Նոր աշխարհում պատերազմի եւ խաղաղության միջեւ սահմանները ջնջվել են
Եվրոպայում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ընկալվում է որպես քաոս տարածող՝ Միդասի հակադարձ արդյունքով. ինչին նա դիպչում է, ավելի վատն է դառնում, քան նախկինում էր։ Այնուամենայնիվ, չնայած նրա հնաոճ հայացքներին շատ հարցերի վերաբերյալ, նա մեր դարաշրջանի կատարյալ մարմնավորումն է։
2021 թվականին ես գրեցի «Անխաղաղության դարաշրջան» գիրքը, որտեղ պնդում էի, որ պետք է սկսենք վերաիմաստավորել միջազգային հարաբերությունների կանոնները հիպերկապակցվածության դարաշրջանի համար։ Նշում էի, որ բոլոր հաստատությունները եւ համաձայնագրերը, որոնք պետք է մեզ միավորեին, փոխարենը զենքի էին վերածվում։ Այսօրվա համաշխարհային քաղաքականությունը ձախողված ամուսնության է նման։ Քանդված ամուսնության մեջ համատեղ կյանքի ընթացքում ստեղծվածը՝ ամառանոցը, տնային կենդանին կամ երեխաները, կարող են օգտագործվել մեկ օտարված զուգընկերոջ կողմից՝ մյուսին վնասելու համար։ Նմանապես, առեւտուրը, համացանցը, էներգիայի աղբյուրները, մատակարարման շղթաները, միգրացիոն հոսքերը, կենսական կարեւորության հումքը եւ առաջատար տեխնոլոգիաները կարող են օգտագործվել աշխարհաքաղաքական ազդեցություն գործելու եւ ցավ պատճառելու համար։
Այս նոր աշխարհում պատերազմի եւ խաղաղության միջեւ սահմանները ջնջվել են։ Մենք սխալվում էինք, կարծելով, թե Սառը պատերազմի ավարտից հետո խաղաղության ոսկե դար ենք ապահովել։ Իրականում բռնությունը ամենուր էր, բայց այն պատժամիջոցների, արտահանման վերահսկողության, էներգիայի անջատման, ընտրություններին միջամտության եւ միգրացիայի տեսք ուներ։
Գրքիս լույս տեսնելուց ընդամենը մի քանի ամիս անց Վլադիմիր Պուտինը ներխուժեց Ուկրաինա։ Դրանից հետո աշխարհի ուշադրության մեծ մասը կենտրոնացել է պատերազմի ավանդական տարրերի եւ ռուսական տանկերից, ինքնաթիռներից ու հրթիռներից պաշտպանվելու անհրաժեշտության վրա։ Վերլուծաբանները եւ քաղաքական գործիչները դասեր էին քաղում անցյալից, այլ ոչ թե կենտրոնանում իրավիճակի նորարար լինելու վրա։ Այնուամենայնիվ, Ուկրաինայի պատերազմը միշտ եզակի է եղել՝ տասնիններորդ եւ քսանմեկերորդ դարերի տարօրինակ հիբրիդ՝ զինվորներով եւ խրամատներով, բայց նաեւ պատժամիջոցներով, անօդաչու թռչող սարքերով, արհեստական բանականությամբ եւ սոցիալական ցանցերում ազդեցության համար պայքարով։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմմանյուել Մակրոնը եւ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը արձագանքեցին ռուսական ագրեսիային՝ փորձելով վերականգնել հին կարգը։ Բայց հատկապես Թրամփի վերընտրությունից հետո ակնհայտ դարձավ, որ մեզ անհրաժեշտ է նոր հայացք աշխարհին։ Թրամփի վարչակազմը բոլոր հին համոզմունքները գցեց բլենդերի մեջ եւ դրանք հեղուկի վերածեց։ Անհետացել է պատերազմի եւ խաղաղության, դաշնակիցների եւ թշնամիների, ազգային եւ մասնավոր շահերի, ձախի եւ աջի միջեւ հստակ տարանջատումը։
Երբ Թրամփը առեւտրային պատերազմ է սկսում մնացած աշխարհի դեմ, փորձում է օգտակար հանածոներ շորթել Ուկրաինայից եւ սպառնում է Գրենլանդիայի եւ Պանամայի տարածքային ամբողջականությանը, միջազգային կարգի հին կանոնները այլեւս չեն գործում։
Ցավոք, խոսքը պարզապես «անկարգության» մասին չէ: Այն կենթադրեր, որ որոշակի համաձայնություն կա այն մասին, թե ինչպես է «կարգը» ներկայանում։ Այդպիսի համաձայնություն չկա։ Միջազգային կարգի մասին մտորումները լիովին հնացել են։ Տարիներ շարունակ կառավարությունները դժվարությամբ էին հաղթահարում ճգնաժամերը՝ սկսած 2008 թվականի ֆինանսական փլուզումից մինչեւ սիրիական փախստականների ճգնաժամը եւ համաճարակը, եւ սա քաղաքական գործիչներին զրկում էր իրենց քաղաքացիների վստահությունը շահելու հնարավորությունից։
Շատերը դիմում էին արտակարգ միջոցների, բայց այնքան շատ բացառություններ են արվել, որ միջազգային կանոնների ժողովածուն շվեյցարական պանիր է հիշեցնում։ Այն վերածվել է բացառությունների, ոչ թե կանոնների վրա հիմնված կարգի։
Թրամփը հասկանում էր դա։ Նա օգտագործում էր հիասթափությունը էլիտաներից, որոնք ձեւացնում էին, թե ունեն բոլոր պատասխանները, բայց չէին կատարում խոստացածը։
Քանի որ եվրոպացիները վերազինվում են՝ ռուսական ագրեսիային դիմակայելու համար, նրանք նաեւ պետք է հասկանան, թե ինչպես գոյատեւել «անխաղաղության» դարաշրջանում, որը մոտեցնում են Թրամփը, Պուտինը, Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը եւ այլ ուժեղ առաջնորդներ։ Ամենամեծ խնդիրներից մեկը կլինի փոխկախվածությունը կրկին ապահով համարելը։ Աջակցությունը Ուկրաինային եւ տնտեսական մոդելների վերաիմաստավորումը կարող են անհրաժեշտ, բայց ոչ բավարար լինել առեւտրային պատերազմների դիմակայելու համար։ Մենք նաեւ պետք է լրջորեն մտածենք միգրացիոն, սոցիալական եւ առողջապահական քաղաքականությունների, ինչպես նաեւ այն մասին, թե ինչպես են քաղաքական գործիչները հաղորդակցվում ընտրողների հետ։ Այլ կերպ ասած, եվրոպացիներին անհրաժեշտ է քաղաքականություն վարելու նոր ձեւ՝ այնպիսին, որը մարդկանց մոտ կվերականգնի վերահսկողության զգացումը։

Europe After the End of the Liberal International Order - Mediamax.am
Throughout Europe, US President Donald Trump is seen as a chaos-monger with a reverse Midas touch: everything he touches ends up worse than he found it. Yet despite his anachronistic views on most issues, he is the perfect embodiment of our era.
In 2021, I authored The Age of Unpeace, which argued that we need to start reimagining the rules of international relations for an era of hyper-connectivity. All the institutions and arrangements that were supposed to bring us together, I observed, were instead being weaponized. Today’s global politics is like a marriage gone wrong. In a failed marriage, shared items like a holiday home, the pet dog, or children can be used by one estranged partner to harm the other; similarly, trade, the internet, energy sources, supply chains, migration flows, critical raw materials, and cutting-edge technology can be used to exercise geopolitical influence and inflict pain.
In this new world, I noted, the boundaries between war and peace have been eroded. We were wrong to think that we had secured a golden age of peace at the end of the Cold War. In reality, there was violence everywhere, but it came in the form of sanctions, export controls, energy cut-offs, election interference, and weaponized migration – all of which stopped short of formal war.
Just a few months after my book came out, Vladimir Putin launched Russia’s full-scale invasion of Ukraine. Since then, much of the world’s attention has focused on the traditional elements of war and the need to defend against Russian tanks, planes, and missiles. Analysts and policymakers drew on the lessons of the past, rather than focusing on the novelty of the situation. Yet the war in Ukraine has always been unique – a strange hybrid of the nineteenth and the twenty-first centuries, featuring soldiers and trenches but also sanctions, drones, AI, and a contest for influence on social media.
US President Joe Biden, French President Emmanuel Macron, and German Chancellor Olaf Scholz responded to Russia’s aggression by trying to recreate the old order. But especially since Trump’s re-election, it has been obvious that we need a new way of looking at the world. The Trump administration has thrown all the old certainties into a blender and liquified them. Gone is any clear distinction between war and peace, allies and enemies, national and private interests, or left and right. With Trump launching a trade war against the rest of the world, attempting to extort minerals from Ukraine, and threatening the territorial integrity of Greenland and Panama, the old rules of international order no longer apply.
Unfortunately, this is not just about “disorder,” which would imply that there is some basic agreement on what “order” looks like. There isn’t. Thinking about international order has been completely overtaken by events. For years, governments muddled through crises rooted in hyper-connectivity and interdependence – from the 2008 market crash to the Syrian refugee crisis to the pandemic – leaving policymakers unable to win their citizens’ confidence. Many resorted to emergency measures and states of exception; but now, so many exceptions have been made that the international rulebook looks like Swiss cheese. It has become an exceptions-based order, rather than a rules-based one.
Trump understood this. He tapped into the popular frustration with elites who pretended that they had all the answers, yet consistently failed to do what they had promised. Americans are catching up to many others around the world who had always thought that the liberal international order was a con – much like the Holy Roman Empire, which was neither holy nor Roman nor an empire. The liberal international order couldn’t be called liberal after the atrocities at Abu Ghraib or Guantánamo Bay; it couldn’t be called international when many parts of the world were still mired in civil wars; and owing to these failings, it couldn’t be called an order.
As Europeans rearm to confront Russian aggression, they also need to figure out how to survive in the age of “unpeace” that Trump, Putin, Chinese President Xi Jinping, and other strongmen are ushering in. One of the biggest challenges will be to make interdependence feel safe again. Supporting Ukraine and re-thinking our economic models to deal with trade wars may be necessary, but they are not sufficient. We also need to think hard about migration, welfare, and health policies, and how politicians communicate with their constituents. In other words, Europeans need a new way of doing politics – one that restores people’s sense of control.