Սուրբ Նորաշեն եկեղեցին
Նոյեմբերի 14-ին Հայաստանի Զինված Ուժերի Գլխավոր Շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Միքայել Հարությունյանը Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի Հյուսիսային հրամանատարության գլխավոր հրամանատարի հրավերով ժամանել էր Ստամբուլ՝  Allied Action-2003 զորավարժությունների VIP-օրվան մասնակցելու նպատակով:
Միքայել Հարությունյանը Միքայել Հարությունյանը
Դա ՀՀ Զինված ուժերի բարձրաստիճան ներկայացուցչի առաջին այցն էր Թուրքիա, որի հետ Հայաստանը չունի դիվանագիտական հարաբերություններ:
Ավիավթար Սուդանում
Նոյեմբերի 17-ին Սուդանում An-12 ինքնաթիռի վթարի հետեւանքով զոհվել էին Հայաստանի չորս քաղաքացիներ:
Ինքնաթիռի անձնակազմի հրամանատար Սամվել Մկրտչյանը, երկրորդ օդաչու Տիգրան Պետրոսյանը, ղեկապետ Նշան Հովհաննիսյանը եւ բորտինժեներ Հովհաննես Կրունչոյանը Հայաստանի Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության (ՔԱԳՎ) աշխատակիցներ էին:
«Սարիա» ընկերությանը պատկանող ԱՆ-12 բեռնատար ինքնաթիռը պայթել էր օդում, երբ պատրաստվում էր վայրէջք կատարել Վաու քաղաքում:
Դատավճիռ Արմեն Սարգսյանին
Նոյեմբերի 18-ին գործարար Արմեն Սարգսյանը դատապարտվել էր 15 տարվա ազատազրկման՝ Հայաստանի Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Տիգրան Նաղդալյանի սպանությունը կազմակերպելու համար: Տիգրան Նաղդալյանի սպանությունն անմիջական իրականացնողը՝ Ջոն Հարությունյանը, եւս դատապարտվեց 15 տարվա ազատազրկման:
Արմեն Սարգսյանը, որը Հայաստանի նախկին վարչապետ Վազգեն Սարգսյանի եղբայրն է, իրեն չճանաչեց Տիգրան Նաղդալյանի սպանության պատվիրատու:
Արմեն Սարգսյանը՝ դատավճիռը կարդալու օրը Արմեն Սարգսյանը՝ դատավճիռը կարդալու օրը
Մի քանի տարի անց նա ազատ արձակվեց համաներմամբ:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 12-18
«Շատ մեծ քայլ առաջ»
Նոյեմբերի 15-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը «շատ մեծ քայլ առաջ» էր անվանել այն փաստը, որ Մոսկովյան հռչակագրում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներն արձանագրել են «մադրիդյան փաստաթղթի» գոյությունը:
«Յուրաքանչյուր կողմն ունի իր բողոքները մադրիդյան փաստաթղթի հատկապես այն մասերի նկատմամբ, որտեղ շարադրված են փոխզիջումային պատկերացումները  երեք-չորս հարցերի շուրջ առկա տարաձայնությունների վերաբերյալ: Սակայն այն փաստը, որ հայկական եւ ադրբեջանական կողմերը նախագահների մակարդակով արձանագրել են փաստաթղթի առկայությունն ու դրա հիման վրա աշխատանքը շարունակելու պատրաստակամությունը, շատ մեծ քայլ է առաջ»,- ասել էր Սերգեյ Լավրովը:
«Միմյանց աչքերով»
Նոյեմբերի 17-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզան Երեւանում ասել էր, որ «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները փորձում են ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացին նայել միմյանց աչքերով, եւ դա նպաստում է երկու երկրների առաջնորդների միջեւ փոխադարձ հարգանքի աճին»:
Բողոքի նոտա Վրաստանին
Նոյեմբերի 18-ին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ Հայաստանի ԱԳՆ-ն Վրաստանի դեսպանից բացատրություն է պահանջելու Թբիլիսիի Սուրբ Նորաշեն եկեղեցու տարածքում գտնվող գերեզմանների պղծման փաստի առնչությամբ:
Սուրբ Նորաշեն եկեղեցին Սուրբ Նորաշեն եկեղեցին
Բացի այդ, նշել էր կառավարության ղեկավարը, հայկական կողմը հանդես կգա պաշտոնական բողոքի նոտայով:
«Այդպիսի գործողությունները չեն համապատասխանում երկխոսության մթնոլորտին, որն առկա է երկու երկրների նախագահների միջեւ», - հայտարարել էր վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանը հույս էր հայտնել, որ վրացական կողմը արագ կարձագանքի տեղի ունեցածին եւ կկանխի դժգոհությունները Վրաստանի հայկական համայնքի շրջանում:

Surb Norashen Church in Tbilisi
Chief of General Staff of Armenian Armed Forces, Colonel-General Mikhail Harutyunyan traveled to Istanbul on November 14 to take part in the VIP day of Allied Action 2003 exercise at the invitation of NATO Commander-in-Chief North Europe.
Mikhail Harutyunyan Mikhail Harutyunyan
Photo: Sputnik Armenia
It was the first visit of a high-ranking representative of the Armenian army to Turkey, which does not have diplomatic relations with Armenia.
Plane crash in Sudan
Four Armenian citizens died in a plane crash in the south of Sudan on November 17.
Crew commander Samvel Mkrtchyan, co-pilot Tigran Petrosyan, navigator Nshan Oganesyan and flight engineer Hovhannes Krunchoyan were all employees of the Main Department of Civil Aviation of Armenia (MDCA).
The An-12 air-freighter, which belonged to Sudanese Saria Airlines, exploded in the air while coming in for landing four miles away from the airport in the town of Wau.
The sentence
On November 18, businessman Armen Sargsyan was sentenced to 15 years of imprisonment for organizing the murder of Armenian Public TV and Radio Council chairman Tigran Naghdalyan. The executioner of Naghdalyan’s murder, John Harutiunian was also sentenced to 15 years of imprisonment.
Armen Sargyan, the brother of former Armenian Prime Minister, pleaded not guilty.
Armen Sargsyan Armen Sargsyan
He was released a few years later under an amnesty.
•    10 YEARS AGO: NOVEMBER 12-18, 2008
“A very big step forward”
On November 15 Russian Foreign Minister Sergey Lavrov described as “a very big step forward” the fact that the presidents of Armenia and Azerbaijan fixed the existence of the Madrid document in Moscow Declaration.
“Each side has complaints about the Madrid document, especially regarding the parts that set forth a compromise vision for the remaining discords on three-four issues. But the fact, that both the Armenian and Azerbaijani sides fixed the existence of the document at presidential level and the readiness to take it into account during negotiations, is a very big step forward,” said Lavrov.
“Through the other’s eyes”
On November 17 OSCE Minsk Group U.S. Co-chair Matthew Bryza said in Yerevan that “Armenian and Azerbaijani Presidents are trying to see the process of Karabakh conflict settlement through the other’s eyes, and it contributes to increase of mutual respect between the two leaders”.
A letter of protest to Georgia
Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan stated that the Armenian MFA demanded explanation from the Georgian Ambassador regarding the desecration of the graves in the territory of Armenian Surb Norashen Church in Tbilisi.
Surb Norashen Church in Tbilisi Surb Norashen Church in Tbilisi
Armenia was also preparing a letter of protest, Sargsyan said on November 18.
“These actions contradict the atmosphere of communication between the presidents of our two countries,” said Sargsyan, adding that he hoped Georgia would respond to the incident operatively and settle the discontent in local Armenian Diaspora.