Յուրի Մերզլյակովը եւ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը
Փետրվարի 26-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Սաֆար Աբիեւը հայտարարել էր, որ իր գերատեսչությունը ձեռնարկում է բոլոր անհրաժեշտ ջանքերն ավագ լեյտենանտ Ռամիլ Սաֆարովին հայրենիք վերադարձնելու համար:
«Այս ուղղությամբ աշխատանք է տարվում, եւ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը մտադիր է պաշտպանել իր սպային», - ասել էր ադրբեջանցի նախարարը` ավելացնելով, որ «Ռամիլ Սաֆարովը կվերադառնա Բաքու»:
8 տարի անց՝ 2012 թվականի օգոստոսի 31-ին, հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի դաժան սպանության համար Հունգարիայում ցմահ դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովը վերադարձվեց Ադրբեջան եւ ներման արժանացավ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիեւի կողմից:
Սերժ Սարգսյանն առաջարկում է
Փետրվարի 26-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար, Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերժ Սարգսյանն առաջարկել էր ՀՀ գլխավոր դատախազությանն ու Ազգային անվտանգության ծառայությանը սահմանված կարգով արձագանքել՝ քաղաքական գործիչների հեռախոսազանգերի անօրինական գաղտնալսմանը իր ներգրավվածության մասին հրապարակումներին:
Սերժ Սարգսյանն այդ մասին  հայտարարել էր ՀՀ կառավարության նիստում:
Հայտարարության պատճառը «Ազգային միաբանություն» կուսակցության փոխնախագահ Ալեքսան Կարապետյանի հարցազրույցն էր: Նա մեղադրել էր ՀՀ պաշտպանության նախարարին՝ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչների, մասնավորապես՝ «Ազգային միաբանություն» կուսակցության նախագահ Արտաշես Գեղամյանի, հեռախոսազանգերի գաղտնալսման մեջ:
Լուկաշենկոն շնորհակալ է աջակցության համար
Փետրվարի 25-ին Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն շնորհակալություն էր հայտնել Հայաստանին՝ միջազգային կազմակերպություններում ցուցաբերվող աջակցության համար:
Ալեքսանդր Լուկաշենկոն` 2004 թվականին Ալեքսանդր Լուկաշենկոն` 2004 թվականին
Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Հայաստանի Ազգային Ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի հետ հանդիպմանը հայտարարել էր, որ «չնայած Հայաստանի հետ ամուր բարեկամական հարաբերություններին, նման ուժեղ աջակցությունն անսպասելի էր նույնիսկ ինձ համար»:
«Հայերը տարբերվում են նրանով, որ միշտ հավատարիմ են իրենց խոսքին եւ հստակ հետեւում են ընտրած դիրքորոշմանը», - ասել էր Բելառուսի նախագահը: Ալեքսանդր Լուկաշենկոն նշել էր, որ «մեծագույն հարգանքով է վերաբերվում Հայաստանի, նրա ժողովրդի եւ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ, ում իր լավ ընկերն է համարում»:
«Բանակցային գործընթացը փակուղու մեջ է»
Փետրվարի 27-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանյան համանախագահ Յուրի Մերզլյակովը ՌԻԱ «Նովոստի» գործակալությանն ասել էր, որ «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը փաստորեն փակուղի է մտել, քանի որ ոչ Հայաստանը, ոչ Ադրբեջանը չեն ցանկանում զիջումների գնալ»:
«Հիմա իրավիճակն այնպիսին է, որ կողմերը քարացել են իրենց դիրքորոշումների վրա, չկա բացարձակապես ոչ մի շարժում», - նշել էր ռուս դիվանագետը:
Մերզլյակովի խոսքերով, միակ այլընտրանքը կողմերի միջեւ «որեւէ բանակցությունների հաստատումն է»: «Դա կարող է հրապարակային չլինել, պետք է հնարավորություն ընձեռել քննարկել եւ որոշել հարցերի շրջանակը, որոնց շուրջ կողմերը պատրաստ են գոնե ինչ-որ բանի մասին խոսել: Դեռեւս նման բան չկա: Ընդհանրապես օրակարգ չկա», - ասել էր ռուսաստանցի միջնորդը:
Յուրի Մերզլյակովը եւ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Յուրի Մերզլյակովը եւ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը
Մարտի 3-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն իր անհամաձայնությունն էր հայտնել այն հայտարարությունների հետ, որ ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացը փակուղի է մտել եւ ասել էր, որ «չգիտի ռուսաստանցի միջնորդի հոռետեսության պատճառները»:
«Ես չեմ կարծում, որ փակուղային իրավիճակ է ստեղծվել: Երբեմն, նման հայտարարություններ հնչում են: Որոշ դեպքերում դրանք հակասում են միմյանց: Ռուսաստանի կողմից արված որոշ հայտարարություններ հուսադրող էին: Այսօր նոր հայտարարություններ են հնչում, սակայն ես չգիտեմ, թե ինչ հիմքեր կան դրանց տարածման համար»- ասել էր Ադրբեջանի նախագահը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 25-ՄԱՐՏԻ 3
Լողացող փոխարժեք
Մարտի 3-ին ՀՀ Կենտրոնական բանկի խորհուրդը որոշում էր կայացրել սահմանափակել միջամտությունները փոխարժեքի շուկայում՝ «հաշվի առնելով առեւտրի պայմանների վատթարացումն ու կապիտալի ներհոսքի աճի տեմպի դանդաղումը»:
«Այդ սահմանափակումը թույլ կտա, որպեսզի փոխարժեքը ձեւավորվի մակրոտնտեսական պայմաններին համապատասխան, ինչը զգալիորեն կբարելավի Հայաստանի մրցունակությունը եւ կնպաստի նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը»,- հայտարարել էր ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը:
ԿԲ ղեկավարը նշել էր, որ լողացող փոխարժեքի քաղաքականությանը վերադառնալու որոշումը կայացվել է այն հանգամանքի հիման վրա, որ ՀՀ ֆինանսական համակարգը «կայուն է, գերկապիտալացված եւ պատրաստ է դիմակայել համաշխարհային ճգնաժամի մարտահրավերներին»:
Նույն օրը Համաշխարհային բանկը հանդես էր եկել հայտարարությամբ, որտեղ ասվում էր, որ «ազգային արժույթի փոխարժեքի ճշգրտումը անհրաժեշտ է Հայաստանի մրցունակության բարձրացման եւ Հայաստանի վրա համաշխարհային տնտեսական դժվարություններից բխող արտաքին ցնցումների ազդեցության մեղմացման համար»:
2009 թվականին Հայաստանում ԱՄՀ ներկայացուցիչ Նիենկե Օմեսը 2009 թվականին Հայաստանում ԱՄՀ ներկայացուցիչ Նիենկե Օմեսը
«Ճկուն փոխարժեքի քաղաքականությունը հանդիսանում է համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի ազդեցությանը դիմագրավելուն ուղղված Հայաստանի իշխանությունների համալիր տնտեսական քաղաքականության ծրագրի կարեւոր մասը, որը կնպաստի հայկական ձեռնարկությունների մրցունակության բարձրացմանը թե’ համաշխարհային, եւ թե’ տեղական շուկաներում, եւ այդպիսով հիմք կհանդիսանա առաջիկայում տնտեսական աճի վերականգնման եւ կայունացման համար»,- նշվում էր ՀԲ-ի հայտարարության մեջ
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 25-ՄԱՐՏԻ 3
«Ռոսնեֆտ»-ը նախատեսում է ներդնել  $ 500 մլն
Փետրվարի 25-ին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը՝  ներկայացնելով Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւի հետ Սոչիում կայացած հանդիպման արդյունքները հայտարարել էր, որ «Ռոսնեֆտ»-ը նախատեսում է Հայաստանում ներդնել շուրջ $ 500 մլն:
Իգոր Սեչինը եւ Վլադիմիր Պուտինը՝ 2014 թվականին Իգոր Սեչինը եւ Վլադիմիր Պուտինը՝ 2014 թվականին
«Մենք լսեցինք «Ռոսնեֆտ» ընկերության նախագահ Իգոր Սեչինի հաշվետվությունը: Նախատեսվում է Հայաստանում իրականացնել շուրջ $ 500 մլն ներդրումային ծրագիր: Մոտակա շաբաթվա ընթացքում մենք արդեն առարկայական քննարկելու ենք, թե ինչ պայմաններ պետք է ստեղծենք այդ ներդրումների համար, որպեսզի կարճ ժամկետում դրանք իրականություն դառնան: Ծրագիրն առնչվում է «Նաիրիտ» գործարանին` նոր կառուցվելիք գործարանում հիմնական աշխատողները լինելու են հենց «Նաիրիտ»-ի աշխատողները»,- ասել էր վարչապետը:
Ավելի վաղ՝ 2013 թվականի դեկտեմբերին, «Ռոսնեֆտ»-ը, Pirelli Tire Armenia-ն եւ «Ռոսնեֆտ-Արմենիա»-ն հուշագիր էին ստորագրել համատեղ ձեռնարկության ստեղծման մասին:

•    15 ЛЕТ НАЗАД: 25 ФЕВРАЛЯ-3 МАРТА 2004 ГОДА
«В  этом направлении ведется работа, и министерство обороны Азербайджана намерено защитить своего офицера», - сказал азербайджанский министр и добавил, что «Рамиль Сафаров вернется в Баку».
Спустя 8 лет, 31 августа 2012 года, отбывавший пожизненное наказание в Венгрии за жестокое убийство армянского офицера Гургена Маргаряна Рамиль Сафаров вернулся в Азербайджан и был помилован президентом страны Ильхамом Алиевым.
Министр обороны Армении предлагает
26 февраля министр обороны Армении, секретарь Совета национальной безопасности Серж Саргсян предложил Генпрокуратуре и Службе национальной безопасности отреагировать в установленном порядке на публикации о его причастности к незаконному прослушиванию телефонов политических деятелей.
Серж Саргсян заявил об этом на заседании правительства Армении.
Поводом для заявления стало интервью заместителя председателя партии «Национальное единение» Алексана Карапетяна, который обвинил министра обороны Армении в организации прослушивания телефонных разговоров оппозиционных политиков, в частности, лидера «Национального единения» Арташеса Гегамяна.
Лукашенко благодарен за поддержку
25 февраля президент Беларуси Александр Лукашенко выразил благодарность Армении за поддержку в рамках международных организаций.
Александр Лукашенко в 2004 году Александр Лукашенко в 2004 году
«Армян отличает то, что они всегда твердо держат слово и четко придерживаются выбранной позиции», - заявил белорусский лидер. Александр Лукашенко подчеркнул, что «с величайшим уважением относится к Армении, ее народу и президенту Роберту Кочаряну, которого считает своим хорошим другом».
«Мирный процесс зашел в тупик»
27 февраля российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Юрий Мерзляков сказал
в интервью РИА «Новости», что «переговорный процесс практически зашел в тупик, поскольку ни Армения, ни Азербайджан по-прежнему не хотят идти на уступки».
«Сейчас ситуация такова, что стороны застыли на своих позициях, нет абсолютно никакого движения», - отметил российский дипломат. По словам Мерзлякова, единственная альтернатива - это наладить хоть какие-нибудь переговоры между сторонами.
«Чтобы это было не публично, а была возможность обсудить и определить круг вопросов, по которым стороны готовы хоть о чем-то говорить. Пока этого нет. Вообще нет повестки», - говорил российский посредник.
Юрий Мерзляков и президент Армении Роберт Кочарян Юрий Мерзляков и президент Армении Роберт Кочарян
3 марта президент Азербайджана Ильхам Алиев выразил несогласие с тем, что процесс урегулирования зашел в тупик и сказал, что «не знает причин пессимизма российского посредника».
«Я не считаю, что возникла тупиковая ситуация. Иногда такие заявления звучат. В ряде случаев они входят в противоречие друг с другом. Некоторые заявления со стороны России звучали весьма обнадеживающе. В том числе это можно сказать о заявлениях, прозвучавших во время последнего визита сопредседателей в Баку. Сегодня звучат новые заявления, но я не знаю, какие есть основания для их распространения», - заявил Ильхам Алиев.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 25 ФЕВРАЛЯ-3 МАРТА 2009 ГОДА
Плавающий курс
3 марта Совет Центрального Банка Армении принял решение ограничить вмешательства на валютном рынке страны «с учетом ухудшения условий торговли и замедления темпов роста притока капитала в республику».
«Данное ограничение позволит, чтобы курс формировался в соответствии с макроэкономическими условиями, что значительно улучшит конкурентоспособность Армении и будет способствовать формированию новых рабочих мест», - заявил на пресс-конференции председатель ЦБ Армении Артур Джавадян.
Глава ЦБ отметил, что решение вернуться к политике плавающего курса принято на основе того обстоятельства, что «финансовая система Армении стабильна, сверхкапитализирована и готова противостоять вызовам глобального кризиса».
Представитель МВФ в Армении в 2009 году Ниенке Омес Представитель МВФ в Армении в 2009 году Ниенке Омес
В тот же день Всемирный банк выступил с заявление о том, что «коррекция курса национальной валюты необходима Армении для увеличения конкурентоспособности и смягчения последствий мирового экономического кризиса».
«Политика гибкого курса является важной частью комплексной экономической программы властей Армении, направленной на противостояние последствиям мирового экономического кризиса. Данная политика окажет содействие в поднятии конкурентоспособности армянских предприятий как на мировом, так и отечественном рынках, и тем самым станет основой для восстановления и стабилизации экономического роста», - говорилось в заявлении ВБ.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 25 ФЕВРАЛЯ-3 МАРТА 2014 ГОДА
«Роснефть» планирует вложить $ 500 млн
«Роснефть» планирует осуществить в Армении инвестиционную программу в объеме около $ 500 млн, заявил премьер-министр Армении Тигран Саргсян по итогам встречи с российским коллегой Дмитрием Медведевым в Сочи 24 февраля.
Игорь Сечин и Владимир Путин в 2014 году Игорь Сечин и Владимир Путин в 2014 году
«Мы заслушали отчет президента «Роснефти» Игоря Сечина. В Армении планируется инвестировать около $ 500 миллионов. В ближайшее время мы обсудим, какие условия нужно создать для реализации этих вложений, чтобы проект был реализован в предельно сжатые сроки. Проект касается завода «Наирит», и на новом заводе большинство составят именно сотрудники «Наирита», - сказал Тигран Саргсян.
Ранее, в декабре 2013 года, «Роснефть», Pirelli Tyre Armenia и «Роснефть-Армения» подписали меморандум по созданию совместного предприятия.