Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի «Գենդերային խզման գլոբալ զեկույց 2024»-ի տվյալներով Հայաստանը 146 երկրների վարկանիշային աղյուսակում 64-րդն է: «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության հովանոցի ներքո իրականացվում են տարբեր ծրագրեր, որոնք ուղղված են եղել կանանց հզորացմանը եւ հավասար հնարավորությունների ստեղծմանը։ Այս ծրագրերից են Չեխիայի եւ Նիդերլանդների ֆինանսավորմամբ իրականացված «Բարելավելով գենդերային հավասարությունը Հայաստանի մարզերում» եւ «Կանայք բանակցություններում՝ խաղաղաշինության գործընթացի խթանում» ծրագրերը, ինչպես նաեւ ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող «ՀԱՎԱՍԱՐ – ԵՄ-ն հանուն կանանց իրավազորման Հայաստանում» ծրագիրը։
Ընտանեկան բռնության դեմ իրազեկմանն ուղղված դասընթացներ
«Ընդդեմ ընտանեկան բռնության» աջակցման կենտրոնների կոալիցիայի համակարգող, «Կանանց հզորացման ռեսուրս կենտրոն» ՀԿ-ի հիմնադիր եւ նախագահ Նարե Հայրապետյանը նշում է, որ գենդերային հավասարության բարելավումը Հայաստանի մարզերում կարեւոր քայլ է ուժեղ համայնքների ձեւավորման ճանապարհին։
Նարե Հայրապետյանը Նարե Հայրապետյանը
««Բարելավելով գենդերային հավասարությունը Հայաստանի մարզերում» ծրագրի շրջանակում իրականացվել են ընտանեկան բռնության դեմ իրազեկման բարձրացման դասընթացներ։ Նպատակն էր կրթել համայնքի անդամներին ընտանեկան բռնության մասին, բարձրացնել իրազեկությունը դրա տարածվածության մասին եւ տրամադրել գործնական գործիքներ եւ ռեսուրսներ՝ այն լուծելու եւ կանխելու համար: Նպատակ ունեինք հզորացնել անհատներ, ովքեր ունեն գիտելիքներ, հմտություններ եւ վստահություն՝ ճանաչելու ընտանեկան բռնության նշանները, աջակցել վերապրածներին եւ ստեղծել անվտանգ եւ ներառական միջավայր բոլորի համար:
Առաջին փուլով Սյունիքի մարզում 2 թրեյնինգ է իրականացվել՝ ընդգրկելով 20 կին։ Երկրորդ գործողությամբ իրականացվել է մասնագետների վերապատրաստման երեք դասընթաց՝ ընդգրկելով շուրջ 45 մասնագետի։ Ընտանեկան բռնության դեմ իրազեկման բարձրացման դասընթացները զգալի արդյունքներ են գրանցել: Մենք կարողացանք գիտելիքներով վերազինել համայնքի տարբեր անդամների եւ մասնագետների, որոնք ունեն ընտանեկան բռնության դեմ արդյունավետ պայքարելու համար անհրաժեշտ գիտելիքներ եւ հմտություններ»,- ասում է Նարեն:
Ծրագիրն իրականացվել է Հայաստանում Չեխիայի դեսպանատան աջակցությամբ։ Հայաստանում Չեխիայի փոխդեսպան Սաբինա Նովակովան ծրագրի արդյունքները դրական է գնահատում։
«Ընտանեկան բռնությունը բացասական երեւույթ է, որն ավերիչ ազդեցություն է թողնում զոհերի, նրանց երեխաների եւ ընտանիքների, ինչպես նաեւ համայնքների վրա ընդհանրապես։ Մեր ծրագրի շրջանակում հաջողվել է ներգրավել եւ միավորել մի քանի կարեւոր դերակատարների, ովքեր նշանակալի դեր ունեն ընտանեկան բռնության զոհերի աջակցության համակարգում։
Սաբինա Նովակովան Սաբինա Նովակովան
Ծրագրի շահառուների արձագանքները բացառապես դրական են եղել։ Մենք ուրախ ենք, որ կարողացել ենք նպաստել մարդու իրավունքների խնդիրների վերաբերյալ իրազեկության բարձրացմանը, ինչպես նաեւ Հայաստանի բոլոր կանանց, ներառյալ Սյունիքի մարզում, կյանքի բարելավմանը»,- ասում է փոխդեսպանը։
«Բարելավելով գենդերային հավասարությունը Հայաստանի մարզերում» ծրագիրը Սյունիքի մարզում իրականացրել է  «Կանանց հզորացման ռեսուրս կենտրոն» ՀԿ-ի գործընկեր «Սոսե» Կանանց հիմնահարցեր ՀԿ-ն, որի նախագահ Լիանա Սահակյանի խոսքով՝ հանդիպումներից հետո զգալի աճել են ընտանեկան բռնության մասին հայտնող ահազանգերը.
Լիանա Սահակյանը Լիանա Սահակյանը
«Մենք Սյունիքում իրականացրել ենք իրազեկման հանդիպումներ, որին ամբողջ մարզից ներկա են գտնվել տեղի բնակիչները, ինչպես նաեւ Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցները։ Յուրաքանչյուր  հանդիպմանը մասնակցել է 20 անձ։
Բավականին ծավալուն տեղեկատվություն ենք փոխանցել մասնակիցներին, մասնավոր դեպքեր ենք քննարկել, ֆիլմեր դիտել եւ այլն։ Հատկանշական է, որ  ամեն հանդիպումից հետո մեզ շատերն էին մոտենում կամ թեժ գծի միջոցով դիմում եւ բացահայտում ընտանեկան բռնության դեպքեր։
Արդյունքները բավականին դրական են, մասնակիցների տեղեկացվածության մակարդակը զգալի բարձրացել է։ Արդեն տեղյակ են՝ որ կառույցներն են զբաղվում նման հարցերով եւ ում պետք է դիմել։ Մենք սերտորեն համագործակցում ենք Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության, Ոստիկանության, Սյունիքի մարզի միասնական սոցիալական ծառայության հետ։ Բոլոր տուժածները կարող են դիմել գաղտնիության սկզբունքով։ Ունենք նաեւ իրավաբաններ, սոցիալական աշխատողներ, հոգեբաններ»,- ասում է Լիանա Սահակյանը։
Կանայք բանակցություններում՝ խաղաղաշինության նպատակով
Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանատան քաղաքական ու տնտեսական քաղաքականության պատասխանատու Լարիսա Հարությունյանը նշում է, որ տարբեր ոլորտներում ծրագրեր իրականացնելիս Սյունիքը նույնպես մշտապես եղել է դիտակետում։
Լարիսա Հարությունյանը Լարիսա Հարությունյանը
«2023 թվականին բավականին օգտակար ծրագիր գործարկեցինք Գորիսում գործող «Սոսե» ՀԿ-ի հետ, որը ստացել է «Կանայք բանակցություններում» անվանումը։ Ծրագիրը երկկողմանի է՝ փորձել ենք երկու խնդիր լուծել։ Առաջինը՝ բարձրացնել կանանց բանակցելու, խոսելու, շփվելու հմտությունները, երկրորդը՝ փոխանցել պատերազմական իրավիճակներում թիկունքում ճիշտ ինքնակազմակերպվելու հմտություններ։
Դասընթացների շարք է անցկացրել Վայոց Ձորի եւ Սյունիքի մարզերի կանանց եւ երիտասարդների շրջանում։ Ընդհանուր ծրագրի տեւողությունը մեկ տարի էր. մասնակցել է 30 կին։ Այժմ մենք գնահատման փուլում ենք գտնվում։ Փորձում ենք մարզերում գործող հասարակական կազմակերպություններին աջակցել եւ նրանց միջոցով ծրագրեր իրականացնել, քանի որ լավ են ճանաչում տեղացիներին ու հաջողվում է ինտերակտիվ շփումը»,- ասում է Լարիսան։
«Մեզ համար շատ կարեւոր է, որ կանայք համայնքներում որոշումների կայացման գործընթացին մասնակցություն ունենան, ցանկացած հարցի շուրջ հավասարազոր լինեն կնոջ եւ տղամարդու կարծիքները։ Հաճախ տղամարդիկ կանանց փոխարեն որոշումներ են կայացնում նրանց կյանքի վերաբերյալ։ Այս նպատակով 2023 թվականին Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանատան աջակցությամբ իրականացրել ենք «Կանայք բանակցություններում» ծրագիրը։
Ի սկզբանե որոշել էինք, որ պետք է ներգրավենք 30 կնոջ, բայց հետո քննարկումների արդյունքում հասկացանք, որ ուզում ենք տղամարդիկ նույնպես ներգրավվեն այդ դասընթացներում, որպեսզի տեսնեն, որ իրենց կողակից կանայք խելացի են ու կարեւոր որոշումներ կայացնելու ընդունակ։
Մասնակիցները բարելավել են իրենց կարողություններն ու հմտությունները խաղաղաշինական եւ բանակցային ոլորտներում, տեղեկացել համայնքապետարաններում անվտանգության պլանների մշակման եւ իրականացման գործում խոչընդոտների եւ ընթացակարգերի վերաբերյալ հարցերին։ Ներգրավել էինք նաեւ Արցախից կանանց, նրանք կիսվում էին իրենց փորձառությամբ»,- ասում է «Սոսե» Կանանց հիմնահարցեր ՀԿ նախագահ Լիանա Սահակյանը։
Կանանց տնտեսական հզորացումն ու ձեռնարկատիրական կարողությունների զարգացումը
«ՀԱՎԱՍԱՐ – ԵՄ-ն հանուն կանանց իրավազորման Հայաստանում» (EQUAL) ծրագիրը։ Այն իրականացնում է «ՕքսԵՋեն» հիմնադրամը, որը ֆինանսավորվում է Եվրամիության կողմից, միտված է բարձրացնելու կանանց դերը, մեղմելու գենդերային խզումը եւ իրավազորելու նրանց՝ երկրում սոցիալական փոփոխությունների հասնելու համար։
«ՕքսԵՋեն» (OxYGen) հիմնադրամի Գենդերային հավասարության պորտֆոլիոյի ղեկավար Քրիստինե Մխիթարյանի խոսքով՝ Սյունիքում տարբեր խմբերի կանանց, այդ թվում բռնություն վերապրած, հաշմանդամություն ունեցող, տեղահանված ու տարբեր խոցելի խմբերում գտնվող կանանց համար իրականացրել են մասնագիտական կարողությունների զարգացման դասընթացներ, ինչպես նաեւ՝ բիզնեսի եւ ձեռնարկատիրական կարողությունների զարգացման դասընթացներ։
«Դասընթացներին մասնակցած կանանց տրամադրվելու են փոքր դրամաշնորհներ, որոնք նպաստելու են հետագայում կանանց տնտեսական իրավազորմանն ու հնարավորություն են տալու նրանց ծավալել որոշակի ձեռնարկատիրական գործունեություն, սկսել փոքր բիզնես կամ որեւէ այլ գործունեություն իրականացնել։
Քրիստինե Մխիթարյանը Քրիստինե Մխիթարյանը
Դասընթացները փուլերով են իրականցվել, առաջին փուլն ավարտել ենք, հիմա ենթադրամաշնորհների տրամադրման փուլում ենք։ Կանայք ներկայացնելու են բիզնես պլան։ Հաջորդ փուլով նախատեսված է աջակցություն ցուցաբերելը, միայն դրամաշնորհ տալով չենք եզրափակվում՝ մեզ համար կարեւոր է հետագա «ուղեկցումը», որ կարողանան իրականացնել գաղափարները ու հաղթահարել դժվարությունները»,- ասում է Քրիստինեն։
Մասնագիտական առումով տարբեր ուղղություններ են ընտրվել տարբեր մարզերում, Սյունիքում ընտրվել է կարուձեւը. թիրախը Գորիսն է եղել, մասնակցել է մոտ 15 հոգի, նոր փուլեր նույնպես սպասվում են։
«Տնտեսական իրավազորման ուղղությամբ նաեւ այլ գործողություններ են նախատեսված, որն իրականացվելու է ՎԻՆՆԵԹ կոնսորցիումի հետ, որի շրջանակում ՎԻՆՆԵԹ Շվեդիան իր փորձը եւ մեթոդաբանությունը տեղայնացնելու է Սյունիքում։ Համայնքային մակարդակում հանդիպումների ձեւաչափով է իրականացվելու, որի մաս են կազմելու եւ՛ շահառուները, եւ՛ տարբեր խմբերում ընդգրկված համայնքների ներկայացուցիչները, եւ՛ պետական ու ոչ պետական կառույցների ներկայացուցիչները։

According to the World Economic Forum’s Global Gender Gap Report 2024, Armenia ranks 64th out of 146 countries. Various projects are implemented under the Resilient Syunik Team Europe initiative to empower women and create opportunities. These include “Advancing Gender Equality in Armenia’s Regions” and “Women in Negotiations - Promoting the Peace-Building Process” projects funded by the Czech Republic and the Netherlands, respectively. Additionally, EQUAL – EU4Women Empowerment in Armenia project is carried out and funded by the EU.
Courses aimed at raising awareness about domestic violence
Nare Hayrapetyan, coordinator of the “Against Domestic Violence” Coalition of Domestic Violence Support Centers and founder and president of the Resource Centre for Women’s Empowerment NGO, noted that improving gender equality in Armenia’s regions is an important step toward building strong communities.
Nare Hayrapetyan Nare Hayrapetyan
“Within the framework of the Advancing Gender Equality in Armenia’s Regions project, awareness-raising courses against domestic violence were carried out. The goal was to educate community members about domestic violence, highlight its prevalence, and provide practical tools and resources to address and prevent it. Our aim was to empower individuals with the knowledge, skills and confidence to recognize the signs of domestic violence, support survivors and create a safe and inclusive environment for all.
In the first phase, two training courses were conducted in the Syunik region, involving 20 women. During the second phase, three training courses for specialists were conducted, involving about 45 professionals. The awareness-raising courses on domestic violence have yielded significant results. We equipped different community members and professionals with the knowledge and skills needed to effectively fight against domestic violence,” Nare said.
The project was implemented with the support of the Czech Embassy in Yerevan. Sabina Novakova, deputy head of mission of the Czech Embassy in Armenia, positively assessed the results of the project.
“Domestic violence is a negative phenomenon with devastating impacts on the victims, their children and families, as well as communities at large. As part of our project, we managed to successfully engage and connect several key players who have important roles in the support system for victims of domestic violence.
Sabina Novakova Sabina Novakova
The reactions from project beneficiaries have been overwhelmingly positive. We are glad that we could contribute to the awareness of human rights issues as well as the improvement of the lives of women all across Armenia, including in the Syunik region,” the deputy head of mission said.
Advancing Gender Equality in Armenia’s Regions project was implemented in the Syunik region by Sose Women’s Issues NGO, a partner of the Resource Centre for Women’s Empowerment NGO. According to its president, Liana Sahakyan, there was a significant increase in reports of domestic violence following the awareness meetings.
Liana Sahakyan Liana Sahakyan
“We held awareness meetings in Syunik, which were attended by local residents from across the region, as well as our compatriots displaced from Nagorno Karabakh. Twenty people participated in each meeting.
We provided extensive information to the participants, discussed private cases, watched movies, etc. Notably, after every meeting, many people approached us or reached out through our hotline and revealed cases of domestic violence.
The results are quite positive. The level of awareness of the participants has increased significantly. They now know which structures handle such issues and where to apply them. We closely cooperate with the Ministry of Labour and Social Affairs, the Police, and the Unified Social Service of Syunik Region. All victims can apply confidentially. We also have lawyers, social workers, psychologists,” Liana Sahakyan said.
Women in Negotiations - promoting the peace-building
Larisa Harutyunyan, Political and Economic Affairs Policy officer at the Dutch Embassy in Armenia, noted that Syunik was consistently monitored during the implementation of projects in various fields.
Larisa Harutyunyan Larisa Harutyunyan
“In 2023, we launched a very useful project with Sose NGO operating in Goris, named Women in Negotiations. The project tried to solve two problems. The first was to enhance women’s negotiation, speaking, and communication skills, and the second was to teach effective self-organization in the rear during wartime situations.
We conducted training among women and young people of Vayots Dzor and Syunik regions. Thirty women participated in a year-long program. We are currently in the evaluation phase. We try to support the non-governmental organizations operating in the regions and implement projects through them, because they know the locals and this makes interactive communication successful,” Larisa said.
“For us, it is very important that women take part in the decision-making process in their communities, that women and men have equal opinions on any issue. Often, men make decisions about women’s lives instead of women. For this purpose, in 2023, with the support of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Armenia, we implemented the Women in Negotiations project.
Initially, we decided to involve 30 women, but later as a result of discussions, we realized that we want men to be involved in those courses as well, so that they can see that their spouses are intelligent and capable of making important decisions.
The participants advanced their abilities and skills in peace-building and negotiation. They were also informed about the obstacles and procedures in the development and implementation of security plans in the municipalities. We also involved women from Artsakh, they shared their experience,” Liana Sahakyan, president of Sose Women’s Issues NGO, said.
Women’s economic empowerment and development of their entrepreneurial capacity
“EQUAL – EU4Women’s Empowerment in Armenia (EQUAL) project is implemented by the OxYGen Foundation, which is funded by the European Union and aims to increase the role of women, alleviate the gender gap and empower them to achieve social change in the country.
According to Kristine Mkhitaryan, Gender Equality Programme Manager at the OxYGen Foundation, women from diverse backgrounds in Syunik, including survivors of violence, women with disabilities, displaced women, and women in various vulnerable groups, participated in professional capacity development courses, as well as business and entrepreneurial training.
“Small grants will be provided to the women who participated in the courses, which will contribute to the economic empowerment of women in the future and give them the opportunity to carry out certain entrepreneurial activities, start a small business or engage in other initiatives.
Kristine Mkhitaryan Kristine Mkhitaryan
The courses were conducted in stages. We have completed the first one, and now we are in the process of providing sub-grants. Women will present their business plans. The next stage is providing support. We do not end only by giving a grant; it is important for us to provide further ‘accompanying’ assistance to help them implement their ideas and overcome the difficulties,” Kristine said.
Different directions were chosen for different regions; embroidery was chosen for Syunik. The target was Goris, with about 15 participants involved. New rounds are also expected.
“As for economic empowerment, we have additional activities planned in collaboration with the WINNET consortium, within the framework of which WINNET Sweden will localize its experience and methodology for Syunik. It will be held in the format of community-level meetings, involving beneficiaries, community representatives, and the stakeholders from state and non-state structures.”