Մեզ կարգի բերելու ժամանակն է
Վերջին իրադարձությունները՝ կապված ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի նշանակման հետ, հերթական անգամ մերկացրեցին հայկական արտաքին քաղաքականության հիմնարար խնդիրները: Փորձագիտական հանրույթը, ԶԼՄ-ները եւ հասարակությունն ակտիվորեն քննարկում են Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի քաղաքական վարքագիծը եւ Ղազախստանի առաջնորդ Նուրսուլթան Նազարբաեւի դիրքորոշումը Յուրի Խաչատուրովին հետ կանչելուց հետո հայկական կողմի նոր թեկնածուին գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում հաստատելու վերաբերյալ: Տվյալ գործընթացը թե՛ Հայաստանի բնակչության լայն շերտերի, եւ թե՛ բազմամիլիոնանոց հայկական համայնքների համար դարձավ ազգային արժանապատվության խնդիր, իսկ Նիկոլ Փաշինյանի եւ իր թիմի համար՝ պայմանական քննություն:
Իրենց հերթին` Մոսկվայի, Մինսկի եւ Աստանայի համար սա հայկական նոր երիտասարդ իշխանություններին հնազանդության դաս տալու հնարավորություն է: Դաշինքի այդ անդամների տրամաբանությունը չափազանց պարզ է. եթե Խաչատուրովի հետ կապված պատմությունից հետո Երեւանին հաջողվի ջրից չոր դուրս գալ (պահպանել այդ պաշտոնը), դա կարող է հանգեցնել հարաբերությունների ներքին փոխդասավորվածության փոփոխության: Նրանց դիրքորոշումն այն է, որ դաշինքի բոլոր անդամները պետք է հետեւեն խաղի հաստատված կանոններին եւ առանձին քայլեր չձեռնարկեն:
Իսկապես, իդեալում նման դաշինքների բնույթը ենթադրում է, որ յուրաքանչյուր պետություն իր ինքնիշխանության մի մասն ինքնակամ փոխանցում է վերազգային մակարդակ, իսկ որոշումներն ընդունվում են հարգանքի եւ համաձայնեցման սկզբունքների հիման վրա: Սակայն եվրասիական դաշինքների պատմության ընթացքում (այդ թվում եւ ՀԱՊԿ-ի) հայտնի են բազմաթիվ դեպքեր, երբ Ռուսաստանի, Ղազախստանի եւ Բելառուսի կողմից ձեռնարկվել են քայլեր, որոնք չեն համապատասխանել ռազմավարական գործընկերության եւ փոխըմբռնման ոգուն:
Ավելին, անդամ պետություններն առավել հաճախ դաշինքի հարթակն ու գործիքակազմն օգտագործում են իրենց սեփական պրագմատիկ շահերի իրացման նպատակով: Վերջին տասը տարվա ընթացքում Հայաստանն իրեն բավականին կոռեկտ է պահել՝ ձգտելով չվնասել կազմակերպության երեւակայական ընդհանուր շահերին, որոնք մինչ օրս որեւէ կերպ ձեւակերպված չեն: Նման մոտեցումն ինչ-որ չափով կարելի է հասկանալ, քանի որ Երեւանի համար՝ որպես ՀԱՊԿ-ի անվտանգության «արտադրանքի» սպառողի, դաշինքը Մոսկվայի հետ քաղաքական եւ ռազմատեխնիկական երկխոսության լրացուցիչ ձեւաչափ է: Դժվար թե որեւէ մեկը լրջորեն մտածի, որ Մինսկն ու Աստանան, որոնք Ադրբեջանի հետ տնտեսական սերտ փոխհարաբերություններ ունեն, կիսում են հայկական կողմի մոտեցումները տարածաշրջանային եւ միջազգային օրակարգի առանցքային խնդիրների շուրջ:
Նման հանգմանքներում Հայաստանը պետք է հստակորեն գծի սեփական կարմիր գծերը, ինչպես որ դա հետեւողականորեն անում են ինտեգրացիոն դաշինքներում իր գործընկերները: Մենք պետք է համաձայնության գանք այն հարցում, որ հայկական իշխանությունը որպես սուվերեն եւ հայ ժողովրդի ձայն պարտավոր է պաշտպանել եւ առաջ մղել պետական շահերը՝ չենթարկելով դրանք չարդարացված ռիսկերի: Սակայն առանց հստակ եւ հետեւողական ռազմավարության մշակման անհնար է այդ նպատակին հասնել:
Այս վերլուծության շրջանակներում ես կցանկանայի ավելի մանրամասն կանգ առնել այն խնդիրների վրա, որոնք խանգարում են ձեւավորել Հայաստանի արտաքին քաղաքական ուղեղը:
Առաջին՝ նպատակադրման բացակայությունը: Գլոբալ քաղաքականության գլխավոր շարժիչ ուժը գերտերությունների շահերի մշտական բախումն է, որոնք փոքր պետությունների գոյությունն աշխարհաքաղաքական թյուրիմացություն են համարում: Վերջիններս մշտապես ենթակա են ավելի խոշոր դերակատարների ազդեցությանը, իսկ նրանց անկախության եւ ինքնուրույնության մակարդակը որոշվում է մի շարք որակական եւ քանակական չափանիշերով: Գլխավոր հարցը այս կամ այն սուբյեկտի աշխարհաքաղաքական իմաստային ծանրաբեռնվածության եւ գործառնական հնարավորությունների սահմանումն է: Օրինակ, Միացյալ Նահանգների տեսանկյունից Իսրայելը պետություն է, որն կոչված է ծառայելու որպես ժողովրդավարական իրավական պետության հայելի մերձավորարեւելյան ժողովուրդների համար, որոնք գտնվում են բռնակալական ռեժիմների լծի տակ (հետխորհրդային տարածությունում նման դեր ունի Վրաստանը), իսկ Լեհաստանը կաթոլիկական ամրակետ է, որը զսպում է ուղղափառ Ռուսաստանին եւ Եվրոպական Միությունում ամերիկյան ազդեցության գործակալի դեր խաղում, եւ այլն: Շախմատի տախտակի վրա որոշ խաղաքարեր բազմաֆունկցիոնալ են (Իսրայել, Լեհաստան), մյուսները՝ ժամանակավոր: «Ժամանակավորները» իրենց վրա դրված առաքելության ավարտից հետո կորցնում են արդիականությունը եւ մղվում պատմական գործընթացների լուսանցք: Ադրբեջանը՝ շնորհիվ պետական եւ լոբբիստական ջանքերի համոզել է գերտերություններին, որ ինքն կարեւոր եւ անհրաժեշտ է որպես. ա) էներգառեսուրսների այլընտրանքային աղբյուր,
բ) հարեւան թեոկրատական Իրանի շիա բնակչության համար աշխարհիկ հայելի,
գ) սպառազինությունների շուկայում ամենախոշոր գնորդներից մեկը, եւ այլն:
Այն փաստը, որ Ղազախստանի ղեկավարն ժամանակին Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ-ին անդամակցության վերաբերյալ որոշման ընդունման նիստի ժամանակ ընթերցեց Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի նամակը, ինչպես նաեւ Լուկաշենկոյի վերջին հանդիպումն Ադրբեջանի դեսպանի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են ՀԱՊԿ-ին վերաբերող հարցեր, խոսում են այն մասին, որ Բաքուն արդեն դարձել է մեծ եվրասիական քաղաքականության գործոն: Այս տարի մեկնարկեց նաեւ երկու եռակողմ խմբերի ձեւավորման գործընթացը՝ Իրան-Թուրքիա-Ադրբեջան եւ Ռուսաստան-Իրան-Ադրբեջան, որոնք կոչված են ընդլայնելու այդ երկրների միջեւ քաղաքական, տնտեսական եւ էներգետիկ երկխոսությունը, ինչը, անխոս, ադրբեջանական կողմին աշխարհաքաղաքական հավելյալ քաշ կավելացնի (ինչի մասին իրենց ուղերձներում արդեն բացեիբաց խոսում են նախագահներ Թրամփը (4 նամակ) եւ Պուտինը (2 հանդիպում եւ պետական այց)):
90-ականներին ԱՄՆ-ն անկախ Հայաստանին դիտարկում էր որպես տարածաշրջանում իր գլխավոր դաշնակիցներից մեկի, որն ոգեւորվել էր Ադրբեջանի նկատմամաբ ռազմական հաղթանակից եւ Բաքվի ու Թբիլիսիի հետ համեմատած՝ լրացուցիչ առավելություն ուներ՝ ի դեմս այն ժամանակ ազդեցիկ արեւմտյան Սփյուռքի: Ռուսաստանը, իր հերթին, փորձում էր Անդրկովկասում պահպանել ուժային բալանսը, իսկ հայկական գործոնն դիտվում էր որպես Ադրբեջանին զսպելու գործիք (Կասպից ծովի խնդիրը, թուրքական գործոնը, էներգետիկան, ՌԱՀ եւ այլն):
Ամերիկյան ուղղությունը Հայաստանը ձախողեց նրանից հետո, երբ Հեյդար Ալիեւը եւ նրա դաշնակիցները՝ ի դեմս նավթային լոբբիի, գերազանցեցին Ցեղասպանության ճանաչման նեղ կողմնորոշում ունեցող հայկական լոբբիին եւ հասան 907-րդ բանաձեւի ապասառեցմանը՝ Վաշինգտոնին առաջարկելով իրենց ծառայությունները Աֆղանստանում, մասամբ՝ նաեւ Իրաքում գործողությունների շրջանակներում: Զուգահեռաբար սերտ ռազմաքաղաքական հարաբերություններ հաստատվեցին Իսրայելի եւ նրա լոբբիստական շրջանակների հետ ամբողջ աշխարհում, որոնք Բաքվի համար դռներ բացեցին դեպի տարածաշրջանային եւ գլոբալ մեծ քաղաքականություն: Այդ նույն շրջանում Հայաստանն իրեն շատ զգուշավոր եւ պասիվ էր պահում, հետեւողականորեն կորցնում էր իր գլխավոր պետական ռեսուրսը՝ բնակչությանը, վաճառում էր գործարանները եւ տնտեսական այլ օբյեկտները: Երեւանը շարունակում էր գոյատեւել իներցիոն վիճակում՝ սահմանափակելով իր արտաքին քաղաքական գործիքակազմը ձեւով եւ բովանդակությամբ. Սփյուռքի սահմանափակ միջոցների հավաքում ԼՂՀ-ի համար, Ցեղասպանության ճանաչում, Ռուսաստանի հետ հավերժական դաշինքի եւ բարեկամության հույս, Ադրբեջանի եւ Իրանի միջեւ անխուսափելի եւ մոտալուտ հակամարտության վրա հույս դնել, եւ այլն:
Այդ ամենը հանգեցրեց միջազգային ընկալման օրինաչափ անհավասարակշռության եւ Ադրբեջանի հետ գերտերությունների եւ տարածաշրջանային տերությունների առավել սերտ համագործակցության՝ որպես ավելի մեծ հնարավորություններ եւ հեռանկարներ ունեցող  առավել գրավիչ դերակատարի: Այժմ տարածաշրջանային առաջնորդության հասնելու Բաքվի նկրտումները մեզ համար դրանից բխող բոլոր հետեւանքներով այլեւս ֆանտաստիկա չեն թվում: Նման իրավիճակում ժամանակն է, որ Հայաստանը սահմանի իր առաքելությունը (տարածքի ընդարձակում եւ վերադարձ տարածաշրջանային լիդերության համար մղվող պայքարին, կամ առկա սահմաններում քաղաքակրթական եւ տեխնոլոգիական հաբի վերածում, եւ այլն), ինչը կհետաքրքրի գերտերություններին եւ թույլ կտա պետական ուղեղը լցնել իմաստներով, իսկ քաղաքական մարմինը՝ համապատասխան գործիքակազմով: Նպատակի, իմաստների եւ գործառույթների սահմանումը կհանգեցնի արտաքին քաղաքական հասկացութային ապարատի ձեւավորմանը, ինչը թույլ կտա սահմանել շարժման անհրաժեշտ վեկտորը եւ ազատվել չափից դուրս իներցիոն գծից եւ արմատական հարմարվողականությունից, որոնք պետական դիմադրողականությունը քայքայող հիմնական քաղաքական ախտերն են:
Երկրորդ՝ քաոսը: Արտաքին քաղաքականությունում հաջողության գլխավոր հաստատունները (անգամ իրավիճակային) կարգուկանոնն ու կազմակերպվածությունն են: Մեր դեպքում նկատվում է ուղղակի հակադրություն՝ քաոս եւ  կատարյալ անկարգություն: Անկախության գրեթե երեսնամյա պատմության ընթացքում մենք չենք կարողացել անգամ ձեւակերպել եւ ընդունել այնպիսի հիմնարար փաստաթուղթ, ինչպիսին Արտաքին քաղաքականության հայեցակարգն է, որտեղ պետք է արտացոլված լինեին կարճաժամկետ, միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ պետական շահերը: Վերջին Ազգային անվտանգության ռազմավարությունն ընդունվել է 2007 թվականին եւ տասը տարուց ավելի է՝ չի վերանայվել (կարծես աշխարհն ու տարածաշրջանը քարացել են, եւ ոչինչ չի փոխվել): Էլ չեմ խոսում Տեղեկատվական անվտանգության հայեցակարգի (մենք ենթարվում ենք մշտական տեղեկատվական հարձակումների), Ժողովրդագրական անվտանգության ռազմավարության (25 տարվա ընթացքում կորցրել ենք ավելի քան մեկ միլիոն քաղաքացի), Տնտեսական անվտանգության հայեցակարգի (լուրջ ներդրումների բացակայություն, սահմանափակ շուկա, խոշոր արտաքին պարտքի խնդիր) բացակայության մասին, եւ այլն: Կարգուկանոնի (համակարգայնության) բացակայությունը բերեց նրան, որ Հայաստանի միջազգային քաղաքականությունը դարձավ, ըստ էության, պատմական զգացմունքների եւ իներցիոն ցանկությունների արդյունք, որը հաշվի չի առնում տարածաշրջանային եւ գլոբալ իրողությունները, թրենդները եւ միտումները:
Նման նարատիվները բերում են նրան, որ արտաքին քաղաքական վարքագծի հիմքում ընկնում է հակազդման մոդելը, իսկ «Պուտինի զանգը», «Լուկաշենկոյի խոսքերը» եւ «Բոլթոնի հայտարարությունը» դառնում են քաղաքական որոշումների ընդունման գործոններ: Անհրաժեշտ է հասկանալ, որ անգամ արտաքին քաղաքական հռետորաբանությունն ունի իր տրամաբանությունն ու կարգը:
Վերլուծենք նույն «բելառուսական» դեպքը: Ներկա իրավիճակում հայկական կողմը պետք է լուծի բարոյական եւ գործնական բնույթի մի շարք խնդիրներ: Առաջին գիծն իրավիճակից արժանապատվորեն դուրս գալն է, որի դեպքում դաշինքի շրջանակներում կտուժի ոչ թե հայկական կողմի բարոյական կերպարը, այլ բելառուսականի: Երկրորդ գիծը խնդիրների առավելագույն (Հայաստանի թեկնածուին հաստատել գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում) եւ նվազագույն (կասեցնել Բելառուսի թեկնածուի նշանակումը, ով Բաքվի բարձրագույն համազորային հրամանատարական ուսումնարանի շրջանավարտ է) լուծումներն են: Առավելագույն էֆեկտի համար անհրաժեշտ է գործել՝ ելնելով կանխարգելման տրամաբանությունից՝ չմտնելով հռետորական «ճակատամարտերի» մեջ, որոնք ակնհայտորեն տանուլ կտանք: Ինչ ասես կարելի է ասել Լուկաշենկոյի մասին, սակայն նա փորձառու քաղաքական գործիչ է եւ լեզվակռվի մեծ վարպետ: Գնալ հարաբերությունների պարզման նրա համար այդքան հարմար ճանապարհով՝ նշանակում է կանխորոշել սեփական պարտությունը: Ավելի արդյունավետ կլիներ այս փուլում զսպվածություն ցուցաբերել եւ հանձնարարել համապատասխան գերատեսչություններին պատրաստել անհրաժեշտ ամեն ինչ՝ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարների հաջորդ հանդիպման պաշտոնական օրակարգում դաշինքի՝ կազմակերպության եւ ռազմավարական գործընկերության ոգուն չհամապատասխանող «վարքագծի ստանդարտների» հարցը ներառելու համար:
Չեմ կարծում, որ Ռուսաստանի եւ Ղազախստանի ղեկավարները պաշտոնական հանդիպման ժամանակ կաջակցեին Մինսկի վարքագծին, ով դաշինքի ներքին խնդիրները քննարկում է այլ սուբյեկտների հետ: Դա կնշանակեր բացահայտ աջակցություն անջատողական գործողություններին, ինչն անուղղելի վնաս կհասցներ ՀԱՊԿ-ի համբավին: Նման մտածված քայլը մի կողմից ցույց կտար Հայաստանի նոր իշխանությունների հասունությունը, իսկ մյուս կողմից՝ Մինսկին կզրկեր գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում թեկնածուների հարցում մանեւրելու հնարավորությունից (չի կարելի նման միակողմանի քայլեր ձեռնարկել (Ադրբեջանի դեսպանի հետ զրույցը) առանց գործընկերների հետ նախապես համաձայնեցնելու, եւ դեռ խոսել մյուս անդամների բարոյականության մասին):
Պահը բաց է թողնված, եւ մենք գործ ունենք սովորական լեզվակռվի կայացած փաստի հետ: Մենք կարող ենք անգամ զգացմունքային գործել եւ համաձայնել արագ եւ կոշտ պատասխաններ տալու անհրաժեշտության հետ, ինչպիսիք չէինք լսել նախորդ իշխանության ներկայացուցիչներից: Բայց անգամ այդ պարագայում հռետորաբանությունը պետք է լինի կանոնակարգված ու տրամաբանությամբ եւ իմաստով հարուստ: Չի կարելի մոռանալ, որ խոսքերը քաղաքականությունում ասես վահան եւ թուր լինեն՝ մեկով պաշտպանվում են, մյուսով՝ հարձակվում հակառակորդի վրա: Տվյալ իրավիճակում Բելառուսի ազատագրմանը մասնակցած մարշալ Բաղրամյանի գործոնի օգտագործումը սխալ եւ չափազանց անարդյունավետ է: Դուք կարող եք ստանալ պատասխան, որ միլիոնավոր բելառուսներ իրենց կյանքն են տվել Խորհրդային Միության փրկության համար, որի մասն է կազմել եւ Հայաստանը: Հաջորդիվ, ըստ սցենարի, մենք կստանանք բացարձակապես անիմաստ եւ խնդրի առարկային (ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղար եւ Ադրբեջանի դեսպանի հետ հանդիպում) չառնչվող վեճերի անդունդ, որի շահողը կլինի միակ մեկ դերակատար՝ Բաքուն:
Այս ամբողջ պատմությունը, անկախ դրա ձեւական ելքից, կարելի է համարել ադրբեջանական կողմի քաղաքական հաղթանակ: Մենք սովոր ենք գործել զգացմունքային, քաոտիկ եւ հակազդելու եղանակով՝ մեղադրելով մյուս երկրներին «ծախված» կամ «կոնյուկտուրային» լինելու համար, եւ մոռանում ենք, որ ադրբեջանամետ նոր դերակատարների ի հայտ գալը խոսում է միայն մեր հակառակորդի իշխանությունների հետեւողական եւ ակտիվ աշխատանքի եւ մեր բացթողումների ու ձախողումների մասին: Ինքներս մեզ կարգի բերելու ժամանակն է:

«Самая лучшая война — разбить замыслы противника»
Последние события, связанные с назначением нового генсека ОДКБ, в очередной раз оголили фундаментальные проблемы армянской внешней политики. Экспертная среда, СМИ и общество активно обсуждают политическое поведение президента Беларуси Александра Лукашенко и позицию казахстанского лидера Нурсултана Назарбаева относительно утверждения нового кандидата от армянской стороны после отзыва Юрия Хачатурова. Для широких армянских слоев в Ереване и многомиллионных общин данный процесс стал делом общенациональной чести и условным экзаменом для Никола Пашиняна и его команды.
В свою очередь, для Москвы, Минска и Астаны - это возможность преподнести новым молодым армянским властям урок смирения. Логика этих членов блока крайне проста: если Еревану после истории с Хачатуровым удастся выйти сухим из воды (сохранить за собой должность), это может привести к смене внутренней конфигурации взаимоотношений. Их позиция заключается в том, что все члены блока должны следовать установленным правилам игры и не предпринимать сепаратных шагов.
Действительно, в идеале природа подобных союзов заключается в том, что каждое государство добровольно передает часть своего суверенитета на наднациональный уровень, а решения принимаются на основе принципов уважения и согласования. Однако история евразийских блоков (в том числе и ОДКБ) знает достаточно случаев, когда со стороны России, Казахстана и Беларуси предпринимались шаги, не соответствующие духу стратегического партнерства и взаимопонимания.
Более того, страны-участницы чаще всего прагматично используют инструменты и площадку блока для реализации собственных прагматичных интересов. На протяжении последних десяти лет Армения вела себя довольно корректно, стремясь не вредить фантомным общим интересам организации, которые до сих пор никак не оформлены. В какой-то мере подобный подход можно понять, ведь для Еревана как потребителя продукта безопасности ОДКБ – это дополнительный формат политического и военно-технического диалога с Москвой. Вряд ли кто-то всерьез считает, что Минск и Астана, имеющие тесные экономические взаимоотношения с Азербайджаном, разделяют подходы армянской стороны по ключевым проблемам региональной и международной повестки.
В подобных обстоятельствах Армения должна четко расчертить собственные красные линии, как это последовательно делают ее партнеры по интеграционным блокам. Мы должны прийти к согласию в том, что армянская власть как суверен и голос армянской нации обязана защищать и продвигать государственные интересы, не подвергая их неоправданным рискам. Однако без выстраивания четкой и последовательной стратегии добиться этой цели невозможно.
В рамках данного очерка я бы хотел подробнее остановиться на проблемах, которые мешают конструировать внешнеполитический мозг Армении.
Первое – отсутствие целеполагания. Главным двигателем глобальной политики является постоянное столкновение интересов великих держав, считающих существование малых стран геополитическим недоразумением. Последние всегда подвержены влиянию более крупных акторов, а уровень их независимости и самостоятельности определятся по ряду качественно-количественных параметров. Основной вопрос заключается в определении геополитической смысловой нагрузки и функциональных возможностей того или иного субъекта. Например, с точки зрения Соединенных Штатов Израиль – это страна, призванная служить зеркалом демократического правового государства для ближневосточных народов, находящихся под гнетом деспотических режимов (аналогичная роль у Грузии на постсоветском пространстве), Польша – это католический форпост, сдерживающий православную Россию и играющий роль агента американского влияния в Европейском Союзе и т.д. Одни фигуры на шахматной доске многофункциональны (Израиль, Польша), другие временны. «Временные» по мере завершения возложенной на них миссии теряют свою актуальность и отходят на обочину исторических процессов. Азербайджан, благодаря государственным и лоббистским усилиям, убедил великие державы в своей значимости и необходимости как: а) альтернативного источника энергоресурсов; б) светского зеркала для шиитского населения соседнего теократического Ирана; в) одного из крупнейших покупателей на рынке вооружений и т.д.
Тот факт, что глава Казахстана в свое время на заседании о принятии решения по вступлению Армении в ЕАЭС зачитывал письмо президента Ильхама Алиева, а также последняя встреча Лукашенко с послом Азербайджана, где обсуждались вопросы по ОДКБ, говорят о том, что Баку уже стал фактором большой евразийской политики. В этом году был также запущен процесс формирования двух трехсторонних групп Иран-Турция-Азербайджан и Россия-Иран-Азербайджан, которые призваны расширить политический, экономический и энергетический диалог между странами. Это, безусловно, прибавляет азербайджанской стороне дополнительный геополитический вес (о чем уже открыто говорят в своих посланиях президенты Трамп (4 письма) и Путин (две встречи и государственный визит)).
В 90-е США рассматривали независимую Армению как одного из основных союзников в регионе, окрыленного военной победой над Азербайджаном и имеющего, по сравнению с Баку и Тбилиси, дополнительное преимущество в лице влиятельной на тот момент западной диаспоры. Россия же стремилась сохранить баланс сил в Закавказье, и армянский фактор рассматривался как инструмент сдерживания Азербайджана (проблема Каспия, турецкий фактор, энергетика, ВПК и т.д.).
Американское направление было провалено Арменией после того, как Гейдар Алиев и его союзники в лице нефтяного лобби переиграли узко ориентированное на признании геноцида армянское лобби и добились заморозки 907 раздела, предложив свои услуги Вашингтону в рамках операций в Афганистане и частично Ираке. Параллельно были налажены тесные военно-технические отношения с Израилем и его лоббистскими кругами по всему миру, которые открыли для Баку двери в большую региональную и глобальную геополитику. В те же периоды Армения вела себя крайне осторожно и пассивно, последовательно теряла население – главный государственный ресурс, распродавала заводы и иные экономические объекты. Ереван продолжал существовать в инерционном состоянии, ограничивая свой внешнеполитический функционал по форме и содержанию: сбор ограниченных диаспоральных средств для НКР, признание геноцида, надежда на вечный союз и дружбу с Россией, расчет на скорый и неизбежный конфликт Азербайджана с Ираном и т.д.
Все это привело к закономерному дисбалансу международного восприятия и более тесному сотрудничеству великих держав и региональных супердержав с Азербайджаном как более привлекательным игроком с большими возможностями и перспективами. Теперь амбиции Баку на региональное лидерство со всеми вытекающими для нас последствиями уже не кажутся фантастикой. В подобной ситуации Армении пора определить свою миссию (территориальное расширение и возвращение к борьбе за региональное лидерство или цивилизационный и технологический хаб в очерченных границах и т.д.), которая заинтересует великие державы и позволит наполнить государственный мозг смыслами, а политическое тело соответствующим функционалом. Появление цели, смыслов и функций автоматически приведет к формированию внешнеполитического понятийного аппарата, который позволит определить нужный вектор движения и избавиться от чрезмерной инерционности и радикального конформизма – основных политических инфекций, разрушающих государственный иммунитет.
Второе – хаос. Главные константы успеха во внешней политике (даже ситуативной) – порядок и упорядоченность. В нашем случае наблюдается прямая противоположность – хаос и хаотичность. За почти тридцатилетнюю независимую историю мы даже не сумели сформировать и принять такой основополагающий документ, как «Концепция внешней политики», где должны быть отражены краткосрочные, среднесрочные и долгосрочные государственные интересы. Последняя «Стратегия национальной безопасности» была принята в 2007 году и не обновлялась более десяти лет (словно мир и регион замерли, и ничего не изменилось). Я уже не говорю об отсутствии «Концепции информационной безопасности» (мы подвержены постоянным информационным атакам), «Стратегии демографической безопасности» (за 25 лет потеряно более миллиона граждан), «Концепции экономической безопасности» (отсутствие серьезных инвестиций, ограниченный рынок, проблема крупного внешнего долга) и т.д. Отсутствие порядка (системности) привело к тому, что международная политика Армении стала, по сути, продуктом исторических эмоций и инерционных желаний, не учитывающих региональные и глобальные реалии, тренды и тенденции.
Подобные нарративы ведут к тому, что в основу внешнеполитического поведения ложится реактивная модель, а «звонок Путина», «слова Лукашено» и «заявление Болтона» становятся факторами принятия политических решений. Необходимо понимать, что даже внешнеполитическая риторика имеет свою логику и порядок.
Разберем на примере того же «белорусского кейса». В нынешней ситуации армянской стороне необходимо решить ряд задач морального и практического характера. Первая линия – это достойный выход из ситуации, при котором пострадает не армянский моральный облик в рамках блока, а белорусский. Вторая линия – это решение задач максимум (сохранение поста генсека за своим кандидатом) и минимум (блокирование белорусского кандидата – выпускника Бакинского военного командного училища). Для максимального эффекта нужно действовать превентивно, не вступая в заведомо проигрышные риторические баталии. Можно что угодно говорить о Лукашенко, но он матерый политик и мастер в области словесных перепалок. Вступить на этот комфортабельный для него путь выяснения отношений уже означает проигрыш. Было бы эффективнее проявить сдержанность на данном этапе и поручить соответствующим ведомствам подготовить все необходимое для включения в официальную повестку следующей встречи глав ОДКБ вопрос обсуждения «стандартов поведения» членов блока, не соответствующих духу организации и стратегического партнерства.
Не думаю, что лидеры России и Казахстана на официальной встрече организации поддержали бы поведение Минска, выносящего вопросы блока на обсуждение с иными субъектами. Это означало бы открытую поддержку сепаратных действий, что нанесло бы непоправимый вред репутации ОДКБ. Такой выверенный шаг, с одной стороны, показал бы зрелость новых властей в Ереване, с другой, не оставил бы Минску никаких шансов для маневра по вопросу кандидатов на должность генсека (нельзя предпринимать подобных односторонних действий (разговор с послом Азербайджана) без предварительного согласования с партнерами, и при этом говорить о моральности поведения иных членов).
Момент упущен, и мы имеем дело с состоявшимся фактом банальной перебранки. Мы можем даже поступить эмоционально и согласиться с необходимостью быстрого и жесткого ответа, которых не слышали от представителей прошлых властей. Но даже в этом случае риторика должна быть упорядоченной и насыщенной логикой и смыслом. Нельзя забывать, что слова в политике – это словно щит и меч, одним защищаешься, другим атакуешь противника. В данном случае использование фактора маршала Баграмяна, принимавшего участие в освобождении Белоруссии, некорректно и крайне неэффективно. Вы можете получить аналогичный ответ, что миллионы белорусов сложили свои головы за спасение Советского Союза, частью которого была и Армения. Далее по сценарию мы получаем пучину абсолютно бессмысленных и не имеющих отношения к предметам вопроса (генсек ОДКБ и встреча с послом Азербайджана) споров, бенефициаром которых станет только один игрок - Баку.
Всю эту историю, вне зависимости от ее формального исхода, уже можно считать политическим триумфом азербайджанской стороны. Мы привыкли действовать эмоционально, хаотично и реактивно, обвиняя другие страны в «продажности» или «конъюнктурности», забывая, что появление новых про-азербайджанских акторов свидетельствует лишь о последовательной и активной работе со стороны властей нашего противника и собственных упущениях и провалах. Пора привести себя в порядок.