Նոր աշխարհում պատերազմի եւ խաղաղության միջեւ սահմանները ջնջվել են
Եվրոպայում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ընկալվում է որպես քաոս տարածող՝ Միդասի հակադարձ արդյունքով. ինչին նա դիպչում է, ավելի վատն է դառնում, քան նախկինում էր։ Այնուամենայնիվ, չնայած նրա հնաոճ հայացքներին շատ հարցերի վերաբերյալ, նա մեր դարաշրջանի կատարյալ մարմնավորումն է։
2021 թվականին ես գրեցի «Անխաղաղության դարաշրջան» գիրքը, որտեղ պնդում էի, որ պետք է սկսենք վերաիմաստավորել միջազգային հարաբերությունների կանոնները հիպերկապակցվածության դարաշրջանի համար։ Նշում էի, որ բոլոր հաստատությունները եւ համաձայնագրերը, որոնք պետք է մեզ միավորեին, փոխարենը զենքի էին վերածվում։ Այսօրվա համաշխարհային քաղաքականությունը ձախողված ամուսնության է նման։ Քանդված ամուսնության մեջ համատեղ կյանքի ընթացքում ստեղծվածը՝ ամառանոցը, տնային կենդանին կամ երեխաները, կարող են օգտագործվել մեկ օտարված զուգընկերոջ կողմից՝ մյուսին վնասելու համար։ Նմանապես, առեւտուրը, համացանցը, էներգիայի աղբյուրները, մատակարարման շղթաները, միգրացիոն հոսքերը, կենսական կարեւորության հումքը եւ առաջատար տեխնոլոգիաները կարող են օգտագործվել աշխարհաքաղաքական ազդեցություն գործելու եւ ցավ պատճառելու համար։
Այս նոր աշխարհում պատերազմի եւ խաղաղության միջեւ սահմանները ջնջվել են։ Մենք սխալվում էինք, կարծելով, թե Սառը պատերազմի ավարտից հետո խաղաղության ոսկե դար ենք ապահովել։ Իրականում բռնությունը ամենուր էր, բայց այն պատժամիջոցների, արտահանման վերահսկողության, էներգիայի անջատման, ընտրություններին միջամտության եւ միգրացիայի տեսք ուներ։
Գրքիս լույս տեսնելուց ընդամենը մի քանի ամիս անց Վլադիմիր Պուտինը ներխուժեց Ուկրաինա։ Դրանից հետո աշխարհի ուշադրության մեծ մասը կենտրոնացել է պատերազմի ավանդական տարրերի եւ ռուսական տանկերից, ինքնաթիռներից ու հրթիռներից պաշտպանվելու անհրաժեշտության վրա։ Վերլուծաբանները եւ քաղաքական գործիչները դասեր էին քաղում անցյալից, այլ ոչ թե կենտրոնանում իրավիճակի նորարար լինելու վրա։ Այնուամենայնիվ, Ուկրաինայի պատերազմը միշտ եզակի է եղել՝ տասնիններորդ եւ քսանմեկերորդ դարերի տարօրինակ հիբրիդ՝ զինվորներով եւ խրամատներով, բայց նաեւ պատժամիջոցներով, անօդաչու թռչող սարքերով, արհեստական բանականությամբ եւ սոցիալական ցանցերում ազդեցության համար պայքարով։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմմանյուել Մակրոնը եւ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը արձագանքեցին ռուսական ագրեսիային՝ փորձելով վերականգնել հին կարգը։ Բայց հատկապես Թրամփի վերընտրությունից հետո ակնհայտ դարձավ, որ մեզ անհրաժեշտ է նոր հայացք աշխարհին։ Թրամփի վարչակազմը բոլոր հին համոզմունքները գցեց բլենդերի մեջ եւ դրանք հեղուկի վերածեց։ Անհետացել է պատերազմի եւ խաղաղության, դաշնակիցների եւ թշնամիների, ազգային եւ մասնավոր շահերի, ձախի եւ աջի միջեւ հստակ տարանջատումը։
Երբ Թրամփը առեւտրային պատերազմ է սկսում մնացած աշխարհի դեմ, փորձում է օգտակար հանածոներ շորթել Ուկրաինայից եւ սպառնում է Գրենլանդիայի եւ Պանամայի տարածքային ամբողջականությանը, միջազգային կարգի հին կանոնները այլեւս չեն գործում։
Ցավոք, խոսքը պարզապես «անկարգության» մասին չէ: Այն կենթադրեր, որ որոշակի համաձայնություն կա այն մասին, թե ինչպես է «կարգը» ներկայանում։ Այդպիսի համաձայնություն չկա։ Միջազգային կարգի մասին մտորումները լիովին հնացել են։ Տարիներ շարունակ կառավարությունները դժվարությամբ էին հաղթահարում ճգնաժամերը՝ սկսած 2008 թվականի ֆինանսական փլուզումից մինչեւ սիրիական փախստականների ճգնաժամը եւ համաճարակը, եւ սա քաղաքական գործիչներին զրկում էր իրենց քաղաքացիների վստահությունը շահելու հնարավորությունից։
Շատերը դիմում էին արտակարգ միջոցների, բայց այնքան շատ բացառություններ են արվել, որ միջազգային կանոնների ժողովածուն շվեյցարական պանիր է հիշեցնում։ Այն վերածվել է բացառությունների, ոչ թե կանոնների վրա հիմնված կարգի։
Թրամփը հասկանում էր դա։ Նա օգտագործում էր հիասթափությունը էլիտաներից, որոնք ձեւացնում էին, թե ունեն բոլոր պատասխանները, բայց չէին կատարում խոստացածը։
Քանի որ եվրոպացիները վերազինվում են՝ ռուսական ագրեսիային դիմակայելու համար, նրանք նաեւ պետք է հասկանան, թե ինչպես գոյատեւել «անխաղաղության» դարաշրջանում, որը մոտեցնում են Թրամփը, Պուտինը, Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը եւ այլ ուժեղ առաջնորդներ։ Ամենամեծ խնդիրներից մեկը կլինի փոխկախվածությունը կրկին ապահով համարելը։ Աջակցությունը Ուկրաինային եւ տնտեսական մոդելների վերաիմաստավորումը կարող են անհրաժեշտ, բայց ոչ բավարար լինել առեւտրային պատերազմների դիմակայելու համար։ Մենք նաեւ պետք է լրջորեն մտածենք միգրացիոն, սոցիալական եւ առողջապահական քաղաքականությունների, ինչպես նաեւ այն մասին, թե ինչպես են քաղաքական գործիչները հաղորդակցվում ընտրողների հետ։ Այլ կերպ ասած, եվրոպացիներին անհրաժեշտ է քաղաքականություն վարելու նոր ձեւ՝ այնպիսին, որը մարդկանց մոտ կվերականգնի վերահսկողության զգացումը։

В новом мире стерты границы между войной и миром - Mediamax.am
В Европе президент США Дональд Трамп воспринимается как сеятель хаоса с обратным эффектом Мидаса: всё, к чему он прикасается, становится хуже, чем было. Тем не менее, несмотря на его анахронические взгляды на большинство вопросов, он является идеальным воплощением нашей эпохи.
В 2021 году я написал книгу «Эпоха немира», в которой утверждал, что нам необходимо начать переосмысливать правила международных отношений для эры гиперсвязанности. Я отмечал, что все институты и соглашения, которые должны были нас объединять, вместо этого превращались в оружие. Сегодняшняя мировая политика похожа на неудавшийся брак. В распавшемся браке общие вещи, такие как загородный дом, домашний питомец или дети, могут использоваться одним отчужденным партнером для причинения вреда другому. Аналогично этому торговля, интернет, источники энергии, цепочки поставок, миграционные потоки, критически важное сырье и передовые технологии могут использоваться для оказания геополитического влияния и причинения боли.
В этом новом мире границы между войной и миром стерлись. Мы ошибались, думая, что обеспечили золотой век мира после окончания холодной войны. В действительности насилие было повсюду, но оно принимало форму санкций, экспортного контроля, отключения энергии, вмешательства в выборы и использования миграции как оружия.
Всего через несколько месяцев после выхода моей книги Владимир Путин начал вторжение в Украину. С тех пор большая часть внимания мира сосредоточилась на традиционных элементах войны и необходимости защиты от российских танков, самолетов и ракет. Аналитики и политики извлекали уроки из прошлого, а не концентрировались на новизне ситуации. Тем не менее, война в Украине всегда была уникальной – странным гибридом девятнадцатого и двадцать первого веков, с солдатами и окопами, но также с санкциями, дронами, искусственным интеллектом и борьбой за влияние в социальных сетях.
Президент США Джо Байден, президент Франции Эмманюэль Макрон и канцлер Германии Олаф Шольц отреагировали на российскую агрессию, пытаясь воссоздать старый порядок. Но особенно после переизбрания Трампа стало очевидно, что нам нужен новый взгляд на мир. Администрация Трампа бросила все старые убеждения в блендер и превратила их в жидкость. Исчезло любое четкое различие между войной и миром, союзниками и врагами, национальными и частными интересами, левыми и правыми.
Когда Трамп развязывает торговую войну против остального мира, пытается вымогать полезные ископаемые у Украины и угрожает территориальной целостности Гренландии и Панамы, старые правила международного порядка больше не действуют.
К сожалению, речь идет не просто о «беспорядке», что подразумевало бы наличие некоторого базового согласия относительно того, как выглядит «порядок». Такого согласия нет. Размышления о международном порядке полностью устарели. Годами правительства с трудом справлялись с кризисами: от финансового краха 2008 года до сирийского кризиса беженцев и пандемии, и это лишало политиков возможности завоевать доверие своих граждан.
Многие прибегали к чрезвычайным мерам, но сделано так много исключений, что международный свод правил напоминает швейцарский сыр. Он превратился в порядок, основанный на исключениях, а не на правилах.
Трамп понимал это. Он использовал разочарование элитами, которые делали вид, что у них есть все ответы, но не выполняли обещанного.
Поскольку европейцы перевооружаются для противостояния российской агрессии, им также необходимо понять, как выжить в эпоху «немира», которую приближают Трамп, Путин, председатель КНР Си Цзиньпин и другие сильные лидеры. Поддержка Украины и переосмысление наших экономических моделей для борьбы с торговыми войнами могут быть необходимыми, но недостаточными. Нам также нужно серьезно подумать о миграционной, социальной и здравоохранительной политике, а также о том, как политики общаются со своими избирателями. Другими словами, европейцам нужен новый способ ведения политики – такой, который восстановит у людей чувство контроля.