Տիգրան Սարգսյանը՝ 2014թ. փետրվարի 21-ին
Փետրվարի 18-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր, որ ԱՄՆ-ի վարչակազմի՝ Ադրբեջանին եւ Հայաստանին ռազմական օգնության ծավալներում հավասարության խախտելու մտադրությունը կարող է պայմանավորված լինել Երեւանի ինքնուրույն քաղաքականությամբ:
«Մենք բավականին ինքնուրույն քաղաքականություն էինք վարում եւ Իրաքում պատերազմի ընթացքում, եւ մի շարք այլ հարցերում: Ինքնուրույնությունն իր գինն ունի»,- նկատել էր ՀՀ նախագահը՝ հայաստանյան հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցներում:
Ավագ Կադիրովը` հայոց Ցեղասպանության մասին
Փետրվարի 23-ին, չեչենների եւ ինգուշների տեղահանության 60-րդ տարելիցի կապակցությամբ, Չեչնիայի նախագահ Ահմադ Կադիրովը անսպասելի հայտարարություն էր արել Հայոց ցեղասպանության մասին:
Ահմադ Կադիրովը Ահմադ Կադիրովը
«Ոչ ոք չի մտածում Հոլոքոսթը կամ Թուրքիայում հայերի ցեղասպանությունը մոռանալու մասին, իսկ ինչո՞ւ չեչենները պետք է մոռանան իրենց ազգային ողբերգությունը»,- ասել էր Ահմադ Կադիրովը:
Գուրգեն Մարգարյանի սպանությունը
Փետրվարի 19-ին Հայաստանի Զինված ուժերի սպա, 26-ամյա լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանը, որը ՆԱՏՕ-ի «Համագործակցություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում Հունգարիայի ազգային պաշտպանության համալսարանում մասնակցում էր անգլերենի եռամսյա դասընթացների, դաժանաբար սպանվել էր ադրբեջանցի ավագ լեյտենանտ Ռամիլ Սաֆարովի կողմից:
Առավոտյան ժամը 5-ին Սաֆարովը կացնահարել էր քնած հայ սպային: Սաֆարովը փորձել էր սպանել եւս մեկ հայ սպայի, սակայն այդ փորձը կանխվել էր:
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել էր, որ «այս վայրագ սպանությունը Ադրբեջանի իշխանությունների` հայ ժողովրդի նկատմամբ ատելության եւ թշնամանքի սերմացման քաղաքականության անմիջական հետեւանք է»:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հանդես էր եկել հայտարարությամբ, որտեղ, մասնավորապես, ասվում էր.
«Այս հանցագործությունը տրամաբանական հետևանքն է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից տարիներ ի վեր սանձազերծված հակահայկական հիստերիայի և վերջին ամիսների ռազմատենչ քարոզչության, որով հետևողականորեն վարակվում է ադրբեջանական ողջ հասարակությունը:
Ակնհայտ է նաեւ, որ նման պետական քաղաքականությունն անցել է այն եզրագիծը, որից այն կողմ արտասահմանում Ադրբեջանը ներկայացնող պաշտոնական անձինք սառնասրտորեն մարդասպանություն են գործում»:
Գուրգեն Մարգարյանի շիրիմը Եռաբլուրում Գուրգեն Մարգարյանի շիրիմը Եռաբլուրում
Փետրվարի 23-ին ՆԱՏՕ-ում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը Բրյուսելում հանդիպել էր ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղար Յաափ դե Հուփ Սխեֆֆերին: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը դատապարտել էր հայ սպայի դաժան սպանությունը եւ խնդրել դեսպան Չիտեչյաին իր անկեղծ ցավակցությունները փոխանցել լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանի ընտանիքին:
Դեսպան Չիտեչյանը Յաափ դե Հուփ Սխեֆֆերին էր փոխանցել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանի նամակը: Օսկանյանը նամակում ընդգծել էր, որ ադրբեջանցի զինծառայողի արարքը «ինչ-որ իմաստով սպասելի էր՝ որպես Ադրբեջանի նոր եւ հին իշխանությունների ռազմատենչ հայտարարությունների հետեւանք»:
«Մարդիկ տարածքներից կարեւոր են»
Փետրվարի 23-ին Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) Լեռնային Ղարաբաղի հարցով զեկուցող Թերի Դեւիսն այցելել էր Ստեփանակերտ եւ հանդիպել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ Արկադի Ղուկասյանի հետ:
Թերի Դեւիսը՝ 2004 թվականին Թերի Դեւիսը՝ 2004 թվականին
ԵԽԽՎ զեկուցողը հայտարարել էր, որ իրեն շատ է մտահոգում փախստականների չլուծված խնդիրը, որը բացասաբար է ազդում տարածաշրջանի բոլոր ժողովրդների վրա: «Ողբերգության կրկնությունից խուսափելու համար պետք է ավելի մեծ ուշադրություն հատկացնել փախստականների խնդրին, որը ղարաբաղյան հակամարտության բաղկացուցիչ մասն է կազմում», - ասել էր Թերի Դեւիսը:
Մինչ Արկադի Ղուկասյանի հետ հանդիպելը Թերի Դեւիսը Շուշիում հանդիպել էր Ադրբեջանից հայ փախստականների հետ: ԵԽԽՎ զեկուցողը նշել էր, որ իր համար չափազանց կարեւոր է հանդիպել մարդկանց եւ ծանոթանալ նրանց խնդիրներին:
«Մարդիկ ինձ համար տարածքներից կարեւոր են», - նշել էր Թերի Դեւիսը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 18-24
ՊՆ-ը հերքում է ՀԱԿ-ի հայտարարությունները
Փետրվարի 19-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հերքել էր ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) հայտարարությունները այն մասին, որ Զինված ուժերը մասնակցել են 2008 թ. մարտի 1-2-ին ընդդիմության հանրահավաքի ցրելուն եւ մայրաքաղաք էին բերվել մինչեւ արտակարգ դրություն հայտարարելը:
ՊՆ-ում հայտարարել էին, որ 2008 թ. մարտի 1-ին, ժամը 22:45-ին ՀՀ Զինված ուժերի ստորաբաժանումները պաշտպանության տակ էին վերցրել պետական հատուկ նշանակության օբյեկտներ՝ արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին նախագահի հրամանագիրը ստորագրելուց հետո:
ՊՆ մամուլի ծառայությունում շեշտել էին, որ Զինված ուժերի ստորաբաժանումներին ուժ չկիրառելու հրաման էր տրվել: Այնտեղ նաեւ նշել էին, որ բանակային ստորաբաժանումները ոչ միայն չեն օգտագործել զենք, այլեւ չեն մասնակցել հասարակական կարգի վերականգնմանն ուղղված որեւէ գործողությունների:
«Նման գործողությունները իրականացվել են ոստիկանական ստորաբաժանումների կողմից, այդ թվում՝ ոստիկանության զորքերի կողմից: Ոստիկանության զորքերի ներկայացուցիչները կրում են նույն դաշտային համազգեստը, ինչ Զինված ուժերում: Այդ պատճառով որոշ մարդկանց մոտ սխալ կարծիք է առաջանում հասարակական կարգի վերականգնման հարցում զինված ուժերի մասնակցությանը վերաբերյալ»,- նշել էին ՊՆ մամուլի ծառայությունում:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 18-24
Օգտագործել «Վարդանյանի լեգենդը»
Փետրվարի 21-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը խորհրդակցություն էր անցկացրել սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության ղեկավար անձնակազմի հետ, որի ընթացքում հայտարարել էր, որ «Հայաստանն իրեն շռայլություն է թույլ տվել ունենալու սպորտի նախարար, ով սպորտի կենդանի լեգենդ է»
«Ես կարծում եմ, որ գիտեք՝ ձեր առաջնահերթ խնդիրը պետք է լինի Յուրի Վարդանյան լեգենդի օգտագործումը: Բոլորիդ եմ ասում, թող որեւէ մեկին չթվա, թե ես հաշվի եմ առել Յուրի Վարդանյանի կազմակերպչական մեծ ունակությունները, որ առաջարկել եմ դառնալ նախարար: Ես առաջարկել եմ, որ այս մարդը, ով կենդանի լեգենդ է, դառնա նախարար, որպեսզի նրան որպես այդպիսին նաեւ ի ցույց դնենք: Ձեզնից քանի՞սն են այս մարդու հետ գնացել մի դպրոց:
Սերժ Սարգսյանը՝ 2014թ. փետրվարի 21-ին կայացած խորհրդակցության ժամանակ Սերժ Սարգսյանը՝ 2014թ. փետրվարի 21-ին կայացած խորհրդակցության ժամանակ
Քանի՞ անգամ է անցած մեկ տարվա ընթացքում այս մարդը հանդիպել երիտասարդների հետ: Քանի՞ անգամ է դուրս եկել, գնացել մի բակ եւ ասել՝ երեխե՛ք, պարապեք, պարապե՛ք, որ ինձ նման դառնաք: Ո՞վ պետք է անի դա: Դուք պետք է անեք՝ փոխնախարարներ, աշխատակազմի ղեկավար, ովքեր նախարարի աշխատակարգն են կազմում: Եթե դուք հինգ տեղեկանք պակաս գրեք, ես դա թերություն չեմ համարի, բայց եթե դուք ձեռքից բաց թողնեք այն երիտասարդներին, այն երեխաներին, ովքեր կարող են Յուրի Վարդանյանի ճանապարհով գնալ, ա՛յ, դա մեծ թերություն կլինի»,-ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
«Հայաստանի ապագան երաշխավորող ռեֆորմ»
Փետրվարի 21-ին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարել էր, որ
կենսաթոշակային պարտադիր կուտակային համակարգի ներդրումը «Հայաստանի ապագան երաշխավորող ռեֆորմ է»:
Տիգրան Սարգսյանը՝ 2014թ. փետրվարի 21-ին Տիգրան Սարգսյանը՝ 2014թ. փետրվարի 21-ին
«Մենք պետք է դրսեւորենք քաղաքական կամք. ի՞նչ է դա նշանակում: Ցանկացած բնագավառում հենց խնդիր է լինում, մեր ընդդիմախոսներն ասում են պարոն վարչապետ, քաղաքական կամք դրսեւորեք, լուծեք այս խնդիրը: Ի՞նչ է դա նշանակում: Քաղաքական կամք առանց համոզմունքի չի լինում: Մեր քաղաքական թիմը՝ հանրապետության նախագահի գլխավորությամբ ունի այն համոզմունքը, որ սա ճիշտ բարեփոխում է, որ սա Հայաստանի ապագան երաշխավորող ռեֆորմ է, սա փոփոխություններ բերող ռեֆորմ է, ինստիտուցիոնալ կառույցներ ստեղծող ռեֆորմ է, մտածողության փոփոխության ռեֆորմ է, քաղաքացիական հասարակություն ձեւավորող ռեֆորմ է, պատասխանատու քաղաքացի ձեւավորող ռեֆորմ է», - ասել էր Տիգրան Սարգսյանը:

Тигран Саргсян 21 февраля 2014 года
Президент Армении Роберт Кочарян сказал 18 февраля, что намерение администрации США нарушить паритет в объемах выделения военной помощи Азербайджану и Армении может быть обусловлено самостоятельной политикой Еревана.
«Мы вели достаточно самостоятельную политику как в ходе войны в Ираке, так и по ряду других вопросов. Самостоятельность имеет свою цену», - заметил президент Армении в интервью телеканалам Армении.
Кадыров-старший о геноциде армян
23 февраля, в 60-ю годовщину депортации чеченцев и ингушей, неожиданное заявление о Геноциде армян сделал президент Чечни Ахмад Кадыров.
Ахмад Кадыров Ахмад Кадыров
«Никто не думает о том, чтобы забыть Холокост или Геноцид армян в Турции, так почему чеченцы должны забыть свою национальную трагедию, жертвами которой являются все представители нашего народа?», - сказал Ахмад Кадыров.
Убийство Гургена Маргаряна
19 февраля лейтенант армянских вооруженных сил, 26-летний Гурген Маргарян, проходивший обучение английскому языку в университете национальной обороны Венгрии в рамках программы НАТО «Партнерство ради мира», был жестоко убит азербайджанским старшим лейтенантом Рамилем Сафаровым.
В 5 часов утра Рамиль Сафаров зарубил спящего Гургена Маргаряна топором и предпринял попытку нападения на еще одного армянского офицера, которая была пресечена.
Министерство обороны Армении заявило, что «это дикое убийство стало прямым следствием политики Азербайджана, направленной на разжигание ненависти к армянскому народу».
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением, в котором, в частности, говорилось:
«Случившееся является логическим результатом развязанной азербайджанскими властями в течение последних лет антиармянской истерии и воинственной пропаганды последних месяцев, последовательно заражающих все азербайджанское общество.
Очевидно также то, что подобная государственная политика перешагнула ту черту, за которой официальные представители Азербайджана за границей хладнокровно вершат акт человекоубийства».
Могила Гургена Маргаряна на воинском кладбище «Ераблур» Могила Гургена Маргаряна на воинском кладбище «Ераблур»
23 февраля руководитель делегации Армении в НАТО, посол Виген Читечян встретился в Брюсселе с генеральным секретарем Североатлантического Альянса Яаапом де Хуп Схеффером. Генсек НАТО осудил зверское убийство армянского офицера и попросил посла Читечяна передать свои искренние соболезнования семье погибшего лейтенанта Гургена Маргаряна.
Виген Читечян передал Яаапу де Хуп Схефферу письмо министра иностранных дел Армении, в котором Вардан Осканян подчеркнул, что поступок азербайджанского военнослужащего «был в некотором смысле ожидаемым, поскольку явился следствием воинствующих заявлений старых и новых властей Азербайджана».
Министр подчеркнул, что «Армения всегда рассматривала программу НАТО «Партнерство ради мира» в качестве эффективного формата для решения множества вопросов, в том числе - для урегулирования отношения с Азербайджаном». Осканян отметил, что подобный подход Армении, к сожалению, не был воспринят Азербайджаном.
«Люди для меня важнее территорий»
23 февраля докладчик Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) по нагорно-карабахской проблеме Тэрри Дэвис посетил Степанакерт и встретился с президентом Нагорно-Карабахской Республики Аркадием Гукасяном.
Докладчик ПАСЕ заявил, что его очень волнует нерешенная проблема беженцев, которая негативно отражается как на всех народах региона. «Чтобы избежать повторения трагедии, надо уделять больше внимания проблеме беженцев, которая представляет собой составную часть карабахского конфликта», - сказал Тэрри Дэвис.
Тэрри Дэвис в 2004 году Тэрри Дэвис в 2004 году
До встречи с Аркадием Гукасяном Тэрри Дэвис встретился в Шуши с армянскими беженцами из Азербайджана. Докладчик ПАСЕ подчеркнул, что ему крайне важно было встретиться с людьми и ознакомиться с их проблемами. «Люди для меня важнее территорий», - подчеркнул Тэрри Дэвис.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 18-24 ФЕВРАЛЯ 2009 ГОДА
Минобороны опровергло заявления АНК
19 февраля министерство обороны опровергло заявления оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) о том, что Вооруженные силы участвовали в разгоне оппозиционного митинга 1-2 марта 2008 года и были введены в столицу еще до объявления чрезвычайного положения.
В минобороны заявили, что подразделения Вооруженных сил Армении взяли под защиту государственные объекты особого назначения в 22:25 часов 1 марта 2008 года, после подписания указа президента об объявлении чрезвычайного положения.
В пресс-службе подчеркнули, что подразделениям Вооруженных сил был отдан приказ не применять силу. Здесь также отметили, что армейские подразделения не только не применяли оружие, но и не участвовали в каких-либо действиях по восстановлению общественного порядка.
«Подобные действия осуществлялись подразделениями Полиции, в том числе - Войсками Полиции. Представители Войск Полиции носят ту же полевую униформу, что и в Вооруженных силах. В связи с этим у некоторых возникает ошибочное мнение об участии Вооруженных сил в восстановлении общественного порядка», - отмечали в пресс-службе министерства обороны.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 18-24 ФЕВРАЛЯ 2014 ГОДА
Использовать «легенду Варданяна»
21 февраля президент Армении Серж Саргсян провел совещание с руководством министерства спорта и по делам молодежи, на котором заявил, что «Армения позволила себе роскошь назначить министра спорта, который является живой легендой».
Серж Саргсян на совещании 21 февраля 2014 года Серж Саргсян на совещании 21 февраля 2014 года
«Думаю, вы знаете, что вашей приоритетной задачей должно быть использование легенды Юрия Варданяна. Пусть кому-либо не кажется, что я учитывал большие организаторские способности Варданяна, когда предложил ему стать министром. Я предложил, чтобы этот человек, который является живой легендой, стал министром, чтобы представить его и в такой роли. Сколькие из вас посещали вместе с этим человеком хоть одну школу? Сколько раз в течение прошедшего года этот человек встречался с молодежью? Сколько раз он заходил в какой-либо двор и говорил: «дети занимайтесь, чтобы стать таким, как я». Кто будет делать это? Вы должны делать: заместители министра, руководитель аппарата. Если вы напишите на пять справок меньше, я не буду считать это недостатком, но если вы упустите тех молодых людей, которые могут пойти по пути Юрия Варданяна, вот это будет большим недостатком»,-  заявил Серж Саргсян.
«Реформа, гарантирующая будущее Армении»
21 февраля премьер-министр Армении Тигран Саргсян заявил, что внедрение обязательной накопительной пенсионной системы является  реформой, «гарантирующей будущее Армении».
Тигран Саргсян 21 февраля 2014 года Тигран Саргсян 21 февраля 2014 года
«Мы должны проявить волю. Что это значит? Когда создаются проблемы в любой области, наши оппозиционеры говорят: «господин премьер-министр проявите волю, решите эту проблему». Что это значит? Не бывает политической воли без убеждения. У нашей политической команды, во главе с президентом Армении есть убежденность, что это правильная реформа, что это реформа, гарантирующая будущее Армении, приносящая изменения, создающая институциональные структуры, формирующая гражданское общество и гражданина»,-  говорил Тигран Саргсян.