Յուրի Մերզլյակովը եւ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը
Փետրվարի 26-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Սաֆար Աբիեւը հայտարարել էր, որ իր գերատեսչությունը ձեռնարկում է բոլոր անհրաժեշտ ջանքերն ավագ լեյտենանտ Ռամիլ Սաֆարովին հայրենիք վերադարձնելու համար:
«Այս ուղղությամբ աշխատանք է տարվում, եւ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը մտադիր է պաշտպանել իր սպային», - ասել էր ադրբեջանցի նախարարը` ավելացնելով, որ «Ռամիլ Սաֆարովը կվերադառնա Բաքու»:
8 տարի անց՝ 2012 թվականի օգոստոսի 31-ին, հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի դաժան սպանության համար Հունգարիայում ցմահ դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովը վերադարձվեց Ադրբեջան եւ ներման արժանացավ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիեւի կողմից:
Սերժ Սարգսյանն առաջարկում է
Փետրվարի 26-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար, Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերժ Սարգսյանն առաջարկել էր ՀՀ գլխավոր դատախազությանն ու Ազգային անվտանգության ծառայությանը սահմանված կարգով արձագանքել՝ քաղաքական գործիչների հեռախոսազանգերի անօրինական գաղտնալսմանը իր ներգրավվածության մասին հրապարակումներին:
Սերժ Սարգսյանն այդ մասին  հայտարարել էր ՀՀ կառավարության նիստում:
Հայտարարության պատճառը «Ազգային միաբանություն» կուսակցության փոխնախագահ Ալեքսան Կարապետյանի հարցազրույցն էր: Նա մեղադրել էր ՀՀ պաշտպանության նախարարին՝ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչների, մասնավորապես՝ «Ազգային միաբանություն» կուսակցության նախագահ Արտաշես Գեղամյանի, հեռախոսազանգերի գաղտնալսման մեջ:
Լուկաշենկոն շնորհակալ է աջակցության համար
Փետրվարի 25-ին Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն շնորհակալություն էր հայտնել Հայաստանին՝ միջազգային կազմակերպություններում ցուցաբերվող աջակցության համար:
Ալեքսանդր Լուկաշենկոն` 2004 թվականին Ալեքսանդր Լուկաշենկոն` 2004 թվականին
Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Հայաստանի Ազգային Ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի հետ հանդիպմանը հայտարարել էր, որ «չնայած Հայաստանի հետ ամուր բարեկամական հարաբերություններին, նման ուժեղ աջակցությունն անսպասելի էր նույնիսկ ինձ համար»:
«Հայերը տարբերվում են նրանով, որ միշտ հավատարիմ են իրենց խոսքին եւ հստակ հետեւում են ընտրած դիրքորոշմանը», - ասել էր Բելառուսի նախագահը: Ալեքսանդր Լուկաշենկոն նշել էր, որ «մեծագույն հարգանքով է վերաբերվում Հայաստանի, նրա ժողովրդի եւ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ, ում իր լավ ընկերն է համարում»:
«Բանակցային գործընթացը փակուղու մեջ է»
Փետրվարի 27-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանյան համանախագահ Յուրի Մերզլյակովը ՌԻԱ «Նովոստի» գործակալությանն ասել էր, որ «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը փաստորեն փակուղի է մտել, քանի որ ոչ Հայաստանը, ոչ Ադրբեջանը չեն ցանկանում զիջումների գնալ»:
«Հիմա իրավիճակն այնպիսին է, որ կողմերը քարացել են իրենց դիրքորոշումների վրա, չկա բացարձակապես ոչ մի շարժում», - նշել էր ռուս դիվանագետը:
Մերզլյակովի խոսքերով, միակ այլընտրանքը կողմերի միջեւ «որեւէ բանակցությունների հաստատումն է»: «Դա կարող է հրապարակային չլինել, պետք է հնարավորություն ընձեռել քննարկել եւ որոշել հարցերի շրջանակը, որոնց շուրջ կողմերը պատրաստ են գոնե ինչ-որ բանի մասին խոսել: Դեռեւս նման բան չկա: Ընդհանրապես օրակարգ չկա», - ասել էր ռուսաստանցի միջնորդը:
Յուրի Մերզլյակովը եւ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Յուրի Մերզլյակովը եւ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը
Մարտի 3-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն իր անհամաձայնությունն էր հայտնել այն հայտարարությունների հետ, որ ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացը փակուղի է մտել եւ ասել էր, որ «չգիտի ռուսաստանցի միջնորդի հոռետեսության պատճառները»:
«Ես չեմ կարծում, որ փակուղային իրավիճակ է ստեղծվել: Երբեմն, նման հայտարարություններ հնչում են: Որոշ դեպքերում դրանք հակասում են միմյանց: Ռուսաստանի կողմից արված որոշ հայտարարություններ հուսադրող էին: Այսօր նոր հայտարարություններ են հնչում, սակայն ես չգիտեմ, թե ինչ հիմքեր կան դրանց տարածման համար»- ասել էր Ադրբեջանի նախագահը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 25-ՄԱՐՏԻ 3
Լողացող փոխարժեք
Մարտի 3-ին ՀՀ Կենտրոնական բանկի խորհուրդը որոշում էր կայացրել սահմանափակել միջամտությունները փոխարժեքի շուկայում՝ «հաշվի առնելով առեւտրի պայմանների վատթարացումն ու կապիտալի ներհոսքի աճի տեմպի դանդաղումը»:
«Այդ սահմանափակումը թույլ կտա, որպեսզի փոխարժեքը ձեւավորվի մակրոտնտեսական պայմաններին համապատասխան, ինչը զգալիորեն կբարելավի Հայաստանի մրցունակությունը եւ կնպաստի նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը»,- հայտարարել էր ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը:
ԿԲ ղեկավարը նշել էր, որ լողացող փոխարժեքի քաղաքականությանը վերադառնալու որոշումը կայացվել է այն հանգամանքի հիման վրա, որ ՀՀ ֆինանսական համակարգը «կայուն է, գերկապիտալացված եւ պատրաստ է դիմակայել համաշխարհային ճգնաժամի մարտահրավերներին»:
Նույն օրը Համաշխարհային բանկը հանդես էր եկել հայտարարությամբ, որտեղ ասվում էր, որ «ազգային արժույթի փոխարժեքի ճշգրտումը անհրաժեշտ է Հայաստանի մրցունակության բարձրացման եւ Հայաստանի վրա համաշխարհային տնտեսական դժվարություններից բխող արտաքին ցնցումների ազդեցության մեղմացման համար»:
2009 թվականին Հայաստանում ԱՄՀ ներկայացուցիչ Նիենկե Օմեսը 2009 թվականին Հայաստանում ԱՄՀ ներկայացուցիչ Նիենկե Օմեսը
«Ճկուն փոխարժեքի քաղաքականությունը հանդիսանում է համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի ազդեցությանը դիմագրավելուն ուղղված Հայաստանի իշխանությունների համալիր տնտեսական քաղաքականության ծրագրի կարեւոր մասը, որը կնպաստի հայկական ձեռնարկությունների մրցունակության բարձրացմանը թե’ համաշխարհային, եւ թե’ տեղական շուկաներում, եւ այդպիսով հիմք կհանդիսանա առաջիկայում տնտեսական աճի վերականգնման եւ կայունացման համար»,- նշվում էր ՀԲ-ի հայտարարության մեջ
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 25-ՄԱՐՏԻ 3
«Ռոսնեֆտ»-ը նախատեսում է ներդնել  $ 500 մլն
Փետրվարի 25-ին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը՝  ներկայացնելով Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւի հետ Սոչիում կայացած հանդիպման արդյունքները հայտարարել էր, որ «Ռոսնեֆտ»-ը նախատեսում է Հայաստանում ներդնել շուրջ $ 500 մլն:
Իգոր Սեչինը եւ Վլադիմիր Պուտինը՝ 2014 թվականին Իգոր Սեչինը եւ Վլադիմիր Պուտինը՝ 2014 թվականին
«Մենք լսեցինք «Ռոսնեֆտ» ընկերության նախագահ Իգոր Սեչինի հաշվետվությունը: Նախատեսվում է Հայաստանում իրականացնել շուրջ $ 500 մլն ներդրումային ծրագիր: Մոտակա շաբաթվա ընթացքում մենք արդեն առարկայական քննարկելու ենք, թե ինչ պայմաններ պետք է ստեղծենք այդ ներդրումների համար, որպեսզի կարճ ժամկետում դրանք իրականություն դառնան: Ծրագիրն առնչվում է «Նաիրիտ» գործարանին` նոր կառուցվելիք գործարանում հիմնական աշխատողները լինելու են հենց «Նաիրիտ»-ի աշխատողները»,- ասել էր վարչապետը:
Ավելի վաղ՝ 2013 թվականի դեկտեմբերին, «Ռոսնեֆտ»-ը, Pirelli Tire Armenia-ն եւ «Ռոսնեֆտ-Արմենիա»-ն հուշագիր էին ստորագրել համատեղ ձեռնարկության ստեղծման մասին:

•    15 YEARS AGO: FEBRUARY 25 - MARCH 3, 2004
On February 26 Defense Minister of Azerbaijan Safar Abiyev announced that the ministry was trying to bring senior lieutenant Ramil Safarov back to homeland.
“We are working on it. The Ministry of Defense of Azerbaijan will protect its officer,” said Abiyev, adding that “Ramil Safarov will return to Baku”.
Eight years later, on 31 August 2012, Ramil Safarov returned to Azerbaijan and was pardoned by President Ilham Aliyev. Safarov was serving a life sentence in Hungary for the brutal murder of Armenian lieutenant Gurgen Margaryan.
Armenia’s Defense Minister calls for a response
On February 26 Armenian Defense Minister, Secretary of National Security Council Serzh Sargsyan suggested that the Public Prosecutor’s Office and the National Security Service should respond in the established order to the publications about his complicity in illegal wiretapping of politicians’ telephone calls.
Serzh Sargsyan made that suggestion at the government session.
Sargsyan’s statement was prompted by the interview of deputy chairman of the opposition National Unity Party Aleksan Karapetyan, who accused Sargsyan of tapping the phone talks of opposition politicians, leader of National Unity Artashes Geghamyan in particular.
Lukashenko is grateful for support
On February 25 Belarusian President Alexander Lukashenko thanked Armenia for the support in the scope of international organizations.
At the meeting with Armenian National Assembly speaker Arthur Baghdasaryan, Lukashenko said that “such strong support was a pleasant surprise even for me, although we have a firm partnership with Armenia”.
Alexander Lukashenko in 2014 Alexander Lukashenko in 2014
“The Armenians stand out by always keeping their word and firmly adhering to the position they choose,” he stated. Lukashenko pointed out that he has “huge respect for Armenia, its people and President Robert Kocharyan, whom he considers a good friend”.
“The peace talks reached a deadlock”
On February 27 Russian co-chair of OSCE Minsk Group Yuri Merzlyakov said in the interview to RIA Novosti that “the negotiations on Nagorno-Karabakh conflict settlement practically reached a deadlock as neither Armenia nor Azerbaijan want to make concessions”.
“The situation is as follows: the sides stick to their positions, there is no movement at all,” said the Russian diplomat. According to him, the only alternative was to establish any kind of a dialogue between the sides.
“This must not be done publicly, because the sides need to discuss and define the circle of issues that they are actually ready to talk about. But there isn’t even that now. There is no agenda at all,” said the Russian mediator.
Yuri Merzlyakov and Armenian President Robert Kocharyan Yuri Merzlyakov and Armenian President Robert Kocharyan
On March 3 President of Azerbaijan Ilham Aliyev said he disagreed with Merzlyakov’s claim about the deadlock and did not “understand the reasons for the Russian mediator’s pessimistic opinion”.
“I don’t think that there is a deadlock situation. Sometimes such statements are voiced. In some cases they contradict one another. Several statements by Russia sounded rather reassuring. This can be said also about the statements made during the last visit of the co-chairs to Baku. Today we hear new statements, but I don’t know on what grounds they are disseminated,” said Ilham Aliyev.
•    10 YEARS AGO: FEBRUARY 25 - MARCH 3, 2009
The floating rate
On March 3 the Board of the Central Bank of Armenia decided to limit the interferences in the currency market, “taking into account the aggravations in trade terms and the slowdown of growth rates in the inflow of capital to the republic”.
“This limitation will allow the exchange rate to form in accordance with the macroeconomic conditions, which will notably improve the competitiveness of Armenia and contribute to creation of new jobs,” Central Bank Chairman Artur Javadyan said at the press conference.
He noted that the decision to shift back to the policy of floating exchange rate was based on the fact that “the financial system of Armenia is stable, overcapitalized and ready to withstand the challenges of the global crisis”.
IMF Resident Representative (in 2009) in Armenia Nienke Oomes  IMF Resident Representative (in 2009) in Armenia Nienke Oomes
On the same day the World Bank issued a statement reading that “the adjustment of the exchange rate is necessary in order to strengthen Armenia’s competitiveness and mitigate the impact of the global economic crisis”.
“A flexible exchange rate regime is a key building block of the comprehensive economic policy program put in place by the Armenian authorities to cope with the impact of the global economic crisis. The adjustment of the exchange rate will help Armenian companies to compete more successfully in global and domestic markets and will pave the way for high and sustained growth,” the World Bank said in the statement.
•    5 YEARS AGO: FEBRUARY 25 - MARCH 3, 2014
Rosneft plans to invest USD 500m
Rosneft planned to carry out an investment program worth around USD 500 million in Armenia, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan announced after the meeting with his Russian counterpart Dmitry Medvedev in Sochi on February 24.
Igor Sechin and Vladimir Putin in 2014 Igor Sechin and Vladimir Putin in 2014
“We have listened to the report by Rosneft Chairman Igor Sechin. They are planning to invest around USD 500 in Armenia. In the near future, we will discuss what conditions we need to create for these investments to realize the project as quickly as possible. The project concerns Nairit factory, and the majority of the new factory’s staff will be comprised of former Nairit employees”, said Tigran Sargsyan.
Earlier, in December 2013, Rosneft, Pirelli Tyre Armenia and Rosneft Armenia signed a memorandum on establishing a joint venture.