Տիգրան Սարգսյանը՝ 2014թ. փետրվարի 21-ին
Փետրվարի 18-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր, որ ԱՄՆ-ի վարչակազմի՝ Ադրբեջանին եւ Հայաստանին ռազմական օգնության ծավալներում հավասարության խախտելու մտադրությունը կարող է պայմանավորված լինել Երեւանի ինքնուրույն քաղաքականությամբ:
«Մենք բավականին ինքնուրույն քաղաքականություն էինք վարում եւ Իրաքում պատերազմի ընթացքում, եւ մի շարք այլ հարցերում: Ինքնուրույնությունն իր գինն ունի»,- նկատել էր ՀՀ նախագահը՝ հայաստանյան հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցներում:
Ավագ Կադիրովը` հայոց Ցեղասպանության մասին
Փետրվարի 23-ին, չեչենների եւ ինգուշների տեղահանության 60-րդ տարելիցի կապակցությամբ, Չեչնիայի նախագահ Ահմադ Կադիրովը անսպասելի հայտարարություն էր արել Հայոց ցեղասպանության մասին:
Ահմադ Կադիրովը Ահմադ Կադիրովը
«Ոչ ոք չի մտածում Հոլոքոսթը կամ Թուրքիայում հայերի ցեղասպանությունը մոռանալու մասին, իսկ ինչո՞ւ չեչենները պետք է մոռանան իրենց ազգային ողբերգությունը»,- ասել էր Ահմադ Կադիրովը:
Գուրգեն Մարգարյանի սպանությունը
Փետրվարի 19-ին Հայաստանի Զինված ուժերի սպա, 26-ամյա լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանը, որը ՆԱՏՕ-ի «Համագործակցություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում Հունգարիայի ազգային պաշտպանության համալսարանում մասնակցում էր անգլերենի եռամսյա դասընթացների, դաժանաբար սպանվել էր ադրբեջանցի ավագ լեյտենանտ Ռամիլ Սաֆարովի կողմից:
Առավոտյան ժամը 5-ին Սաֆարովը կացնահարել էր քնած հայ սպային: Սաֆարովը փորձել էր սպանել եւս մեկ հայ սպայի, սակայն այդ փորձը կանխվել էր:
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել էր, որ «այս վայրագ սպանությունը Ադրբեջանի իշխանությունների` հայ ժողովրդի նկատմամբ ատելության եւ թշնամանքի սերմացման քաղաքականության անմիջական հետեւանք է»:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հանդես էր եկել հայտարարությամբ, որտեղ, մասնավորապես, ասվում էր.
«Այս հանցագործությունը տրամաբանական հետևանքն է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից տարիներ ի վեր սանձազերծված հակահայկական հիստերիայի և վերջին ամիսների ռազմատենչ քարոզչության, որով հետևողականորեն վարակվում է ադրբեջանական ողջ հասարակությունը:
Ակնհայտ է նաեւ, որ նման պետական քաղաքականությունն անցել է այն եզրագիծը, որից այն կողմ արտասահմանում Ադրբեջանը ներկայացնող պաշտոնական անձինք սառնասրտորեն մարդասպանություն են գործում»:
Գուրգեն Մարգարյանի շիրիմը Եռաբլուրում Գուրգեն Մարգարյանի շիրիմը Եռաբլուրում
Փետրվարի 23-ին ՆԱՏՕ-ում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը Բրյուսելում հանդիպել էր ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղար Յաափ դե Հուփ Սխեֆֆերին: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը դատապարտել էր հայ սպայի դաժան սպանությունը եւ խնդրել դեսպան Չիտեչյաին իր անկեղծ ցավակցությունները փոխանցել լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանի ընտանիքին:
Դեսպան Չիտեչյանը Յաափ դե Հուփ Սխեֆֆերին էր փոխանցել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանի նամակը: Օսկանյանը նամակում ընդգծել էր, որ ադրբեջանցի զինծառայողի արարքը «ինչ-որ իմաստով սպասելի էր՝ որպես Ադրբեջանի նոր եւ հին իշխանությունների ռազմատենչ հայտարարությունների հետեւանք»:
«Մարդիկ տարածքներից կարեւոր են»
Փետրվարի 23-ին Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) Լեռնային Ղարաբաղի հարցով զեկուցող Թերի Դեւիսն այցելել էր Ստեփանակերտ եւ հանդիպել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ Արկադի Ղուկասյանի հետ:
Թերի Դեւիսը՝ 2004 թվականին Թերի Դեւիսը՝ 2004 թվականին
ԵԽԽՎ զեկուցողը հայտարարել էր, որ իրեն շատ է մտահոգում փախստականների չլուծված խնդիրը, որը բացասաբար է ազդում տարածաշրջանի բոլոր ժողովրդների վրա: «Ողբերգության կրկնությունից խուսափելու համար պետք է ավելի մեծ ուշադրություն հատկացնել փախստականների խնդրին, որը ղարաբաղյան հակամարտության բաղկացուցիչ մասն է կազմում», - ասել էր Թերի Դեւիսը:
Մինչ Արկադի Ղուկասյանի հետ հանդիպելը Թերի Դեւիսը Շուշիում հանդիպել էր Ադրբեջանից հայ փախստականների հետ: ԵԽԽՎ զեկուցողը նշել էր, որ իր համար չափազանց կարեւոր է հանդիպել մարդկանց եւ ծանոթանալ նրանց խնդիրներին:
«Մարդիկ ինձ համար տարածքներից կարեւոր են», - նշել էր Թերի Դեւիսը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 18-24
ՊՆ-ը հերքում է ՀԱԿ-ի հայտարարությունները
Փետրվարի 19-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հերքել էր ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) հայտարարությունները այն մասին, որ Զինված ուժերը մասնակցել են 2008 թ. մարտի 1-2-ին ընդդիմության հանրահավաքի ցրելուն եւ մայրաքաղաք էին բերվել մինչեւ արտակարգ դրություն հայտարարելը:
ՊՆ-ում հայտարարել էին, որ 2008 թ. մարտի 1-ին, ժամը 22:45-ին ՀՀ Զինված ուժերի ստորաբաժանումները պաշտպանության տակ էին վերցրել պետական հատուկ նշանակության օբյեկտներ՝ արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին նախագահի հրամանագիրը ստորագրելուց հետո:
ՊՆ մամուլի ծառայությունում շեշտել էին, որ Զինված ուժերի ստորաբաժանումներին ուժ չկիրառելու հրաման էր տրվել: Այնտեղ նաեւ նշել էին, որ բանակային ստորաբաժանումները ոչ միայն չեն օգտագործել զենք, այլեւ չեն մասնակցել հասարակական կարգի վերականգնմանն ուղղված որեւէ գործողությունների:
«Նման գործողությունները իրականացվել են ոստիկանական ստորաբաժանումների կողմից, այդ թվում՝ ոստիկանության զորքերի կողմից: Ոստիկանության զորքերի ներկայացուցիչները կրում են նույն դաշտային համազգեստը, ինչ Զինված ուժերում: Այդ պատճառով որոշ մարդկանց մոտ սխալ կարծիք է առաջանում հասարակական կարգի վերականգնման հարցում զինված ուժերի մասնակցությանը վերաբերյալ»,- նշել էին ՊՆ մամուլի ծառայությունում:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 18-24
Օգտագործել «Վարդանյանի լեգենդը»
Փետրվարի 21-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը խորհրդակցություն էր անցկացրել սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության ղեկավար անձնակազմի հետ, որի ընթացքում հայտարարել էր, որ «Հայաստանն իրեն շռայլություն է թույլ տվել ունենալու սպորտի նախարար, ով սպորտի կենդանի լեգենդ է»
«Ես կարծում եմ, որ գիտեք՝ ձեր առաջնահերթ խնդիրը պետք է լինի Յուրի Վարդանյան լեգենդի օգտագործումը: Բոլորիդ եմ ասում, թող որեւէ մեկին չթվա, թե ես հաշվի եմ առել Յուրի Վարդանյանի կազմակերպչական մեծ ունակությունները, որ առաջարկել եմ դառնալ նախարար: Ես առաջարկել եմ, որ այս մարդը, ով կենդանի լեգենդ է, դառնա նախարար, որպեսզի նրան որպես այդպիսին նաեւ ի ցույց դնենք: Ձեզնից քանի՞սն են այս մարդու հետ գնացել մի դպրոց:
Սերժ Սարգսյանը՝ 2014թ. փետրվարի 21-ին կայացած խորհրդակցության ժամանակ Սերժ Սարգսյանը՝ 2014թ. փետրվարի 21-ին կայացած խորհրդակցության ժամանակ
Քանի՞ անգամ է անցած մեկ տարվա ընթացքում այս մարդը հանդիպել երիտասարդների հետ: Քանի՞ անգամ է դուրս եկել, գնացել մի բակ եւ ասել՝ երեխե՛ք, պարապեք, պարապե՛ք, որ ինձ նման դառնաք: Ո՞վ պետք է անի դա: Դուք պետք է անեք՝ փոխնախարարներ, աշխատակազմի ղեկավար, ովքեր նախարարի աշխատակարգն են կազմում: Եթե դուք հինգ տեղեկանք պակաս գրեք, ես դա թերություն չեմ համարի, բայց եթե դուք ձեռքից բաց թողնեք այն երիտասարդներին, այն երեխաներին, ովքեր կարող են Յուրի Վարդանյանի ճանապարհով գնալ, ա՛յ, դա մեծ թերություն կլինի»,-ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
«Հայաստանի ապագան երաշխավորող ռեֆորմ»
Փետրվարի 21-ին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարել էր, որ
կենսաթոշակային պարտադիր կուտակային համակարգի ներդրումը «Հայաստանի ապագան երաշխավորող ռեֆորմ է»:
Տիգրան Սարգսյանը՝ 2014թ. փետրվարի 21-ին Տիգրան Սարգսյանը՝ 2014թ. փետրվարի 21-ին
«Մենք պետք է դրսեւորենք քաղաքական կամք. ի՞նչ է դա նշանակում: Ցանկացած բնագավառում հենց խնդիր է լինում, մեր ընդդիմախոսներն ասում են պարոն վարչապետ, քաղաքական կամք դրսեւորեք, լուծեք այս խնդիրը: Ի՞նչ է դա նշանակում: Քաղաքական կամք առանց համոզմունքի չի լինում: Մեր քաղաքական թիմը՝ հանրապետության նախագահի գլխավորությամբ ունի այն համոզմունքը, որ սա ճիշտ բարեփոխում է, որ սա Հայաստանի ապագան երաշխավորող ռեֆորմ է, սա փոփոխություններ բերող ռեֆորմ է, ինստիտուցիոնալ կառույցներ ստեղծող ռեֆորմ է, մտածողության փոփոխության ռեֆորմ է, քաղաքացիական հասարակություն ձեւավորող ռեֆորմ է, պատասխանատու քաղաքացի ձեւավորող ռեֆորմ է», - ասել էր Տիգրան Սարգսյանը:

5/10/15: The murder of Margaryan, Davis in Artsakh, Kadyrov, and the legend of Vardanyan - Mediamax.am
7501 views
5/10/15: The murder of Margaryan, Davis in Artsakh, Kadyrov, and the legend of Vardanyan
Gurgen Margaryan’s grave at Erablur military cemetery
Akhmad Kadyrov
Serzh Sargsyan on February 21, 2014
Photo: President’s press service
Terry Davis in 2014
Tigran Sargsyan on February 21, 2014
•    15 YEARS AGO: FEBRUARY 18-24, 2004
“Independence has its cost”
On February 18 Armenian President Robert Kocharyan said that the U.S. Administration’s intention to violate the parity in the volumes of military aid to Azerbaijan and Armenia could be a result of Yerevan’s independent policy.
“We pursued rather independent policy concerning both the war in Iraq and a number of other issues. Independence has its cost,” Kocharyan told in the interview to Armenian TV channels.
Kadyrov senior’s remark on the Armenian Genocide
On February 23, the 60th anniversary of Chechen and Ingush people’s deportation, President of Chechnya Akhmad Kadyrov made an unexpected remark about the Armenian Genocide.
Akhmad Kadyrov Akhmad Kadyrov
“Nobody thinks of forgetting the Holocaust or the Genocide of Armenians in Turkey, so why should the Chechens forget a national tragedy when they are all victims of it?” he said.
The murder of Gurgen Margaryan
On February 19, Armenian army lieutenant, 26-year-old Gurgen Margaryan, who was studying English at Hungarian National Defense Institute under NATO Partnership for Peace programme, was brutally murdered by Azerbaijani senior lieutenant Ramil Safarov, who attended the same course.
Safarov hacked him to death at 5 a.m. in his sleep and attempted an attack on another Armenian officer, which was thwarted.
Armenian Defense Ministry declared that “this atrocious murder is the direct consequence of Azerbaijan’s policy aimed at kindling hatred towards the Armenian people”.
Armenian Foreign Ministry issued a statement, which read in particular:
“This crime is a logical consequence of the anti-Armenian hysteria of recent years and militarist propaganda of the last few months, unleashed by the authorities of Azerbaijan, which consistently infects the entire Azeri society. Evidently, this state policy has crossed the line that would stop official representatives of Azerbaijan abroad from committing cold-blooded murder.”
Gurgen Margaryan’s grave at Erablur military cemetery Gurgen Margaryan’s grave at Erablur military cemetery
On February 23, Head of Armenian Delegation to NATO, Ambassador Vigen Chitechyan met NATO Secretary General Jaap de Hoop Scheffer in Brussels. NATO Secretary General condemned the cruel murder of the Armenian officer and asked Ambassador Chitechyan to pass on his sincere condolences to the family of Gurgen Margaryan, the killed lieutenant.
Vigen Chitechyan handed over to Jaap de Hoop Scheffer the letter from Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan, which highlighted that the actions of the Azerbaijani officers were “expected in certain sense, as it is the consequence of the militant statements coming from the old and new authorities of Azerbaijan”.
Oskanyan stressed that “Armenia has always considered NATO’s Partnership for Peace program an effective format to solve many a problem, including the normalization of relations with Azerbaijan”. The Foreign Minister added that unfortunately, Azerbaijan did not share Armenia’s approach.
“People are more important to me than territories”
On February 23, Rapporteur of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) on the Nagorno-Karabakh conflict Terry Davis visited Stepanakert and met President of Nagorno-Karabakh Republic Arkady Ghukasyan.
The PACE rapporteur was very concerned about the unsolved problem of refugees, which negatively affected all nations in the region. “In order to avoid the repetition of the tragedy, the sides need to pay more attention to the problem of refugees. It is a constituent part of the Karabakh conflict,” said Davis.
Terry Davis in 2014 Terry Davis in 2014
Before his meeting with Arkady Ghukasyan, Terry Davis spoke with Armenian refugees from Azerbaijan in Shushi. Davis highlighted it was very important for him to meet with the people and learn about their problems. “People are more important to me than territories,” he stressed.
•    10 YEARS AGO: FEBRUARY 18-24,  2009
Defense Ministry refutes ANC claims
On February 19 Armenian Ministry of Defense refuted the claims of oppositional Armenian National Congress (ANC) that the Armenian army participated in dispersal of the oppositional rally on March 1-2, 2008 and entered the capital before the announcement of emergency situation.
The ministry’s press service insisted that the subdivisions of the army were ordered not to use force and they neither used weapons nor participated in any actions to reestablish the public order.
“These actions were realized by subdivisions of the police, including the military police. They wear the same uniform as army soldiers and officers, which is why some people wrongly assume that the army participated in reestablishment of the public order,” the press service said in a statement.
•    5 YEARS AGO: FEBRUARY 18-24, 2014
Use the “legend of Vardanyan”
On February 21, 2014 Armenian President Serzh Sargsyan held a meeting with the leadership of the Ministry of Sport and Youth Affairs, after which he said that “Armenia can afford the luxury of appoint a living legend the Minister of Sport”.
Serzh Sargsyan on February 21, 2014 Serzh Sargsyan on February 21, 2014
“I believe you know that the priority task for you is to use the legend of Yuri Vardanyan. Let no one assume that I was thinking of Vardanyan’s great ability for organization when I offered him the job. I offered this living legend the position of the minister so that he takes that role too. How many of you visited at least one school with this man? How many times has he met with youngsters last year? How many times did he go out in the street and tell children to go into sports to be like him? Who is going to do all that? You must do it, the deputy ministers, the head of the apparatus. I will not censure you for writing fewer references, but if you neglect the young people who might walk in Vardanyan’s steps, that will be a notable failure,” said Serzh Sargsyan.
“The reform that secures Armenia’s future”
On February 21 Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan said that the introduction of mandatory accumulative pension system “is a reform that secures Armenia's future”.
Tigran Sargsyan on February 21, 2014 Tigran Sargsyan on February 21, 2014
“We should demonstrate a political will. What does it mean? If there is an issue in any field, our opponents say: “Mr. Prime Minister, demonstrate political will and address the issue”. What does it mean? There is no political will without belief. Our political team headed by the President has the belief that this is a right reform, one that ensures Armenia's future, changes the mentality and forms civil society and responsible citizen,” said Sargsyan.