«Կիլիկիա» առագաստանավը
Հոկտեմբերի 15-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը շնորհավորական ուղերձ էր «Կիլիկիա» առագաստանավի նավապետին ու անձնակազմին:
«Կիլիկիա» առագաստանավը «Կիլիկիա» առագաստանավը
«Ավելի քան 3 ամիս մենք ուշադիր հետեւում էինք ձեր նավարկությանը: Անցնելով 7 ծովերի միջով՝ դուք հպարտորեն կրել եք մեր հայրենիքի դրոշը: Այսօր ուրախ օր է, քանի որ դուք հասել եք նախատեսված կանգառի վայր՝ Վենետիկի նավահանգիստ եւ կայանել հայկական Սուրբ Ղազար կղզում: Շնորհավորում եմ բազմափուլ արշավի առաջին մասն բարեհաջող ավարտելու կապակցությամբ»,- ասված էր  ուղերձում:
Գարեգին Բ-ն մտահոգ է
Հոկտեմբերի 15-ին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն մտահոգություն էր հայտնել Հայաստանում «Եհովայի վկաներ»-ի պաշտոնական գրանցման կապակցությամբ:
Հանդիպելով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի միաբաններին, Վեհափառը անարդար էր անվանել մեղադրանքները Հայ Առաքելական Եկեղեցու հասցեին՝ հոգեւոր քարոզչությունը թերի իրականացնելու վերաբերյալ:
«Գարեգին Բ-ն նաեւ անընդունելի է անվանել այն դրույթները, որոնցով հիմնավորվում տոտալիտար աղանդի գրանցումը»,- հայտնել էին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի մամուլի ծառայությունում:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 14-20
Բուրսայի հանդիպումը
Թուրքիայի նախագահ Աբդուլահ Գյուլի հրավերով Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 14-ին մեկնել էր Բուրսա քաղաք՝ հետեւելու երկու երկրների ազգային հավաքականների միջեւ ֆուտբոլային հանդիպմանը:
Աբդուլահ Գյուլը, Ահմետ Դավութօղլուն եւ Սերժ Սարգսյանը Բուրսայում Աբդուլահ Գյուլը, Ահմետ Դավութօղլուն եւ Սերժ Սարգսյանը Բուրսայում
Բուրսայում Սերժ Սարգսյանը հանդիպել էր Հայաստանի հավաքականի ֆուտբոլիստների հետ, այնուհետեւ հանդիպում անցկացրել իր թուրք պաշտոնակցի հետ:
Դրվագ Բուրսայում կայացած Թուրքիա-Հայաստան խաղից Դրվագ Բուրսայում կայացած Թուրքիա-Հայաստան խաղից
2:0 հաշվով ավարտված խաղից հետո Հայաստանի պատվիրակությունը վերադարձել էր Երեւան:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ: 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 14-20
Արմեն Գեւորգյանի հրաժարականը
Հոկտեմբերի 16-ին Հայաստանի փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանը հրաժարականի դիմում էր ներկայացրել: Այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարել էր վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, նշելով, որ Արմեն Գեւորգյանը մտադիր է տեղափոխվել մասնավոր հատված:
Արմեն Գեւորգյանը Արմեն Գեւորգյանը
Արմեն Գեւորգյանը 1997 թվականից ի վեր զբաղեցրել էր ՀՀ վարչապետի օգնականի, ՀՀ նախագահի օգնականի, ՀՀ նախագահի առաջին օգնականի, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի, ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի,
ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարի եւ փոխվարչապետի պաշտոնները:
Հոկտեմբերի 17-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ստորագրել էր Արմեն Գեւորգյանին տարածքային կառավարման նախարարի, փոխվարչապետի պաշտոնից ազատելու մասին հրամանագիրը:

•    15 YEARS AGO: OCTOBER 14-20, 2004
On 15 October Armenian President Robert Kocharyan addressed a congratulatory message to the captain and crew of “Kilikia”, the Armenian sailing ship copied exactly from its namesake of the 13th century, from historical region of Kilikia (Cilicia).
“Kilikia” “Kilikia”
“For more than 3 months we have been following your sailing. Crossing 7 seas, you have proudly held the flag of our motherland. Today is a joyful day as you reached your destination - the Venice port - and moored at the Armenian island of Saint Lazar. I congratulate you with the successful outcome of the first stage of your voyage,” the message read.
The concerns of Karekin II
On 15 October head of the Armenian Apostolic Church, Catholicos of All Armenians Karekin II expressed his concerns over the official registration of Jehovah's Witnesses in Armenia.
During the meeting with the fraternity and clergymen of the Holy See of Etchmiadzin, Karekin II described as “wrong and unfair” the accusations that the clergymen of Armenian Apostolic Church did not carry out their mission in full.
“Karekin II also described as unacceptable the arguments justifying the decision to register the totalitarian sect,” said the press office of the Holy See.
•    10 YEARS AGO: OCTOBER 14-20, 2009
The trip to Bursa
On 14 October President of Armenia Serzh Sargsyan traveled to the Turkish town of Bursa to watch the football match between the two countries’ national teams at the invitation of Turkish President Abdullah Gul.
Abdullah Gul, Ahmet Davutoglu and Serzh Sargsyan in Bursa Abdullah Gul, Ahmet Davutoglu and Serzh Sargsyan in Bursa
In Bursa, Sargsyan met with the Armenian squad and then held a meeting with his Turkish counterpart.
Turkey-Armenia match in Bursa Turkey-Armenia match in Bursa
After the game, which ended with the host’s 2-0 victory, the Armenian delegation returned home.
•    5 YEARS AGO: OCTOBER 14-20, 2014
The resignation of Armen Gevorgyan
On 16 October Armenia’s Deputy Prime Minister, Minister of Territorial Administration Armen Gevorgyan submitted a letter of resignation.
Prime Minister Hovik Abrahamyan made the announcement at the government meeting and added that Gevorgyan planned to take his career to the private sector.
Armen Gevorgyan Armen Gevorgyan
Since 1997, Armen Gevorgyan had served as Assistant to Armenian Prime Minister, Assistant and then First Assistant to the Armenian President, Chief of the President’s Staff, Secretary of National Security Council of Armenia, Minister of Territorial Administration and Deputy Prime Minister.
On October 17, President of Armenia Serzh Sargsyan signed the decree relieving Gevorgyan of his duties as Deputy Prime Minister and Minister of Territorial Administration.