Սուրբ Նորաշեն եկեղեցին
Նոյեմբերի 14-ին Հայաստանի Զինված Ուժերի Գլխավոր Շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Միքայել Հարությունյանը Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի Հյուսիսային հրամանատարության գլխավոր հրամանատարի հրավերով ժամանել էր Ստամբուլ՝  Allied Action-2003 զորավարժությունների VIP-օրվան մասնակցելու նպատակով:
Միքայել Հարությունյանը Միքայել Հարությունյանը
Դա ՀՀ Զինված ուժերի բարձրաստիճան ներկայացուցչի առաջին այցն էր Թուրքիա, որի հետ Հայաստանը չունի դիվանագիտական հարաբերություններ:
Ավիավթար Սուդանում
Նոյեմբերի 17-ին Սուդանում An-12 ինքնաթիռի վթարի հետեւանքով զոհվել էին Հայաստանի չորս քաղաքացիներ:
Ինքնաթիռի անձնակազմի հրամանատար Սամվել Մկրտչյանը, երկրորդ օդաչու Տիգրան Պետրոսյանը, ղեկապետ Նշան Հովհաննիսյանը եւ բորտինժեներ Հովհաննես Կրունչոյանը Հայաստանի Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության (ՔԱԳՎ) աշխատակիցներ էին:
«Սարիա» ընկերությանը պատկանող ԱՆ-12 բեռնատար ինքնաթիռը պայթել էր օդում, երբ պատրաստվում էր վայրէջք կատարել Վաու քաղաքում:
Դատավճիռ Արմեն Սարգսյանին
Նոյեմբերի 18-ին գործարար Արմեն Սարգսյանը դատապարտվել էր 15 տարվա ազատազրկման՝ Հայաստանի Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Տիգրան Նաղդալյանի սպանությունը կազմակերպելու համար: Տիգրան Նաղդալյանի սպանությունն անմիջական իրականացնողը՝ Ջոն Հարությունյանը, եւս դատապարտվեց 15 տարվա ազատազրկման:
Արմեն Սարգսյանը, որը Հայաստանի նախկին վարչապետ Վազգեն Սարգսյանի եղբայրն է, իրեն չճանաչեց Տիգրան Նաղդալյանի սպանության պատվիրատու:
Արմեն Սարգսյանը՝ դատավճիռը կարդալու օրը Արմեն Սարգսյանը՝ դատավճիռը կարդալու օրը
Մի քանի տարի անց նա ազատ արձակվեց համաներմամբ:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 12-18
«Շատ մեծ քայլ առաջ»
Նոյեմբերի 15-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը «շատ մեծ քայլ առաջ» էր անվանել այն փաստը, որ Մոսկովյան հռչակագրում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներն արձանագրել են «մադրիդյան փաստաթղթի» գոյությունը:
«Յուրաքանչյուր կողմն ունի իր բողոքները մադրիդյան փաստաթղթի հատկապես այն մասերի նկատմամբ, որտեղ շարադրված են փոխզիջումային պատկերացումները  երեք-չորս հարցերի շուրջ առկա տարաձայնությունների վերաբերյալ: Սակայն այն փաստը, որ հայկական եւ ադրբեջանական կողմերը նախագահների մակարդակով արձանագրել են փաստաթղթի առկայությունն ու դրա հիման վրա աշխատանքը շարունակելու պատրաստակամությունը, շատ մեծ քայլ է առաջ»,- ասել էր Սերգեյ Լավրովը:
«Միմյանց աչքերով»
Նոյեմբերի 17-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզան Երեւանում ասել էր, որ «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները փորձում են ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացին նայել միմյանց աչքերով, եւ դա նպաստում է երկու երկրների առաջնորդների միջեւ փոխադարձ հարգանքի աճին»:
Բողոքի նոտա Վրաստանին
Նոյեմբերի 18-ին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ Հայաստանի ԱԳՆ-ն Վրաստանի դեսպանից բացատրություն է պահանջելու Թբիլիսիի Սուրբ Նորաշեն եկեղեցու տարածքում գտնվող գերեզմանների պղծման փաստի առնչությամբ:
Սուրբ Նորաշեն եկեղեցին Սուրբ Նորաշեն եկեղեցին
Բացի այդ, նշել էր կառավարության ղեկավարը, հայկական կողմը հանդես կգա պաշտոնական բողոքի նոտայով:
«Այդպիսի գործողությունները չեն համապատասխանում երկխոսության մթնոլորտին, որն առկա է երկու երկրների նախագահների միջեւ», - հայտարարել էր վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանը հույս էր հայտնել, որ վրացական կողմը արագ կարձագանքի տեղի ունեցածին եւ կկանխի դժգոհությունները Վրաստանի հայկական համայնքի շրջանում:

• 15 ЛЕТ НАЗАД: 12-18 НОЯБРЯ 2003 ГОДА
14 ноября начальник Главного штаба вооруженных сил Армении, генерал-полковник Михаил Арутюнян прибыл в Стамбул по приглашению главнокомандующего Северным командованием НАТО в Европе и принял участие в так называемом VIP-дне учений Allied Action 2003.
Михаил Арутюнян Фото: Sputnik Armenia
Это был первый визит высокопоставленного представителя армянских вооруженных сил в Турцию, с которой у Армении нет дипломатических отношений.
Авиакатастрофа в Судане
Четверо граждан Армении погибли в результате катастрофы самолета Ан-12 на юге Судана 17 ноября.
Командир экипажа Самвел Мкртчян, второй пилот Тигран Петросян, штурман Ншан Оганесян и бортинженер Оганес Крунчоян были сотрудниками Главного управления гражданской авиации Армении.
Грузовой самолет Ан-12, принадлежавший суданской авиакомпании «Сария», взорвался в воздухе при заходе на посадку в четырех милях от аэропорта города Вау.
Приговор Армену Саргсяну
18 ноября бизнесмен Армен Саргсян был приговорен к 15 годам лишения свободы за организацию убийства председателя Совета Общественной телерадиокомпании Армении Тигран Нагдаляна. Джон Арутюнян - непосредственный исполнитель убийства Тиграна Нагдаляна, также был приговорен к 15 годам лишения свободы.
Армен Саргсян - брат бывшего премьер-министра Армении, не признал себя заказчиком убийства Тиграна Нагдаляна.
Армен Саргсян в день оглашения приговора Фото: Фотолур
Несколько лет спустя он вышел на свободу по амнистии.
• 10 ЛЕТ НАЗАД: 12-18 НОЯБРЯ 2008 ГОДА
«Очень большой шаг вперед»
15 ноября министр иностранных дел России Сергей Лавров назвал «очень большим шагом вперед» тот, что в Московской декларации президенты Армении и Азербайджана зафиксировали наличие мадридского документа.
«У каждой стороны есть свои претензии к мадридскому документу, особенно к тем его частям, которые излагают компромиссные видения преодоления остающихся разногласий по трем-четырем вопросам. Но тот факт, что и армянская, и азербайджанская стороны на уровне президентов зафиксировали наличие документа и готовность работать с его учетом - это очень большой шаг вперед», - говорил Лавров.
«Глазами друг друга»
17 ноября американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Мэтью Брайза заявил в Ереване, что «президенты Армении и Азербайджана пытаются смотреть на процесс карабахского урегулирования глазами друг друга, и это способствует росту взаимного уважения между двумя лидерами».
Нота протеста Грузии
18 ноября премьер-министр Армении Тигран Саргсян заявил, что МИД Армении потребует от посла Грузии объяснений по факту осквернения могил на территории армянской церкви Сурб Норашен в Тбилиси.
Церковь Сурб Норашен в Тбилиси
Помимо этого, отметил глава правительства, армянская сторона выступит с официальной нотой протеста.
«Подобные действия не отвечают атмосфере того диалога, который существует между президентами двух стран», - заявил премьер-министр.
Тигран СаргсянФото: Фотолур
Тигран Саргсян выразил надежду, что грузинская сторона оперативно отреагирует на случившееся и пресечет недовольство среди армянской диаспоры Грузии.