Մահմուդ Մամեդ-Կուլիեւը
Ապրիլի 18-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի փոխնախարար Մահմուդ Մամեդ-Կուլիեւը, որը Երեւան էր ժամանել Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության նիստին մասնակցելու նպատակով, «հորինված» էր անվանել Ադրբեջանի տարածքում եւ, մասնավորապես, Նախիջեւանում, հայկական հուշարձանների ոչնչացման խնդիրը:
«Ադրբեջանի տարածքում հայկական հուշարձանների հետ ամեն ինչ նորմալ է: Պետք է ասեմ, որ մենք ունենք բազմաթիվ փաստեր եւ ապացույցներ Հայաստանի կողմից բռնազավթված տարածքներում ադրբեջանական հուշարձանների ոչնչացման մասին»,- հայտարարել էր Մահմուդ Մամեդ-Կուլիեւը:
Մահմուդ Մամեդ-Կուլիեւը Մահմուդ Մամեդ-Կուլիեւը
Լուսանկարը` Metbuat.az
Ի պատասխան՝ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանն ասել էր, որ Հայաստանը պատրաստ է ցանկացած պահին ընդունել ՅՈՒՆԵՍԿՈ-ի պատվիրակությանը, որը կհամոզվի ադրբեջանական հուշարձանների լիարժեք պահպանության մեջ: Նախարարը հիշեցրել է, որ Երեւանը վաղուց էր առաջարկում ստեղծել նման հանձնաժողով, որը կայցելեր Ադրբեջան, Հայաստան եւ Լեռնային Ղարաբաղ:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 16-22
«Մի քիչ քաղաքական կամք»
ԱՄՆ պետքարտուղար Կոնդոլիզա Ռայսը ապրիլի 16-ին ասել էր, որ եթե Հայաստանն ու Ադրբեջանը «մի քիչ քաղաքական կամք» ցուցաբերեն, ղարաբաղյան հակամարտությունը կարող է «բավականին արագ» կարգավորվել:
«Մի քանի անգամ մենք մոտ ենք եղել որոշմանը հասնելուն Մինսկի գործընթացի շրջանակներում, որում համագործակցում են Ռուսաստանը, Եվրոպական Միությունն ու ԱՄՆ-ը: Անհրաժեշտ է մի քանի դժվար որոշումներ կայացնել եւ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ համաձայնության հասնել»,- ասել էր Ռայսը:
Կոնդոլիզա Ռայսը Կոնդոլիզա Ռայսը
«Դա պետք է արվի: Ես ասել եմ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի կառավարություններին, որ նրանք հետ են մնում տարածաշրջանից այդ հակամարտության չկարգավորված լինելու պատճառով: Քաղաքական կամքի առկայության դեպքում դա կարող է արվել, եւ դա պետք է արվի»,- ընդգծել էր ԱՄՆ պետքարտուղարը:
«Մտադիր չէ հաշտվել երկակի չափանիշների հետ»
Ապրիլի 18-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ հերքում է երկրում ժողովրդավարության բացակայության մասին մեղադրանքներն ու «մտադիր չէ հաշտվել երկակի չափանիշների հետ»:
Իլհամ Ալիեւի նախընտրական պաստառը 2008 թվականին Իլհամ Ալիեւի նախընտրական պաստառը 2008 թվականին
«Ինչպե՞ս է ստացվում, որ ժողովրդավարությունը պաշտպանող, իրենց ժողովրդավարության խորհրդանիշ համարող երկրները փակում են աչքերը Հայաստանում քաղաքացիների հանդեպ դաժան վերաբերմունքի եւ տասնյակ մարդկանց մահվան վրա: Իսկ հենց որ Ադրբեջանում տեղի է ունենում մի աննշան եւ սադրիչ բնույթ կրող մի բան, հենց այդ երկրներն ու դրանց դեսպանները հանդես են գալիս անտեղի հայտարարություններով, խառնվում են Ադրբեջանի ներքին գործերին, իսկ նրանց մամուլը նյութեր է հրապարակում այն մասին, որ Ադրբեջանում խեղդում են ժողովրդավարությունը»,- ասել էր Ադրբեջանի նախագահը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 16-22
Թալանված «Լեռնային պար»-ը
Ապրիլի 19-ին հայտնի դարձավ, որ «Դվին» հյուրանոցի տարածքում տեղադրված «Լեռնային պար» արձանախումբը լրջորեն վնասվել է գունավոր մետաղների «որսորդների» կողմից:
Դեռեւս 2012 թվականին Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել էր քննարկել եւ առաջարկություն ներկայացնել «Դվին» հյուրանոցի հարեւանությամբ տեղադրված «Լեռնային պար» արձանախմբի տեղափոխման հետ կապված, սակայն հանձնարարականն այդպես էլ մնաց թղթի վրա:
Արձանի հեղինակ Տիգրան Արզումանյանը վերականգել էր «Լեռնային պարը» 2015 թվականի վերջին, սակայն տեղեկություն այն մասին, թե երբ եւ որտեղ է այն տեղադրվելու, մինչ այժմ չկա:
Նուռի «Ընթերցողը»
Ապրիլի 20-ին Խնկո-Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանի դիմաց բացվեց նկարիչ եւ դիզայներ Նուռի հեղինակած «Ընթերցողը» հուշարձանը:

•    15 ЛЕТ НАЗАД: 16-22 АПРЕЛЯ 2003 ГОДА
18 апреля замминистра иностранных дел Азербайджана Махмуд Мамед-Кулиев, прибывший в Ереван для участия в заседании Организации Черноморского экономического сотрудничества, назвал «надуманной» проблему уничтожения армянских архитектурных и исторических памятников на территории Азербайджана, в частности, в Нахичевани.
«С армянскими памятниками на территории Азербайджана все нормально. Должен сказать, что мы обладаем большим количествов фактов и доказательств об уничтожении азербайджанских памятников на оккупированных Арменией территориях», - заявил в Ереване Махмуд Мамед-Кулиев.
Махмуд Мамед-Кулиев Махмуд Мамед-Кулиев
Фото: Metbuat.az
В ответ министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил, что Армения готова в любое время принять делегацию ЮНЕСКО, которая убедится в полной сохранности азербайджанских памятников. Министр напомнил, что Ереван давно предлагал создать такую комиссию, которая посетила бы Азербайджан, Армению и Нагорный Карабах.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 16-22 АПРЕЛЯ 2008 ГОДА
«Немного политической воли»
Госсекретарь США Кондолиза Райс сказала 16 апреля, что если Армения и Азербайджан проявят «немного политической воли», нагорно-карабахский конфликт может быть решен «достаточно быстро».
«Несколько раз мы были близки к достижению решения в рамках Минского процесса, в котором сотрудничают Россия, Европейский Союз и США. Необходимо принять несколько трудных решений и достичь соглашения между Азербайджаном и Арменией по Нагорному Карабаху», - сказала Кондолиза Райс.
Кондолиза Райс Кондолиза Райс
«Это должно быть сделано. Я говорила правительствам Армении и Азербайджана, что они отстают от остального региона из-за нерешенности этого конфликта. При наличии политической воли это может быть сделано, и это должно быть сделано», - говорила госсекретарь США.
«Не намерен мириться с двойными стандартами»
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил 18 апреля, что отвергает обвинения в отсутствии демократии в стране и «не намерен мириться с двойными стандартами».
Предвыборный постер Ильхама Алиева в 2008 году Предвыборный постер Ильхама Алиева в 2008 году
«Как получается, что страны, которые защищают демократию, считают себя символами демократии, закрывают глаза на жестокость в отношении мирных граждан в Армении и гибель десятка людей? А как только в Азербайджане происходит что-то незначительное и носящее провокационный характер, эти же страны и их послы делают неуместные заявления, вмешиваются во внутренние дела Азербайджана, а их пресса печатает материалы о том, что в Азербайджане демократию душат», - сказал президент Азербайджана.
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  16-22 АПРЕЛЯ 2013 ГОДА
«Горный танец»
19 апреля стало известно, что расположенная на территории гостиничного комплекса «Двин» скульптурная группа «Горный танец» серьезно повреждена «охотниками» за цветными металлами.
Еще в 2012 году мэр Еревана Тарон Маргарян поручал обсудить вопрос перемещения памятника на новое место, однако поручение осталось на бумаге.
Автор памятника Тигран Арзуманян восстановил «Горный танец» в конце 2015 года, однако информации о том, где и когда он будет установлен, до сих пор нет.
Арзуманян у восстановленного памятника Арзуманян у восстановленного памятника
«Читатель» Нура
20 апреля рядом со зданием Национальной детской библиотеки Армении имени Хнко-Апера был открыт памятник «Читатель», созданный художником и дизайнером Нуром.