарата президента Армении, секретаря Совета национальной безопасности Армении, министра территориального управления и вице-премьера Армении.
17 октября президент Армении Серж Саргсян подписал указ об освобождении Армена Геворгяна с поста министра территориального управления, вице-премьера.